Druhá vlna naděje. Ještě nejsme maminky, ale budeme
Moje milé snažilky.
Těch pár z nás, co ještě nejsou maminkami, ale určitě brzy budou, rychle sem 😵 ! Ať je tato diskuze naplněná nadějí a hlavně // 😉 😵 .
Stručné shrnutí
- IUI (intrauterinní inseminace) se v diskuzi uvádí jako běžná intervenční metoda při neplodnosti s protokoly zahrnující Clostil, monitorování folikulů ultrazvukem, injekční trigger Pregnyl/Ovitrelle a následné užívání Utrogestanu.
- Průchodnost vejcovodů se v příspěvcích popisuje jako ambulantní vyšetření bez narkózy zavedením kanyly a vpravením fyziologického roztoku pod ultrazvukovou kontrolou, které údajně trvá jen několik minut a je snesitelné.
- Diskutující doporučují zvážit změnu CAR/klinického pracoviště (zmiňováno Gest, Pronatal, Iscare), vyhledat psychologickou podporu při psychické zátěži z neúspěšných cyklů a používat citlivé těhotenské testy (mamatest, Combo II, ovutesty z levnetesty.cz) pro včasnou detekci.
Nejčastější otázky
Q: Jak probíhá IUI a jaké léky se obvykle používají?
A: Podle popisu v diskuzi se často užívá Clostil 2.–5. den cyklu, od 12. dne se monitorují folikuly ultrazvukem, při folikulu ~20 mm je podán Pregnyl/Ovitrelle, injekce se aplikuje následující den a IUI se dělá přibližně 1,5 dne po triggeru; po IUI se často nasazuje Utrogestan (v diskuzi start utrogestanu cca 2 dny po IUI).
Q: Jak se provádí vyšetření průchodnosti vejcovodů (HSG či podobné)?
A: Diskutující popisují ambulantní verzi bez narkózy: zavede se tenká kanylka/hadička, vpraven je fyziologický roztok fungující jako kontrast, průtok se sleduje ultrazvukem, vyšetření trvá několik minut a může krátce tlačit či bolet.
Q: Jaké nežádoucí účinky uváděly ženy na Clostil a Utrogestan?
A: V diskuzi ženy popisovaly u Clostilu návaly horka a pocity úzkosti až depresivní myšlenky; u Utrogestanu bylo zmíněno zvýšení bazální teploty a změny nálad včetně plačtivosti a podrážděnosti.
Q: Které kliniky a lékaře doporučovaly diskutující pro léčbu neplodnosti?
A: V diskuzi se často zmiňovalo pracoviště Gest (uváděn MUDr. Černý jako primář a MUDr. Alexander jako ošetřující lékař), dále byla zmiňována centra Pronatal a Iscare; v Gestu bylo zmíněno, že v ordinacích mají kvalitní vnitřní UZ a že preventivní program stojí 1 900 Kč/rok (údaj z příspěvku).
Q: Jaké těhotenské testy a kde koupit za nízkou cenu?
A: V příspěvcích se uvádí Mamatest v lékárně za ~39 Kč za krabičku, online prodejci jej často nabízejí zhruba o 10 Kč levněji; v diskuzi byly zmíněny citlivosti testů (někteří uváděli mamatest citlivost 10 mIU/ml, jinde zazněly hodnoty 20 nebo namáčecí 25) a také Combo II jako alternativní značka; zmíněn je e-shop levnetesty.cz pro ovutesty.
Q: Kdy zvážit změnu CAR/klinického centra?
A: V diskuzi ženy doporučovaly zvážit změnu, pokud mají opakované špatné zkušenosti s načasováním IUI nebo necítí empatii u ošetřujících lékařů; konkrétně byly doporučovány Gest a Iscare jako alternativy k Pronatalu.
Závěry z diskuze
Shoda
- IUI se v praxi často kombinuje s časovanou stimulací (Clostil), monitorováním folikulů UZ, triggerem Pregnyl/Ovitrelle a následným podáním Utrogestanu.
- Průchodnost vejcovodů lze ambulantně ověřit zavedením hadičky a aplikací fyziologického roztoku pod ultrazvukem bez narkózy.
- Psychická zátěž z dlouhodobého snažení je častým problémem a někteří doporučují vyhledat psychologa.
Sporné názory
- Část diskutujících radí vyčkat na přirozené otěhotnění, zatímco jiní doporučují rychlý přechod k asistovaným metodám (IUI/IVF) — obě možnosti byly prezentovány jako legitimní přístupy.
- Citlivost a ceny těhotenských testů byly uváděny rozdílně (uvedeny hodnoty 10 mIU/ml, 20 a 25 mIU/ml pro různé typy testů), proto není shoda na tom, který test je „nejlepší“.
Otevřené otázky
- Jak dlouho čekat s dalším krokem (IUI → IVF) u páru bez zjevné příčiny neplodnosti?
- Které konkrétní pracoviště CAR (Gest, Pronatal, Iscare nebo jiné) poskytne v konkrétním případě nejlepší načasování a individuální péči?
- Jak objektivně porovnat citlivost dostupných těhotenských testů pro velmi ranou detekci těhotenství?
Zmíněné značky a firmy
Gest, Pronatal, Iscare, levnetesty.cz, Mamatest, Combo II, Apolinari
Zmíněné produkty a metody
Clostil, Utrogestan, Pregnyl, Ovitrelle, Parlodel, IUI (intrauterinní inseminace), IVF, HSG / průchodnost vejcovodů (ambulantní zavedení kanyly a vpravení fyziologického roztoku), laparoskopie, ovutesty, mamatest, Combo II
Místa a osoby
MUDr. Černý, MUDr. Alexander, Gest, Pronatal, Iscare, Apolinari, Jesolo, Benátky, Praha
Ally a holky, co jste brali utros, mely jste pak ms normalni, nebo spis slabsi, nebo spis silnejsi??
Klarko, ja měla MS největší a nejsilnější, fuj hnus - ani ibalgin mi nezabíral, jak to bolelo, a teklo ze mě jak z průtokáče 😝 - ale samozřejmě nevim, jestli to bylo přímo po utroši - či náhodou... ale bylo to prostě v tom cyklu, co jsem ho brala... pročpak se ptáš? ty máš jakou?
Ja mam prave docela slabou, tak me to prekvapuje. Tedy slabou nikoli bolestmi, ale mnozstvim krve.
aha, notak asi na to utroš nemá vliv... já měla silnou - krve jak z vola 😝 třeba se mi ale odplavovalo to miminečko neuhnízděný... kdo ví... 🤐
Allynko, to je urcite mozny, ze to tak u tebe bylo... ja si zase po te svoji predchozi zkusenosti, kdy jsem i pres ms byla tehotna, rikam, jestli to tak neni zas, kdyz ji mam tak slabou... ale uz si pripadam fakt paranoidni, ze to tak zkoumam... proste to je ms a basta, jde se dal.... 😠
Ally, vymalováno určitě mám-teď jen jestli na růžovo nebo na bílo. 😀
Klárko, prostě udělej testík ještě než začneš s pilulema a jinak vzhůru do dalšího kola. Já si to už taky dvakrát říkala-slabá MS nemůžu být těhu. Ale houby.
Klárko notak testík ještě udělat můžeš - jeden obětuješ a budeš mít klid...
Já mívám taky pochybnosti, když ji mám slabou a taky se vždycky okřiknu, ať neblbnu, že je to ms a hotovo. No ale u tebe, když už jsi to jednou zažila, je to jiný... A tys měla fakt úplně normální ms a potom jsi přesto byla těhu...? 😕
ally... no jo, fakt to tak bylo, mela jsem normalni ms a pak asi 4 dny po jejim skonceni jsem zacala spinit a po dvou dnech to preslo v krvaceni a v tu chvili jsem si teprve na prikaz doktora delala test a byly tam //, takze jsem byla v nejakem 5tt, ale slo to pryc.... tak se vic pozoruju, ale je to kravina, to uz by pak clovek fakt nemyslel na nic jinyho... od nedele najedu zase na clostyl, tak to predtim jeste testnu, ale myslim, ze tam nic nebude, tak jen pro jistotu...
mimochodem, jedna znama mela "normalni" ms az do sesteho mesice a protoze ji vubec nerostlo bricho, tak o tom vubec nevedela, ze je tehu... uz jsem tu tu historku psala... sla k urologovi, ze ma asi zanet mocaku, kdyz porad beha, a on na ni koukal jak na magora a rikal: slecno, vy nemate zanet mocoveho mechyre, vy jste v pokrocilem stupni tehotenstvi.... 😅
ally mám holt doktora, co tohle řeší po roce snažení. A navíc sám říkal, že jsou teď dovolené atd. a tak je nejlepší to řešit po prázdninách. Což si taky myslím, protože si chci prázdniny ještě užít a nelítat v létě po doktorech 😝 😅 . Asi v říjnu se na to vrhneme 😉 .
teda Klári - to jsem předtím nečetla - to je teda sranda 😀 do 6 měsíce - to pak asi měla celkem fofr - všechno zařídit, vybrat... žádný testy hotový 😀
No fakt je, že možný je v tomhle asi fakt cokoli 😅
Consti - jestli ani ty na to nespěcháš, tak to nech zatím plavat, to je jasný 🙂 hlavní je, abys ty byla v pohodě 😵
Aranelko - nezlob - bude na růžovo - maximálně pak můžeš uvažovat jestli narůžovo nebo namodro 😉 😀
Tak jsem prubla ovutestík a je tam druhá - ale slabší... takže:
1) ovu už byla (snad néééééééééééé)
2) ovu bude později než za 24 hodin
3) test je nefunkční
4) jsem exot
Vsázím na 4 😀
Ja sazim na 2, uvidis.... 😀 Prece mas predpovezeno, ze to ted v srpnu klapne, tak musis vydrzet minimalne do so. 😀
A jinak myslim, ze se pak Luca tema testama moc nezatezovala, male se narodil loni v zari a je naprosto v pohode a v poradku... 😉
No a moje kolegyňka baští antikoncepci a už to asi 3 měsíce nedostala. Prý má nateklá prsa atd. test dělala jen když to nedostala poprvé a negativní. Ale tipuji, že je fakt těhu, ona je ten typ, co se na ni chlap podívá a ona je těhu 😀 😉 . Jo a kamarádka mi dnes posílala fotečky jejího prvorozeného synka. Je naprosto nádherný, jsem se tu nad ním rozplývala!!! 😵 😵 A kupodivu jsem nebyla v depresi 😀.
Jo a pro pobavení, víte jak se jmenuje Abík, že je to zkratka od Ábíčko (časák ABC 😀 ). no a můj bratr mi dnes píše:" Od 15.8. jedeme na dovču, tak nás napadlo, že bychom se stavili za vámi a za Abecedou 😀 😀 . jsme tu málem spadla ze židle. To je pako 😀
Klárko, no ale to by bylo divný - to by nefungovala Ovitrelle 😲 - píchali jsme ji včera ve 21:20, takže ovu by měla být v pátek (zítra) od 9:20 do 21:20 (36-48 hodin)... moc to zase analyzuju... 😅
Moc těm testům nevěřím... kámoška na nich měla pořád stínek, přitom prokazatelně vůůůbec neovulovala... a druhá kámoška tam měla taky druhou slabší a je těď v 5. měsíci - takže tomu nebudu přikládat váhu, prostě ovu bude zítra a hotovo 😎 už jsem manžovým spermijkám říkala, aby utíkaly doprava a heldaly dvě vajíčka 😀 tak snad to nespletou... už mi trochu hrabe, nó 😀
Nojo s tou známou - tak to bývá, kdo nic neřeší, tak je v pohodě 😎
Consti ta tvá kolegyně je vtipná 😀 že si neudělá další test nebo nedojde na vyvolávačku... To je fajn, že nemáš depky z chlapečka 🙂 Jééé to jsem nevěděla, že Abík je od ABC 😀 Nojo, ti bráchové - jak je starý ten tvůj?
Ally můj má 24 😀 . Musím říct manžovi, jak bratr Abíka nazval. Já mu dám Abecedu 😀 😀 .
No kolegyňka mid nes říkala, že to asi bude muset řešit. To bude vtipný, až jí doktor řekne, že je ve 4 měsíci 😀 .
consti... ja to nechapu, ze to tem holkam nedojde... ale no nic, mozna kdybychom to tolik nezkoumaly, tak jsme taky ve ctvrtem mesici, ani nevime jak...
ally.... ja uz to psala, ze mne ovu-testy nikdy moc nefungovaly... pan dr. v Gestu mi rikal: teplotu nemerit, testy nedelat, nevysilovat, byt pekne v klidu... tak jo, zacinam na tom pracovat.... 😅
no to mi muj gynekolog taky říkal, že na to jdu moc vědecky a že je to spíš na škodu... 😅 já ty ovutesty měla ještě doma z dřívějška, tak jsme je chtěla nějak upotřebit, jinak to taky nedělám a teplotu jsem nikdy neměřila, to bych z toho byla pološílená... 🙂
ahojky holky moje 😵 😵
nakukuji a koukám že se řeši ovu testy 😕
zbytečné vyhazování peněz 😝 😝
mě ten den kdy jsme počali sofii ukázal jako jasně negativní a ejhle jsme v 6 měsíci 😀 😀
ted jdu dočítat dál jak tu válčíte 🙂
consti pozdní ovu jsem měla já cykly tak kolem 40-45 dni ovu kolem 25-28 DC 😅 s malou jsme otěhu až 25 dc dá se s tím otěhotnět ale to čekání ☹ 😕 a prý někdy jsou vajíčka přezrálá takže nějakými bylinkami by to možná chtělo tu ovu snížit na menší dc.....
všem přeji aby někdo ty dvě brzo našel a rozjela se tak druhá vlna říjnovek 😵 😵
opravdu moc moc držím palečky!!!
a bolest napravo super příznak 😉 😎 ....
Ally, moje věšťba prostě platí a nějaký ovu-testy ať jdou k šípku(a čárka tam je ne-i když slabší)-prostě se ta vajíčka zítra pěkně uvolní a spermijky si cestu nespletou-vždyť jsou dvě-no ale nechci tě stračit,ale rozšiřuju věšťbu-budou to krásná dvojčátka. 😀 😅 😵
Consti: S bráchou a jeho Abecedou jsem se fakt zasmála-to by mě asi při jménu Abík nenapadlo. 😀
A kolegyně taky dobrá. My se fakt moc pozorujeme.
Ahoj Murýnko,
no my jsme tu samej přízrak. 😀

Consti - já bych nečekala, ono totiž není na co 😀 tu trochu krve obětovat můžeš a nemáš co ztratit... 😉
Aranelko - tak ty už máš SNAD "vymalováno", takže ty už nemusíš o praxi přemýšlet 😉 😀
Sluni - tos mě zase rozesmála - začínalo to tak roztomile... a pak: funím jak kráva 😀 😀 😀
Jasně žo to bude ONO - jdu taky za chvíli na testík, tak vám pak písnu, co jsem vytvořila 😉
Sluni a nebylo to UFO??? 😲 😀