Druhá vlna naděje. Ještě nejsme maminky, ale budeme
Moje milé snažilky.
Těch pár z nás, co ještě nejsou maminkami, ale určitě brzy budou, rychle sem 😵 ! Ať je tato diskuze naplněná nadějí a hlavně // 😉 😵 .
Stručné shrnutí
- IUI (intrauterinní inseminace) se v diskuzi uvádí jako běžná intervenční metoda při neplodnosti s protokoly zahrnující Clostil, monitorování folikulů ultrazvukem, injekční trigger Pregnyl/Ovitrelle a následné užívání Utrogestanu.
- Průchodnost vejcovodů se v příspěvcích popisuje jako ambulantní vyšetření bez narkózy zavedením kanyly a vpravením fyziologického roztoku pod ultrazvukovou kontrolou, které údajně trvá jen několik minut a je snesitelné.
- Diskutující doporučují zvážit změnu CAR/klinického pracoviště (zmiňováno Gest, Pronatal, Iscare), vyhledat psychologickou podporu při psychické zátěži z neúspěšných cyklů a používat citlivé těhotenské testy (mamatest, Combo II, ovutesty z levnetesty.cz) pro včasnou detekci.
Nejčastější otázky
Q: Jak probíhá IUI a jaké léky se obvykle používají?
A: Podle popisu v diskuzi se často užívá Clostil 2.–5. den cyklu, od 12. dne se monitorují folikuly ultrazvukem, při folikulu ~20 mm je podán Pregnyl/Ovitrelle, injekce se aplikuje následující den a IUI se dělá přibližně 1,5 dne po triggeru; po IUI se často nasazuje Utrogestan (v diskuzi start utrogestanu cca 2 dny po IUI).
Q: Jak se provádí vyšetření průchodnosti vejcovodů (HSG či podobné)?
A: Diskutující popisují ambulantní verzi bez narkózy: zavede se tenká kanylka/hadička, vpraven je fyziologický roztok fungující jako kontrast, průtok se sleduje ultrazvukem, vyšetření trvá několik minut a může krátce tlačit či bolet.
Q: Jaké nežádoucí účinky uváděly ženy na Clostil a Utrogestan?
A: V diskuzi ženy popisovaly u Clostilu návaly horka a pocity úzkosti až depresivní myšlenky; u Utrogestanu bylo zmíněno zvýšení bazální teploty a změny nálad včetně plačtivosti a podrážděnosti.
Q: Které kliniky a lékaře doporučovaly diskutující pro léčbu neplodnosti?
A: V diskuzi se často zmiňovalo pracoviště Gest (uváděn MUDr. Černý jako primář a MUDr. Alexander jako ošetřující lékař), dále byla zmiňována centra Pronatal a Iscare; v Gestu bylo zmíněno, že v ordinacích mají kvalitní vnitřní UZ a že preventivní program stojí 1 900 Kč/rok (údaj z příspěvku).
Q: Jaké těhotenské testy a kde koupit za nízkou cenu?
A: V příspěvcích se uvádí Mamatest v lékárně za ~39 Kč za krabičku, online prodejci jej často nabízejí zhruba o 10 Kč levněji; v diskuzi byly zmíněny citlivosti testů (někteří uváděli mamatest citlivost 10 mIU/ml, jinde zazněly hodnoty 20 nebo namáčecí 25) a také Combo II jako alternativní značka; zmíněn je e-shop levnetesty.cz pro ovutesty.
Q: Kdy zvážit změnu CAR/klinického centra?
A: V diskuzi ženy doporučovaly zvážit změnu, pokud mají opakované špatné zkušenosti s načasováním IUI nebo necítí empatii u ošetřujících lékařů; konkrétně byly doporučovány Gest a Iscare jako alternativy k Pronatalu.
Závěry z diskuze
Shoda
- IUI se v praxi často kombinuje s časovanou stimulací (Clostil), monitorováním folikulů UZ, triggerem Pregnyl/Ovitrelle a následným podáním Utrogestanu.
- Průchodnost vejcovodů lze ambulantně ověřit zavedením hadičky a aplikací fyziologického roztoku pod ultrazvukem bez narkózy.
- Psychická zátěž z dlouhodobého snažení je častým problémem a někteří doporučují vyhledat psychologa.
Sporné názory
- Část diskutujících radí vyčkat na přirozené otěhotnění, zatímco jiní doporučují rychlý přechod k asistovaným metodám (IUI/IVF) — obě možnosti byly prezentovány jako legitimní přístupy.
- Citlivost a ceny těhotenských testů byly uváděny rozdílně (uvedeny hodnoty 10 mIU/ml, 20 a 25 mIU/ml pro různé typy testů), proto není shoda na tom, který test je „nejlepší“.
Otevřené otázky
- Jak dlouho čekat s dalším krokem (IUI → IVF) u páru bez zjevné příčiny neplodnosti?
- Které konkrétní pracoviště CAR (Gest, Pronatal, Iscare nebo jiné) poskytne v konkrétním případě nejlepší načasování a individuální péči?
- Jak objektivně porovnat citlivost dostupných těhotenských testů pro velmi ranou detekci těhotenství?
Zmíněné značky a firmy
Gest, Pronatal, Iscare, levnetesty.cz, Mamatest, Combo II, Apolinari
Zmíněné produkty a metody
Clostil, Utrogestan, Pregnyl, Ovitrelle, Parlodel, IUI (intrauterinní inseminace), IVF, HSG / průchodnost vejcovodů (ambulantní zavedení kanyly a vpravení fyziologického roztoku), laparoskopie, ovutesty, mamatest, Combo II
Místa a osoby
MUDr. Černý, MUDr. Alexander, Gest, Pronatal, Iscare, Apolinari, Jesolo, Benátky, Praha
CABAL, jojo je to jako utrogestan, mam to na upraveni cyklu, 2x to fungovalo, já ho jím od včera, ale včera mi mrcha začala a dnes se teda rozjela pořádně :(
ahoj, nakukuju z práce, už aby bylo 16:30 musim letět na poštu pro další balík, pak mě manža nabere někde ve městě a pojedem hlídat synovečka, protože ségra má výročí svatby a jdou na véču 🙂
holky, včera mi to nedala když jsem vyzvedla ty testy a udělala ho dneska ráno a nic tam nebylo, chtěla jsem testit až v pátek, ale prostě jsem to nevydržela... manža už včera vyzvídal, tak jsem mu řekla, že zatim nic nevim...
no tak počkam ještě do pátku a udělam další, ale na mrchu to zatim vůbec nevypadá, tak nevim co se zase děje ☹
Nicol. tak to je blby, to uz ti ted ten utrost nebo jak se to jmenuje nepomuze, v tom pripade bych ho prestala brat, aby mrcha probehla co nejrychleji... holt jsi mela tentokrat zrychleny cyklus, ci co... zase muzes byt rada, ze ti ovu vyjde az po dovolene, to budes davno zpet a budete se moct opet posnazit... 😉
Micho.... tak treba ovu byla pozdeji a na testu se jeste neco objevi....
Jinak jen pro info, ja mam tentokrat nulove priznaky... teda sem tam me tlaci podbrisek, ale to pricitam utrogestanu, jinak nic, jen mirne citlivejsi prsa... ale to je taky predmrchovska zalezitost... Jestli vydrzim, chtela bych testnout prist st, ct... ale vidim to na dalsi kole... jsem ale v pohode a nic neresim...proste to v zari zkusime zas.... 😵
cabal, no já příznaky taky nic, v pondělí mě trochu bolely prsa, ale to přestalo, chodim teda častěji na malou stejně jako min. měsíc a jsem pořád ospalá a celkově unavená, ale jinak nic....to jsem měla i před IUI až na ty prsa...tak nevim... testů mam zásobu, tak holt budu testit do mrchy, ale moc šancí tomu nedávam, protože BT mám dneska 36,4, včera 36,3 a furt mi to kolísá kolem 36,5...takže asi nic... no ale možná ta BT je taky díky tomu, že neberu utrouš, jinak bych jí měla vyšší si myslim...no prostě nevim, neřešim, nechám to koňovi 😀
No micho... ja kdyz mela takovehle teploty a nic, tak jsem mela anovulacni cyklus... 😖 Nejlepsi by bylo, kdyby sis skakla na krev a pokud by byla negativni, tak si nechala pichnout vyvolavacku, abys mohla co nejdriv jet dalsi kolo...
Kolik jsi mivala teplotu s utrosem po ovu?
36,9 maximum, většinou to bylo tak 36,6-36,9
počkam do neděle a když to nedostanu, tak v pondělí volam do caru
Tak to mam taky tak, ty teploty... furt si rikam, ze nebudu merit, abych nestresila, ale neda mi to... 😝
To je dobrej postup, vydrz a po nedeli kdyztak volej. 😵
Micho: tak ještě počkej.............jestli se ani necítíš na mrchu, tak kdo ví........třeba to vyjde a čáruše se ukáže trochu později !!!
Já jsem vám holky vždycky v období, když někdo testí nervní, která to fakt prolomí !!! 😉 Včera jsem si chovala asi měsíční miminko a bylo to fajn.......vrněl mi v náručí a protahoval se, ale jinak mooooc spokojenej, tak jsem tak zasnila.....kamarádka mě hned vyfotila a poslala to Honzovi, tak mi volal: ahoj teto, moc ti to sluší !!!!! No nic.........to si člověk tak jenom posteskne !!!
nika... ja mam mesicniho synovce Frantiska a taky se mi to s nim moc libilo, je fakt roztomilej... snad ho uvidim zas ted o vikendu, tak se na nej tesim a doufam, ze na me prskne trochi mimibacilu. 😵
Teda Nikol, to je teda fakt záhada. Takhle brzo mrcha mi přijde opravdu dost drsný. 😒 Kamarádce s krátkými cykly Dr. řekla, že pod 21DC už se to řeší. Tak snad aspoň jak rychle přišla tak rychle odezní a budeš mít pohodovou dovolenku a po ní se s manžou bude moct začít zase snažit. 🙂
Micha: Stale držím pěsti-pokud nemáš pocit že dorazí mrcha,tak je naděje.
Ty teplotky jsou sice hodně nízký,ale už jsem viděla těhu grafík i s nižšíma teplotama. 🙂
U mě jak klesne teplota na 36,5, tak mám do druhého dne mrchu jasnou.
Já už si taky tolikrát říkala že měřit nebudu a stejně mě to nevydrží a aspoň jednou za 2-3 dny změřím. 😔
Tento měsíc mám taky nějaký podivný-možná bude taky anovulák-včera už moje typická poovu teplota 36,7 a dnes zase jen 36,4 a žádný náznak blížící se ovu. 😒 No aspoň mě nemusí mrzet to nesnažílkování.
Aran.... jooo, mereni je navykovy... ja si rikala, ze nebudu, i nas dr nam to rikal, ze se na to mame vykaslat a nestresovat se, ale copak to jde? Mne dneska vylezla na 37 (ale to muze byt utrosem), tak uvidime, jaky bude vyvoj v nasledujicich dnech.... 😉
Uvidis, co udelaji teploty dal, jednodenni propad jeste nemusi vybec nic znamenat, vsude to tak pisou. 🙂
Klárko,
tak 37 já měla jen jedinkrát v lednu. To je dobré znamení, že je tak vysoká. 😵 Budu moc držet aby ta potvůrka návyková vyrazila na pořádný horolezecký výšlap a v těch horských masívech už se jí zalíbilo a zůstala tam. 🙂
Já uvidím zítra co ten displejíček ukáže. Zatím ještě nejsem na svém průměru dne OVU-to bude zítra.Nejpozdější jsem měla 17DC,ale teď bych dala nevíc co za 19-20DC, ale vím že to je jen sen-buď se zítra nebo pozítří ukáže nebo už se neukáže.
Aranko... dekuju, taky bych si to prala, ale nechci predbihat... a prece jen utros teplotu zveda... je ale fakt, ze ani s nim jsem nikdy nemela nad 37...
Drzim palce, aby ovu byla!!!
tak a mam depku 🙄
dneska se tu ve stejnou chvíli ukázaly 2 ex-kolegyně co jsou teď na MD...
samozřejmě s miminama...
chjo, já už chci aspoň to těhu břicho...
no já už pomalu začínám plánovat další dovolenou u moře 😒 no prostě dneska je toho na mně nějak moc a neni se mnou rozumná řeč 🙄
To ti zavidim, ze mate na dovolenou cas a penize, my nemame ani jedno... ale nevim ani proc, nejak jsme v pohode a celkem spokojeni. 😉
ahojik holciny...
zas na vas jde kouknout jedna smiralka...
Micha, nezoufej, treba jsi mela ovulku pozdeji a ty // se vyloupnou taky pozdeji 😵
moooc drzim pesticky... 😵
Ahoj cakinko... jen se k nam pojd podivat... a nech nam tu neco tehu-bacilku....
Ja jsem konecne prekonala odpoledni krizi, a to jsem ani nebyla na obede, ze bych usinala z nej... proste to na me v pul druhe padlo a myslela jsem, ze neudrzim oci otevrene... a pak jeste cesta rozpalenym vlakem domu, to se tesim... 😠
Ale vecer vyrobim bramborovy salat, mam na nej od rana chutku, tak si to pak s manzem uzijem...
A taky mam dva dny novy prstynek, udelala jsem si radost, je z ruzoveho zlata, aby mi sel ke snubaku, tak se furt musim kochat. 😉 Vsimla jsem si, ze mi na nej dneska uprene koukala nase recepcni, tak se asi libi. 😵 Akorat jak je vedro, tak mi nabehly ruce a nemam sanci ho sundat, vcera jsem se s nim morila, tak jsem rikala manzelovi, at mi ho pak sundaji, nez me budou pohrbivat zehem, ze to uz mi bude jedno, jak mi ho budou rvat, a do te doby ho proste z prstu nesundam. 😉 jestli chcete, tak ho zkusim vyfotit, ale teda nevim, jestli mi ho nasi ad*mini v albu nechaji. 😠
Aranko, zkusim vecer doma poridit fotecku, je z ruzoveho zlata (setjne jako snubacek) a uprostred ma jeden velky zirkon a z kazde strany jeste dva malinke... fakt moc hezky... moc jsem si prala takovy jako "zasnubni" prstynek, co bych nosila spolu se snubakem... a ted ho mam. 😉 Jo a to nejlepsi.... ulovila jsem hon eBayi cca za 400 penez. 😵
Tyjovka, tak jo je fakt dobrá cena. Tak to budu zvědavka-určitě bude moc hezký už podle tvého popisu. 🙂
Dobré ráno snažilky 🙂
Ally: 6DC
Sluni: 6DC
Nikare: 13DC
Aranel: 15DC
Nikolka: 19DC
Consti: 22DC
Cabal: 23DC
Micha: 31DC
Ahojky holčinky,
přeju krásné ránko.
malá oprava souhrnu: Nicolka: včera psala že se jí rozjela mrcha,takže by měla být 3DC.
Klári, bude prstýnek-prosím. 😵
Opraveno 🙂
Nikolka: 3DC
Ally: 6DC
Sluni: 6DC
Nikare: 13DC
Aranel: 15DC
Consti: 22DC
Cabal: 23DC
Micha: 31DC
ahoj holčičky 🙂
já vám sem občas nakukuju, nebojte se 😉 jen přemýšlím, že se asi nechám vyřadit z tabulky, protože u nás je prozatím intenzivnímu snažení konec, nechci nic počítat ani vymýšlet a jsem teď smířená s tím, že to prostě nejde... 😔 uvidím, co mi řekne dneska pan doktor imunolog a 3.9. pan doktor s čínskou medicínou... ale obávám se, že to bude ještě běh na dlouhou trať... 😅 Potřebuju se dostat do pohody a být zase tak vyrovnaná jako dřív, tak sem moc nechodím, abych myslela na jiné věci... už jsem z toho 13timěsíčního úporného snažení dost psychicky vyčerpaná... 😝 takže mě, prosím, omluvte, že nebudu pravidelně "docházet" - určitě vás neopouštím napořád...! 😉
zatím přeju vám všem hodně štěstíčka 😵 😵 😵

Ty nico.... a ten duphaston, to je progesteron jako utrogestan? Kdyz ho nevysadis a budes ho papkat nebo zavadet dal, tak ti oddali mrchu a nedostanes to... ne ze by to bylo idealni, ale aspon by sis to chorvatsko uzila!!! Ja dokud beru utrogestan, tak to taky nikdy nedostanu.... treba by to bylo reseni....