Druhá vlna naděje. Ještě nejsme maminky, ale budeme
Moje milé snažilky.
Těch pár z nás, co ještě nejsou maminkami, ale určitě brzy budou, rychle sem 😵 ! Ať je tato diskuze naplněná nadějí a hlavně // 😉 😵 .
Stručné shrnutí
- IUI (intrauterinní inseminace) se v diskuzi uvádí jako běžná intervenční metoda při neplodnosti s protokoly zahrnující Clostil, monitorování folikulů ultrazvukem, injekční trigger Pregnyl/Ovitrelle a následné užívání Utrogestanu.
- Průchodnost vejcovodů se v příspěvcích popisuje jako ambulantní vyšetření bez narkózy zavedením kanyly a vpravením fyziologického roztoku pod ultrazvukovou kontrolou, které údajně trvá jen několik minut a je snesitelné.
- Diskutující doporučují zvážit změnu CAR/klinického pracoviště (zmiňováno Gest, Pronatal, Iscare), vyhledat psychologickou podporu při psychické zátěži z neúspěšných cyklů a používat citlivé těhotenské testy (mamatest, Combo II, ovutesty z levnetesty.cz) pro včasnou detekci.
Nejčastější otázky
Q: Jak probíhá IUI a jaké léky se obvykle používají?
A: Podle popisu v diskuzi se často užívá Clostil 2.–5. den cyklu, od 12. dne se monitorují folikuly ultrazvukem, při folikulu ~20 mm je podán Pregnyl/Ovitrelle, injekce se aplikuje následující den a IUI se dělá přibližně 1,5 dne po triggeru; po IUI se často nasazuje Utrogestan (v diskuzi start utrogestanu cca 2 dny po IUI).
Q: Jak se provádí vyšetření průchodnosti vejcovodů (HSG či podobné)?
A: Diskutující popisují ambulantní verzi bez narkózy: zavede se tenká kanylka/hadička, vpraven je fyziologický roztok fungující jako kontrast, průtok se sleduje ultrazvukem, vyšetření trvá několik minut a může krátce tlačit či bolet.
Q: Jaké nežádoucí účinky uváděly ženy na Clostil a Utrogestan?
A: V diskuzi ženy popisovaly u Clostilu návaly horka a pocity úzkosti až depresivní myšlenky; u Utrogestanu bylo zmíněno zvýšení bazální teploty a změny nálad včetně plačtivosti a podrážděnosti.
Q: Které kliniky a lékaře doporučovaly diskutující pro léčbu neplodnosti?
A: V diskuzi se často zmiňovalo pracoviště Gest (uváděn MUDr. Černý jako primář a MUDr. Alexander jako ošetřující lékař), dále byla zmiňována centra Pronatal a Iscare; v Gestu bylo zmíněno, že v ordinacích mají kvalitní vnitřní UZ a že preventivní program stojí 1 900 Kč/rok (údaj z příspěvku).
Q: Jaké těhotenské testy a kde koupit za nízkou cenu?
A: V příspěvcích se uvádí Mamatest v lékárně za ~39 Kč za krabičku, online prodejci jej často nabízejí zhruba o 10 Kč levněji; v diskuzi byly zmíněny citlivosti testů (někteří uváděli mamatest citlivost 10 mIU/ml, jinde zazněly hodnoty 20 nebo namáčecí 25) a také Combo II jako alternativní značka; zmíněn je e-shop levnetesty.cz pro ovutesty.
Q: Kdy zvážit změnu CAR/klinického centra?
A: V diskuzi ženy doporučovaly zvážit změnu, pokud mají opakované špatné zkušenosti s načasováním IUI nebo necítí empatii u ošetřujících lékařů; konkrétně byly doporučovány Gest a Iscare jako alternativy k Pronatalu.
Závěry z diskuze
Shoda
- IUI se v praxi často kombinuje s časovanou stimulací (Clostil), monitorováním folikulů UZ, triggerem Pregnyl/Ovitrelle a následným podáním Utrogestanu.
- Průchodnost vejcovodů lze ambulantně ověřit zavedením hadičky a aplikací fyziologického roztoku pod ultrazvukem bez narkózy.
- Psychická zátěž z dlouhodobého snažení je častým problémem a někteří doporučují vyhledat psychologa.
Sporné názory
- Část diskutujících radí vyčkat na přirozené otěhotnění, zatímco jiní doporučují rychlý přechod k asistovaným metodám (IUI/IVF) — obě možnosti byly prezentovány jako legitimní přístupy.
- Citlivost a ceny těhotenských testů byly uváděny rozdílně (uvedeny hodnoty 10 mIU/ml, 20 a 25 mIU/ml pro různé typy testů), proto není shoda na tom, který test je „nejlepší“.
Otevřené otázky
- Jak dlouho čekat s dalším krokem (IUI → IVF) u páru bez zjevné příčiny neplodnosti?
- Které konkrétní pracoviště CAR (Gest, Pronatal, Iscare nebo jiné) poskytne v konkrétním případě nejlepší načasování a individuální péči?
- Jak objektivně porovnat citlivost dostupných těhotenských testů pro velmi ranou detekci těhotenství?
Zmíněné značky a firmy
Gest, Pronatal, Iscare, levnetesty.cz, Mamatest, Combo II, Apolinari
Zmíněné produkty a metody
Clostil, Utrogestan, Pregnyl, Ovitrelle, Parlodel, IUI (intrauterinní inseminace), IVF, HSG / průchodnost vejcovodů (ambulantní zavedení kanyly a vpravení fyziologického roztoku), laparoskopie, ovutesty, mamatest, Combo II
Místa a osoby
MUDr. Černý, MUDr. Alexander, Gest, Pronatal, Iscare, Apolinari, Jesolo, Benátky, Praha
ahojky jen nakukuji před spaním, to je fakt silně návykový :D
tabulka je správně a doufám zítra dojede manža, tak jsem mu to naplánovala tak snad nebude změna a dojede do neděle.
Cabal a ty neboj, kamoška má z ivf krásný chytrý dvojčátka, ty dvě kamarádky zatím neporodily, ale vše je jak má, a miminka budou uplně zdravoučké. To byla spíš nějaká hňupka názor.
Dobré ránko holčinky,
tak já jsem dnes první,tak dám zase tabulku pro 26.8.:-)
Consti: 3DC
Nicolka: 9DC
Ally: 12DC
Sluni: 12DC
Nikare: 19DC
Aranel: 21DC
Cabal: 29DC
Micha: 37DC????
A jen oprava,aby jste se zbytečně netěšily-já tento měsíc nebudu testovat-nemám proč-snažílkování bylo jen 9 a pak až 18DC a ovulka 16DC,takže jen čekám na mrchuli.😉
Klárko, dnes chodí po světě tolik dětí z IVF a určitě nejsou nešťastné-pocházejí taky z vajíčka a spermijky dvou lidí kteří se mají rádi a moc se na ně těšili a maminka je nosila devět měsíců pod srdíčkem 😵, takže jestli je tohle jediná překážka,tak jdi do toho. 🙂
obré ráno, tak dnes čekám manžu ale nějak tomu moc nevěřím na dnešek.
Už mám v sobě druhou dávku femigardu a dnes si udělám první ovu testík, chvilkama mě píchá na vaječníku, ale ještě je moooc brzy. Manža tu ještě není tak snad to nějak klapne
juchůůů tak sem mu volala a je na cestě, večer bude doma, takže 9dc krásně začneme a skončíme až 13dc :D
Nico, tak to držím pěstičky 😉. Takové intenzivní snažení, to by bylo, aby nebylo 😀 😵 . Nás čeká v podstatě poslední cyklus před doktrory, tak jsme z toho taková smutná 😝 😅 .
aranel co ty víš. Já už nevěřím snad ani těm plodným dnům. Kolik kamarádek otěhotnělo chvíli před ms nebo po ms, nebo z toho, že se snažili dvakrát v tom měsíci a bylo 😉.
consti no vidíš a já otěhu 2dny posledních ms, už to bylo jen špinění a já jela tak daleko randit poprvé, a bylo to hned.
no vlastně doktorka řekla že je to tak max 3dny po skončení ms, takže dva dny v až tři dny po. tak možna mam plodny dny uplně jinde :D
Ahoj kocenky, tak se vam hlasim s lepsi naladou, ale zase nulovymi priznaky ms... ja jsem asi nejaka divna ci co... no, doufam, ze si to holka nerozmyslela a dnes nebo zitra dorazi, at muzu k panu dr a resit dal. Rozhodla jsem se, ze se s nim poradim o vysetreni na imuno (jako ally) a zkusim rovnou rozjet podani zadosti o schvaleni ivf. Porad o tom dumam a koumam, tak jsem si rekla, ze proste nebudu vymyslet blbosti, necham si od nej poradit, a co mi rekne, to udelam.
Jinak mam doma asi mrtvyho muze, dodelaval nejakou praci a jel chudak durch celou noc, vubec nesel spat, tak mam starost, aby se mu z toho neudelalo nejak blbe, ale zase mu nechci volat, abych ho nevzbudila... tak snad zije, kluk muj. 😉 Je to zlato, vcera se tam roztomile vztekal, ze se do toho nechal uvrtat... ja ho k te praci kolikrat posilala, ale tu si precetl noviny, tu si zahral radsi na piano... jsme v tomhle oba uuuuplne stejni, vime, ze mame termin, a stejne nas to nedonuti pracovat a pak to mastime na posledni chvili... teda vzdycky jsem to nejak zvladla, ale ty nervy a unava pak, to nikomu nepreju... 😉
kazdopadne uz se na nej tesim domu, na smudlu.
Tak, hezkou stredu, devcatka moje a zvesela do dalsiho kola, s nico v cele. Ja treba cetla, ze muze dojit ke spontanni ovulaci pri velmi intenzivnim vzruseni, takze takhle to je treba s tema holkama, co otehu kolem ms... nico, snaz se!! 😉 😉
tak a já počůrala první testík, už zbývá jen 7 kousků a jen slabá čárečka, takže už mám tucha že ta ovule dojde až někdy příští týden až tu manža zase nebude :(
Nicoo... nepanikar, spermijky vydrzi u tebe az tyden, to vse hrave zvladnete!!! 😎
nemáte někdo prosím vzor Pracovní smlouvy, aby to bylo ale turnusově...10dní v práci 4 doma. Na dobu určitou s 3 měsíční zkušební dobou? Potřebovala bych pro manžela a nevím jak to napsat. Tak prosím jestli víte jak to má vypadat tak pošlete. Díky moc
Krásné ránko holky 😵 😵 jak se máte??jen nakukuju,dočítat fakt nestíhám 😅 😝 ještě že tu máte tabulku,alespoň jsem v obraze 😀 😵 tak holky držíme s klukama palečkýýýý
Dobre rano, kocenky, prikladam aktualizovanou tabulku. U sebe bych taky mela spravne udelat otazniky, i kdyz jsem uz od ut "cista", tedy bez utrose, ms stale nikdy a teplota neklesa... tak doufam, ze uz dneska behem dne to prolomim a budeme moct zahajit dalsi kolo. Ne ze by me to nejak zvlast tesilo, ale furt lepsi, nez cekani na ms.
A jak u vas, co noveho?? 🙂
Consti: 4DC
Nicolka: 10DC
Ally: 13DC
Sluni: 13DC
Nikare: 20DC
Aranel: 22DC
Cabal: 30DC
Micha: 38DC????
nemohla jsi otěhu nějak později,že by se test teprve ukázal? Jen at se teplotka drží a ms nechodí
Neee, nico., to tezko, protoze pak jsem zacala brat utros a ten zastavuje ovulaci, takze i kdyby se tam bylo k necemu dalsimu schylovalo, tak to nemohlo probehnout, takze urco ne... a teplotu mam poovulacni, ovsem ne tehu... ja mam obecne teploty polozene nizko, takze pred ovu mam tak 36.3 a po ovu 36.6... moje byvala dr. mi kvuli te nizke hodnote dokonce tvrdila, ze vubec neovuluju, ale to je blbost, protoze ted mam z iUI overeno, ze ano... ale co to znamena, ze ted neprichazi ms, to tedy nevim... spis si myslim, ze proste telo dyl odbourava ten utros a ze snad jeste dnes nebo zitra to dostanu.... ale uz me to fakt neba, ja uz chci byt tehuleeeee!!!!!!!!!!!!!!!
Ahojky holčinky,
jdu jen rychle pozdravit-v práci je toho moc a nestíhám. 😒
Klárko,moc držím aby pokud to tak má být už ti to mrcha neprodlužovala a rozjeli jste další kolečko, ale je to už divné,že už třetí den a nic a teplota taky nic. Progesteron už tak musí pocházet jen z tvého těla. 😕
Nico a ty buď v klidu-pokud je už aspoň slabá čárečka tak do dvou dnů už bude určo silná a ovulka bude tu-a to by bylo tak akorát ne? 12-13DC ideální a manžou to v pohodě pojistíte. 🙂
Aranko, mne to pripada taky divny. Pockam pres vikend a kdyz nic, zavolam do CARu. Ja asi budu nejak prirodni zahada, neco jako Lochneska nebo tak.... 😨
Klárko, nová Lochneska,jo. 😀 😀 😀
To čekání je fakt na palici 😠, tak budu moc držet pěsti, ať v po voláš do CARu buď už s tím že se hlásíš do dalšího kola a nebo že se ti nakonec ta druhá čárečka ukázala a budeš těhulka. Už jsem těch případů kdy na testu BFN a za 2-3 týdny u Dr. krásné překvápko.
Ahooj holky tak vás zdravím jsem konečně po dvou nočních a mám zase dva dny volno taks e chci věnovat manžovi zítra už jde zase do práce jinak ovu je už asi na cestě udělala jsem si testík abych věděla jestli je nebo bude a jsou tam krásné // ale zítra zase manža odjíždí takže nic ale příští týden jedu na tu kontrolu k dr. a příští cyklus už snad bude posunutý a manža bude domáá 🙂
Sluni - jak nic - tak na to koukejte skočit dneska - zrovna jsem teď ve vaně četla, že superspermoušové přežijou až 8 dní 😎
Dobre rano, kocenky, jenom bleskove, musim dneska prelozit desne veci, takze hlasim, ze jsem to dostala a doplnuji relativne aktualni tabulku (nevime o miche...):
Cabal: 1DC
Consti: 5DC
Nicolka: 11DC
Ally: 14DC
Sluni: 14DC
Nikare: 21DC
Aranel: 23DC
Micha: 39DC????
Nazdaaaar ženský.
To tu nějak zanedbáváme 😝 😅 😕 .
Klárko díky za přehled a gratulace k mrše 😉 . Aspoň se to trochu posune 😵.
Holky, co ta Micha, to je záhada měsíce, se ani neukáže, ženská jedna 😀 😕 .
mes já absolutně nevěřím tomu, že súpermouči vydrží i dva dny, natož 8. to bych už teda asi těhu taky byla 😀 . Podle mě, pokud se netrefíš přímo do ovule (ať už je v půlce cyklu nebo dřív či později), tak bez šance 😅 😕 .
Ahoj tak dneska na ovu testu dvě krásné dálnice včera jsme se snažilkovali ale vidím to zase jako každý měsíc ten příští to už snad klapne a trefíme se do ovule 🙂
Jinak pokud by to z toho včerejšího sexíku vyšlo bylo by to nejkrásnější miminko z nejkrásnějšího milování 🙂

No nic, musím jet ještě pro manžu. Jel na kole za kamarádem na pivko, tak si mě objednal jako taxíka. 😀.