Holky po jak dlouhé době jste otěhotněly ?
Ahoj holky,
zajímalo by mě jak dlouho jste se snažili s manželem (nebo přítele) o miminko ?
Doktoři říkají že rok snažení je normální doba... jak jste na tom vy ?
Stručné shrnutí
- Neplodnost se podle WHO diagnostikuje po 12 měsících pravidelného nechráněného pohlavního styku; statistiky v diskuzi uvádějí, že pravděpodobnost početí je asi 25 % v jednom cyklu, přes 60 % po 6 měsících a v 85 % do roka.
- U vyšetření neplodnosti je opakovaně zdůrazňován význam spermiogramu pro muže, ovulačních testů a vyšetření u gynekologa včetně krevních testů a ultrazvuku; při zjištění poruch u partnera se v praxi používají inseminace (IUI), IVF a ICSI.
- Doporučované doplňky v diskuzi zahrnují Calibrum Baby Plan (~100 Kč/30 tablet), Gravital (uváděno ~200 Kč), kyselinu listovou forte (60 tbl za ~30 Kč) a Acidofolan (~40 Kč), přičemž po 1. trimestru se zmiňuje přechod z Calibrum Baby Plan na Calibrum Mami.
Nejčastější otázky
Q: Kdy mám jít k lékaři s problémem, že se nedaří otěhotnět?
A: Mezinárodní doporučení uvedené v diskuzi jsou kontaktovat lékaře po 12 měsících pravidelného nechráněného pohlavního styku; v diskuzi se ale objevují i názory lékařů, kteří doporučují vyšetření už po 6 měsících nebo až po 2 letech v závislosti na věku a klinickém kontextu.
Q: Jaká vyšetření se obvykle dělají při podezření na neplodnost?
A: Zmíněná vyšetření zahrnují spermiogram u muže, hormonální krevní testy a ultrazvuk u ženy, ovulační testy z moči, vyšetření na infekce a v případě potřeby genetická vyšetření (zejména po chemoterapii).
Q: Kdy se doporučuje spermiogram a proč?
A: V diskuzi je opakovaně zdůrazňováno, že spermiogram má být součástí základního vyšetření co nejdříve, protože mužský faktor je častější, než se zdá, a může ovlivnit volbu metody léčby (inseminace vs. IVF/ICSI).
Q: Jaké léčebné metody se v diskuzi popisují, když jsou problémy se spermiemi?
A: U poruch spermatu diskuze zmiňuje inseminaci (IUI) jako první krok, a pokud IUI nepomůže nebo jsou spermie velmi málo či nepohyblivé, doporučuje se IVF s ICSI; uživatelky také popisovaly využití asistovaného hatching a prodloužené kultivace embryí jako placené nadstandardní služby.
Q: Jak dlouho lze užívat Calibrum Baby Plan a jaké jsou alternace?
A: Uživatelky v diskuzi užívaly Calibrum Baby Plan opakovaně (30 tbl ~100 Kč/měsíc) před otěhotněním; v těhotenství se doporučuje po 1. trimestru přejít na Calibrum Mami; alternativy zmíněné v diskuzi jsou kyselina listová forte (~30 Kč/60 tbl), Acidofolan (~40 Kč) a Mamavit/Gravital (~200 Kč).
Q: Jak rychle lze otěhotnět po vysazení hormonální antikoncepce?
A: V diskuzi gynekologové uváděli různé přístupy: žádnou čekací dobu, 1 měsíc nebo 2 měsíce; mnoho žen v diskuzi otěhotnělo už v 1. až 2. měsíci po vysazení, ale doporučení se liší lékař od lékaře.
Q: Co dělat, pokud partner prodělal chemoterapii?
A: V diskuzi se doporučuje genetické vyšetření před plánováním početí a zvážení použití zmrazeného sperma; uživatelky uváděly, že sperma se po ukončení léčby často obnoví, ale doporučují se testy a konzultace s centrem reprodukční medicíny.
Závěry z diskuze
Shoda
- Po 12 měsících pravidelného nechráněného styku se standardně hovoří o neplodnosti a je vhodné začít vyšetřování.
- Spermiogram je důležitou součástí základního vyšetření páru.
- Psychika a „nepřemýšlení“ o početí byly v diskuzi často uváděny jako faktor, který u některých párů zlepšil šance.
Sporné názory
- Doba, po které má pár vyhledat pomoc: někteří lékaři a zdroje doporučují jednoho roku, jiní po 2 letech, někteří ani nepožadují čekání po vysazení HA.
- Doporučená pauza po potratu: část diskutujících uvádí doporučení půl roku, jiní gynekologové doporučují začít hned.
Otevřené otázky
- Jak přesně by měl pár seznámit prioritu mezi časováním těhotenství (svatba, dovolená, práce) a rizikem odkladu z hlediska plodnosti?
- Kdy je ekonomicky a medicínsky vhodné přejít od konzervativních opatření (životospráva, vitaminy, IUI) k dražším metodám jako IVF/ICSI?
Zmíněné značky a firmy
Centrum reprodukční medicíny, www.neplodnost.cz, Calibrum, Calibrum Baby Plan, Calibrum Mami, Gravital, Mamavit, MAMAvit, Acidofolan, VZP, Olomouc
Zmíněné produkty a metody
Calibrum Baby Plan, Calibrum Mami, Gravital, Mamavit, MAMAvit, Acidofolan, kyselina listová forte, ovulační testy z moči, spermiogram, ultrazvuk, inseminace (IUI), IVF, ICSI, asistovaný hatching, prodloužená kultivace embryí, zmražené spermie
Místa a osoby
Praha, Olomouc, Trutnov, Centrum reprodukční medicíny, Dr. Hradecký
pardon, mne🙂
Ještě jsem po svatbě nabrala 12 kilo, zatím mám 4 dole, ale když si představím, že bych ještě nabrala min. 15, tak bych byla jak slon a ne slonik 😀 Tak se budu snažit to nejdřív zredukovat a pak si můžu vymýšlet 😉
Sloniku, myslim, ze optimalni je tulit se obden, precejenom pry opravdu ty spermie nejsou dostatecne koncentrovane apod., je-li to kazdy den. My jsme nejdriv zkouseli obden, to nam vydrzelo tak tyden 🙂 a pak uz jen jednou za 4 dny...a miminko se podarilo hned 🙂 Spermie nejakou dobu vydrzi, takze casteji nez jednou za 2-3 dny to rozhodne z hlediska zvyseni pravdepodobnosti otehotneni neni nutne, ale zase az tak to snad neuskodi 🙂. Slychavam od kamaradky o jednom mimoradne naruzivem paru (bydli vedle nich), co to dela snad 3x denne (odjakziva, nejen ted, kdyz vyrabeli mimco) a taky se jim to po par mesicich povedlo (ale ne tak rychle jako nam ;)), takze ani ridke sperma neni prekazkou 🙂))
Ahoj holky, jdu Vás jen moc pozdravit, tyhle hicy mě zmáhaj, s prcínkama v bříšku jen papkáme, pijeme a odpočíváme, nic jinýho se ani nedá dělat. Všechny moc zdravím..... 🙂 Renča a dva prcínci v bříšku
Ahoj holky, většinou vaše diskuse jenom pročítám, ale dneska se připojím. My čekali na miminko rok a 3 měsíce. A v pondělí mi doktor potvrdil, že jsem v 7tt a mimi jsem už dokonce i viděla. Je to nádherné, všem přeju tenhle pocit štěstí zažít. První rok jsme nechávali vše náhodě, nic jsem nepočítala, tulení bylo tak 1-2 týdně, po roce jsem byla mírně znepokojenáa utěšovala se tím, že se mimískovi k nám ještě nechce. Začala hledat články o bazální teplotě, děložním hlenu a ovulačních testech a po 3 měsících už mám drobečka v bříšku. Takže nevěště hlavu, jednou to přijde.
Leniku moc moc gratuluji !! to je skvělá zpráva !! 😉 A moc mě potěšil Tvůj příspěvek ....
lenikh., gratuluju!
Jen mám dotaz - a to jsi otěhotněla podle počítání, ovulačních testů a pod. nebo to byla jen zrovna náhoda, že jsi otěhotněla, když jsi se o to začala zajímat aniž byste něco aplikovali? Nevím, jestli jsem to napsala dost pochopitelně...
Píšeš, že jsi začala hledat články, ale už nepíšeš, jestli jste to opravdu aplikovali.
Po svatbě se taky chceme snažit o miminko, tak abych byla v obraze, víš? Díky za odpověď... 😉
len.tilka: Myslím, že to náhoda nebyla, začala jsem se spíš podrobněji zkoumat a zapisovat do tabulek hodnoty naměřené bazální teploty a stav děložního hlenu, v předpokládané inkriminované dny jsem se ujistila ovu testy a pak jsme se plánovitě tulili. Musím říct, že manžel s tím měl trochu problém, jakože teď a na povel, ale povedlo se. Rok před tím jsem to prostě nechávala náhodě, věděla jsem samozřejmě o plodných a neplodných dnech (že existujou), ale popravdě nic víc. Sice rok snažení je dlouhá doba, ale zřejmě jsme se strefili vždy do neplodných, možná do toho nějaký neplodný cyklus.. Tak pěkné snaženíčko 🙂
lenikh., děkuju za info... Mně můj gynekolog právě vysvětlil, že (jak tu píšeš) některé cykly můžou být neplodné, že neuzraje vajíčko (asi tak 3-4 do roka) a plodných dnů je asi tak jen 5 za cyklus. Na to mi miláček odpověděl, že to je teda pěkný, že se přece nebude ty ostatní dny snažit zbytečně. Samozřejmě, že to myslel jako srandu. Ale moc mě tím pobavil. 😀
Přeji fajn průběh těhotenství a zdravé miminko!
Tak máme po svatbě a začínáme se snažit. Nejdřív se mi do toho vůbec nechtělo, nějak si mimi nedovedu představit (a je mi 31 😝 ) Ale když jsem viděla svůj úvazek v práci na další školní rok, tak snad jediná záchrana je zmizet na mateřskou. Přítel si miminko moc přeje, já jsem spíš chtěla ještě trochu počkat, ale nejsem proti. Tak se hlásím do klubu snažilek 😉
Holky, je možné, naše nadřízená nám říkala, že s manželem se také dlouho pokoušeli o mimčo a pak ani ta dotyčná nevěděla skoro 3měsíce, že je těhotná, protože stále každý měsíc krvácela, ne tolik, ale přesto krvácela až prý snad třetí měsíc ji krvácení vynechalo. Je možné při těhotenství krvácet ?
ivusenka, moje kamarádka to taky měla. byla čerstvě po šetinědělí a krvácela co 14 dní, tak šla k doktorovi a ten jí řekl, že má cystu, ať přijde po víkendu. No a když přišla po víkendu, řekl jí doktor, že to není cysta ale další mimčo 😉
moje mamča to prý měla taky - už mě čekala a ještě měla krvácení, jako by to dostala. Až podle velikosti určitli, kdy se mám narodit.
My jsme se snažili skoro 3 roky, pak jsem otěhotněla a ve 3 měsíci o miminko přišla. Byla jsem z toho hodně špatná, ale přihlásila jsem se do centra asistované reprodukce, tam nám udělali vyšetření a vzhledem k hraničním hodnotám u partnera navrhli nějak tomu pomoct. Vyzkoušeli jsme postupně všechno - hormonální stimulaci, inseminaci až jsme skončili u umělého oplodnění. To se povedlo hned napoprvé a teď se těším, že v září budu mít malého cvrčka 🙂
ahojky,
já jsem vysadila antikoncepci, 3 měsíce jsme si dali čas... poté to zkusili a na druhý pokus to vyšlo 🙂
ahoj taky jsme cekali 2 mesice povysazeni. pak jsme se prestali chranit a druhy mesic to vyslo 🙂
Ahoj, jsem tady poprvé, ale přiznávám, že vás čtu nějaký čas. Nám se podařilo otěhotnět po třech měsících. Takže hurááááá 😀
My jsme na to netlačili a bylo to v pohodě... Kamrádka nemyslela na nic jinýho a trvalo jim to rok.
napoprvé jsme tomu nechávali rok volný průběh, ale pak nám to trochu skřípalo, takže asi tři měsíce. napodruhé jsme čekali půl roku. tři měsíce marná snaha, ale pak jsem na srazu potkala kámošku, která se snaží už pět let, tak bylo rázem po usilovném snažení a tři měsíce a bylo to tu.asi opravdu je lepší nechat tomu volný průběh a né se snažit hlava nehlava.
Nám to trvalo 2a půl roku, doktorka přišla na to, že trpím syndromem polycystických ovarií, šla jsem na operaci a když jsem po půl roce neotěhotněla, tak nás poslali do Pronatalu na umělé oplodnění. Trošku jsem se toho zalekla a s manžílkem jsme se domluvili, že počkáme do mých 30let. Rozhodli jsme se ze si uděláme 2 roky prázdnin aby jsme se odreagovali od všeho stresu, všechny věci jsme rozdali známým, byt pronajali a odcestovali do střední ameriky-na Kostariku, no a za 2 měsíce jsem zjistila že budeme mít miminko, tak jsme zase šupajdili zpátky. No a za pár dní se má narodit náš suvenýrek 🙂
Ahoj holky, ja jsem vysadila praska v nekdy v breznu jelikoz jsme se rozhodli ze bychom chteli mimco. Jenze jsem se na to tak upnula, ze jsem nemyslela na nic jineho, bylo mi rano zle a byla jsem podrazdena. Az manzel zakrocil a rekl ze kdyz tak budu pokracovat tak mimco nikdy nebudu kvuli stresu. Presto jsem si delala nadale ovulacni testy ktere jsem si levne koupila pres internet a pocitala plodne dny a potvrzovala ovul.testy. Ted jsem v 9 tydnu, na miminko se moc tesime a doufame ze to bude vse v poradku. Mam obcasne bolesti v podbrisku a obcas slabe krvacim takze jsem uz byla 3x na ultrazvuku aby zjistili zdali je mimi v poradku. Uz jsme videli srdicko a za 3-4 tydny jdeme na dalsi ultrazvuk. Preji vsem stesti a pokud mozno bez stresu.
Ahojky všem! Tak já jsem vysadila HA měsíc před svatbou (svatba byla 27.5.2006) a poprvé jsme na ostro začali dělat miminko o svatební noci a 18.3.2007 máme termín porodu. 😉 Takže se nám zadařilo do měsíce. 😉
Ahoj, já jsem vysadila HA na konci dubna ještě měsíc jsme si dávali pozor a v červnu jsem otěhotněla asi hned na první pokus, takže na naší svatbě už jsme byli tři, ale nevěděli jsme to ..mimčo o sobě dalo vědět tři týdny po svatbě 🙂
My jsme se nesnažili vůbec, stačila chvilka nepozornosti 😀 , taky jsem proto nemohla vůbec uvěřit, že můžu být "v tom", ale teď už se děěěěěěěěsně těším (myslím, že oba 🙂 )Nějak jsme to plánovali až příští rok, ale mimi se rozhodlo jinak 😀 Tak držím snažícím se palečky!!!
Teda holky, tento server je ale nakažlivý..když to tu tak čtu, tak bych hned chtěla vlítnout na to a taky si "pořídit" miminko 😀
Ahoj, ja jsme se s manzelem snazila o mimco 6 let ☹ a marne.
Odesla jsme od manzela a ziji ted s pritelem uz skoro rok. Nekdy kolem velikonoc jsme mu rikala ze mam problem s otehotnenim, ze jsme se s manzelem tak dlouho snazili a nic, pritel mi rekl ze to nechame osudu a jete ten tyden jem byla tehotna.
Dost zalezi i na chlapovi.... 🙂 😉
ahoj, my čekali 3 roky,z toho 2 roky nám pomáhali i lékaři při asistované reprodukci. zkusili jsme jak IVF, nakonec vyšla "pouhá" inseminace.. (manžel měl špatný spermiogram, já měla být v pořádku).
ahojky, tak nám se asi zadařilo napodruhé 🙂 před chvílí jsem si dělala testík a jsou tam dvě čárky jak vyšité... vůbec tomu nemůžu věřit, že to šlo tak rychle, spíš jsme počítali s komplikacema. prostě jsem to musela napsat nebo bych se zbláznila než dorazí miláček z práce 😉 😀
teď jen aby bylo vše v pořádku 😕 strašně přeju všem snažilkám ať se taky zadaří a těhulkám zdravé mimísky...

Třeba to nebude tak hrozný, ale je fakt, že po vysazení mně pan doktor varoval, že se to z 90 % vrátí do stavu před ☹ Tak mi to nebudeme přehánět, co má být, to bude, že jo? 😉