Holky po jak dlouhé době jste otěhotněly ?
Ahoj holky,
zajímalo by mě jak dlouho jste se snažili s manželem (nebo přítele) o miminko ?
Doktoři říkají že rok snažení je normální doba... jak jste na tom vy ?
Stručné shrnutí
- Neplodnost se podle WHO diagnostikuje po 12 měsících pravidelného nechráněného pohlavního styku; statistiky v diskuzi uvádějí, že pravděpodobnost početí je asi 25 % v jednom cyklu, přes 60 % po 6 měsících a v 85 % do roka.
- U vyšetření neplodnosti je opakovaně zdůrazňován význam spermiogramu pro muže, ovulačních testů a vyšetření u gynekologa včetně krevních testů a ultrazvuku; při zjištění poruch u partnera se v praxi používají inseminace (IUI), IVF a ICSI.
- Doporučované doplňky v diskuzi zahrnují Calibrum Baby Plan (~100 Kč/30 tablet), Gravital (uváděno ~200 Kč), kyselinu listovou forte (60 tbl za ~30 Kč) a Acidofolan (~40 Kč), přičemž po 1. trimestru se zmiňuje přechod z Calibrum Baby Plan na Calibrum Mami.
Nejčastější otázky
Q: Kdy mám jít k lékaři s problémem, že se nedaří otěhotnět?
A: Mezinárodní doporučení uvedené v diskuzi jsou kontaktovat lékaře po 12 měsících pravidelného nechráněného pohlavního styku; v diskuzi se ale objevují i názory lékařů, kteří doporučují vyšetření už po 6 měsících nebo až po 2 letech v závislosti na věku a klinickém kontextu.
Q: Jaká vyšetření se obvykle dělají při podezření na neplodnost?
A: Zmíněná vyšetření zahrnují spermiogram u muže, hormonální krevní testy a ultrazvuk u ženy, ovulační testy z moči, vyšetření na infekce a v případě potřeby genetická vyšetření (zejména po chemoterapii).
Q: Kdy se doporučuje spermiogram a proč?
A: V diskuzi je opakovaně zdůrazňováno, že spermiogram má být součástí základního vyšetření co nejdříve, protože mužský faktor je častější, než se zdá, a může ovlivnit volbu metody léčby (inseminace vs. IVF/ICSI).
Q: Jaké léčebné metody se v diskuzi popisují, když jsou problémy se spermiemi?
A: U poruch spermatu diskuze zmiňuje inseminaci (IUI) jako první krok, a pokud IUI nepomůže nebo jsou spermie velmi málo či nepohyblivé, doporučuje se IVF s ICSI; uživatelky také popisovaly využití asistovaného hatching a prodloužené kultivace embryí jako placené nadstandardní služby.
Q: Jak dlouho lze užívat Calibrum Baby Plan a jaké jsou alternace?
A: Uživatelky v diskuzi užívaly Calibrum Baby Plan opakovaně (30 tbl ~100 Kč/měsíc) před otěhotněním; v těhotenství se doporučuje po 1. trimestru přejít na Calibrum Mami; alternativy zmíněné v diskuzi jsou kyselina listová forte (~30 Kč/60 tbl), Acidofolan (~40 Kč) a Mamavit/Gravital (~200 Kč).
Q: Jak rychle lze otěhotnět po vysazení hormonální antikoncepce?
A: V diskuzi gynekologové uváděli různé přístupy: žádnou čekací dobu, 1 měsíc nebo 2 měsíce; mnoho žen v diskuzi otěhotnělo už v 1. až 2. měsíci po vysazení, ale doporučení se liší lékař od lékaře.
Q: Co dělat, pokud partner prodělal chemoterapii?
A: V diskuzi se doporučuje genetické vyšetření před plánováním početí a zvážení použití zmrazeného sperma; uživatelky uváděly, že sperma se po ukončení léčby často obnoví, ale doporučují se testy a konzultace s centrem reprodukční medicíny.
Závěry z diskuze
Shoda
- Po 12 měsících pravidelného nechráněného styku se standardně hovoří o neplodnosti a je vhodné začít vyšetřování.
- Spermiogram je důležitou součástí základního vyšetření páru.
- Psychika a „nepřemýšlení“ o početí byly v diskuzi často uváděny jako faktor, který u některých párů zlepšil šance.
Sporné názory
- Doba, po které má pár vyhledat pomoc: někteří lékaři a zdroje doporučují jednoho roku, jiní po 2 letech, někteří ani nepožadují čekání po vysazení HA.
- Doporučená pauza po potratu: část diskutujících uvádí doporučení půl roku, jiní gynekologové doporučují začít hned.
Otevřené otázky
- Jak přesně by měl pár seznámit prioritu mezi časováním těhotenství (svatba, dovolená, práce) a rizikem odkladu z hlediska plodnosti?
- Kdy je ekonomicky a medicínsky vhodné přejít od konzervativních opatření (životospráva, vitaminy, IUI) k dražším metodám jako IVF/ICSI?
Zmíněné značky a firmy
Centrum reprodukční medicíny, www.neplodnost.cz, Calibrum, Calibrum Baby Plan, Calibrum Mami, Gravital, Mamavit, MAMAvit, Acidofolan, VZP, Olomouc
Zmíněné produkty a metody
Calibrum Baby Plan, Calibrum Mami, Gravital, Mamavit, MAMAvit, Acidofolan, kyselina listová forte, ovulační testy z moči, spermiogram, ultrazvuk, inseminace (IUI), IVF, ICSI, asistovaný hatching, prodloužená kultivace embryí, zmražené spermie
Místa a osoby
Praha, Olomouc, Trutnov, Centrum reprodukční medicíny, Dr. Hradecký
marinka - dr. mi doporucila calibrum baby plan, kdyz jsem nemohla otehotnet, pry to pekne "procisti" a "pripravi" pudu pro mimiska 🙂
a ted v tehotenstvi beru Gravital
TAk já zkusím ten Calibrum baby plan, to zní docela dobře.. Snad se to nebude nějak bít s estrogenem a progesteronem, který beru, ale myslím že ne, pokud to jsou vitamínky..
Já jsem začala brát Calibrum baby plan hned po vysazení HA, do tří měsíců se nám miminko podařilo :o) Teď jsem Calibrum dobrala (třetí balení) a beru už jen kiselinu listovou a jód, který mi předepsala doktorka. A nemám to s vitamínama prý přehánět (pokud běžně baštím ovoce a zeleninu, což u mě není problém), pak se prý rodí "malí obříci" 😉
o Gravitalu jsem zatim nic neslysela.
po prvni tretine tehotenstvi se pry doporucuje nebrat Calibrum Babyplan ale Calibrum Mami a to i po porodu.
takze po tomhle si myslim ze se rodi velky deti, kdyz se proste cely tehotenstvi dopujeme vitaminama a pritom papame i tak hodne zeleniny a ovoce.
jak rikam, ja zustanu zatim u kyseliny list. forte.
protoze bych ais vypadala blbe - nasi rodice si mysli, ze baby zatim neplanujem a kdyz by videli ze se dopuju vitaminama pro tehotny, asi jim to docvakne ze bychom se mimi moc nebranili 🙂 😀
jak rikam, ja zustanu zatim u kyseliny list. forte.
protoze bych ais vypadala blbe - nasi rodice si mysli, ze baby zatim neplanujem a kdyz by videli ze se dopuju vitaminama pro tehotny, asi jim to docvakne ze bychom se mit mimi moc nebranili 🙂 😀
Velký miminka a vitamíny - to jsou pěkný pověry. Já jsem při prvním těhu nebrala nic, vitamíny se před 9-ti lety ještě tolik nepropagovali. Normálně jsem jedla zdravě (nejen víc ovoce a zeleninu, vitamíny jsou i v luštěninách, rybách apod.) a syn měl přes 4kg. A teď beru MAMAvit, ale nepravidelně, spíš když si vzpomenu.
Velká miminka mají spíš maminky s cukrovkou, ale to už si dr. ohlídají.
emko, tak tos mě trochu uklidnila, tu nemám :o) Ale tatínka mám velkého (tatínka od Kulíška 😉 ), takže možná mě obřík stejně nemine 😉
Také beru CALIBRUM BABY PLAN už tři měsíce a těhotenství stále nepřichází, ale snad se brzy zadaří. Jak dlouho nepřetržitě bych ho mohla jíst? Už se tím živím 3.měsíc.
janis:Já taky beru Calibrum Baby plan.Beru ho už pátý měsíc (a taky nejsem ještě těhotná).Takže si myslím,že se nemusíš ničeho bát.Aspoň mi nikdo neříkal,že to nemůžu brát tak dlouho 😉
to by tam jinak psali, ze se to nesmi dlouhodobe uzivat!
myslim, ze muzete byt klidné, holky 😎
Holky, zkuste srovnat to Calibrum s nějakým "normálním" mulťákem a uvidíte 😉 Řekla bych, že se složení moc lišit nebude, maximálně tou listovkou, možná množstvím vitamínu E, ale asi nic dramatického, tak nemusíte mít strach 😉
pokud si vzpomínám, tak marinčin přítel má za sebou závažnou chorobu a na tu genetiku mají jít proto, aby se ukázalo, jeslti je všechno ok...
ale možná se mýlím, tuhle diskusi sleduji nepravidelně 🙂
Marinko, tak to gratuluji, vzpomínám, že ještě nedávno jsi psala do diskuze SPORT V TĚHOTENSTVÍ, že cvičíš v posilovně a také se snažíte o rodinu, takže si zářný příklad toho, že ve sportování ta chyba není. Mám tak trochu na mysli sebe. Už jsem uvažovala, že toho posilování nechám, že snad otěhotním dřív, ale nechce se mi přestávat cvičení mě baví a teď už znám tebe, která to dokázala. Tak hodně štěstí nejen na genetice. Pak písni jak to dopadlo.
ahoj holky, asi budu temer jedina, jak to tady tak pozoruji a rozhodne vas tim nechci nejak znepokojovat, ale otehotnela jsem do dvou mesicu po vysazeni antikoncepce a ted uz mame rocni dceru simonku🙂!takze sexu zdar! 😉
To my se ještě nesnažíme... není kam spěchat.. 😉 Tak hlavně klid a pohodičku!! žádný stresík! 😀
Holky, ono se to lehce řekne: vypnout, nemyslet na to... 😀
Já budu brát HA do svatby (asi 14 dní před doberu balení) a pak tomu chceme nechat volný průběh. Svatbu máme až v září,ale já už teď řeším mimi! Místo svatby... ☹ Takže mám obavy, že to budu hrozně prožívat... Ale pořád si říkám, že na to nemůžu myslet. My jsme na tom podobně jako bledulka, akorát nevím v jakém stavu jsou ty přítelovi spermie, tak si pořád říkám, že nás asi umělé oplodnění nemine.... tím si trošku tu psychiku "šimrám". Tajně totiž doufám, že se nám zadaří přirozenou cestou.
Jinak jsem se informovala u gynekologa a ten mi řekl, že začít se může hned po vysazení HA a že až si příště přijdu pro poslední trojbalení, tak mi předepíše kyselinu listovou. Mám ji začít brát 2 měsíce před dobráním HA. Jinak já tu listovku beru už teď - na krevní obraz. Chodím darovat krev a nemám moc dobrý obraz a ta kyselina listová pomáhá. To co beru se jmenuje Acidofolan, stojí to asi 40 Kč (dosud zadarmo od VZP pro dárce krve) a bere se to 1x denně. Můžu doporučit.
Ahoj holky, nechce se mi zakladat novou diskuzi a je mi jasne, ze to co me zajima uz se tu nejspis resilo, nicmene se ptam, jak jste zacly planovat dite, pokud vubec...Diky 🙂
Len.tilko, sama nemám zkušenost, ale holky tu psaly, že není zrovna to pravé vysazovat HA těsně před svatbou, nevíš, jak bude Tvoje tělo reagovat (pleť apod.) 😉
Já myslím, že za čtrnáct dní se snad ještě nic nestane... První týden MS a druhý si tělo začne uvědomovat změnu... Víc bych se bála měsíce a dýl, protože tam si MS opravdu může přijít, jak chce, a být třeba hodně nepříjemná... Ale aby přišla týden po té "ještě nepřirozené," to snad není moc pravděpodobné... Len.tilko, držím palce 🙂
Len, díky za podporu. Já mám na to stejný názor jako Ty. Přesně takhle jsem si to totiž říkala taky - 1. týden MS a ten týden si to tělo asi ani nestačí uvědomit. Právě, že jsem nechtěla přestat brát HA ty 3 měsíce před svatbou, toho jsem se bála. 😉
ivett, s přítelem jsme se loni nastěhovali na konci února do bytu, a do něj jakoby vplulo jaro....a pořád škemral o mimi (to už jsme měli termín svatby cca na září)..a protože byl vytrvalý a pan doktor řekl - dva měsíce před plánovaným otěhotněním vysadit, tak jsem to tak udělala (přítel to tehdy dostal jako dárek k narozeninám)....no a měsíc na to jsem mu ukazovala jinej dáreček...//.... 😀 takže se nám to podařilo do 14 dní po vysazení...vlastně dle termínu na UZV to bylo za 10 dní.... 😀 a svatbu jsme měli pořád na září...a byli jsme dvojnásobně šťastní, i když nikdo okolo neměl vědět, že jsem v tom, kdyby něco...no, některý si to domysleli a některým to donesly nějaké dobré duše...které spekulovaly tak dlouho, až se uspekulovaly.... 😉 😎 hlavně pořád dokola radím, nemyslete na to, že plodíte potomka, ale že se milujete s tím, koho naprosto milujete.... 😀
Ahoj Marki, ty už jsi tu dlouho nebyla vidět! Už by ses měla blížit k termínu, jestli si dobře pamatuju, ne? 😉
Ja othotnela asi za necely mesic..Planovali sme,ze jeste rok pockame,jenze pak sme si rekli,ze to nema cenu,co kdyz to pak zrovna nepujde...Vduchu sem si rekla kdyz je to ten pravej tak at otehotnim,kdyz ne ,tak ne.Otehotnela sem.

mě dala Gravital stál sice 200 Kč ale prý je to bomba ...už se jí to takhle klaplo u 3 holek vysadily HA a byly v tom 😀 😀 Možná je to náhoda, ale vitamíny tělo neškodí 🙂 🙂 a za pokus to stojí.