Holky po jak dlouhé době jste otěhotněly ?
Ahoj holky,
zajímalo by mě jak dlouho jste se snažili s manželem (nebo přítele) o miminko ?
Doktoři říkají že rok snažení je normální doba... jak jste na tom vy ?
Stručné shrnutí
- Neplodnost se podle WHO diagnostikuje po 12 měsících pravidelného nechráněného pohlavního styku; statistiky v diskuzi uvádějí, že pravděpodobnost početí je asi 25 % v jednom cyklu, přes 60 % po 6 měsících a v 85 % do roka.
- U vyšetření neplodnosti je opakovaně zdůrazňován význam spermiogramu pro muže, ovulačních testů a vyšetření u gynekologa včetně krevních testů a ultrazvuku; při zjištění poruch u partnera se v praxi používají inseminace (IUI), IVF a ICSI.
- Doporučované doplňky v diskuzi zahrnují Calibrum Baby Plan (~100 Kč/30 tablet), Gravital (uváděno ~200 Kč), kyselinu listovou forte (60 tbl za ~30 Kč) a Acidofolan (~40 Kč), přičemž po 1. trimestru se zmiňuje přechod z Calibrum Baby Plan na Calibrum Mami.
Nejčastější otázky
Q: Kdy mám jít k lékaři s problémem, že se nedaří otěhotnět?
A: Mezinárodní doporučení uvedené v diskuzi jsou kontaktovat lékaře po 12 měsících pravidelného nechráněného pohlavního styku; v diskuzi se ale objevují i názory lékařů, kteří doporučují vyšetření už po 6 měsících nebo až po 2 letech v závislosti na věku a klinickém kontextu.
Q: Jaká vyšetření se obvykle dělají při podezření na neplodnost?
A: Zmíněná vyšetření zahrnují spermiogram u muže, hormonální krevní testy a ultrazvuk u ženy, ovulační testy z moči, vyšetření na infekce a v případě potřeby genetická vyšetření (zejména po chemoterapii).
Q: Kdy se doporučuje spermiogram a proč?
A: V diskuzi je opakovaně zdůrazňováno, že spermiogram má být součástí základního vyšetření co nejdříve, protože mužský faktor je častější, než se zdá, a může ovlivnit volbu metody léčby (inseminace vs. IVF/ICSI).
Q: Jaké léčebné metody se v diskuzi popisují, když jsou problémy se spermiemi?
A: U poruch spermatu diskuze zmiňuje inseminaci (IUI) jako první krok, a pokud IUI nepomůže nebo jsou spermie velmi málo či nepohyblivé, doporučuje se IVF s ICSI; uživatelky také popisovaly využití asistovaného hatching a prodloužené kultivace embryí jako placené nadstandardní služby.
Q: Jak dlouho lze užívat Calibrum Baby Plan a jaké jsou alternace?
A: Uživatelky v diskuzi užívaly Calibrum Baby Plan opakovaně (30 tbl ~100 Kč/měsíc) před otěhotněním; v těhotenství se doporučuje po 1. trimestru přejít na Calibrum Mami; alternativy zmíněné v diskuzi jsou kyselina listová forte (~30 Kč/60 tbl), Acidofolan (~40 Kč) a Mamavit/Gravital (~200 Kč).
Q: Jak rychle lze otěhotnět po vysazení hormonální antikoncepce?
A: V diskuzi gynekologové uváděli různé přístupy: žádnou čekací dobu, 1 měsíc nebo 2 měsíce; mnoho žen v diskuzi otěhotnělo už v 1. až 2. měsíci po vysazení, ale doporučení se liší lékař od lékaře.
Q: Co dělat, pokud partner prodělal chemoterapii?
A: V diskuzi se doporučuje genetické vyšetření před plánováním početí a zvážení použití zmrazeného sperma; uživatelky uváděly, že sperma se po ukončení léčby často obnoví, ale doporučují se testy a konzultace s centrem reprodukční medicíny.
Závěry z diskuze
Shoda
- Po 12 měsících pravidelného nechráněného styku se standardně hovoří o neplodnosti a je vhodné začít vyšetřování.
- Spermiogram je důležitou součástí základního vyšetření páru.
- Psychika a „nepřemýšlení“ o početí byly v diskuzi často uváděny jako faktor, který u některých párů zlepšil šance.
Sporné názory
- Doba, po které má pár vyhledat pomoc: někteří lékaři a zdroje doporučují jednoho roku, jiní po 2 letech, někteří ani nepožadují čekání po vysazení HA.
- Doporučená pauza po potratu: část diskutujících uvádí doporučení půl roku, jiní gynekologové doporučují začít hned.
Otevřené otázky
- Jak přesně by měl pár seznámit prioritu mezi časováním těhotenství (svatba, dovolená, práce) a rizikem odkladu z hlediska plodnosti?
- Kdy je ekonomicky a medicínsky vhodné přejít od konzervativních opatření (životospráva, vitaminy, IUI) k dražším metodám jako IVF/ICSI?
Zmíněné značky a firmy
Centrum reprodukční medicíny, www.neplodnost.cz, Calibrum, Calibrum Baby Plan, Calibrum Mami, Gravital, Mamavit, MAMAvit, Acidofolan, VZP, Olomouc
Zmíněné produkty a metody
Calibrum Baby Plan, Calibrum Mami, Gravital, Mamavit, MAMAvit, Acidofolan, kyselina listová forte, ovulační testy z moči, spermiogram, ultrazvuk, inseminace (IUI), IVF, ICSI, asistovaný hatching, prodloužená kultivace embryí, zmražené spermie
Místa a osoby
Praha, Olomouc, Trutnov, Centrum reprodukční medicíny, Dr. Hradecký
Aarenko, taky moc blahopřeju hned ke dvojnásobné radosti 🙂
Nám vyšlo těhotenství hned na první pokus, ale bohužel jsme pak o mimi v 6. týdnu přišli. Pak se z toho tělo asi hodně vzpamatovávalo, protože další pokus vyšel až za půl roku a teď už jsem ve 22. týdnu 🙂
Ahoj holky,
taky jsme mimčo pořád odkládali.Pořád do toho něco lezlo: stavba, kolaudace, svatba... a teď by jsme mimčo chtěli a nejde to. Snažíme se jen chvilku, ale když vidím kolik lidí má problémy otěhotnět tak jsem s každé MS totálně na dně 😢
Všem držím palce, aby se to každé z Vás povedlo jak si budete přát.
Aarenko, gratuluji!! 😉
My po roce neúspěšného snažení jsme se svěřili odborníkům s výsledkem, že já jsem v pořádku, ale bohužel můj drahý má málo spermijek a i horší pohyblivost. Bylo nám řečeno, že pro nás je skoro jedinou možností umělé oplodnění, ale mi to nevzdáváme, snažíme se dál, papkáme vitamíny, které nám byli doporučeny a uvidíme buď se zadaří nebo na podzim začneme s přípravou na umělé oplodnění. 😉
Ahoj holky - taky se bohužel přidávám. V červenci bude svatba a mimi bychom oba strašně chtěli, ale jaksik to pořád nejde. Vždycky se těším a pak přijde MS a jsme úplně na začátku ☹ - snažíme se teprve 4 měsíce, ale už teď mi to přijde jako věčnost. ☹
Ahoj holky, myslíte že se dá během těhotenství absolvovat hudební festival bez úhony?
já ještě nejsem ani těhotná 🙂 jen tak špekuluju, s mužíkem jsme mluvili o tom, že bychom do toho praštili až po festivalu, na který se chystáme, napadlo mě , kdyby to vyšlo i dřív (kdyby se nám to nááááhodou podařilo hned), jestli by se to dalo. Nerada bych mimčo vystavoval nějakému riziku.
Holky, já znám plno lidí, kteří mají úplně všechno, stále cestovali apod. a mimčo odkládali... a teď mimi mít nemůžou. Nechci tak dopadnout. Navíc byl před 10 lety miláček vážně nemocný, takže nás možná ani umělé oplodnění nemine. Tak si raději říkám, že třeba nebudeme moct mít děti přirozeně, abych se jako trošku uklidnila, až nám to nepůjde. Abych z toho jako nebyla překvapená... nevím jak to popsat. ale v koutku dušičky stále doufám, že se nám to povede bez komplikací. 😀
len.tilka Přesně vím o čem mluvíš. Také se snažím si vsugerovat, že to může chvíli trvat, než nám to vyjde a že určitě budu v pohodě, ale tak nějak vím, že jestli to dostanu, tak to stejně obrečím 😢
Mobino, já to taky obrečím! My máme svatbu až za 4 měsíce, ale já už se teď víc zaobírám myšlenkou na mimčo než svatbou... ☹
Hellabella děkuju za přání, my taky o první mimi přišli v 11 tt zamlklý potrat, to váš, byl to šok, neměli jsme žádná zamražená embryjka, takže jsem vše musela podstupovat znovu, ale prckové co mám teď v bříšku jsou O.K. Jsem v 15 tt a pořád blinkám, uf....
Mousa nezoufej a nenervuj se, to e pak tělo zabejší a nejde to a nejde, ikdyž jste zdraví... 😠
matlova děkuju... tak to držím palečky, no ale jestli mám Tvůj manža jako ten můj málo spermijek a navíc nepohyblivé, tak Vám asi nic jiného než IVF jako nám nezbude.. ale i toho bych se nebála, dneska je to fakt tak vymakaný, jen ty nervy u toho pracují a bolí hormonální léčba, stojí to fůru penízků no ale výsledky pak stoj za to !!!!!!!
Mousa a 4 měsíce není nic, to je teprve začátek, začni se nervovat až po roce 🙂 A posílám Ti velkej těhu bacílek, už na Tebe dolétl???
Aarenka: koukám na tvé album na snímky těch vašich dvou prďolků a vidím GEST i my tam s manžou chodíme. Tak doufám, že se nám zadaří stejně jako vám // 😉
Gest
No vidíš Markétko, jak je ten svět malej, my tam vždy byli moc spokojení.... Co máte za sebou? IUI? 🙂
Jěště ne, čekáme na výsledek posledního vyšetření mého manži tj.červen a pak se uvidí. Vy jste zkoušeli IUI? Nevím jestli to má smysl, když ty spermijky nedělají co by správně měli ☹
Markét, my jsme zkoušeli IUI, protože tenkrát měl manža 16 milionů, bohužel za necelý rok mu to kleslo jen na pár tisíc, naposledn měl jen 4 žuvé spermijky, tak jsme přešli na IVF a rovnou metodou ICSI, zaplatili jsme si všechny nadstandardy- asistovaný hatching u obou embryjek, prodloužená kultivace, i za to ICSI se dost platí, změnila jsem léky, no stejně mi uzrálo málo vajíček, ale prckové se drží a doufám, že tam do října zůstanou, jen bojím bojím genetických testů, Majda Bočanová musela dát miminko pryč, vyšly jí špatné ☹( ☹ ☹ ☹
Ano IVF je umělé oplození, kdy se odebrané vajíčko dá na Petriho misku do roztoku a přidají se k tomu spermijky a ta jedna jediná se do něj prokouše. ICSI znamená, že když má partner málo spermijek, nebo jsou nepohyblivé nebo mají různé morfologické vady,, tak laborantka vybere jednu tu nejschopnější spermijku a tu mikroskopickou jehlou vpíchne přímo do vajíčka a čeká se, zda dojde k jeho rýhování a tudíž se vyvine embryjko, né vždy tomu tak je, mně ze 7 se udělala jen 3 embryjka .
IUI je tzv inseminace, nemusíš prodělávat hormonální léčbu, pouze v době Tvé ovulace, pokud má partner jakž taký dobré spermijky, alespoň plus mínus 14-20 milionů na milimetr, tak v době ovulace Ti tenoulinkou jehlou zavedou očištěné sperma přímo do dělohy za děložní čípek čímž se urychlí cesta spermijká, ale tato metoda je nejméně účinná, moc holek neznám, co otěhotnělo po IUI, vlastně žádnou...
A asistovaný hatchimg znamená, že embryjka před transferem (přenesením ) do dělohy opatrně naříznou, aby se lépe dostala z obalu a stihla zahnízdit, protože normálně, když dojde u ženy k oplodnění, tak k tomu dojde ve vejcovodech a až po 5-6ti dnech embryjko doputuje do Tvé dělohy a už je vyklubaní z obalu a schopné se zahnízdit, tak proto se tomu při umělém oplození pomáhá a spousta holek volí i prodlouženou kultivaci, kdy embryjka ponechají ve speciálním roztoku díle jak 120 hodin a zkoumají jak se množí buňky a až pak takovéto silné embryjko zavedou. Některá centra to dělají třeba po dvou dnech, ale tam je úspěšnost o dost nižší....
Jo jo mně dělali ICSI a pak si můžeš vybrat, zda chceš zavézt 1 nebo dvě embryjka a nažíznout jedno nebo obě, poprvé jsem si nechali naříznout jedno a chytlo se jedno, ale o to jsme přišli a tak jsme si podruhé nechali naříznout obě a chytla se obě.
Taky bylo hezký, když jsem ta 2 embryjka těsně před zavedením viděla na ploše obrazovky zvětčená xkrát. Zavedení neboli transfer se dělá při vědomí, a odběr vajíček neboli punkce se děje v narkoze, to je velmi totiž bolestivé. Uf, to jsem se rozepsala, snad jsem to napsala trochu srozumitelně 🙂
jo díky - jen jak naříznout? A ten transfer nebolí? A asi je to drahé a pojišťovna to nehradí - co?
Naříznou, to se tak říká, jen se mírně uvolní na jedné straně obal embryjka, a to se vyklube ven a zahnízdí, to ho nebolí 🙂 Transfer nebolí, dělá se sice pod dávkou sedsativ, ale to jen proto, abys dobře spolupracvovala, protože někdy je sranda najít vchod do dělohy, každá to máme jinak, poprvé to nemohli najít, no nakonec mám v papírech nahoru a doleva, chi hci, jak na křižovatce, tak podruhý to doktorka našla hnedka.... Co bolí, to je to píchání injekcí při hormonální léčbě, aby uzrálo hodně vajíček a taky pak po tom odběru vajíček Tě bolí celé břicho a podbřišek jak při silné menstruacii no a někdo má hyperstimulační syndrom jako já a to jsou pak urputné křížové bolesti, kde ani šestistovka ibalgin nepomáhala, musela jsem to vydržet, ale to má jen jedna holčina za sta , já si totiž v životě musím vyžrat totálně vše. ¨Co se týká hrazení, tak pojišťovna Ti hradí 3 cyjly, ovšem jen ten zákla, když k tomu připočteš líky za 6 tisíc, ICSI na jedno embryjko za 2500, asist., hatching u obou za 3000, prodlouženou kultivaci, benzín obde do Prahy a td, vyšel nás ten jeden cyklus na 30 000, ale to pořád jde, holky, které mají už 3 cykly za sebou si vše hradí sami a ty pak jen léky přijdou na 25 000,. a celý cyklus i na 80000 tisíc, někdo by za to jel na dovču a jinej platí miminko a neví ani, jestli se to povede, znám i holky, co na tom byly i 12krát !!!!!

aarenko, tak to gratuluju k dvojčátkům! 😉