Je v Česku možné být náhradní matkou pro rodinu bratra?

lencamat
4. říj 2018

Ahojte vsichni chtela jsem se poradit myslim ze u nas v Česku uz je to povoleno mam svagrovou ma za sebou hodne potratu nosila miiminko do 15tt pak se zastavilo srdicko a bohuzel se to ukoncilo.S bratrem jsou spolu 10let stoho 7let manzele.A uz ma pres 30cet let.Zvazovala sem ze bych udelala jim nahradni matku proste oplodnene vajicko by do me strcily a dite bych jim odnosila.Mam uz deti dve mezi nima jsem mela samovolny potrat.Ja vim ze by to asi nebylo jednoduche celkem pro me porodit dite a nemit ho u sebe ale verim ze bratr se svagrovou by byly stastni..Je fakt ze uz my je 34 moc

lencamat
autor
4. říj 2018

@lencamat a uz nejsem nejmladsi doma mam 10ti letoho syna narozeny v termin a rocni dcerku ale ta se narodila ve 37+3tt ale je v poradku ve vyvoji opozdena ale vse jsme dohnaly.predem dekuji za rady

ejmate
4. říj 2018

@lencamat Ahojky, posílám ti článek z letošního roku. Jsi moc hodná, že se takto snažíš pomoc bratrovi a švagrové 😉 Přeji hodně štěstí, ať se vše povede 🍀

http://ceskapozice.lidovky.cz/ceske-pravo-nahra...

hadeva
4. říj 2018

Udělala byste moc dobrou věc, taky nám trvalo mít děti a pár potratů bylo, poslední se muselo ukončit ve 20.týdnu. Naštěstí pak vše dopadlo dobře a mám doma už téměř 8letá dvojčata,narozená také 37+3tt a vše v pořádku.Tím chci říct, že by švagrová byla určitě šťastná. Jinak nijak stará ještě nejste, já měla zmíněná dvojčata ve 34letech, narodila se před mými 35.narozeninami. Když budete od začátku u miminka uvažovat,že není Vaše, že ho pak dáte těm nejšťastnějším rodičům a sama děti máte, určitě to půjde a krom toho,se určitě uvidíte.Jen nevím, jestli to vůbec u nás jde,jestli s tím nejsou nějaké problémy.Ale držím palce,ať se vše povede.Jste úžasná.

ejmate
4. říj 2018

@hadeva Souhlasím s vámi 🙂 Ono to jde, ale u nás v ČR k tomuto není pořádná legislativa, takže největší problémy bývají s tím, že náhradní matka chce více peněz než na které má nárok (má nárok na náhradu nákladů spojených s těhotenstvím a porodem) nebo si nakonec chce dítě nechat nebo jsem už i četla o případu, že se dítě narodilo postižené a nechtěl ho nikdo...
Ale pokud to je takto v rodině, tak si nemyslím, že by vznikali takovéto problémy. Vím, že se dá i sepsat nějaká smlouva, ale kvůli té nedostatečné legislativě už nevím, co se do ní uvádí, aby byla platná. To by poradil právník 😉

lencamat
autor
4. říj 2018

Dekuji za clanky a vim ze to stoji dost penez ale o penize by neslo jen by si hradily to co by bylo treba ja bych po nich nic nechtela je to v rodine a lepsi kdyz ji to odnosi nekdo v rodine nez nekdo cizi.Jen manzel vahal uprimne sla bych do toho hned jen to uskutecnit.Jen si s mamkou rikam kdyz mela tolik potratu a nahodou by se jim to povedlo tak by musela od zacatku lezet a byt doma na rizikovce aby donosila treba jednou zdrave dite.Ale ze bych delala nahradni matku ta moznost z me strany tu je.

sudylichozrout
4. říj 2018

@lencamat ahoj, ja pujdu proti proudu... Nedelala bych to. Zaprve postavis brachu a svagrovou do pozice "musime ji byt vdecni", coz s sebou nese docela dost problemu. A pokud by se budoucnu neco pokazilo, neverim, ze bys to tema nechala spat. Zkratka to "co jsem pro vas vsechno udelala" by neustale viselo ve vzduchu. Zadruhe by sis vypestovala k detatku vztah a mela bys asi pak prirozene tendence jim kecat do vychovy a zivota, coz by mohlo zpusobit potize a nasledovalo by to, co pisu vyse. Zatreti kdyby se tvuj bracha se svagrovou treba jednou rozvadeli (nepreju ti to), tak bys nakonec mohla byt ty ta nejhorsi. Mohli by "litovat", ze do toho napadu sli... A obratilo by se to proti tobe.
Chapu, ze jim chces pomoci, ale tech rizik, ktera by mohla totalne zdevastovat soucasne fajn vztahy, je podle me prilis.

lencamat
autor
4. říj 2018

Dekuji za radu urcite o tom pouvazuji je fakt ze jsou tam velka rizika.

sudylichozrout
4. říj 2018

@lencamat neni zac. Ja o tom kdysi taky uvazovala, bracha mel holku, co nemohla mit deti, byla po operaci a nemela delohu. Byli spolu dlouho, resila se moznost bracha+darkyne vajicek+ja jako nahradni matka. A on sam to nakonec zavrhnul s tim, ze to po mne nemohou chtit, a zaroven ze by to prave mohlo nabourat nase bezva vztahy. Nakonec to bylo dobre rozhodnuti, s tou holcinou uz nejsou, byla desiva zarlivka. On se to snazil dlouhodobe ustat, ale nakonec to nedal. Kdybychom do toho vsichni sli, bylo by to oak maso.

ejmate
4. říj 2018

@lencamat @sudylichozrout
Tvoje obavy jsou samozřejmě dost reálné a oprávněné, ale nejít do toho jen kvůli tomu, že by se pak mohli rozvést je podle mě blbost...kdyby to tak dělal každý, nejsou děti žádný, přeci vždycky se může ten pár rozejít, i když mají/můžou mít děti. Podle mě záleží na tom, jaké vztahy v rodině jsou. Kdyby našel bratr "cizí" náhradní matku, nemá žádnou záruku, že až se dítě narodí, že jim ho dá. Já nevím, také bych si to hodně rozmýšlela, kdyby se to týkalo přímo mě, ale pokud už bych měla vlastní děti a moje sestra by své dítě odnosit nemohla, také bych o tom uvažovala. Nejlepší by bylo si sednout s bratrem a švagrovou a probrat všechna pro a proti, jak by si to představovali oni, jak ty, možná i zajít za tím právníkem, aby bylo vše v pořádku i z právního hlediska a pak se rozhodnout 😉
Každopádně tě obdivuji, protože si dovedu představit, jak strašný to musí být pro bratra a švagrovou, když už tolikrát potratila a miminko chtějí ☹
Držím vám palce, ať už se rozhodnete jakkoliv 🍀

lencamat
autor
4. říj 2018

Jo dekuji no prave neni to jednoduche a obzvlast kdyz zjistila ze jsem tehotna a pak jak se mala narodila tak vubec zajem ne ze by ji nechtela videt ale spis ji to mrzelo ze ja mam druhe a ona zadne popravde malou videla az v 8M a vubec nejevila zajem o ni prislo ji to a tak to rekla je to mimino jako kazde jine.O mesic pozdeji od druheho bratra na svatbe uz byla jina k male se mela vozila ji v kocarku uplne jiny clovek.Je fakt ze kdyby se svagrove zadarilo jeste přirozeně tak to stejne dlouho nikomu nerekne dokud nebude mit jistotu ze to udrzi a bylo by to zdrave ale ta nejistota je az do porodu dokud se to miminko nenarodi a neteknou je je zdrave a v poradku.Vim ze kdyz jsem nyla tehotna u obou neboli kazda tehotna zena se boji aby to donosila a porodila v poradku a zdrave.Jen jako zvazuji o tom delsi dobu ale manzelovi se to moc nezamlouva.A sam treti dite už nechce.Tim ze mame dve kluka i holku.

michaela_2
5. říj 2018

@lencamat a oni tě o to požádali? nebo to téma nějak naťukli?

lencamat
autor
5. říj 2018

Ne to me napadlo a dala jsem jim navrch zatim a oni se rozmysleji

michaela_2
5. říj 2018

@lencamat tak to mi přijde trosku zvláštní 🙂 nic ve zlem - ale ze už jsi o tom mluvila s manželem i Vaši maminkou ....a vymyslela jsi to vlastně ty. Upřímně, asi bych nechtěla aby mi odnosila dítě svagrova 😃 a to mám se všemi velmi dobre vztahy. Jedine tak segra - a nebo někdo úplně cizi, koho bych pak později už nevidala.....