Lázně při neplodnosti. Pomohly některé?
Ahoj, jsem po laparoskopii a hystero.. a dostala jsem nabídku od dr, že mohu využít lázní ráda bych slyšela Vaše názory, zda-li to některé pomohlo, at už jenom psychicky, tak i třeba k početí? 😎 děkuji moc
Stručné shrnutí
- Lázeňská léčba hrazená přes VZP se pro gynekologické indikace obvykle poskytuje na doporučení gynekologa a pobyt standardně trvá 28 dní.
- V léčebných programech ve Františkových Lázních a Klimkovicích jsou běžné procedury: slatinné zábaly (včetně tzv. tampónů s bahnem), vaginální irigace, plynové sedací koupele, šlapací bazénky, masáže, koupele, cvičení a plavání.
- Mnohé pacientky uváděly psychický přínos a několik žen hlásilo otěhotnění do několika měsíců po pobytu; administrativně je třeba žádost gynekologa schválit VZP a některé žádosti jsou vyřízeny do 3 týdnů.
Nejčastější otázky
Q: Jak získat lázeňskou péči hrazenou VZP pro neplodnost?
A: Gynekolog sepíše žádost o lázeňskou léčbu, žádost se odesílá na VZP a po schválení pacientka nastupuje na předepsaný termín; některé uživatelky hlásily schválení a termín do 3 týdnů, rychlost vyřízení může záviset na sezóně.
Q: Jaké konkrétní procedury lze očekávat v lázních při gynekologických diagnózách?
A: Běžné procedury zahrnují slatinné zábaly (s „tampónem“ z bahna), vaginální irigace, plynové sedací koupele, šlapací bazénky s různými teplotami, masáže, koupele, cvičení a plavání.
Q: Co se děje s procedurami během menstruace?
A: Při menstruaci se obvykle vyškrtávají procedury, které s tím souvisí (slatinné zábaly, vaginální irigace, koupele); v Klimkovicích některé pacientky podstupovaly procedury s tamponem a některé bazény či elektroterapie byly rušeny.
Q: Jaké jsou typické doplatky a poplatky během měsíčního lázeňského pobytu?
A: Uváděné částky se liší: sociální doplatek kolem 100 Kč/den, jednolůžák 150–180 Kč/den (někdo uváděl cca 6600 Kč za měsíc), lázeňský poplatek 15 Kč/den, „julínkovné“ cca 60 Kč/den, TV 10 Kč/den; jedna pacientka uváděla doplatek asi 4 400 Kč za měsíc včetně poplatků.
Q: Může do lázní jet partner a jak jsou řešeny jeho procedury a nocleh?
A: Partner může mít možnost přijet a platit si nocleh (privátní ubytování nebo garsonka v okolí), někteří partneři měli procedury v ceně a platili jen ubytování; ve Františkových Lázních i Klimkovicích byly zmíněny možnosti pronájmu soukromého pokoje.
Q: Pomáhají lázně ke zvýšení šancí na otěhotnění?
A: Diskuse uvádí, že mnoho žen pociťovalo psychický i zdravotní přínos a několik žen hlásilo otěhotnění do 3 měsíců po pobytu nebo úspěšné IVF krátce po návratu, avšak přímý kauzální efekt na fertilitu z diskuze nelze prokázat.
Závěry z diskuze
Shoda
- Lázně poskytují výrazný psychický relax a zotavení, které pacientky považují za užitečné před dalším pokusem o početí.
- Pro lázeňskou léčbu je obvykle nutné doporučení gynekologa a schválení VZP.
- Františkovy Lázně a Klimkovice nabízejí standardní léčebné procedury pro gynekologická onemocnění (slatina, irigace, plyn, bazénky, masáže).
Sporné názory
- Některé ženy uvádějí, že lázně vedly k otěhotnění během několika měsíců, zatímco jiné považují lázně pouze za psychologickou podporu bez přímého vlivu na plodnost.
Otevřené otázky
- Do jaké míry lázeňská léčba skutečně zvyšuje klinickou úspěšnost otěhotnění u různých diagnóz (endometrióza, PCO, pooperační stav) zůstává nezodpovězené.
- Jak optimálně načasovat pokusy o početí po návratu z lázní pro maximalizaci šancí na úspěch.
Zmíněné značky a firmy
VZP, Sanus, Františkovy Lázně, Klimkovice, Lázeňský dům Adler, Modrýkoník
Zmíněné produkty a metody
slatinné zábaly, „tampón“ s bahnem, vaginální irigace, plynové sedací koupele, šlapací bazénky, masáže, koupele, cvičení, plavání, elektroterapie (elektřina), IVF, ET, KET, IUI, laparoskopie, hysteroskopie, neschopenka (PN), sociální doplatek, lázeňský poplatek, julínkovné
Místa a osoby
Františkovy Lázně, Klimkovice, Lázeňský dům Adler, Radbuza, Sanus, VZP
Sidonie, a když by přťa chtěl přijet za mnou třeba na víkend, tak může v lázních přespat , když si to zaplatí?? nevíš? jed utaky do Klimkovic.... díky
Ahojky holky, zítra jdu ke svému gyndaři škemrat o lázně, už se tam tak těšim 😅 , doufám, že mi je nazamítnou. Můžete mi prosím, některá napsat, kolik tedy vyjde jednolůžák i s ostatními poplatky? Holky mám trochu strach z některých procedur, trpim totiž na mykózy, stačí málo a hned je tam...co se dělá v takovém případě? I když ty výplachy by pak možná byly jen ku prospěchu věci..
Renys, já jedu do Klimkovic a tam je dvoulužák bez příplatku, jendolužák 150 až 180 kč na den, 15 lázenský poplatek, 10 telka na den, no a samo 60 kč za den poplatek do kasičky zdravotníkům 🙂 jak je to ve Františkách to nevím...
Ahojky Silver, díky za info 😉 , to by šlo, horší to bude pak s vydánim na ty kávičky, dortíčky, kina... 😅
No to jo, to bude asi tak jednou tolik, ale cooo, patří to k tomu, když relax, tak pořádný 😀
kam bys chtěla ty? K.. nebo F lázně?
Já bych chtěla ty Frantovky, mám to tak "kousek" a loni jsem je navštívila, je tam krásně....musím se přiznat, že ty Klimk. vůbec neznám, kdepak jsou? A taky se orientujou na ženský problémky?
Ano, taky jsou na gynd. neduhy.. jsou na severu moravy, jak je ostrava... přesně tkay nevím kde, ješt ě jsem tam nebyla ... já je budu mít kombinované s léčením krční páteře, tak proto zrovna Klimkovice , lečí tam obojí ...🙂
silver2501 , ahoj , jde si zaplatit pokoj , ale pokud se zeptaš na recepci na soukromy pokoj , tak Ti řeknou kde v klimkovicich , je to garzonka na pronajmutí , už nevím kolik stal pronajem , ale je to levnější než v lazních .
ahoj holky já taky uvažiji o lázních na podzim, pokud se mnou do té doby v CAR něco neprovedou tak pojedu, odpočívat, relaxovat a zároveň léčit. manža by jel na 14 dní se mnou🙂
A určitě Františkovy lázně
Holky já jdu zítra do Sanusu, kde sepíšeme s doktorem žádost a pak se uvidí, jestli to schválí na VZP. Jsem zvědavá. Dám vědět, a pak si tu budu schánět nějakou partačku🙂 Třeba by se nám sešly termíny. Chci do FL. 😝
Ve Frantovkách - min. 100,- za den za sociálku na pokoji, 60,- julínkovné, 15,- lázeňský poplatek, celkem mě to za měsíc přišlo cca něco kolem 5000,-.
Silver, doktor mi napsal Františkovy, tak jedu tam. Jen doufám, že co nejdřív. Taky se bojím těch výdajů v cukrárně a tak, ale co, užiju si to tam. Ale asi mi musí stačit dvoulůžák ☹ Doufám, že tam bude někdo v mém věku, z důchodců mám strach. Já to mám 270 km, přítel za mnou na víkend dorazí.
Holky, fakt je fajn, když se domluvíte třeba spolu... já si našla takhle na stránkách holčinu (nááhoda, jede do Klimek a přesně v tem samý termín 🙂 a náhoda ještě, bydlí kousek ode mě 🙂 ) a jedeme tam spolu a objednáme si pokoj spolu, takže už nebudu mít hrůzu z nějaké staré a nebo nemohoucí babičky..😀))) Bo v Klimkách se lečí neurologické a pohybové problémy taky...
Ahojky,
tak včera jsem byla trošku zklamaná vlažným přístupem od mého gyndaře po vyslovení mojí žádosti o lázně (jsem po 4 zamlk. potratech, předloni IVF), nejdříve řekl, že on mi je nevypíše, pak že teda jo 😕 , pak zase, že mi je asi stejně nedají, tak mu říkám, no to by byl fakt vrchol, po tom všem co mám za sebou...a on, no to jo. Příští týden mám přijít a sepíšem to. Jestli mi je nedají, tak budu řádit jak tornádo 😀 !!!!!!! 🙄
Vysocanko a Lenicko, co máte vy za problémky?
Já jsem po laparce, hysteroskopii, dvou neúspěšných IUI, mám hrozně silnou MS, šílený bolesti. Uvidíme, sám doktor mi navrhl, že mi to napíše, ale jestli to odbouchnou nevím. Ráda bych si tu našla někoho, kdo by jel v ten samej termín, aspon bych z toho nemusela mít takový obavy. P.
Vysocanko, já bych chtěla jet co nejdřív. Jsem pořád po té operaci v neschopnosti, tak bych chtěla navázat, uvidím, jestli to výjde. V pátek jsem ty lázně nesla na pojišťovnu. Jak jsi daleko s vyřizováním ty? Bylo by fajn jet tam s někým, koho bych trochu poznala.
Ještě mám dotaz, jak dělají ty procedúry, když je menstruace nebo špinění? Já po té operaci někdy špiním, mám cysty na vaječníku, tak prý kvůli tomu.
přesně za půl hodinky odcházím to vyřizovat 🙂 😎 a jak to probíhá při menzesu, to jsem se taky chtěla zeptat. 🙂
Při menstruaci se škrtají bez náhrady procedury, které s tím souvisí (slatinné zábaly, vaginální irigace, koupele).
A s těma pokojema - dávají k sobě ženy v přibližně stejném věku, takže určitě k vám nehodí nějakou důchodkyni. 😉 Nicméně se dá zařídit společný pokoj, pokud tady některé budete mít stejný termín, není v tom problém, aspoň ve Frantovkách nebyl.
Vysocanko, teď mi volali z vzp, že to mám schválené, do lázní mám volat ve čtvrtek a dohodnout se. Určitě napíšu, jak jsem dopadla.
Zuzi to je super, já už to mám odevzdané, sepsané, určitě napiš jak jsi dopadla..
😎
Rennys, myslím, že na lázně máš stoprocentně nárok, bojuj, nenech se odbejt, co si člověk nevyřve to nemá, z přístupu doktorů je mi dost zle. Držím pěsti.
Ahojte holky, píšu jen k procedurám. V Klimkovicích se chodilo i při ms, ale s tamponem. Jen elektřinu vyškrtávali a některé holky rušily bazén. Když jsem byla ve Frantovkách, tak byl týden volna (až na cvičení a masáže a tuším plyn).
HOLKY A JE TU NĚKDO, KDO BYL VE FRANTIŠKOVEJ, KOLIK SI ÚČTOVALI ZA JEDNOLŮŽÁK, POPŘÍPADĚ ZA SOCIÁLKU NA POKOJI? 🙄

Ahoj WRTULKO , já s přítelem lazně podstoupila , akorat muj partner si platil noclech a stravu . Procedury měl v ceně . Stavili jsme tam 4tydny , v Klimkovicích . Tak se zkus zeptat doktora .