Máte zkušenost s bylinkami na otěhotnění?
Ahoj, holky. Chtěla bych se zeptat, jestli má někdo zkušenost s bylinkami "na otěhotnění". My se snažíme o mimi už delší dobu, samozřejmě i za pomoci lékařů, ale bylinky byly pro mě vždycky milým přírodním řešením všech možných zdravotních problémků, tak jsem si řekla, že je zkusím i teď. Ráda bych tu našla někoho, komu třeba pomohly, tak pište, pište, pište
Já jsem byla v pátek u léčitele. Projel mě virgulema a řekl, že mám lehce neprůchodný pravý vejcovod. Pro dokreslení jeho důvěryhodnosti - taky poznal, že mám ještě trošku něco na průduškách (asi před 14 dny jsem měla zánět). Namíchal mi bylinkový čajíček (dávku na 4 týdny), s tím, že kdyby nezabral, tak si mám přijet pro druhý, který má trošku jiné složení, a pak případně ještě pro třetí. Taky řekl, že v 90% případů to pomůže. Jo, a ještě říkal, že dost často bývá problém i v psychice, ale že u mě tenhle blok není. Tak mě docela potěšil. Zkrátka si půjdu normálně dál po vyšetřeních atd., ale přitom jsem začala ještě pít bylinky.
Kdo by měl třeba zájem, tady má internetové stránky: www lecivydomek cz 😀
Stručné shrnutí
- Kontryhel (alchemilka) je v diskusi nejčastěji zmiňovaná bylina pro podporu otěhotnění a užívá se jako čaj v různých formách; v příspěvcích je uvedeno dávkování 1–3 šálky denně nebo 2× denně do 0,5 l a režim často 3 týdny na, 1 týden pauza.
- Kyselina listová byla v diskuzi prezentována jako prevence vývojových vad plodu s doporučenou dávkou 200 mikrogramů denně před početím a s dvojnásobnou dávkou v těhotenství; uživatelka uvedla, že balení na dva měsíce stojí přibližně 30 Kč.
- V diskuzi byly sdíleny konkrétní bylinné směsi i recepty (např. recept „carodejnice“: 100 g třezalky, 100 g kopřivy, 100 g kontryhele, 50 g hluchavky, 30 g květů měsíčku, 20 g šalvěje; 1 vrchovatá lžička na 150 ml vody, 15 min louhovat, pít 3× denně, po spotřebování 14 dní pauza), komerční přípravky Gynex (Energy), Feminan/Femigard, Maca (lékarna.cz) a hotové čaje od Grešíka (Natura, gresik.cz).
Nejčastější otázky
Q: Jaké bylinky se v praxi nejčastěji doporučují na podporu plodnosti?
A: V diskuzi byly nejčastěji zmíněny kontryhel (alchemilka), třezalka, meduňka, kopřiva, řebříček, šalvěj, jeřáb ptačí (jeřáb), měsíček, drmek (Vitex agnus-castus), jetel, maca a komerční směsi jako Ženský čaj od Grešíka či produkty Gynex (Energy), Feminan/Femigard a preparáty typu Babyplan nebo Calibrum Activin.
Q: Jak se má pít kontryhel (dávkování a režim užívání)?
A: V příspěvcích jsou uváděny varianty: 1–3 šálky denně, nebo 2× denně až po 0,5 l; někteří autoři doporučují pít 3 týdny a pak týden pauzu; některé zdroje v diskuzi uvádějí, že zahájení během menstruace může příležitostně způsobit silnější nebo delší krvácení, jiné uživatelky pily i během MS bez problémů.
Q: Co je drmek (Vitex) a jak se užívá?
A: Drmek (Vitex agnus-castus) se v diskuzi popisuje jako prostředek na srovnání cyklu a podporu ovulace; uveden recept na tinkturu: 50 g drmku + 250 ml vodky, louhovat 14 dní, pít 10–20 kapek 3× denně; jedna uživatelka hlásí posunutí ovulace o 3 dny a následné otěhotnění.
Q: Pomůže kyselina listová otěhotnět?
A: V diskuzi bylo opakovaně uvedeno, že kyselina listová neřeší samotné otěhotnění, ale snižuje riziko vývojových vad (doporučená dávka v příspěvcích: 200 mikrogramů denně před těhotenstvím a zdvojnásobení v těhotenství); uživatelé zmiňovali i konkrétní produkty (Kyselina listová forte, Baby Calibrum/Calibrum Activin).
Q: Kde koupit bylinky a hotové směsi zmíněné v diskuzi?
A: Uživatelky zmiňují bylinářství (např. bylinkářství v Dlouhé), internetové lékárny a e-shopy: lekarna.cz (Maca), gresik.cz / Natura (Ženský čaj na neplodnost), energy.sk (Gynex), empatia.inshop.cz, prozdravi.cz, bylina.cz a prodej v bylinkárně HerBio v Plzni.
Q: Jak dlouho zkusit bylinnou kúru, než přejít na lékařskou léčbu?
A: V diskuzi jsou příklady z praxe: někteří uživatelé zaznamenali efekt během 1–2 měsíců, jiné směsi byly užívány 3–7 měsíců (např. čaj podle paní Mojžíšové pilo 7 měsíců), některé recepty doporučují kůru 1 měsíc nebo opakovat 3 měsíce; v případě anovulace nebo jiných hormonálních poruch lékaři obvykle indikují hormonální vyšetření a léčbu (clostil, utrogestan, IUI/IVF).
Závěry z diskuze
Shoda
- Kontryhel a další bylinkové čaje jsou v diskusi prezentovány jako běžné podpůrné prostředky, které „obvykle neuškodí“, ale nezaručují otěhotnění.
- Kyselina listová se shodně uvádí jako prevence vývojových vad plodu, nikoli jako přímý prostředek k početí.
Sporné názory
- Kontryhel: někteří doporučují pití i během menstruace, jiní varují, že zahájení pití během MS může zvýšit nebo prodloužit krvácení; zároveň je v diskuzi varování, že kontryhel by mohl zhoršovat endometriózu, pokud je přítomna.
- Účinnost bylinných směsí oproti lékařské léčbě: diskuse uvádí případné úspěchy jednotlivců s bylinkami i přímé doporučení hormonálních léků (clostil, utrogestan, Duphaston) pro anovulaci či jiné diagnózy.
Otevřené otázky
- Které konkrétní bylinné směsi a v jakých poměrech mají objektivně prokázaný vliv na zvýšení plodnosti?
- Jaké je bezpečné užívání kontryhelu v prvním trimestru a u žen s endometriózou?
- Jak dlouho konzistentně užívat konkrétní směs, než přejít na hormonální terapii nebo asistovanou reprodukci?
Zmíněné značky a firmy
Léčivý domek (lecivydomek.cz), lekarna.cz, Natura / Grešík (gresik.cz), Energy (energy.sk), HerBio bylinná lékárna (Plzeň), Empatia (empatia.inshop.cz), ProZdravi.cz, Bylina.cz, Popov.cz, Modrykonik.cz, Rodina.cz, Big-style.cz, ForFertility (Modrykonik katalog), Naděje (bylinkové směsi), bylinkářství v Dlouhé
Zmíněné produkty a metody
kontryhel (alchemilka) čaj, maliník (čaj z listů maliníku), kyselina listová (Kyselina listová forte), Clostilbegyt (clostil), Duphaston, Utrogestan, drmek / Vitex agnus-castus (tinktura z drmku), tinktura (50 g drmku + 250 ml vodky, louhovat 14 dnů, 10–20 kapek 3×/den), Maca (prodává lekarna.cz), Gynex (Energy), Feminan / Femigard, Babyplan, Calibrum / Calibrum Activin, Acidofolan, měření bazální teploty (BT), ovulační testy (OT), IVF, IUI, Reiki, tradiční čínská medicína, ájurvéda (Shatavari, Ašvagandha), konkrétní bylinné recepty (carodejnice recept, „čaj podle paní Mojžíšové“, recepty uvedené v příspěvku selu), zábal ze senných struků přes ledviny a břicho
Místa a osoby
Plzeň, Beroun, Radnice, Děčín, Ostrava, Praha, Dlouhá (bylinkářství), Ing. p. Kulovaný (léčitel/astrolog), bába Kamenická, bába Radnická, paní Mojžíšová
Já to nezpochybňuju, já ho taky jednou mít budu, všechny tady budeme 😉 Akorát, že zatím ještě nikdo nevymyslel tak zázračnou pilulku ani neobjevil tak zázračnou bylinku, aby vyřešila všecky problémy 🙂
Jasně, že všecky budeme mít mimčo. A tu zázračnou pilulku bych možná ani nechtěla, nějak na ně nevěřím 😉 Ale to tady asi nikdo, co?
Janulik, jenom se k tomu příliš neupínej, nečekej na konec menstruačního cyklu jak na smilování boží a žij úplně normálním životem. Jinak je to totiž psychicky dost náročné. Ona ta psychika je vůbec potvora, to si dokážeš i vsugerovat těhu příznaky. Pak je každá menstruace (nebo jedna čárka na testu) velikánským zklamáním a fakt to hodně bolí. Věř zkušené snažilce. Není lehké se od toho oprostit a taky to nejde úplně, ale jde to aspoň z velké části. ale stejně ti držím palečky, aby vám to netrvalo takovou dobu jako nám 😉 😲
Já jsem tak podezíravý tvor, že jakmile mi v nějaké reklamě řeknou, že je to zázračné, převratné a revoluční, automaticky to házím do přihrádky "podezřelé" 😀 Jinak souhlasím s Petulou, že být v pohodě je nad všecky bylinky 😉 A razím názor, že když už jsem zatím bezdětná, tak radši bezdětná s dobrou náladou nežli bezdětná s depresí 😉
ano to je pravda..ze vsetko je o psychike...budem sa snazit na to nemysliet..a zit pre kazdy iny den....snad to vyjde........a snad sa podari to co chcem ja............
ahoj holky,nemám sice radu o bylinkách,ale chci se zeptat,jestli máte někdo zkušensoti s tím,že nemáte ovulaci,já totiž bohužel ano,měla jsem strašně nepravidelnou menstruaci,pak jsem brala HA,vysadila jsem,máme rok po svatbě,chcem miminko,snažíme se už od července,ale pořád nic,po měření bazálnín teploty mi doktorka řekla,že to vypadá,že neovuluju,to mě příšerně rozhodilo,veškeré šance na mimi už vzdávám ☹
I26, tak jakmile se na to přišlo, tak to určitě doktorka bude řešit 🙂 Neboj, takových už tu bylo, dneska je medicína mocná a umí si s tím poradit, tak neboj, důvěřuj doktorce a ono se to povede 😉
126, tohle se dá řešit, já jsem taky neovulovala. Doktorka tě nejspíš pošle na krev na hormonální profil a podle toho ti pak nasadí léky. Nic hroznýho, akorát to chce jednu věc, která nám většinou chybí a nechceme o ní slyšet - trpělivost.
petul,tobě taky zjistily,že neovuluješ?
A jak to probíhalo po tom,co ti nasadili léky?upravilo se ti to?
Ano, upravili. Ale ono záleží na tom, jaký důvod toho neovulování ti zjistí. Mně nasadili clstilbegyt (měla jsem nízkou hladinu progesteronu). Upravilo se to vlastně okamžitě. Akorát se zatím nezadařilo, ale to může mít důvod jinde. Po braní clostilbegytu mám ukázkové křivky teplot 😉 Ale jak říkám, u tebe to může být jiným hormonem. Jenom tě chci uklidnit, že pomoc tady je, účinná a rychlá 😉
126, nápodobně! Jé, jak já sse těším, až tady budu koukat po kočárkách atd. 😉 😲
ahoooj..ja som si vcera kupila kyselinu listovu s vitaminom B12..mnamky...xi.....a takisto alchemilkovy cajik..je fakt dobry....a pomohol mi...som mala bolesti pri MS:........
petul.a - prosímtě, máš pocit, že ti clostilbeghyt zvyšuje BT? Já totiž ten pocit mám, ale nechci dělat předčasné závěry - beru ho teprve druhý měsíc.
Navia, trošku ano, asi tak o dvě desetinky. Ale hlavně zafungoval tím způsobem, že po ovu se drží teploty nahoře a neskáčou mi tak jako dřív.
petul.a - a tys brala clostyl po ovu? Já před ní, pak jsem dostala injekci a pak jsem brala Duphaston. A při braní clostilu mi asi třetí den teplota stoupla a po vysazení zas klesla a pak stoupla po ovu a držela se až do MS. (No byla asi trošku vyšší než obvykle, ale to jsem spíš přisuzovala tomu Duphastonu)
Ne, já beru clostil 5. - 9. den cyklu, ovu mám kolem 16. dne. Myslela jsem to tak, že od doby, kdy mi ho nasadili, mám teploty o malinko vyšší. Ale myslím, že to, co popisuješ, je správně - před ovu by měla teplota o něco klesnout a pak stoupnout.
Můžu vřele doporučit čaj podle BÁBY KAMENICKÝ ( zkuste hedat i bába Radnická). Léčitelka žijící na plzeńsku. Čajíček prodávjí už namíchaný tady v Plzni v bylinné lékárně HerBio, ale měli by ho mít i jinde, kde míchají bylinky. Otěhotněla jsem do dvou měsíců od začátku užívání. Možná ani ne.
A další super věc je Gynex http://www.energy.sk/cz/vyrobky/gynex.asp
Já ho sice dostala, ale to už jsem byla zbouchnutá a nevěděla jsem o tom. Ale na ostatní zabral prý rychle.
Jusnina, díky, to zkusím (teda ten čaj určitě), taky bydlím od Radnic nedaleko (v Berouně), takže bych neměla mít problém ten čajík sehnat.
Holky, a ten kontryhel se pije i v těho? Myslela jsem, že bylinky v těho škodí? Jinak, nestává se vám někdy, že vás po kontryhel. čaji začne trochu bolet břicho? Nemám to úplně vypozorované, nemusí to s tím vůbec souviset, ale asi dvakrát se mi to stalo. Piju ho nepravidelně, asi 3x do týdne.
V žádném případě se nedá OBECNĚ o bylinkách říct, že škodí. Určitě jsou některé, které jsou méně vhodné, ale většinou jsou spíš vhodné (pokud člověk nepije 3 litry silného jednodruhového čaje denně), a pak jsou i ty, které jsou nejen vhodné, ale naopak velmi doporučované, a to je právě třeba kontryhel. Takže pijme, je i dobrý.
Tak já piju kontryhel každý den asi měsíc, no snažím se, někdy určitě zapomenu 😅 . Četla jsem, že se nemá pít během menstruace, tak jsem ho chtěla vynechat, ale zapomněla jsem a 2. DC jsem si hrneček uvařila. A docela brzičko po vypití mě začalo bolet břicho. Nevím, možná to bylo jen kvůli mrše, ale je fakt, že mě taky napadlo, že to bude tím čajem, normálně mívám bolesti jen 1.DC. Takže teď si to fakt hlídám a během MS ho nepiju. Ale nikdy jindy mě po něm břicho nebolelo.
Ještě jsem se chtěla zeptat, jestli tu není někdo z Moravy, kdo by mohl doporučit nějakého léčitele. Dííík 🙂
jusnina.....ahojky.....a aky bol ten cajik ktory si si kupila......nevies mi nahodou povedat......mi sa snazime s priatelom a troska nam to nejde.....
Ten kontryhel se má vždy po třech týdench na týden vysadit, tak to je asi tedy v době MS?
no to kdybych si pamatovala, kde jsem to četla 😕 Pořád prolízám net a hledám informace, ale mám pocit, že jsem na to narazila na více místech. ale myslím, že určitě to bylo zmíněno v diskuzích na www.rodina.cz. ještě tam znovu mrknu, ať tady radši netvrdím nějaké nesmysly 😅
Ahoj holky, omlouvám se, že vám sem takhle vpadám ale řikala jsem si, že vám napíšu. My jsme se snažili skoro dva roky, teda jen rok opravdu aktivně ale i tak jsem už byla zoufala. Pak jsem dostala od švagrové čaj z vřesu, kontryhelu a jeřabin a do dvou měsíců jsme se radovali 😀 je z Plzeňské bylin. lékarny. Držím vám palečky 😉 jo ještě jsem chtěla napsat, že švagrové taky pomohl, pokoušeli se rok a nic a pak dostala tenhle čaj a klaplo to. Možná je to jen psychického rázu ale za pokus to stojí!!!!!
Čauves snažilky z Prahy a okolí,
mám pro vás takový tajný tip.Nejde sice o bylinky,ale o léčitela a astrologa Ing.p.Kulovaného.My se s manželem snažili rok,nechala jsem si od p.Ing vypočítat své plodné dny(na doporučení svých dvou známých)a povedlo se.Nevím,jestli díky němu,ale za zkoušku to stojí.Když budete mít zájem,hodím vám sem na něj kontakt.
Jinak hodně štěstí vám všem.A ještě jedna rada:Nejdůležitější a z 90%hraje roli psych.pohoda.Neupínat se na to,ba naopak,vybodnout se na to!!!

ale no......ale co ak nahodou............ved mi lekarka povedala ze je vsetko ok...ja v to verim ze budem mat babetko