Metoda podle Mojžíšové
Ahojky holky, nikde jsem tady podobné téma nenašla tak ho zakládám, snad se někdo přidá. Už od června jsem hledala někoho, do umí metodu paní Mojžíšové. Našla jsem paní, asi 30 minut rychlejší jízdy autem od mého bydliště, v jiném městě. Když jsem jí volala, tak chtěla doporučenku od mého gynekologa. Bohužel tu se mi z něj ani napotřetí nepodařilo dostat (jestli jsem to správně pochopila tak s doporučenkou to hradí pojišťovna a bez ní pacientka)
Nakonec jsem ale dostala kontakt na paní přímo v mém městě a včera jsem u ní poprvé byla! 😀 bez doporučenky, takže si vše hradím, ale co nadělám.
Stručné shrnutí
- Metoda Ludmily Mojžíšové kombinuje individuálně přizpůsobené cviky na posílení pánevního dna s manuálními zásahy včetně mobilizace páteře a kostrče (mobilizace per rectum).
- Úspěch metody vyžaduje pravidelné denní cvičení (začíná se několika cviky, opakování se postupně zvyšují až k 25 opakování) a léčbu prováděnou zkušenou fyzioterapeutkou; mobilizace často vyžaduje předběžnou přípravu (pitný režim, lehké jídlo, projímadlo, čípek).
- Hrazení a cena jsou různé: návštěvy v praxi se pohybují v příkladech v rozmezí 300–580 Kč, některé pojišťovny uhradí výkon pokud je na doporučení konkrétně uvedeno "žádost o kineziolog. rozbor, MT, MO dle kinez. rozboru a LTV dle Mojžíšové", ale praxe pojišťoven se liší (VZP uváděna jako nehradící, jiné pojišťovny hradí).
Nejčastější otázky
Q: Co přesně zahrnuje metoda podle Mojžíšové?
A: Metoda zahrnuje kineziologický rozbor, individuální LTV/cviky dle Mojžíšové na posílení pánevního dna, mobilizace páteře a mobilizaci kostrče prováděnou per rectum.
Q: Jak probíhá mobilizace kostrče a jak se na ni připravit?
A: Mobilizace kostrče se provádí per rectum; fyzioterapeutky v diskuzi doporučovaly lehké jídlo den před zákrokem, hodně pití, někdy projímadlo a zavedení čípku (uživatelka uvádí "čípek 'spasmo...něco' cca 2 hodiny před návštěvou") pro uvolnění svalů.
Q: Kdy v cyklu se mobilizace obvykle provádí a jak načasovat při IUI/IVF?
A: Ve vícero příspěvcích se uvádí, že mobilizace se obvykle provádí po menstruaci; jiné názory v diskuzi uváděly mobilizaci prováděnou před ovulací nebo provedenou mezi odběrem vajíček a transferem při IVF, takže praxe se liší podle terapeutky a plánu ART.
Q: Hradí pojišťovna cvičení nebo mobilizaci dle Mojžíšové a co musí být na doporučení?
A: Některé pacientky dostaly uhrazení, pokud má doporučení přesné znění: "žádost o kineziolog. rozbor, MT, MO dle kinez. rozboru a LTV dle Mojžíšové"; jiné pacientky uváděly, že VZP nehradí; cena návštěv v příkladech se pohybovala 300–580 Kč.
Q: Jak často a jak dlouho je třeba cvičit, aby mělo cvičení účinek?
A: Doporučuje se denní cvičení; pacientky začínaly s 5 cviky a postupně zvyšovaly počet opakování až k 25; v diskuzi se uvádí, že na výrazný efekt je třeba měsíců až 4–12 měsíců (někteří zmiňovali až 12 cyklů).
Q: Jak najdu kvalifikovanou fyzioterapeutku pro Mojžíšovou v ČR?
A: Hledejte fyzioterapeutku, která provádí mobilizaci kostrče per rectum a má zkušenost s technikami Mojžíšové; v diskuzi zmíněné kontakty jsou paní Maříková / Msříková na Poliklinice Plaňanská v Malešicích, tel. 603 322 262, a Arthrocentrum v Žitomírské (Vršovice) – paní Kolací.
Závěry z diskuze
Shoda
- Metoda kombinuje cviky na pánevní dno s manuální mobilizací páteře a kostrče (mobilizace per rectum).
- Důležitý je individuální přístup fyzioterapeutky a precizní nácvik cviků s kontrolou provedení.
- Denní pravidelné cvičení a postupné navyšování opakování jsou považovány za nezbytné pro účinek.
Sporné názory
- Hrazení pojišťovnou: někteří uvádějí, že lze získat úhradu při správně formulovaném doporučení ("žádost o kineziolog. rozbor, MT, MO dle kinez. rozboru a LTV dle Mojžíšové"), jiní uvádějí, že VZP léčbu nehradí.
- Načasování mobilizace kolem menstruačního cyklu: někteří doporučují provádět mobilizaci po menstruaci, jiní doporučují před ovulací nebo specificky mezi odběrem vajíček a transferem při IVF.
- Nutnost mobilizace per rectum: některé zdroje považují mobilizaci per rectum za základní součást metody, jiné zdůrazňují, že bez kvalitního manuálního ošetření má samotné cvičení menší účinek.
Otevřené otázky
- Které konkrétní pojišťovny a za jakých podmínek systematicky proplácejí LTV dle Mojžíšové?
- Jak přesně ovlivňuje načasování mobilizace úspěšnost uchycení embrya při ART (IUI/IVF)?
- Jak často a po jak dlouhou dobu musí pacientky bez komorbidity cvičit, aby byla statisticky vyšší šance na otěhotnění (standardizované evidence chybí)?
Zmíněné značky a firmy
Poliklinika Plaňanská (Malešice), Arthrocentrum (Žitomírská, Vršovice), Pronatal, CAR (centra asistované reprodukce), RHC, Lékařský dům (Holešovice), Fitlight (centrum na Andělu), VZP, OZP, Grada
Zmíněné produkty a metody
mobilizace kostrče per rectum, cviky dle Mojžíšové (LTV dle Mojžíšové), kineziologický rozbor, MT, MO dle kinez. rozboru, "čípek 'spasmo...něco'", projímadlo/čištění před mobilizací, Clostylbegyt, posílení pánevního dna (stahování močové trubice a konečníku), kniha "cviky dle Mojžíšové" (vydala Grada)
Místa a osoby
Praha (Malešice, Vršovice, Holešovice, Anděl), Ústí nad Labem, Most, Teplice, Pardubice, Brno, Břeclav, Kyjov, Ludmila Mojžíšová, paní Maříková / Msříková, paní Kolací
Elisko, Mojžíšová prokazatelně účinek má, ALE - v prvé řadě se zamysli, jestli budeš ochotná denně věnovat cvičení hodinu a v druhé řadě - nezačínej sama, nemá to cenu. Najdi si zkušenou fyzioterapeutku, která tě nejen cviky SPRÁVNĚ naučí, druhak pravidelně provádí mobilizace - bez nich je cvičení zbytečné.
Bohužel tohle cvičení není jako nějaké zázračné vitamíny - zkusíme to, denně jednu tabletku a uvidí se, až mě to přestane bavit, zkusím něco jiného. Mojžíšová vyžaduje minimálně nekolik měsíců opravdu pravidelného cvičení. Proto se k ní uchylují většinou až ženy, kterým se otěhotnění nedaří rok-dva a nepřišlo se na žádnou příčinu. Což samozřejmě neznamená, že se s tím nedá začít kdykoliv, ale prostě je potřeba dodržet zásady - cvičit správně, pravidelně a docházet na mobilizace. 🙂
Jinak opakování... každý to doporučuje trošku jinak, ale většinou se začíná na 15-20 opakováních a co týden se přidává až do 40.
40 se vztahuje na cviky 1 a 2 (vleže na zádech zdvihání pánve), cviky 3,4,5 jsou po 15-20 opakováních, 6 (na břiše zatahování hýždí) 40x, 7 (žabák) 20x (10 na každou stranu) a 8-10 (kočičky) jsou pokaždé po pěti na každou stranu v každé ze tří poloh (dole, uprostřed, nahoře) - takže celkem 3x30. Navyšují se poze ty cviky, co jsou 40x, ostatní se cvičí v plném počtu od začátku. Taky je možné, že nebudete mít na začátku cviky všecky nebo naopak některé navíc, tak tam se řídit radama fyzioterapeutky. Možné dělení skupin (skupina musí být vždy cvičena jako celek při plném počtu opakování - nedělit!) I - 1-3, II - 4-7, III - 8-10.
aha díky len...já mám totiž některé cviky z mojžíšové nahrazené cviky s balónem...moje fyzioterapeutka mi říká, že je důležité, že cvičím každý den a že tolik nezáleží na počtu opakování, ale radši se ptám...
já už cvičím rok a je pravda, že sice ty opakování nepočítám, ale určitě se mi ta doba cvičení prodlužuje...
díky za rady holky
jo a elisko, to co psala len plati, ja uz byla na mobilizaci krcni patere 3x a ostatni mobilizace mi dělá průběžně...takže to je určitě hodně důležité. Najdi si na stránkách www.neplodnost.cz seznam všech fyzioterapeutů, kteří to dělají....
No, tohle je samozřejmě ten "oficiální" základ, ale samozřejmě to můžeš mít nějak modifikované 😉 Já to takhle cvičila přes rok a pak od prosince jsem změnila fyzioterapeutku, ta na mě koukla a řekla, že stačí, když budu denně 20, ale jak píšeš - důležitá je ta pravidelnost 🙂
no tak asi proto mě už tolik nedrtí...já to cvičím ráno tak 30 minut...někdy déle, někdy míň, jak je čas...ale snažím se nevynechat nikdy....
tak hezký víkend holky a cvíču zdar! 😀
nety78 • snž • Dnes v 11:07
Ahoj holky, chtěla bych se zeptat, zda máte některá zkušenost s Mojžíšovou metodou, cviky pro otěhotnění. Byla jsem už 3x na IVF a pořád nic ☹ , tak uvažuji, že bych vyzkoušela i tuto možnost.
ahojky holky, tak 8DC jsem byla na mobilizace kostrče, měla jsem zatuhlou levou stranu prej, tak mě tam krapet trápila, jinak jsme se dohodli že tenhle cyklus podpoříme cvičení clostylbegytem a dnes 15DC mám 3 krásné folikuly a byl mi píchnut pregnyl 🙂 takže budu dál cvičit a uvidíme jestli z toho něco bude 🤐 😵
děkuju... snad se povede,a když ne ted tak příště, je to u mě obrovský pokrok, tak se z toho upřímě raduju a mám pocit že to cvičení a vše okolo má aspon trochu smysl, sice nevím jestli je to díky cvičení nebo lékům nebo bylinkám, ale hlavně že se to zlepšuje 🙂
Ahojky je tady někdo z Olomouce a může mi doporučit,kde se tam cvičí podle L.Mojžíšové.Děkuji.
čaute kočky, ako tak pozerám ... čítam ... máte toho už pekne veľa za sebou
rada by som začala cvičiť mojžišovej cviky, potrebovala by som ale poradiť nejakú fakt dobrú fyzioterapeutku v bratislave, ale takú, ktorá neodmietne urobiť mobilizáciu kostrče ... a moja rehabilitačná sa k tomu veľmi nemá ...
ozaj, bolí to? koľko krát to treba absolvovať? počula som, že je to veľmi bolestivý zákrok a ja mám z bolesti priam panickú hrôzu...
...ale aj tak to chcem skúsiť...
ďakujem
Ahojte kočky,
tak jsem si to tady párkrát četla...jelikož jsem byla u MUDr. a ta mi předepsala rehabilitace, protože mám stažené pánevní dno, a s tím spojené docela velké bolesti při styku, při vyšetření atd.
A tak jsem tam došla s k mému "úžasu" jsem zjistila, že je to metoda podle Mojžíšové. První návštěvu mě prohlídla, zeptala se mě na vše co potřebovala, a pak mi řekla, že další návštěvu mě bude čekat "vyšetření přes konečník"....můžu říct, že jsem z toho byla nesvá, měla jsem i trochu strach, protože jsem nevěděla, do čeho jdu...ale...nic to není, jen trochu nepříjemné, ale ne zas tolik, aby to ženská nevydržela.....mě to čeká ještě 2x, a nějak mě to ani už nepřijde, že na to ještě půjdu.
Každopádně jsem chtěla říct, že bolesti při styku ustupují, i při menstruaci...a to hned po první návštěvě a poctivém cvičeníčku....sama jsem zvědavá, jak na tu mobilizaci moje tělo zareagovalo, a zda to zlepšení bude ještě větší.
Tak jsem ráda, že jsem narazila na mladou slečnu / paní, velice příjemá, vštřícná, vysvětlí vše, co chci vědět...a že já toho chci vědět vždycky hodně.. 😀
Jen jsem se s Vámi chtěla podělit o zkušenost s touto metodou....
M.Y.S.K.A 😀
Ja idem zajtra na 1.konzultáciu + mobilizáciu v BA, môžem ti dať zajtra vedieť ako dopadnem. Takto rýchlo som sa rozhodla, lebo tá baba po 3 rokoch snaženia a 3 mesiacoch mojžišky otehotnela a nebude už o 1 mesiac môcť robiť nejaké tlakové odblokovania. Chceš kontakt? 😉
A ahojte ostatné 😀
Pahu, mohla by som ťa aj ja poprosiť o kontakt do tej BA? Ja ju už cvičím podľa knihy ale určite je dobré ísť za odborníkom 😉 . Napíš mi prosím do IP
Ahojte všichni, ráda bych se s Vámi chtěla podělit o hezkou skušenost. Několik let se snažíme o miminko. Veškeré lékařské vyšetření a postupy jsme vyčerpali. Před dvěma měsíci jsem se dozvěděla o metodě cvičení
podle paní Mojžíšové. U nás v Karlových Varech jsem tedy podnikla detektivní práci a našla jsem odborníka.
Na první návštěvě mi bylo vše vysvětleno, vyšetřeno, zmobilizováno. Samozdřejmě i první část cviků mi byla
ukázána a naučena. Malinko nepříjemné je vyšetření a mobilizace přes konečník. Dnes jsem po druhé návštěvě
a mohu jen konstatovat super. Opět vyšetření, mobilizace a druhá část cviků. Cítím se velmi dobře. Individuální
a hlavně profesionální přístup mě nadchnul. To hlavní. Relax klub. Držim Vám všem palce a cvičte.
AHojky holky, prosím o radu - kam jít v Praze na rehabku a srovnání ? Máte nějakou dobrou radu z vlastních zkušeností ? Moc bych si přála miminko - je to velmi náročné na pschyku. S postupujícím časem se začínám bát. Prosím o nějakou radu a doporučení . Děkuji mockrát
Katrin koukni na první stranu diskuse a tam píše jedna holka kontakt na nějakou paní z Prahy
V tom odkazu ode mě jsou kontakty na celou ČR včetně Prahy. Osobně mám zkušenost se studiem Fitlight.
ahoj děvčata, jsou další zkušenosti s Mojžíšovou? cvičím druhý měsíc a tolik se musím po ránu přemlouvat 😀
při večerním cvičení mě dost bolí záda. a když v noci lehnu na břicho, tak mě ta záda taky docela bolí. aspoň se vzbudím a rychle šup na bok..
Dodržujete ty tři měsíce pauzy se cvičením a bez otěhotnění? mě to připadá nekonečně dlouho.
Marcajdo, moje zkušenosti jsou takové, že jsem s tím po více jak dvou letech téměř sekla 😀 A na ty tři měsíce jsem kašlala, stejně jsem neotěhotněla... Ale kdyby se ti to náhodou v té době povedlo, tak to určitě hned nahlas fyzioterapeutce a domluvte se, co dál 🙂
tys to vydržela cvičit dva roky??? to jsi bojovník. i když, když jsem četla tvůj příběh, tak jsi bojovník i bez cvičení.
Ale houby, když už se člověk "dopracuje" tak daleko, ono mu nic jinýho nezbyde, než jít dál 😉 Od září 07 do září 08 jsem to cvičila poctivě hoďku denně, pak první IVF, potrat, od prosince 08 jsem začala zase, ale to už bylo jen tak 4-6x do týdne, v červnu další IVF, pak zase Mojžíšová, ale už jsem to začala poflakovat a od října, kdy jsem byla na měsíc v lázních, jsem se zase dokopala ke každodennímu cvičení, asi tak 2 měsíce v kuse, pak třetí IVF a od tý doby už jsem se k tomu nedohrabala... Zavolala jsem Mojžíšce, že morálka opadá, tak mi navrhla, ať si dám do konce roku pauzu a jestli budu mít ještě chuť, mám se ozvat v lednu 😉 Což teda uvidíme... Trochu by mě štvalo zahodit své vypracované bříško a zadek 😀 I když jak to není denně, stejně to povoluje, ach jo 😒
no, je to na tom těle vidět, cvičím k tomu i kliky na kolenách, protože mám prý žádné 😀 prsní svaly a docela se mi zvedly..
a na prdýlce to je vidět hodně. chci cvičit to stahování zadku i přes den, ale vzpomenu si vžycky zas až večer..
já měla jít na IVF v prosinci, ale nechám to na jaro a zatím zpevňuji a doufám, že snad samo..
díky, že ses mi ozvala, půjdu na net zas až v pondělí, ale třeba si zas napíšeme.
bylo by příjemné číst komu to k mimiškovi pomohlo 🙂

Ahojky holčiny.
Můžu se zeptat... Jsou dobré ty metody? Já jsem to ještě teda nezkoušela, ale mám to v plánu, protože se snažíme už 4 měsíce a zatím nic, takže bych proto ráda udělala ještě něco víc... 😵 😵
Můžete mi něco poradit, jak začít?? nebo ňáké stránky ?? 😵