Metoda podle Mojžíšové
Ahojky holky, nikde jsem tady podobné téma nenašla tak ho zakládám, snad se někdo přidá. Už od června jsem hledala někoho, do umí metodu paní Mojžíšové. Našla jsem paní, asi 30 minut rychlejší jízdy autem od mého bydliště, v jiném městě. Když jsem jí volala, tak chtěla doporučenku od mého gynekologa. Bohužel tu se mi z něj ani napotřetí nepodařilo dostat (jestli jsem to správně pochopila tak s doporučenkou to hradí pojišťovna a bez ní pacientka)
Nakonec jsem ale dostala kontakt na paní přímo v mém městě a včera jsem u ní poprvé byla! 😀 bez doporučenky, takže si vše hradím, ale co nadělám.
Stručné shrnutí
- Metoda Ludmily Mojžíšové kombinuje individuálně přizpůsobené cviky na posílení pánevního dna s manuálními zásahy včetně mobilizace páteře a kostrče (mobilizace per rectum).
- Úspěch metody vyžaduje pravidelné denní cvičení (začíná se několika cviky, opakování se postupně zvyšují až k 25 opakování) a léčbu prováděnou zkušenou fyzioterapeutkou; mobilizace často vyžaduje předběžnou přípravu (pitný režim, lehké jídlo, projímadlo, čípek).
- Hrazení a cena jsou různé: návštěvy v praxi se pohybují v příkladech v rozmezí 300–580 Kč, některé pojišťovny uhradí výkon pokud je na doporučení konkrétně uvedeno "žádost o kineziolog. rozbor, MT, MO dle kinez. rozboru a LTV dle Mojžíšové", ale praxe pojišťoven se liší (VZP uváděna jako nehradící, jiné pojišťovny hradí).
Nejčastější otázky
Q: Co přesně zahrnuje metoda podle Mojžíšové?
A: Metoda zahrnuje kineziologický rozbor, individuální LTV/cviky dle Mojžíšové na posílení pánevního dna, mobilizace páteře a mobilizaci kostrče prováděnou per rectum.
Q: Jak probíhá mobilizace kostrče a jak se na ni připravit?
A: Mobilizace kostrče se provádí per rectum; fyzioterapeutky v diskuzi doporučovaly lehké jídlo den před zákrokem, hodně pití, někdy projímadlo a zavedení čípku (uživatelka uvádí "čípek 'spasmo...něco' cca 2 hodiny před návštěvou") pro uvolnění svalů.
Q: Kdy v cyklu se mobilizace obvykle provádí a jak načasovat při IUI/IVF?
A: Ve vícero příspěvcích se uvádí, že mobilizace se obvykle provádí po menstruaci; jiné názory v diskuzi uváděly mobilizaci prováděnou před ovulací nebo provedenou mezi odběrem vajíček a transferem při IVF, takže praxe se liší podle terapeutky a plánu ART.
Q: Hradí pojišťovna cvičení nebo mobilizaci dle Mojžíšové a co musí být na doporučení?
A: Některé pacientky dostaly uhrazení, pokud má doporučení přesné znění: "žádost o kineziolog. rozbor, MT, MO dle kinez. rozboru a LTV dle Mojžíšové"; jiné pacientky uváděly, že VZP nehradí; cena návštěv v příkladech se pohybovala 300–580 Kč.
Q: Jak často a jak dlouho je třeba cvičit, aby mělo cvičení účinek?
A: Doporučuje se denní cvičení; pacientky začínaly s 5 cviky a postupně zvyšovaly počet opakování až k 25; v diskuzi se uvádí, že na výrazný efekt je třeba měsíců až 4–12 měsíců (někteří zmiňovali až 12 cyklů).
Q: Jak najdu kvalifikovanou fyzioterapeutku pro Mojžíšovou v ČR?
A: Hledejte fyzioterapeutku, která provádí mobilizaci kostrče per rectum a má zkušenost s technikami Mojžíšové; v diskuzi zmíněné kontakty jsou paní Maříková / Msříková na Poliklinice Plaňanská v Malešicích, tel. 603 322 262, a Arthrocentrum v Žitomírské (Vršovice) – paní Kolací.
Závěry z diskuze
Shoda
- Metoda kombinuje cviky na pánevní dno s manuální mobilizací páteře a kostrče (mobilizace per rectum).
- Důležitý je individuální přístup fyzioterapeutky a precizní nácvik cviků s kontrolou provedení.
- Denní pravidelné cvičení a postupné navyšování opakování jsou považovány za nezbytné pro účinek.
Sporné názory
- Hrazení pojišťovnou: někteří uvádějí, že lze získat úhradu při správně formulovaném doporučení ("žádost o kineziolog. rozbor, MT, MO dle kinez. rozboru a LTV dle Mojžíšové"), jiní uvádějí, že VZP léčbu nehradí.
- Načasování mobilizace kolem menstruačního cyklu: někteří doporučují provádět mobilizaci po menstruaci, jiní doporučují před ovulací nebo specificky mezi odběrem vajíček a transferem při IVF.
- Nutnost mobilizace per rectum: některé zdroje považují mobilizaci per rectum za základní součást metody, jiné zdůrazňují, že bez kvalitního manuálního ošetření má samotné cvičení menší účinek.
Otevřené otázky
- Které konkrétní pojišťovny a za jakých podmínek systematicky proplácejí LTV dle Mojžíšové?
- Jak přesně ovlivňuje načasování mobilizace úspěšnost uchycení embrya při ART (IUI/IVF)?
- Jak často a po jak dlouhou dobu musí pacientky bez komorbidity cvičit, aby byla statisticky vyšší šance na otěhotnění (standardizované evidence chybí)?
Zmíněné značky a firmy
Poliklinika Plaňanská (Malešice), Arthrocentrum (Žitomírská, Vršovice), Pronatal, CAR (centra asistované reprodukce), RHC, Lékařský dům (Holešovice), Fitlight (centrum na Andělu), VZP, OZP, Grada
Zmíněné produkty a metody
mobilizace kostrče per rectum, cviky dle Mojžíšové (LTV dle Mojžíšové), kineziologický rozbor, MT, MO dle kinez. rozboru, "čípek 'spasmo...něco'", projímadlo/čištění před mobilizací, Clostylbegyt, posílení pánevního dna (stahování močové trubice a konečníku), kniha "cviky dle Mojžíšové" (vydala Grada)
Místa a osoby
Praha (Malešice, Vršovice, Holešovice, Anděl), Ústí nad Labem, Most, Teplice, Pardubice, Brno, Břeclav, Kyjov, Ludmila Mojžíšová, paní Maříková / Msříková, paní Kolací
No, první část cvičím od šesti ráno cca do 6:30-6:40 (podle toho, jak je čas, jestli se ještě chci sprchovat...) a druhou po příchodu z práce cca 18:00-18:10(20) podle toho, kolik jsem toho odcvičila ráno. A o víkendu většinou vcelku, jak je čas 🙂
ahojte neviete o nejakej terapeutke co cvici mojzisku v Spisskej NOvej Vsi alebo v okoli??
já cvičim taky u telky většinou u kriminálky Las Vegas 😀 aspoň mám u toho nějaký vzrůšo 😲
ahojkyyyyy 😀 tak včera mi zkontrolovala moje SÍ skloubení a bylo OK!!! Obě jsme měly hroznou radost, a k těm dvěma cvikům mi přidala další tři, takže už jich mám celkem 5 - ale zatím cvičím méně opakování, příští pondělí mi přidá další (buď 3 nebo 5 podle toho jak budu ty co už mám cvičit dobře) a pak už budeme jen zvyšovat dávky 🙂 tak jsem zvědavá.
Jinak k té křeči ve stehnu jak jsem psala včera..zvedala jsem záda zbytečně moc vysoko a tím se do toho zapojily i nohy... 😉
lemulca já jdu pro další cviky zítra tak uvidíme jestli se něco zlepšilo jsem docela zvědavá 😕 😀 ale když čtu že tobě to pomohlo tak to je supeeer 🙂
Snažilky moje, ešte raz pripomínam ad info:
Cvičenie/MOJŽIŠOVEJ METÓDA na podporu otehotnenia, ovulácie a iných ženských záležitostí sa uskutoční v Bratislave (Dúbravke) v Čajovni ICA, dňa 25.10.2007 o 13.00 hod. Kontakt nájdete na www.cajovnaica.sk
Odporúčam si tam 1 deň vopred zavolať a potvrdiť účasť, ŠUP-ŠUP TEHUĽKOVAŤ
Adresa:
ul. Sch. Trnavského 4 (Dom služieb)
841 01 Bratislava - Dúbravka
Ako sa k tam dostanete:
električky č. 1, 5, 12 (prvá zastávka v Dúbravke)
autobusy č. 20, 22, 34, 83
Telefón: 02 / 644 62 062
Mobil: 0905 988 899, 0905 625 526
Mail: relaxcentrum@cajovnaica.sk
Ahoj všem,
chtěla jsem se vás zeptat jestli některá nevíte jak je to s cvičením mojžíšové, pokud probíhá IUI??? Vím, že snad po transferu při IVF se cvičit nemá, aby se případně oplodněné vajíčko neposunulo zpět do vejcovodu, ale o IUI jsem se nikde nedočetla. Zapoměla jsem se na to zeptat své terapeutky 😒
M24, můžu odpovědět z osobní zkušenosti 🙂 Když jsem byla den před IUI v CARu, zeptala jsem se, jak to je, když cvičím Mojžíšku. Navíc k tomu mám ještě cviky na posílení břišního svalstva. Tak prý bez problémů cvičit dál a až zjistím, že jsem těhu, tak to břicho tolik nenamáhat. Koneckonců Mojžíška je i těhucvičení... 😉
Len díky, já totiž někde četla, že jak se při tom cvičení stahujou ty vnitřní svaly, tak že se zvyšuje riziko mimoděložního těhotenství, ale když ti v CARu řekly, že je to v pohodě tak jim budeme věřit. 😉
ahojky holky, tak stále cvičím, i když už spíš kvůli zádům a případně pozdějšímu bezproblémovému těhu co se bolesti zad týká, protože včera mi v Pronatalu diagnostikovali slabě positivní protilátky na manželovo spermie a od teď až do IUI máme příkaz "jen s kondomem" takže mám už vlastně před přirozenou cestou zavřené dveře a Mojžíška mi už k těhu asi nepomůže. Ale jak jsem psala, cvičím dál, přestali mě bolet záda a třeba se pak i díky tomu mimčo bude líp držet 😉
Lemulco: kdyz vydrzis, zvysujes si sance, ze se podari IUI a hlavne, ze se chytne embryjko pri IVF. Jak dlouho s kondomem? Kdy jdes na IUI?
Cviceni je uzasny, ja byla ted celkem dlouho nemocna, mam antibiotika, tak necvicim a zada zase boli. Uz se nemuzu dockat, az se zase protahnu.
Ahoj augustovka, ja som z blízkeho okolia a už som si zháňala nejaké to info o tom, kde sa to najbližšie cvičí, tak nech sa ti páči:
http://www.erctrencin.sk/procedury.ht
🙂
campi: no dr. rikal ze pristi cyklus bychom to mohli zkusit (predbezne by IUI vyslo na konec listopadu) ale vzhledem k tomu ze 20.prosince odletame tak to nechci riskovat takze to vidim na neco kolem 2.ledna 🙂
Ahoj holky, hlásím se mezi vás. Jsem tady nová, Mojžíšovou ale cvičím už půl roku, doporučil mne tam můj doktor a mám to zadarmo. Sice už teď vím, že problém je v manželovi a asi nás čeká ivf, snažím se pořád vydržet a cvičit, protože i před ivf je prý výborné mít tělo "vycvičené", dokonce se těsně před tím má jít na mobilizaci. Ale už mne to fakt nebaví...
lemulca: kam odlétáte, smím-li se zeptat.. jenom že jsme tady uvažovali o zimní dovolené a nemáme s tím zkušenosti..
fialinko, no nás s manžou už ty Vánoce ve dvou bez prcka nebaví, tak místo v létě k moři jedeme v zimě. Jedeme do Egypta, a už se tam moc těšíme, chceme se podívat do Káhiry do muzea, na pyramidy a do údolí králů - a myslím že na takovýhle poznávačky bude lepší počasí 20 stupnu než ty 45 stupnovy vedra v létě. Doufám jen že tam nebude zima jak loni 😒 to tam bylo asi 10 st. No uvidime, vyletovat mužeme i tak a hotel má vyhřívaný bazén 😎
Lemulca: no jo, přesně o Egyptě jsme uvažovali, taky pro nás nemá smysl být na vánoce doma, akorát jsme chtěli zájezd napůl poznávací a napůl kombinovaný. Nejedete s Eximtourem? My si ještě nejsme úplně jistí, mimo jiné i kvůli penězům a práci, takže jsme ještě uvažovali o čekání na last minute, ale nevím, jestli nějaká vůbec bude...
Jestli se ještě můžu zeptat, jak dlouho se už snažíte?
fiallinka: jedeme od Fischera na týden,a máš pravdu je to docela drahé - stojí to týden jako v létě 14 dnů, no ale my už jsme si 5 let přáli jet na Vánoce tak si splníme malý sen. Jinak my se snažíme přes 2,5 roku a vypadá to na IUI no... 😒
andrys: hrazené z pojištění je to pouze v případě, že ti dr.vypíše doporučenku a ty pak budeš chodit cvičit k fyzioterapeutce do nějakého státního zařízení (nemocnice). Pokud máš potvrzení a najdeš si cvičení mojžíšové někde v nemocnici tak neplatíš. Jinak ano - většina holek si to platí. Já si např. našla paní v nemocnici kde bych to měla zadarmo, ale ani zaboha jsem nedonutila svého dr. aby mi doporučení napsal, tak jsem šla k jiné kde si to platím, ale jsem s ní spokojená. Kromě Mojžíšové mi napravuje i záda která jsem měla dost zničená a teď už je mám docela ok 🙂
lemulka...dík za info a můžu se zeptat kolik to cvičení stojí a jak často se chodí?
andrys, to je u každého jiné, každá fyzioterapeutka to má jinak. Někdo jde, zaplatí první návštěvu 500 Kč a ona ho naučí všech 10 cviků najednou které doma cvičí a jednou za čas k ní jde, ona zkontroluje jestli cvičí správně popř. provede mobilizaci (300 Kč) a nic víc. Já chodím 1x týdně, nejdřív mi napravovala záda (300 Kč týdně) a cvičila jsem cvik na záda, a až když jsem je měla srovnaný tak mi začala dávat cviky mojžíšové, nejprve dva a další týden tři, takže teď jich cvičím 5 a v pondělí k ní jdu zase a zase mi přidá další cviky. Takže to je fakt individuální...
lemulka..všimla jsem si, že je knížka o cvičení. Zvládne to člověk podle ní nebo je lepší si zajít za někým kdo to učí?
ahoj holky, zas po měsíci se přesunuji k vám, dostala jsem dneska mrchu, takže se můžu nechat napravit a začít cvičit 🙂
andrys, já sama knihu nemám. Není špatné si jí koupit, ale spíš proto aby jsi zjistila vše kolem toho, ale rozhodně já bych nedoporučovala podle toho cvičit bez pomoci fyzioterapeutky. Jako zkusit to můžeš, nic tím zkazit nemůžeš, ale účinky to nemusí mít takové jako s někým kdo ti přesně řekne - tady u toho cviku ještě trochu zvedněte to a to a vše ti vysvětlí. B¨Knihu bych brala spíše jako pomůcku, radílka atd..
chiwule: ta mrcha mě mrzí... necvičila jsi proto že jsi byla na IUI nebo IVF?
lemulco, nestihla jsem se včas objedna na "napravení", byla jsem už v průběhu stimulace na IUI 😒 tak mi řekla, ať zavolám první den menstruace, jako kdyby to věděla, že se nepovede 😅 jen mám trochu problém, dneska není pracovní den a ona neúřaduje 😖
andrys: je opravdu mnohem lepší jít k rehabilitační sestře, protože ona ti ty cviky jednak může trošku přizpůsobit, zkontroluje tě, a hlavně důležitou součástí cvičení jsou mobilizace, které ti musí udělat ona. Ta knížka ti spíš pomůže.
Mně to doktor navrhl sám, a to ani nemám žádné očividné problémy, už po roce snažení - a všechny holky, které to cvičí, to mají taky na žádanku od doktora a neplatí, ale jsme všechny z Moravy, takže ta praxe se může lišit.
chiwule já si hned říkala že tě znám 🙂 já se přidala taky do diskuze o inseminaci!!! Čeká mě první tak snad to vyjde, chodím dokonce ke stejnému dr. jako Pavlinka a té to vyšlo!!! Zkusíš IUI ještě jednou nebo tě chce dr. poslat už dál?

já tím že cvičím zatím jen dva cviky a ještě ke všemu ne celou sadu ale jen 15x tak cvičím večer u telky 🙂