Metoda podle Mojžíšové
Ahojky holky, nikde jsem tady podobné téma nenašla tak ho zakládám, snad se někdo přidá. Už od června jsem hledala někoho, do umí metodu paní Mojžíšové. Našla jsem paní, asi 30 minut rychlejší jízdy autem od mého bydliště, v jiném městě. Když jsem jí volala, tak chtěla doporučenku od mého gynekologa. Bohužel tu se mi z něj ani napotřetí nepodařilo dostat (jestli jsem to správně pochopila tak s doporučenkou to hradí pojišťovna a bez ní pacientka)
Nakonec jsem ale dostala kontakt na paní přímo v mém městě a včera jsem u ní poprvé byla! 😀 bez doporučenky, takže si vše hradím, ale co nadělám.
Stručné shrnutí
- Metoda Ludmily Mojžíšové kombinuje individuálně přizpůsobené cviky na posílení pánevního dna s manuálními zásahy včetně mobilizace páteře a kostrče (mobilizace per rectum).
- Úspěch metody vyžaduje pravidelné denní cvičení (začíná se několika cviky, opakování se postupně zvyšují až k 25 opakování) a léčbu prováděnou zkušenou fyzioterapeutkou; mobilizace často vyžaduje předběžnou přípravu (pitný režim, lehké jídlo, projímadlo, čípek).
- Hrazení a cena jsou různé: návštěvy v praxi se pohybují v příkladech v rozmezí 300–580 Kč, některé pojišťovny uhradí výkon pokud je na doporučení konkrétně uvedeno "žádost o kineziolog. rozbor, MT, MO dle kinez. rozboru a LTV dle Mojžíšové", ale praxe pojišťoven se liší (VZP uváděna jako nehradící, jiné pojišťovny hradí).
Nejčastější otázky
Q: Co přesně zahrnuje metoda podle Mojžíšové?
A: Metoda zahrnuje kineziologický rozbor, individuální LTV/cviky dle Mojžíšové na posílení pánevního dna, mobilizace páteře a mobilizaci kostrče prováděnou per rectum.
Q: Jak probíhá mobilizace kostrče a jak se na ni připravit?
A: Mobilizace kostrče se provádí per rectum; fyzioterapeutky v diskuzi doporučovaly lehké jídlo den před zákrokem, hodně pití, někdy projímadlo a zavedení čípku (uživatelka uvádí "čípek 'spasmo...něco' cca 2 hodiny před návštěvou") pro uvolnění svalů.
Q: Kdy v cyklu se mobilizace obvykle provádí a jak načasovat při IUI/IVF?
A: Ve vícero příspěvcích se uvádí, že mobilizace se obvykle provádí po menstruaci; jiné názory v diskuzi uváděly mobilizaci prováděnou před ovulací nebo provedenou mezi odběrem vajíček a transferem při IVF, takže praxe se liší podle terapeutky a plánu ART.
Q: Hradí pojišťovna cvičení nebo mobilizaci dle Mojžíšové a co musí být na doporučení?
A: Některé pacientky dostaly uhrazení, pokud má doporučení přesné znění: "žádost o kineziolog. rozbor, MT, MO dle kinez. rozboru a LTV dle Mojžíšové"; jiné pacientky uváděly, že VZP nehradí; cena návštěv v příkladech se pohybovala 300–580 Kč.
Q: Jak často a jak dlouho je třeba cvičit, aby mělo cvičení účinek?
A: Doporučuje se denní cvičení; pacientky začínaly s 5 cviky a postupně zvyšovaly počet opakování až k 25; v diskuzi se uvádí, že na výrazný efekt je třeba měsíců až 4–12 měsíců (někteří zmiňovali až 12 cyklů).
Q: Jak najdu kvalifikovanou fyzioterapeutku pro Mojžíšovou v ČR?
A: Hledejte fyzioterapeutku, která provádí mobilizaci kostrče per rectum a má zkušenost s technikami Mojžíšové; v diskuzi zmíněné kontakty jsou paní Maříková / Msříková na Poliklinice Plaňanská v Malešicích, tel. 603 322 262, a Arthrocentrum v Žitomírské (Vršovice) – paní Kolací.
Závěry z diskuze
Shoda
- Metoda kombinuje cviky na pánevní dno s manuální mobilizací páteře a kostrče (mobilizace per rectum).
- Důležitý je individuální přístup fyzioterapeutky a precizní nácvik cviků s kontrolou provedení.
- Denní pravidelné cvičení a postupné navyšování opakování jsou považovány za nezbytné pro účinek.
Sporné názory
- Hrazení pojišťovnou: někteří uvádějí, že lze získat úhradu při správně formulovaném doporučení ("žádost o kineziolog. rozbor, MT, MO dle kinez. rozboru a LTV dle Mojžíšové"), jiní uvádějí, že VZP léčbu nehradí.
- Načasování mobilizace kolem menstruačního cyklu: někteří doporučují provádět mobilizaci po menstruaci, jiní doporučují před ovulací nebo specificky mezi odběrem vajíček a transferem při IVF.
- Nutnost mobilizace per rectum: některé zdroje považují mobilizaci per rectum za základní součást metody, jiné zdůrazňují, že bez kvalitního manuálního ošetření má samotné cvičení menší účinek.
Otevřené otázky
- Které konkrétní pojišťovny a za jakých podmínek systematicky proplácejí LTV dle Mojžíšové?
- Jak přesně ovlivňuje načasování mobilizace úspěšnost uchycení embrya při ART (IUI/IVF)?
- Jak často a po jak dlouhou dobu musí pacientky bez komorbidity cvičit, aby byla statisticky vyšší šance na otěhotnění (standardizované evidence chybí)?
Zmíněné značky a firmy
Poliklinika Plaňanská (Malešice), Arthrocentrum (Žitomírská, Vršovice), Pronatal, CAR (centra asistované reprodukce), RHC, Lékařský dům (Holešovice), Fitlight (centrum na Andělu), VZP, OZP, Grada
Zmíněné produkty a metody
mobilizace kostrče per rectum, cviky dle Mojžíšové (LTV dle Mojžíšové), kineziologický rozbor, MT, MO dle kinez. rozboru, "čípek 'spasmo...něco'", projímadlo/čištění před mobilizací, Clostylbegyt, posílení pánevního dna (stahování močové trubice a konečníku), kniha "cviky dle Mojžíšové" (vydala Grada)
Místa a osoby
Praha (Malešice, Vršovice, Holešovice, Anděl), Ústí nad Labem, Most, Teplice, Pardubice, Brno, Břeclav, Kyjov, Ludmila Mojžíšová, paní Maříková / Msříková, paní Kolací
ahoj romik82, já teda cvičím zatím jen 4 dny, ale je to těžké.. vždycky si ale řeknu, že chci miminko a vstanu.. (vstávám i kolem půl šesté) Ještě jsem se vás všech chtěla zeptat.. Mje rehabka mi říkala, že si mám obden přidávat jedno opakování cviků.. to chápu, ale jak je tam to cvičení třeba to zvedání ruky do boku, tak se to počítá na každou ruku třeba 6x nebo 6x obě dohromady? asi blbá otázka že? 🙂
Zda se mi, ze to cvicime fakt kazda trochu jinak.. Ja tedy kocky (vsechny tri varianty a polohy) cvicim 5x na kazdou stranu a mojziska mi rikala, ze se nemaji navysovat (cvicim s 3mesicni prestavkou 11 mesicu).
holky, já teď necvičím. bolí mě břicho a necejtím se dobře. nechci to lámat přes koleno 😒
já cvičím kočku jen ve dvou modifikacích ale stejně jako Campi 5x a nepřidávám už. Přidávám pouze u 3 cviků. První dva na posílení pánevního dna a potom stahování zadečku když ležím na břichu.
holky tak já teda nevím 🙂 no asi je to opravdu pro každou uzpůsobené podle toho kde máme co zablokované nebo povolené.. Jo a ještě jak se ptala romik mi pomáhá, že jsme si udělala tabulku, kdesi dělám barevné čtverečky, jestli mám odcvičeno.. když to pak člověk vidí, jak to přibývá, tak je to lepší pocit.. 😉
joi a ještě mám jeden poznatek, civčím teda fakt první týden, ale zatím mám pocit, že spíš myslím na to, aby mě přestaly bolet záda a abych to cvičila dobře a aby to měla kdy cvičit atp.. takže nemám čas přemýšlet nad těhotněním.. to je možná taky jeden z příjemných aspoktů.. 😎
Ahoj holky, koupila jsem si knížku o metodě L.Mojžíšové a úplně mě nadchla. Za jedno chceme s manželem mimčo, ale hlavně jsem se dočetla, že touto metodou se mohou léčit i plotýnky apod.A to je právě můj problém, už 3 týdny marodim se zády (nejspíš ta plotýnka) a chci pro příště udělat úplně všechno možný, aby mě tahle bolest už nepotkala a třeba se podařilo i mimčo. Bohužel se hrozně bojím, že nenajdu správnou osobu, která by mi ještě víc neublížila. Nevíte někdo o někom dobrym kdo dělá tuhle metodu v Č.Budějovicích nebo v Jižních Čechách? Díky moc.
kamiku, koukni na www.neplodnost.cz jinak správná rehábka ti srovná záda a naučí tě cvičit aby sis ulevila od problémů, to nemusí být zrovna "mojžíška" 😉
ale knížka je super, taky se mi moc líbila. Pořád do ní koukám a hlavně při cvičení si kontroluju zda civičím správně...
kay: taky cvičím 5x na každou ruku, a přidávat se to nemá
a jinak, mám pocit, že je docela dobré investovat stovku do té knížky, mají ji skoro všude, a v pochybnostech je dobré do ní mrknout 🙂
knížku mám, ale raději jsem ty cviky, co jsou v ní nekontrolovala s těmi mými, vývoj je trochu vpřed, tak s enechci zbytečně stresovat, že něco dělám špatně.. Mě právě ta moje rehabka říkala, že mám obden přidat jedno opakování, tak nevím.. ale prý ještě necvičím úppně mojžu, ikdyž ty cviky jsou ony.. ještě mám k tomu nějaké normální rehabilitace, kvůkli bolavé kostrči.. (mobilizaci jsem měla už 2x..)v úterý jdu na kontrolu tak se zeptám..
kay to je skvělý, že ti to kombinuje, alespoň to máš komplexní. já taky dostala jiné cviky navíc než jsou jen ty od Mojžíšové...
chiwule : jo, vypadá, že tomu fakt rozumí, je to mladá holka, ale ptala jsem se a rehabku dělá už 5 let a Mojžu 2 roky a teď má první paní v očekávání.. Dělala kurz u paní Volejníkové.. ona to má asi opravdu každá trochu přizpůsobené.. No mě jde hlavně o to, aby mě přestala bolet kostrč a pak už se to mimi snad nějak povede. Te´d nemám na to tulení ani moc chuť.. resp. chuť ano, ale při představě milování s bolestivou kostrčí mě přejde ☹ chudák manžel 🙂 ale dávám to tak měsíc a snad to přejde, po novém roce bych to chtěla začít opravdu zkoušet na plno..
kay, to bude lepší a lepší uvidíš 😉 😀 manža pak bude možná se slzou v oku vzpomínat na časy, kdy se ti tolik nechtělo 😉 😀 😅
kay trochu vlastní zkušenost - hned po mobilizaci jsem teda měla děsný chutě a taky mě na to upozorňovala moje "mojžíška" 🙂
Dobré ráno děvčata.No kay s tou tabulkou to není špatný.Asi si budu muset něco takovýho vymyslet.Nějak mi fakt nejde se ráno vYkopat s pelechu o tu půl hodinu dřív.Ale já se donutím. 😠 Jinak každopádně na seboě cítím že mi je líp.možná se mi to zdá ale možná je to pravda. 🙂
Ahoj cvičenky 😀 tak jedna dobrá zpráva! V neděli jsem dostala MS a...od první MS ve 12 letech to bylo poprvé (když vynechám cykly s HA) kdy zvládám první dva dny bez prášků proti bolesti!!!!! Což je super! Ne že by mi bylo jakoby nic, ale dá se to přežít bez prášků a to je úspěch! Tak snad kontryhel a Mojžíšová začíná zabírat, mám radost 😀
lemulco, no já jsem měla minule MS docela taky bez bolestí,resp. na to jaké to dřívbylo, to bylo bezbolestné 🙂 ale to bylo jen po kontryhelu.. Cvičím jen týden.. Ikdyž jsme už začla trochu propadat beznaději, že mě ta kostrč něpřestane bolet snad nikdy.. vím že to chce čas, ale nějaké to zlepšení by už bylo potřeba ☹ tak jsme ráda, že to aspoň na někom funguje 🙂
Jsem vám chtěla dodat trochu nadějě 😉
Nedávno jsem byla na školení a říkali nám, že pozitivní návyk se při každodenním opakování zakoření za 28 dní 😀 Takže to nevzdávejte, když budete měsíc denně cvičit, už vám to ani nepřijde 😀
hele holky, já se taky cejtím po cvičení mnohem líp a hlavně jsem ovulovala z vaječníku, kde normálně nic! a to ted nedostávám žádný hormony, tak za to může určo jen mojžíška 😀
chiwule: a to jsi byla na kontrole u doktorky, že jsi poznala ze kterého to bylo vaječníku? Já tEď zjistila, že jsi byla i na diskuzi o endometrioze.. No já to měla taky.. jsme na tom asi stejně, tak snad se to povede i u mě 😅
kay, jo jo, já byla 3 dny po OVU na kontrole na UZ a potvrdili mi že proběhla ovu a že se krásně vytváří žluté tělísko 🙂 zrovna na tom vaječníku, kde nic už delší dobu. jsem byla šťastná jak blecha 😅 na UZ jsem byla myslím 19DC. Na začátku cyklu jsem měla mobilizaci a více - méně pravidelně cvičím. Ovulku jsem dostala na prosto na den přesně, trochu jsem i špinila.
a taky jsem konečně zjistila přesný den ovulace, mám delší cykly, proti jednoduchým výpočtům se mi to posouvá o týden a to je u snažilkování docela hodně 🙂
endometriozu mrchu mi zjistili asi před 2 rokama, ale typické problémy řeším už něco kolem 7-8let...si myslím, že proto mi asi začala enormně růst děložní sliznice po hormonální stimulaci, mám k tomu asi díky tomu sklony...teda doufám! že to nebude nic horšího, ale jsem vyklepaná jak ratlík a ten první šok byl na mě už moc 😠
chiwule: no tak to máme teda víc společného, mě ji zjistila cca pře 2,5 rokama pak jsem byla u jednoho kreténa s prominutím doktora, který mě odmítal dělat i kontrolní UV po půl ročních hormonálních injekcích, tak jsem přešla k jiné, která mě loni v na podzim poslala na operaci.. vaječníky mi naštěstí zůstaly oba, vejcovody průchodné.. ale ten levý se furt nemůže zbráborat.. No pak mi nastaly různé problémy, jakože jsem po té laparo půl roku v kuse krvácela, o nějakém cyklu se ndá moc mluvit, ale většinou sjem je mívala taky tak 32- 35 dní minimálně.. Je to fakt dost poznat když se snažíš o mimi.. No a pak vůbec ovu nebyla, tak jsem měla 2x clostilbegyt, ale pak mě začla bolet ta kostrč a doktor ortoped říkal, že všechny ty problémy byly asi po té operaci tím staženým dnem pánevním.. Mobilizaci jsem měla už 2x, a teď jsem začla týden cvičit, zatím to zvládám i ráno a večer.. já furt doufám, že u nás vlastně bude problém jen ta kostrč a že jak se to uvolní, tak otěhotním bez problémůů.. ale kdo ví.. jestli mi zas někde něco neroste.. s dr. jsem domluvená na kontrolu až po novém roce.. ani jsme jí neříkala o Mojže..
kay,já měla nález endomeriozy jako ty na močovém měchýři a navíc trošku na pravém vaječníku a vejcovodu. Ale asi mu to neva, protože oba vejcovody mám průchozí a pravý vaječník byl na ovu do nedávna sám a zvládal to 🙂
mě se přidali problémy s kostrčí a páteří poté, co jsem sebou šlehla v metru na těch žulových schodech, podjely mi boty ☹ byla jsem z toho půl roku na neschopence atd...a libuju si, jak mě po mobilizaci a cvičení přestává kostrč bolet a tak se mi srovnala levá kyčel, často mi v ní přeskočilo-přecvaklo, nemohla jsem bolestí ani sedět natož chodit nebo se milískovat 🙂
jinak já se taky děsně bojím, že tou přípravou na těhu mi tu mrchu endometriozu vybuděj, ale snad s IVF se povede a bude pokoj...kdyby se nepovedlo, asi si dám na čas HA aby se tělo sklidnilo...a clostilbegyt mi teda vůbec nefungoval ☹
chiwu: no to s tou kostrčí je teda blbý, já s sebou nešvihla, ale začlo mě to po té operaci.. No a opravdu Tě to přestalo bolet po té mobilizaci a cvičení? hlavně ta kostrč.. Já se potřebuju ujistit, že má cenu cvičit.. Někdy mám chvilky, že mám pocit, že to zabírá a bolest není a pak zas z toho to bolí docela hodně, když třeba dlouho sedím.. A při tom cvičení mě to teda taky bolí, v tom cviku, jak vyhrbuješ záda... a clostil Ti nezabral? Mě ho zkoušela dva měsíce apokaždé byla ovu v poho, tak jsme toho nechaly.A vy už máte jisté že půjdete na ivf? Já o tom ještě nepřemýšlela, ale asi manžela pošlu po novém roce na to spermio.

ahojte holky,
chtěla jsem se vás zeptat jak to zvládáte ráno cvičit.Mě dělá nějak problém se ráno vykopat z postele dřív nebo co.