Metoda podle Mojžíšové
Ahojky holky, nikde jsem tady podobné téma nenašla tak ho zakládám, snad se někdo přidá. Už od června jsem hledala někoho, do umí metodu paní Mojžíšové. Našla jsem paní, asi 30 minut rychlejší jízdy autem od mého bydliště, v jiném městě. Když jsem jí volala, tak chtěla doporučenku od mého gynekologa. Bohužel tu se mi z něj ani napotřetí nepodařilo dostat (jestli jsem to správně pochopila tak s doporučenkou to hradí pojišťovna a bez ní pacientka)
Nakonec jsem ale dostala kontakt na paní přímo v mém městě a včera jsem u ní poprvé byla! 😀 bez doporučenky, takže si vše hradím, ale co nadělám.
Stručné shrnutí
- Metoda Ludmily Mojžíšové kombinuje individuálně přizpůsobené cviky na posílení pánevního dna s manuálními zásahy včetně mobilizace páteře a kostrče (mobilizace per rectum).
- Úspěch metody vyžaduje pravidelné denní cvičení (začíná se několika cviky, opakování se postupně zvyšují až k 25 opakování) a léčbu prováděnou zkušenou fyzioterapeutkou; mobilizace často vyžaduje předběžnou přípravu (pitný režim, lehké jídlo, projímadlo, čípek).
- Hrazení a cena jsou různé: návštěvy v praxi se pohybují v příkladech v rozmezí 300–580 Kč, některé pojišťovny uhradí výkon pokud je na doporučení konkrétně uvedeno "žádost o kineziolog. rozbor, MT, MO dle kinez. rozboru a LTV dle Mojžíšové", ale praxe pojišťoven se liší (VZP uváděna jako nehradící, jiné pojišťovny hradí).
Nejčastější otázky
Q: Co přesně zahrnuje metoda podle Mojžíšové?
A: Metoda zahrnuje kineziologický rozbor, individuální LTV/cviky dle Mojžíšové na posílení pánevního dna, mobilizace páteře a mobilizaci kostrče prováděnou per rectum.
Q: Jak probíhá mobilizace kostrče a jak se na ni připravit?
A: Mobilizace kostrče se provádí per rectum; fyzioterapeutky v diskuzi doporučovaly lehké jídlo den před zákrokem, hodně pití, někdy projímadlo a zavedení čípku (uživatelka uvádí "čípek 'spasmo...něco' cca 2 hodiny před návštěvou") pro uvolnění svalů.
Q: Kdy v cyklu se mobilizace obvykle provádí a jak načasovat při IUI/IVF?
A: Ve vícero příspěvcích se uvádí, že mobilizace se obvykle provádí po menstruaci; jiné názory v diskuzi uváděly mobilizaci prováděnou před ovulací nebo provedenou mezi odběrem vajíček a transferem při IVF, takže praxe se liší podle terapeutky a plánu ART.
Q: Hradí pojišťovna cvičení nebo mobilizaci dle Mojžíšové a co musí být na doporučení?
A: Některé pacientky dostaly uhrazení, pokud má doporučení přesné znění: "žádost o kineziolog. rozbor, MT, MO dle kinez. rozboru a LTV dle Mojžíšové"; jiné pacientky uváděly, že VZP nehradí; cena návštěv v příkladech se pohybovala 300–580 Kč.
Q: Jak často a jak dlouho je třeba cvičit, aby mělo cvičení účinek?
A: Doporučuje se denní cvičení; pacientky začínaly s 5 cviky a postupně zvyšovaly počet opakování až k 25; v diskuzi se uvádí, že na výrazný efekt je třeba měsíců až 4–12 měsíců (někteří zmiňovali až 12 cyklů).
Q: Jak najdu kvalifikovanou fyzioterapeutku pro Mojžíšovou v ČR?
A: Hledejte fyzioterapeutku, která provádí mobilizaci kostrče per rectum a má zkušenost s technikami Mojžíšové; v diskuzi zmíněné kontakty jsou paní Maříková / Msříková na Poliklinice Plaňanská v Malešicích, tel. 603 322 262, a Arthrocentrum v Žitomírské (Vršovice) – paní Kolací.
Závěry z diskuze
Shoda
- Metoda kombinuje cviky na pánevní dno s manuální mobilizací páteře a kostrče (mobilizace per rectum).
- Důležitý je individuální přístup fyzioterapeutky a precizní nácvik cviků s kontrolou provedení.
- Denní pravidelné cvičení a postupné navyšování opakování jsou považovány za nezbytné pro účinek.
Sporné názory
- Hrazení pojišťovnou: někteří uvádějí, že lze získat úhradu při správně formulovaném doporučení ("žádost o kineziolog. rozbor, MT, MO dle kinez. rozboru a LTV dle Mojžíšové"), jiní uvádějí, že VZP léčbu nehradí.
- Načasování mobilizace kolem menstruačního cyklu: někteří doporučují provádět mobilizaci po menstruaci, jiní doporučují před ovulací nebo specificky mezi odběrem vajíček a transferem při IVF.
- Nutnost mobilizace per rectum: některé zdroje považují mobilizaci per rectum za základní součást metody, jiné zdůrazňují, že bez kvalitního manuálního ošetření má samotné cvičení menší účinek.
Otevřené otázky
- Které konkrétní pojišťovny a za jakých podmínek systematicky proplácejí LTV dle Mojžíšové?
- Jak přesně ovlivňuje načasování mobilizace úspěšnost uchycení embrya při ART (IUI/IVF)?
- Jak často a po jak dlouhou dobu musí pacientky bez komorbidity cvičit, aby byla statisticky vyšší šance na otěhotnění (standardizované evidence chybí)?
Zmíněné značky a firmy
Poliklinika Plaňanská (Malešice), Arthrocentrum (Žitomírská, Vršovice), Pronatal, CAR (centra asistované reprodukce), RHC, Lékařský dům (Holešovice), Fitlight (centrum na Andělu), VZP, OZP, Grada
Zmíněné produkty a metody
mobilizace kostrče per rectum, cviky dle Mojžíšové (LTV dle Mojžíšové), kineziologický rozbor, MT, MO dle kinez. rozboru, "čípek 'spasmo...něco'", projímadlo/čištění před mobilizací, Clostylbegyt, posílení pánevního dna (stahování močové trubice a konečníku), kniha "cviky dle Mojžíšové" (vydala Grada)
Místa a osoby
Praha (Malešice, Vršovice, Holešovice, Anděl), Ústí nad Labem, Most, Teplice, Pardubice, Brno, Břeclav, Kyjov, Ludmila Mojžíšová, paní Maříková / Msříková, paní Kolací
Zulik, já byla včera na Andělu v centru Fitlight 🙂 Zkušenosti hned popíšu, případné kontakty můžu poslat do IP 🙂
Zulík - už jsem to tu psala. Ta paní Kolací si přímo vyžádala, aby mi tam MUDr napsala tohle:
žádost o kineziolog. rozbor, MT, MO dle kinez. rozboru a LTV dle Mojžíšové.
Když k ní s tímhle přijdeš rovnou, tak nebudeš ani muset platit za tu první návštěvu... Jo a psala mi to gynekoložka. Ale stačí to i od obvoďáka.
Ale jo, ta paní rehab. mi říkala, že se to tak projevuje, když máš kostrč nakřivo, protože brání správnému prokrvení ženských orgánů a vznikají bolesti i při MS.
Takže - včerejší první hodina u fyzioterapeutky:
Je to holka asi mého věku, moc sympatická a vypadá to, že opravdu ví, o čem mluví. Měla jsem objednanou jednu hodinu, nakonec se mi věnovala hodinu a půl, ale platila jsem jenom za tu hodinu (580,- Kč) a ještě se mi omluvila, že mě tak dlouho zdržela 😀 A musím říct, že za ty peníze to 100% stálo!
Nejdřív se mě vyptala na základní info (jak dlouho se snažíme, co máme za sebou za vyšetření, jaké je moje zaměstnání, jaké sporty dělám, jestli byly nějaké úrazy či operace...). Pak jsem se svlékla do spodního prádla a ona mě kompletně prohlídla, prohmatala, u všeho mi říkala, proč zrovna tohle dělá, kam který sval vede a co s čím souvisí...
Mám pánev trochu nakřivo, už dlouhá léta, nikdy mi to nečinilo problémy, prostě jsem to brala tak, že to ke mně patří... Tak mě moc překvapila, když řekla, že se nám to podaří srovnat, s tím jsem vůbec nepočítala. A opravdu, dneska i manžel poznal, že už po té jedné hodině je to výrazně lepší! Prohmatala mě, našla nějaké blokace a ztuhlé svaly kolem páteře a mezi žebry, vůbec jsem o tom nevěděla, ale pod jejíma rukama jsem najednou cítila, že tam opravdu není všecko OK. Ale nebolelo to, to ne. Prý ty bloky odstranila nebo aspoň zlepšila (a opravdu, když mě pak prohmatávala znovu, tak na těch místech, kde to předtím bylo nepříjemné, jsem cítila viditelné zlepšení). No, hrála si se mnou hodinu, rovnala mě celou - záda, pánev... Prý všecko souvisí se vším.
Prý v té pánevní oblasti mám nějaké problémy, které mohou být příčinou našeho neúspěchu, ale s jistotou to samozřejmě říct nemůže, příčin může být víc. Každopádně to odstraníme a zlepšíme a budu zase o krok dál 🙂 Prostě tenhle přístup mi maximálně vyhovoval - žádné plané slibování nebo 100% záruky - kdyby bývala řekla, že tohle zlepšíme a pak určitě otěhotním, rázem bych jí přestala věřit 😉
Poslední půlhodinu věnovala vysvětlení jednotlivých cviků. Je jich celkem 10, ale dva mi vyškrtla, že s touhle oblastí nemám problém, zato přidala další dva přímo mně na tělo. To se mi taky líbilo, že zjistila, kde jsou potíže, a následně ke mně přistupovala individuálně. Vysvětlila mi, kdy a jak cvičit, jak cviky dělit do skupin, a zdůraznila, že bych měla opravdu poctivě cvičit denně.
Příště se mám znovu objednat za 3-4 týdny. Zkontroluje, jestli se bloky nevrátily, zkusí je donapravit, zkoukne, jak cvičím, jaké dělám pokroky... Pověděla mi i o mobilizaci, ale řekla, že tu u mě zatím nebude provádět, zatím to není třeba, uvidíme, jak bude cvičení postupovat dál (v knize jsem se dočetla, že mobilizace se obvykle provádí po dvou měsících cvičení).
Takže už jsem doma vytáhla karimatku a dneska ráno si dala první půlhodinu cviků (celkem to bude ze začátku asi 45 minut, posléze se bude množství cviků zvyšovat a stoupne to až k hodině).
Čili ve výsledku jsem opravdu MOC spokojená a nelituju ani koruny, mám pocit, že takovouhle "kontrolu a nápravu" by si měl čas od času dopřát každý, i když zrovna nechce otěhotnět 🙂
holky, díky moc za tipy,já jsem teď po KET ale nevím,nevím, děsně mně berou záda /to mi nějak poslední roky naskočí s přicházejícím podzimem 😠 /tak se uvidí a pak musím něco už udělat i kdybych nechtěla.vloni jsem chodila na rhb od lékaře ale bylo to takové to,když to tedy platí pojišťovna,já vás namasíruju a zatočím s váma a běžte 😀 doufám,že rozumíte 🙂
mikulka: no třeba ti to pomůže, ale moc bych na to nespolíhala. Proti bolesti MS prostě neznám nikoho komu by to pomohlo, ale jako může, kostrč prostě hodně oblivňuje u ženské spodek ...
Já teda četla tu knihu o Mojžíšové a bolestivá MS je tam uvedena jako jeden z faktorů, které by mělo cvičení odstranit. Dokonce je tam popsáno, jak to spousta ženských začala cvičit jenom pro odstranění bolestí, opravdu jim to pomohlo a potom ještě navíc otěhotněly. Ale možná to nesouvisí s kostrčí, ale tak nějak celkově s tou pánví a okolím...
arietka: já naštěstí bolestivou MS nemám 😉 Ta rehabka se divila, že jsem ok, když mám křivou kostrř. Ale mojí sestřenici i kamarádce to pomohlo.
Mimochodem, když je nakřivo pánev, je i kostč nakřivo. J8 to tak měla. Ale to má většina lidí při skolióze. 😉
Jo, taky mi říkala - tohle vám možná zatím problémy nedělá, ale když to nenapravíme, za 20-30 let, až se vám bude tělo takhle namáhat a křivit, můžete s tím mít ohromné problémy 😉
Tak já nevím, já prý mám kostrč rovně, ale tu pánev jakoby nakloněnou... Nevím, proč by mi zamlčovala křivou kostrč (a že mi ji prohmatávala!), když mi našla takových nedobrých věcí 😀
zulik: O rehabilitaci ve špitále mně ani nemluv. Dělala jsem sportovní gynastiku a jelikož mám zlomenou kostrč, špatný dopat na nohy,jen jsem cítila jak se mně ta kostrč hla a rup byla jsem zablokovaná. Jednou jsem takhle byla mimo město kde mám svoji rehabku soukromou, která mně mobilizuje tu kostrč a zablokovala jsem se tak, že jsem se nemohla pohnout /hlavně krční páteř a žebra/. Nejdřív mě nechtěli nikde vzít, že jsem v cizím městě a když mě pak vzali, zkonstatovali, že takhle zablokovaný lidi tam často nevidí a že s tím nejde nic dělat, že mně opíchají kostrč a za 3 dny uvolní. Já měla slzy v očích a kdyby to šlo tak si ten prst do té prdele strčím sama, kostrč posunu a pak někomu řeknu ať mně pošlape. 🙂 No dopadlo to tak, že jsem sedla do auta a nechala se odvézt ze Zlína do Brna za tou mojí rehabkou, která mě do hodiny strovnala ...prostě Mojížka byla machr.
Jinak to víte, že měla problémy s doktorama kvůli té své metodě za komoušů??? Dokonce ji i prý natáčeli na kameru při práci, aby zjistili co dělá a jak to dělá, že má tolik Mojžšků a napravenejch lidí. Ale ona se tomu prý smála a říkala: jen si točete, stejně víto hovno co s tím prstem v té prdeli dělám. 🙂 Škoda, že si svého úspěchu a toho, že její metodu přijali v lékařské komoře neužila. Zepmřela velmi těžce nemocná ještě před tím a ji nikdo pomoct nemohl. To je hrozná nespravedlnost. Ale tak to asi je, ta moje rehabka taky jaksi nemůže otěhotnět. 😖
Jo, Ari, to všecko jsem četla v tý knize... Fakt to byla neuvěřitelná ženská! Pořád pro ní chtěli nějaké "důkazy," že to fakt funguje, stovky dětí narozených ženám, které lékaři prohlásili za naprosto neplodné, jim nestačily 😠
Arietiska, koukám, že jsi asi četla knížku Metoda Ludmily Mojžíšové 😉 Já hrozně rozčilená, když jsem tam četla, jaké jí komančové působili problémy. Akorát si nejsem jistá, jestli by to dneska měla lehčí. V Čechách je to už prostě tak, že když je někdo šikovnej a má úspěch, tak než aby mu to lidi přáli, tak mu házejí klacky pod nohy, aby náhodou nebyl někdo úspěšnější než oni. Tohle mě fakt děsně se.e 😠
len, aha, tak já fakt myslela, že když je křivě pánev, je i kostrč, připadalo mi to logické, že se nakloní spolu. Ale asi ne.
Ta paní Mojžíšová byla zázračná! 🙂
Mik, mně by to taky přišlo logické... Ale taky mi řekla, že se ta pánev mohla naklonit po operaci slepáku, prostě se uvnitř stáhly nějaké svaly jaksi "na obranu" před vnějším zásahem, což mě mohlo trochu zdeformovat. Nikdy předtím mě tahle souvislost nenapadla, ale pravda je, že časově to spolu opravdu souvisí...
Mě můj doktor v GESTu říkal, že ona vlastně ani nebyla doktorka. Že neměla žádné odborné vzdělání (možná snad jen střední), ale že prostě měla dar. DNes by se prý o ní řeklo, že byla léčitelka. Že prostě věděla kam šáhnout a co tam udělat. Že prý takhle léčila i zvířátka...
A prý taky mluvila sprostě...
Když jsem se ho ptala, co je pravdy na tom, že po začátku cvičení a po napravení by jsme se neměli moc snažit, protože 3 měsíce hrozí mimoděložní těhotenství, tak říkal, že tomu moc nevěří, protože i paní MOjžíšová prý říkala:
napravit, cvičit a šu.at:-D 😀
No, Grej, ale fak v tý knize píšou něco ve smyslu - k většině potratů dochází v prvních třech měsících cvičení. Později to vypozorovala i Mojžíšová a vysloveně svým pacientkám doporučovala, aby během prvních 4 měsíců cvičení (nežli je tělo napraveno) by měly se snahou otěhotnět raději počkat. A psala to její spolupracovnice, kterou osobně školila jako jednu z prvních...
No, přiznám se, že kondom teda kvůli tomu použivat nezačnu... Snad se vajo udrží, pokud tedy vůbec nějaké bude oplodněné 😉
Teď mě zas vystrašili z Trombofilií, takže zas aby člověk přemýšlel nad něčím jiným 😀
No to my taky ne 😉 A navíc - nikde nepíšou, že otěhotnění během začátku cvičení způsobuje více potratů (oproti necvičícím ženám), ale naopak - otěhotnění až po několika měsících jejich výskyt snižuje 😉
Čili je to dobré i pro ženy, které mají problém s udržením plodu (nikoli zamlklým těhu) 🙂
No co mi zbývá 😀
A když už jsem se já, lenoch líná, vnitřně rozhodla, že každý den budu hodinu mučit své tělo, musím hledat samá pozitiva 😀
JOjo, taky se uklidńuju tím, že mi to pomůže od bolesti zad🙂
A taky už se fakt hrozně těším na laparko. Doufám, že mi to tam trochu prohrábnou a zbaví mě tak i těch pekelných bolestí co mám vždy na začátku MS... Cvičení na to nějak nepomohlo ☹
Mno, na prvním sezení u ní jsem byla nějak před měsícem a kousek tuším. TeĎ jsem teda vynechala, protože mi začala MS a to já fakt trpím, takže jsem neměla na cvičení ani pomyšlení. Ale musím říct, že asi tak po týdnu cvičení jsem pěkně cítila mezilopatkový svaly... Ale pak to přešlo.
Pak jsem jednou asi 4 dny vynechala (už ani nevím proč), ale pěkně se to na mým tělě projevilo. To první cvičení po vynechání bylo teda pekelný. Jak kdybych před tím vůbec necvičila... Pěkně jsem ty svaly cítila. Tak jsem zvědavá dnes. Taky budu cvičit zase po 4 dnech vynechání...
jak to sleduji,důležité je hlavně sebrat tu pevnou vůli a začít 😀 je to dobré i pro ženy,které se zrovna nesnaží otěhotnět.jen kdyby se ještě ta vůle dala zakoupit 😀
arietisko:před 5 lety se mi zablokovala páteř tak,že mne rhb sestra ukazovala jako odstrašující příklad a taky mi už tenkrát tvrdila, že nebudu moct otěhotnět.já se v duchu smála,protože už jsem mimčo měla.fakt je,že měla asi pravdu.taky pociťuji,že pokud se člověk v létě víc pohybuje,jezdí na kole a tak,záda ho nebolí.
Grej, mně taky bolí svaly, zrovna jsem si říkala, že to není možný, když je to cvičení tak jednoduchý, cvičím od úterý a mám jen 5 cviků.

Kvůli kostrči vůbec nemusíš mít bolestivou MS. Naopak jsem skoro nešlyšela, že by to pomohlo na bolstivou MS.