Metoda podle Mojžíšové
Ahojky holky, nikde jsem tady podobné téma nenašla tak ho zakládám, snad se někdo přidá. Už od června jsem hledala někoho, do umí metodu paní Mojžíšové. Našla jsem paní, asi 30 minut rychlejší jízdy autem od mého bydliště, v jiném městě. Když jsem jí volala, tak chtěla doporučenku od mého gynekologa. Bohužel tu se mi z něj ani napotřetí nepodařilo dostat (jestli jsem to správně pochopila tak s doporučenkou to hradí pojišťovna a bez ní pacientka)
Nakonec jsem ale dostala kontakt na paní přímo v mém městě a včera jsem u ní poprvé byla! 😀 bez doporučenky, takže si vše hradím, ale co nadělám.
Stručné shrnutí
- Metoda Ludmily Mojžíšové kombinuje individuálně přizpůsobené cviky na posílení pánevního dna s manuálními zásahy včetně mobilizace páteře a kostrče (mobilizace per rectum).
- Úspěch metody vyžaduje pravidelné denní cvičení (začíná se několika cviky, opakování se postupně zvyšují až k 25 opakování) a léčbu prováděnou zkušenou fyzioterapeutkou; mobilizace často vyžaduje předběžnou přípravu (pitný režim, lehké jídlo, projímadlo, čípek).
- Hrazení a cena jsou různé: návštěvy v praxi se pohybují v příkladech v rozmezí 300–580 Kč, některé pojišťovny uhradí výkon pokud je na doporučení konkrétně uvedeno "žádost o kineziolog. rozbor, MT, MO dle kinez. rozboru a LTV dle Mojžíšové", ale praxe pojišťoven se liší (VZP uváděna jako nehradící, jiné pojišťovny hradí).
Nejčastější otázky
Q: Co přesně zahrnuje metoda podle Mojžíšové?
A: Metoda zahrnuje kineziologický rozbor, individuální LTV/cviky dle Mojžíšové na posílení pánevního dna, mobilizace páteře a mobilizaci kostrče prováděnou per rectum.
Q: Jak probíhá mobilizace kostrče a jak se na ni připravit?
A: Mobilizace kostrče se provádí per rectum; fyzioterapeutky v diskuzi doporučovaly lehké jídlo den před zákrokem, hodně pití, někdy projímadlo a zavedení čípku (uživatelka uvádí "čípek 'spasmo...něco' cca 2 hodiny před návštěvou") pro uvolnění svalů.
Q: Kdy v cyklu se mobilizace obvykle provádí a jak načasovat při IUI/IVF?
A: Ve vícero příspěvcích se uvádí, že mobilizace se obvykle provádí po menstruaci; jiné názory v diskuzi uváděly mobilizaci prováděnou před ovulací nebo provedenou mezi odběrem vajíček a transferem při IVF, takže praxe se liší podle terapeutky a plánu ART.
Q: Hradí pojišťovna cvičení nebo mobilizaci dle Mojžíšové a co musí být na doporučení?
A: Některé pacientky dostaly uhrazení, pokud má doporučení přesné znění: "žádost o kineziolog. rozbor, MT, MO dle kinez. rozboru a LTV dle Mojžíšové"; jiné pacientky uváděly, že VZP nehradí; cena návštěv v příkladech se pohybovala 300–580 Kč.
Q: Jak často a jak dlouho je třeba cvičit, aby mělo cvičení účinek?
A: Doporučuje se denní cvičení; pacientky začínaly s 5 cviky a postupně zvyšovaly počet opakování až k 25; v diskuzi se uvádí, že na výrazný efekt je třeba měsíců až 4–12 měsíců (někteří zmiňovali až 12 cyklů).
Q: Jak najdu kvalifikovanou fyzioterapeutku pro Mojžíšovou v ČR?
A: Hledejte fyzioterapeutku, která provádí mobilizaci kostrče per rectum a má zkušenost s technikami Mojžíšové; v diskuzi zmíněné kontakty jsou paní Maříková / Msříková na Poliklinice Plaňanská v Malešicích, tel. 603 322 262, a Arthrocentrum v Žitomírské (Vršovice) – paní Kolací.
Závěry z diskuze
Shoda
- Metoda kombinuje cviky na pánevní dno s manuální mobilizací páteře a kostrče (mobilizace per rectum).
- Důležitý je individuální přístup fyzioterapeutky a precizní nácvik cviků s kontrolou provedení.
- Denní pravidelné cvičení a postupné navyšování opakování jsou považovány za nezbytné pro účinek.
Sporné názory
- Hrazení pojišťovnou: někteří uvádějí, že lze získat úhradu při správně formulovaném doporučení ("žádost o kineziolog. rozbor, MT, MO dle kinez. rozboru a LTV dle Mojžíšové"), jiní uvádějí, že VZP léčbu nehradí.
- Načasování mobilizace kolem menstruačního cyklu: někteří doporučují provádět mobilizaci po menstruaci, jiní doporučují před ovulací nebo specificky mezi odběrem vajíček a transferem při IVF.
- Nutnost mobilizace per rectum: některé zdroje považují mobilizaci per rectum za základní součást metody, jiné zdůrazňují, že bez kvalitního manuálního ošetření má samotné cvičení menší účinek.
Otevřené otázky
- Které konkrétní pojišťovny a za jakých podmínek systematicky proplácejí LTV dle Mojžíšové?
- Jak přesně ovlivňuje načasování mobilizace úspěšnost uchycení embrya při ART (IUI/IVF)?
- Jak často a po jak dlouhou dobu musí pacientky bez komorbidity cvičit, aby byla statisticky vyšší šance na otěhotnění (standardizované evidence chybí)?
Zmíněné značky a firmy
Poliklinika Plaňanská (Malešice), Arthrocentrum (Žitomírská, Vršovice), Pronatal, CAR (centra asistované reprodukce), RHC, Lékařský dům (Holešovice), Fitlight (centrum na Andělu), VZP, OZP, Grada
Zmíněné produkty a metody
mobilizace kostrče per rectum, cviky dle Mojžíšové (LTV dle Mojžíšové), kineziologický rozbor, MT, MO dle kinez. rozboru, "čípek 'spasmo...něco'", projímadlo/čištění před mobilizací, Clostylbegyt, posílení pánevního dna (stahování močové trubice a konečníku), kniha "cviky dle Mojžíšové" (vydala Grada)
Místa a osoby
Praha (Malešice, Vršovice, Holešovice, Anděl), Ústí nad Labem, Most, Teplice, Pardubice, Brno, Břeclav, Kyjov, Ludmila Mojžíšová, paní Maříková / Msříková, paní Kolací
Kay: mozna ze jsi to spatne pochopila, tech informaci je fakt hodne. Ja bych byla na zacatku prisahala, ze mam navysovat ty kocky az na 40nasobek (ale sama jsem tusila, ze to neni ok, pac me desne u upazovani bolela ruka, tak jsem se napraskala a extra se na to preptala).
Jak jsem psala, cvicim mojzisku napotreti (podle knizky, s nespecialistkou a specialistkou) a vzdycky jsem mela pocit, ze to pomaha...
Nicmene musim otevrene priznat, ze i kdyz cvicim od prosince 2006 fakt poctive u te "spravne" mojzisky (s 3 mesicni prestavkou), tak tehotenstvi stale nikde! Jsem na tom tak, ze se neupinam jenom k mojzisove, ale u cviceni zustanu, protoze mi celkove prospiva. A kdyby se tehotenstvi podarilo, tak budeme dekovat samy sobe, ze jsme cvicily a lepe to pak budeme fyzicky zvladat.
Campi, já to vidím tak, že s cvičením určitě nechci přestávat, ale pokud se do roka (tj. u mě 16 cyklů) nezadaří, tak holt IVF... Myslím, že úspěšnost čistě Mojžíšové (tj. bez jakékoli podpory lékařů) je cca 30 % do roka, což je na jednu stranu dost (pro páry, co jim to léta nešlo vůbec), ale na druhou stranu člověk nemůže očekávat, že otěhotení automaticky...
Tak trochu jsem doufala, ze kdyz neni znama nase pricina, tak ze budu patrit k zenskym, ktery maji nejaky fyzicky blok (zvlast kdyz byla hejbnuta kostrc - to ty jsi nemela, vid?) a pomuze to. Ale je mi jasny, ze je to hodne dlouha cesta, takze nejake zavery ohledne uspesnosti mojzisove v MEM pripade jeste nechci delat.
V kazdem pripade je to super i jako priprava na IUI a IVF.
Zvlastni je, ze i kdyz je to cvico fakt nudny, tak na nem vznika zavislost.. Kdyz jsem ted byla porad nemocna a pri cviceni jsem dostavala zachvaty kasle, takze to fakt neslo, tak jsem mela normalni abstak🙂.
Já v to taky docela doufám, že třeba byla příčina v tom staženým svalstvu od slepáku... Prostě do září jediné, co budu pro otěhotnění dělat (kromě pravidelného sexu 😀 a měření BT, což ale nedělám pro otěhotnění), bude právě Mojžíšová... Žádný hodmony, ultrazvuky, zázračný preparáty, zaručený metody ani polohy pro milování... Prostě zdravě jíst, užívat života, milovat se a cvičit Mojžíšku 🙂
no holky, vzhledem k tomu, že u nás je katastrofální spermiogram, tak mne čeká příští měsíc ivf, ale i tak pořád cvičím, protože pokud tomu můžu nějak pomoct, zkusím to. Aspoň si tonebudu vyčítat...
http://www.cvicime.cz/cviceni-praha-2005/cviky/...
Ahojte, tu su uvedene cviki podla mojzisovej. Chcem sa vas opytat, ci tiez cvicite tieto cviky a hlavne kolko opakovani ma mat kazdy cvik.
Já cvičím žabáka 10x na každou stranu a taky už mi jde MNOHEM líp, než na začátku! 🙂
tictac: S těma kolenama jsem to měla úplně stejně - tak teď cvičím v nadkolenkách a je to super! 😉
Mně fyzioter. taky říkala, že už se to cvičí trochu jinak a že se to hl. individuálně přizpůsobuje každé ženě... Já to každopádně cvičím absolutně jinak, než rozepsala Len... 😒 Kay, já cvičím TOTÉŽ 2x denně...
fiallinka: Mojža prý pomáhá i na spermiogram. Neptala ses na to? Můj manžel začíná od února...
Katko, koukni na můj popis počtu opakování na minulé stránce 😉 V podstatě to, cos poslala, z originál Mojžíšové hodně vzdáleně vychází, pár cviků je společných, hromada navíc a některé chybí zcela...
fiallinka..můj manžel taky začíná od února se mnou, tak jsem zvědavá, jestli to bude mít účinek a hlavně jestli to vydrží🙂
Jo a holky vy mi dáváte s těma rozdílama, já začínám příští týden a už se vidím, jak budu pořád porovnávat co dělám já a co ostatní. Jsem ten typ jako eva a puzzi, furt mi takový věci šrotujou v hlavě a hledám jak by to mělo být správně. Ach jo, to bude hrůza 😒
Katka: toto neni sestava pro snazilky. Mojzisova delala i vrcholove sportovce, takze kompletni fyzioterapii.
tictac: no, on k ní jde až začátkem února... Tak pak dám vědět!!
ramonaa: Od toho se fakt musíme oprostit, jinak by to byl horor, prot. je to fakt hodně odlišné... 😅
Ahoj holky, teď jsem mojžíšku začala cvičit teda už je to můj druhý pokus, před tím jsem nevydržela.....Je to pro mě hrozná nuda a opruz, ale co nadělám.A to mám to štěstí, že jí dělá moje tchýně, která se učila přímo u Mojžíšové. Vykládala mi neuvěřitelné historky 😀 Prý Mojžíšová zakazovala párům třeba tři měsíce sexovat, aby to stálo za to. Říkala, že mi to ani nenavrhuje, že nechce, aby jí vlastní syn nenáviděl. Je to fajn, že to tchýně dělá, ale na druhé straně, když vám má tchyně strkat prst do zadku, tak teda nic moc pocit 😠 . Tak a jdu na ní,hiphip hurrrá. 😝
Ahoj holky, až se dostanu na plný počet, tak budu fakt cvičit posilovací a kolíbky+žabák 40x. Kočky, které jsou na každou stranu, ty mám cvičit pořád jen 5x, takže nemusím řešit, jestli 20x nebo 40x. Prostě 5x na každou stranu. 40 kolíbek a žabáků mě snad ani neděsí, ale 40 posilovacích, to bude něco 🙂. Vlastně ideálně bych měla potom ráno cvičit 40x tři posilovací, 40x dvě kolíbky a 40x žabák. Večer nebo po dvou hodinách 5x tři kočky, to už bude pohoda. Jo a při MS místo 40x budu cvičit 20x. Koukám, že to mám asi stejně jako Campi.
Jo a v kyčelním kloubu mi u žabáka taky lupe, tak jsem ráda, že Vám taky, že to je asi normální.
Jinak mně snad žádnej cvik nedělá nějakou bolest nebo problémy, žabák mě docela i baví.
Len, ty skupiny by se fakt měly cvičit dohromady, jak píšeš. Taky to tak mám. III (posilovací) a I (kolíbky plus žabák) mám dohromady a pak II (kočky) zvlášť.
Mám ty cviky podobně jako ty (a čtu dál, že i Campi to tak nějak taky cvičí), i pořadí je stejné. Ty první dva posilovací asi stejné, třetí dělám na zádech, vtáhnout břicho+zadek, vzpažit ruce, fajfky na nohou, vytáhnout se 2x z pasu a zase všechno zpět. Kočičky dělám ty tři, co píšeš 10, 11 a 12, přesně i počty.
Zákaz dělení cviků si vysvětluju tak, že ty svaly se zahřejou a čím víc opakování, tím je ten účinek jinej. No a když bychom dělaly ráno a večer půlku, tak asi netrénujeme tu výdrž svalů nebo tak něco...
Campi, seš dobrá, rok cvičení s jednou přestávkou. Moc Ti přeju, aby kromě všech těch pozitivních účinků přišlo už i to těhotenství. Ty jsi už zkoušela IUI nebo IVF?
Já beru Mojžíšku jako pomoc, ale jelikož máme trochu problém i se spermiemi, tak počítám s IUI nebo pak příp. s IVF. Myslím, že ta Mojžíška by pak hodně mohla šance IUI nebo IVF zvýšit.
Fiallinko, před IVF Tě Mojžíška pěkně srovná, určitě se Ti to bude hodit.
Ramonoo, držím palce, ať cvičíš tak, jak pak najdeš tady na diskuzi, že je to nejčastější. Ať jsi v klidu 🙂. Úplně chápu, jak to myslíš. Člověk prostě potřebuje pocit, že to dělá dobře. Holky, hlavně že nám to pomáhá, že důvěřujeme těm svým fyzioterapeutkám, cítíme zlepšení...
Evčo, jsem moc zvědavá, jaké cviky dá tvoje fyzioterapeutka manželovi. Pak určitě napiš, taky bych zkusila manžela přesvědčit. Kdyby třeba stačily ty dva cviky?
Tetes, jo, výhoda i nevýhoda mít někoho v rodině. Ale super, aspoň se můžeš s tchýní radit ;).
Tetes, taky mi přijde super, že to cvičí Tvoje tchýně - zvlášť když se učila přímo u Mojžíšový, ale ten prst v zadku chápu, že není nejlepší! 😖 Já fakt cítím zlepšení a hodně tomu věřím, i když je to vopruz! 😉
Puzzi, určitě pak dám vědět! 🙂
puzzi - na dvd jsu jen dva cviky pro chlapy, je tam receno, ze jsou vhodne, pokud je min spermii a taky kdyz jsou pomalejsi. Ty cviky se delaji jen 20x na kazdou nohu, bez navysovani, a jsou docela jednoduche.
Můj manžel bude mít určitě ještě něco navíc, prot. je taky pěknej křivoň - takže je to taky asi dost individuální...
samozrejme ze chlapi muzou cvicit i ty ostatni cviky, jen jsem tim chtela rict, ze specialne na spermie jsou tam uvedeny 2 cviky. Ja meho manzela vic nez ty 2 stejne nedonutim, tak jsem i rada, ze jich vic neni 😀
Včera zkoušel jenom tak pro srandu cvičit mojžíšku se mnou můj drahý. Za prvé mi dost cukali koutky,když jsem ho u toho pozorovala, jestli u toho cvičení, taky vypadám, takhle blbě, tak to teda potěš. Ale hlavně říkal, že netušil, že je to takový dřina. Tak jsem ráda, že si to vyzkoušel 😉 .
tetes - to ja mam praci donutit manzela i k tem dvema cvikum, nedej boze cele sestave 😀
Holky, stejně je to vtipný - ty rozdíly mezi mužem a ženou. Oba chceme dítě, ale my ženský je musíme nutit jíst vitamíny, cvičit, v nejhorším případě občas i k tomu sexu ve vhodné dny 😠 . Nemaj to s náma jednoduchý 😀
kocky, ktore mate DVD s cvikmi od Mojzivovej, mozte mi hodit link na stranku odkial ste si objednavali? nejak sa mi to nedari vyhladat 😅
vdaka
tictac: to se neboj, to bylo jenom zcela vyjímečně, že jsem fňukala jak mi to sere, takže prý bude cvičit se mnou, když je to brnkačka a pak prozřel. On má spermio přímo ukázkové, takže není důvod abych se mu pomstila na oplátku, třeba ledovou sprchou 😀 .Ale někdy bych fakt ráda!!!! 😨
luko - me to objednala kamaradka, netusim odkad, ale kdyz zadas do vyhledavace dvd mojzisova, tak ti vyjede spousta odkazu, stoji 465Kc
puzzi - no u nas je to tak, ze problem je ve spermiu a stejne delam vse pro tehu ja...i kdyz jsem donutila manzela aspon vitaminy a ted ho nutim do mojzisove 😀
tetes - aspon vidi, ze to neni zadna sranda 😀
muj manzel neni cech, ale strasne rad opakuje ceska slovicka, na tom dvd porad dokola slysi nadechni, vydechni, zatni.....obcas se neudrzim smichy, jak komoli 😀 😀
Tictac, tak to jsme na tom úplně stejně. Já v pořádku, manžel horší spermie. A kdo jí vitamíny? Kdo cvičí Mojžu? Já 😀
Né, abych manželovi nekřivdila. Vzdal se hodinových pobytů v teplé vaně, vitamíny čas od času taky vezme.
Ty jo holky tak to vás docela obdivuju, já bych byla pěkně vzteklá, kdyby se k tomu takhle neměl 😠 .Ješitný chlapi,mizerný, no ale stejně je milujem,ale někdy bych s nima fakt měnila. 😅
tetes - no nemysli si, taky se neco narozciluju, ale vim, jaky je, stejne ho nezmenim...i kdyz to porad zkousim 😀 😀
Tetes, to se nedá říct, že se k tomu nemá, spíš se o to sám dobrovolně nezajímá 🙂. Ale to je asi normální, ne? Představte si stránky podobné koníkovi, kde si píšou chlapi do diskuze "Mám špatné spermio, poraďte mi, co Vám na to pomohlo. Manželka bude mít za tři dny ovulaci, tak se teď musím snažit, abych byl co nejlepší." 😀 😀 😀
Tak to radši tyhle věci vyhledám na netu já, on to dobrovolně vyslechne a skoro dobrovolně provede 😉. A mezitím ať radši surfuje na nějaké diskuzi o politice 😎.

Souhlasim s Len, presne totez mi rekla i moje rehabka a az na to, ze cvicim ty 2 cviky, ktere Len vynechava, jedu uplne stejne.
Mojzisova tuto metodu zkousela a upravovala roky, melo by se to tedy delat jednotne - samozrejme, ze muze konkretni rehabka trochu neco upravit (navysovani opakovani napr.) podle kondice a zablokovani konkretni zeny, ale ty zakladni principy by mely byt stejny. Pokud to nekdo cvici vyrazne jinak, tak uz to neni mojzisova.
Moje mojziska je stara skola, ucila se primo u Mojzisove a zavadela tuto metodu v Ustavu pece o matku a dite v Podoli. Rikala mi, ze je ta "prava" mojzisova napadana casto mladsimi doktory nebo fyzioterapeutkami, kteri tvrdi, ze je spousta veci v moderni fyzioterapii jiz prekonana. Kazdy at si to prebere a cvici si jak chce. Ja davam prednost stare dobre proverene metode. Moje rehabka ma dobre vysledky, pokazde mi hlasi, kolik pacientek ji nove otehotnelo nebo porodilo. A pokud ma jina rehabka, ktera cviceni upravila, taky vysledky, proc ne...