Metoda podle Mojžíšové
Ahojky holky, nikde jsem tady podobné téma nenašla tak ho zakládám, snad se někdo přidá. Už od června jsem hledala někoho, do umí metodu paní Mojžíšové. Našla jsem paní, asi 30 minut rychlejší jízdy autem od mého bydliště, v jiném městě. Když jsem jí volala, tak chtěla doporučenku od mého gynekologa. Bohužel tu se mi z něj ani napotřetí nepodařilo dostat (jestli jsem to správně pochopila tak s doporučenkou to hradí pojišťovna a bez ní pacientka)
Nakonec jsem ale dostala kontakt na paní přímo v mém městě a včera jsem u ní poprvé byla! 😀 bez doporučenky, takže si vše hradím, ale co nadělám.
Stručné shrnutí
- Metoda Ludmily Mojžíšové kombinuje individuálně přizpůsobené cviky na posílení pánevního dna s manuálními zásahy včetně mobilizace páteře a kostrče (mobilizace per rectum).
- Úspěch metody vyžaduje pravidelné denní cvičení (začíná se několika cviky, opakování se postupně zvyšují až k 25 opakování) a léčbu prováděnou zkušenou fyzioterapeutkou; mobilizace často vyžaduje předběžnou přípravu (pitný režim, lehké jídlo, projímadlo, čípek).
- Hrazení a cena jsou různé: návštěvy v praxi se pohybují v příkladech v rozmezí 300–580 Kč, některé pojišťovny uhradí výkon pokud je na doporučení konkrétně uvedeno "žádost o kineziolog. rozbor, MT, MO dle kinez. rozboru a LTV dle Mojžíšové", ale praxe pojišťoven se liší (VZP uváděna jako nehradící, jiné pojišťovny hradí).
Nejčastější otázky
Q: Co přesně zahrnuje metoda podle Mojžíšové?
A: Metoda zahrnuje kineziologický rozbor, individuální LTV/cviky dle Mojžíšové na posílení pánevního dna, mobilizace páteře a mobilizaci kostrče prováděnou per rectum.
Q: Jak probíhá mobilizace kostrče a jak se na ni připravit?
A: Mobilizace kostrče se provádí per rectum; fyzioterapeutky v diskuzi doporučovaly lehké jídlo den před zákrokem, hodně pití, někdy projímadlo a zavedení čípku (uživatelka uvádí "čípek 'spasmo...něco' cca 2 hodiny před návštěvou") pro uvolnění svalů.
Q: Kdy v cyklu se mobilizace obvykle provádí a jak načasovat při IUI/IVF?
A: Ve vícero příspěvcích se uvádí, že mobilizace se obvykle provádí po menstruaci; jiné názory v diskuzi uváděly mobilizaci prováděnou před ovulací nebo provedenou mezi odběrem vajíček a transferem při IVF, takže praxe se liší podle terapeutky a plánu ART.
Q: Hradí pojišťovna cvičení nebo mobilizaci dle Mojžíšové a co musí být na doporučení?
A: Některé pacientky dostaly uhrazení, pokud má doporučení přesné znění: "žádost o kineziolog. rozbor, MT, MO dle kinez. rozboru a LTV dle Mojžíšové"; jiné pacientky uváděly, že VZP nehradí; cena návštěv v příkladech se pohybovala 300–580 Kč.
Q: Jak často a jak dlouho je třeba cvičit, aby mělo cvičení účinek?
A: Doporučuje se denní cvičení; pacientky začínaly s 5 cviky a postupně zvyšovaly počet opakování až k 25; v diskuzi se uvádí, že na výrazný efekt je třeba měsíců až 4–12 měsíců (někteří zmiňovali až 12 cyklů).
Q: Jak najdu kvalifikovanou fyzioterapeutku pro Mojžíšovou v ČR?
A: Hledejte fyzioterapeutku, která provádí mobilizaci kostrče per rectum a má zkušenost s technikami Mojžíšové; v diskuzi zmíněné kontakty jsou paní Maříková / Msříková na Poliklinice Plaňanská v Malešicích, tel. 603 322 262, a Arthrocentrum v Žitomírské (Vršovice) – paní Kolací.
Závěry z diskuze
Shoda
- Metoda kombinuje cviky na pánevní dno s manuální mobilizací páteře a kostrče (mobilizace per rectum).
- Důležitý je individuální přístup fyzioterapeutky a precizní nácvik cviků s kontrolou provedení.
- Denní pravidelné cvičení a postupné navyšování opakování jsou považovány za nezbytné pro účinek.
Sporné názory
- Hrazení pojišťovnou: někteří uvádějí, že lze získat úhradu při správně formulovaném doporučení ("žádost o kineziolog. rozbor, MT, MO dle kinez. rozboru a LTV dle Mojžíšové"), jiní uvádějí, že VZP léčbu nehradí.
- Načasování mobilizace kolem menstruačního cyklu: někteří doporučují provádět mobilizaci po menstruaci, jiní doporučují před ovulací nebo specificky mezi odběrem vajíček a transferem při IVF.
- Nutnost mobilizace per rectum: některé zdroje považují mobilizaci per rectum za základní součást metody, jiné zdůrazňují, že bez kvalitního manuálního ošetření má samotné cvičení menší účinek.
Otevřené otázky
- Které konkrétní pojišťovny a za jakých podmínek systematicky proplácejí LTV dle Mojžíšové?
- Jak přesně ovlivňuje načasování mobilizace úspěšnost uchycení embrya při ART (IUI/IVF)?
- Jak často a po jak dlouhou dobu musí pacientky bez komorbidity cvičit, aby byla statisticky vyšší šance na otěhotnění (standardizované evidence chybí)?
Zmíněné značky a firmy
Poliklinika Plaňanská (Malešice), Arthrocentrum (Žitomírská, Vršovice), Pronatal, CAR (centra asistované reprodukce), RHC, Lékařský dům (Holešovice), Fitlight (centrum na Andělu), VZP, OZP, Grada
Zmíněné produkty a metody
mobilizace kostrče per rectum, cviky dle Mojžíšové (LTV dle Mojžíšové), kineziologický rozbor, MT, MO dle kinez. rozboru, "čípek 'spasmo...něco'", projímadlo/čištění před mobilizací, Clostylbegyt, posílení pánevního dna (stahování močové trubice a konečníku), kniha "cviky dle Mojžíšové" (vydala Grada)
Místa a osoby
Praha (Malešice, Vršovice, Holešovice, Anděl), Ústí nad Labem, Most, Teplice, Pardubice, Brno, Břeclav, Kyjov, Ludmila Mojžíšová, paní Maříková / Msříková, paní Kolací
Evčo, to je mi líto s tím testem. Je to humus, jak to jede a jen / ☹. Mně vždycky úplně strašně bije srdce napětím. Ale zas pak za chvíli jsem ráda, že už vím, že nic, i když...
Len, odpoledne Ti na stránky taky kliknu, si to zasloužíš, protože jsou fakt super.
Jinak ke změnám... Ono když je člověk v práci spokojenej, tak je škoda jí měnit. I když já o určité změně taky přemýšlím, za rok se stěhujeme, tak pak 100%.
Holky a když děláte Mojžu a k tomu bodyforming apod., tak to musí bejt super vidět ty pozitivní účinky. Já se těším za pár měsíců, až si fakt řeknu, že jo, mám pevnější zadek atd.
evamik: to je moc škoda, člověk vždycky doufá.. na druhou stranu se už nebudeš stresovat kvůli mrše a vrhneš se do dalšího kola...
Přesně tak, holky, mrzelo mě to, ale vlastně se mi ulevilo. Tak hl. aby fakt MS dorazila, jinak mi vyjde ovu na víkend a v CARu o víkendu nejsou! 😠
Evo, oni jsou schopni píchnout Pregnyl o den dřív (mně ho jednou píchali na folikuly 15), popřípadě IUI den před ovu je naprosto OK...
Len, díky, snad jo, uvidím, co mi řeknou - ale mám tam volat, až dostanu MS... 😒 Jdu Tě prokliknout! 😉
Holky, co se děje, kde všechny jste? Já si tu povídám sama se sebou! 😒
Fial: Tvoje metoda zabrala, včera jsem si udělala test, a dnes se MS rozjela.
evamik: já to tu kontroluju, akorát míň, protože teď necvičím 🙂.. škoda, že se nakonec rozjela, jenže ono je nakonec asi lepší vědět, na čem člověk je. Já to čekání naprosto nesnáším - čekání na každou ms, čekání, co bude a co nám zjistí doktoři, čekání na výsledky... mne štve i to čekání v Caru 🙂, taky mne nevezmou načas skoro nikdy. Je to zvláštní, ale od doby, kdy jsem definitivně zjistila, že přirozeně by to byl zázrak, jsem klidnější, protože už "nečekám"
Fial: Já jsem teď klidnější, ale příští měs. to asi ponesu blbě, prot. se uklidňuju tím, že teď to nebylo pravděpodobný, ale příští měsíc už bude se stim. 😒
A kdy Ty jdeš do CARu???
evamik: mám tam jít příští pátek, ale test už asi zkusím v úterý, to bude 12. den od transferu a mělo by to být vidět, nebo taky přijde mrcha, že... já bych tak chtěla dvě čárky, aspoň bych vám tu dodala nějakou tu naději 🙂
Fial: Strašně moc Ti přeju, aby to vyšlo!! Nevím, jestli taky jsi na diskuzi IVF, ale Chiw taky myslela, že je to MS a je těhu!! Takže určo zkus test! 🙂
Kdyz to ctu, tak si rikam: doprcic, v tom zivote neni zadna spravedlnost. Co jsme komu udelaly?
Ahoj holky, já tu jsem taky, já jen tak nezmizím 😉 .
To čekání, to máte úplnou pravdu, nejhorší je čekání na MS. Evčo, to špinění Ti pěkně dalo zabrat, co? Proč aspoň, když už sakra nic, proč aspoň nemůže MS normálně přijít 14 DPO a šmitec. Já po té 1. IUI čekala až do 19. DPO, dva dny jen špinění, pak trochu, pak zas špinění a konec. Bylo to po Utrouši, ale znervózňovalo mě to šíleně. Já měřila BT a ta teda při tom špinění klesla, takže naděje na těhu byla malá, ale stejně jsem si furt něco namlouvala. Teď se nesnažíme kvůli Mojže a taky ten močák můj blbej a aspoň jediná dobrá věc, jsem teď klidnější. V dubnu při další IUI ovšem budu zas šílet.
Já v CARu čekám jak kdy. UZ dělají vždycky ráno od osmi, kdo dřív přijde, já tam čekám vždy od sedmi, takže pak jsem mezi prvními. Ale stejně. No a jednou, to bylo před HSG, to jsem čekala asi hodinu a půl. Nervy ze zákroku, čekání, hnus. Ale zas jednou jsme byli objednaný na 10tou a fakt v 10 jsme šli. Jak kdy, celkově spíš dobrý.
Nejhorší na tom všem čekání je, že nežijeme přítomností, ale budoucností, život pak utíká a ani si ho pořádně neužijeme. I když já se snažím si života užívat, to zas ne že ne. Ale klidně bych čas šoupla o rok dopředu. Jenže abych pak nezjistila, že za rok pořád nic a další šoupání a zejtra jdu do důchodu 😀
Fial, kdy budeš ten 12. den po ET? Už se Ti to blíží?
Fial, promiň, jsem blbě četla, píšeš, že v úterý budeš 12. den po ET, takže moje otázka zodpovězena.
puzzi: já už jsem se v caru docela načekala, hlavně ze začátku, jak už pak řešíš ivf, už tě berou rychle...ale i před transferem jsme čekali hodinu na doktora, měli nějakou poradu, člověk je z toho vynervený, neví, co čekat, a pak čeká hodinu a přestože předtím čeká roky, tak ta hodina je sakra dlouhá...
Puzzi, to, co jsi napsala je naprosto přesný!! Ale fakt naprosto, úplně stejně to cítím i já!! 😀
Tak koukám, že hl. pozitivum našeho CARu je, že se tam skoro vůbec nečeká!! 😀
aHOJ holky, vy teda jedete v diskuzi 😀
to Puzzi: cviky na bloklou páteř jsem nedostala. Bedra a páteř povolila díky opichu a občas tbl. od bolesti v noci a lehké protahování. Než jsem se dostala k fyzioterapeutovi, už jsem ani o fiknutí nevěděla.
Cvičím už Mojžíšovou, 9 cviků. 3.3 má kontrolu u fyzioterapeuta.... tak jsem zvědavá, zda jsem se to naučila dobře a dobře praktikovala....
Dnes menses, takže přirozené zapadnutí nic :(
Holky to doporučení ke cvičení k Mojžíšové máte odkud?
Chodíme se oba saunovat....
Věřím, že si stihnu pročíst diskuzi, co jsem tu nebyla, co jste probíraly. Hlavně vydržme, trpělivost přináší MIMI!!!
😉
jasie: mně to doporučení napsal sám a dobrovolně (ještě dřív, než jsem s tím začala já) můj gynekolog, a to žádné výrazné problémy nebyly... ale pokud ti to nebude chtít napsat, tak se člověk musí domluvit sám a sám to zacvakat...
No vidíte, vzhledem k tomu, že mi baba z pojišťovny napsala, že oni mi to v žádném případě neproplatí, tak jsem se na to dr. ani neptala a šla si tam jako samoplátce bez doporučení... No a v práci nám začali dávat poukázky, které můžu uplatnit na rehabilitaci, takže mi to teď defakto platí zaměstnavatel 😀
Já si to platím taky sama. Doktor v CARu mi sice doporučení napsal, ale ta moje fyzioterapeutka to na pojišťovnu nedělá. Jednou měsíčně mě to stejně nezruinuje. To už jsem dala za různý vitamíny víc 😉
Jasie, jak dlouho cvičíš? Ty první dva tři měsíce se stejně nedoporučuje otěhotnět, protože tělo ještě není na nové správné postavení tak zvyklé.
Jinak já jdu na kontrolu 4.3., už na druhou, taky jsem zvědavá.
to puzzi:
Blbě jsem cvičila v lázních bez odblokování kostrče od konce listopadu. To se nepočítá...asi ☹
Po odblokování kostrče fyzioterapeutem, správně cvičení a snad v budoucnu s efektem od začátku února 😀 Každý den před prací.
Doporučení na cvičení mi napsala praktická + doporučení ve zprávě z chiri, kde jsem byla s blokací kostrče. Já myslela to doporučení (seznam věcí co se má a nemá dělat při cvičení)... je tam i saunovat, žádná jízda na kole aj.. co bylo v diskuzi tady. Nějakou chytrou knihu jsem si půjčila o cvičení Mojžíšové, vydané v roce 2007, ale ještě jsem se do ní pořádně nezačetla.
Navíc po lázních jsem teď dobrala duphaston, na zamezení špinění a krvácení mimo cyklus. Ale gynekolog mi ho změní po kontrole 5.3., neboť máš vyrážky na zádech, svědí mě vlasová pokožka. No super vedlejší účinky...
Navíc se mi utvořila cysta, tak po menses mě chce vidět :(
Věřím, že praskne a zmizí, neboť teď si nemůžu dovolit jít na laparo. Věřím, že výsledky budou brzy dosažené, v mém případě cca za 3 měsíce, ať si tělíčko zvyká na nové postavení kostrče a svalíky, ať se uvolní.....
Opatrujte se
🙂
Jasie, takže max. v květnu //? Já bych to brala 😉.
Jo, ty doporučení, co dělat a nedělat, to nevím, odkud je. Každopádně při saunování možná pozor na spermie, ty nemají rády horko. Ale jestli má tvůj manžel spermio v pohodě, tak to asi nevadí. Ta jízda na kole je asi problém, když jedeš přes hrbolky, že tělo nadskakuje a kostrč dostává trochu zabrat. A při Mojže by měla být kostrč v klidu, aby s ní Mojža mohla konat zázraky 🙂.
Holky, bylo mi řečeno, že se mi narovnání kostrče spraví MS. Mobilizaci jsem už podstoupila, cvičím, ale problémy s MS pořád stejný. ☹ Máte nebo měly jste to taky tak a spravilo se to třeba až časem?
barik: já jsem s tím moc problémy neměla, ale až tak po čtyřech měsících to bylo znatelně lepší...
Barik, já teď čekám 2. MS při cvičení, tak uvidím. Já ale na bolesti nikdy moc netrpěla, max. první den, ale šlo to přežít, takže nějaké zázraky se konat v mém případě ani nemůžou.
eviku, já jsem tu 🙂 nekašlu na vás.. te´d trochu nestíhám, ale poctivě se snažím vás dočítat 🙂 v týdnu bude chvíli klid v práci snad, tak sem našupnu 🙂
jinak cvičím teď docela poctivě, v úterý jdu k mudr na kontrolu vaječníků UV , jestli se něco urodilo a hurá snažilkovat, jsem teď 9DC.
A hele, kdo se ukázal... 😀
Ty jsi stimulovala?? Promiň, ale nepamatuju si to... 😅
Já dnes začínám brát clostil - jsem 3 DC. Tak to pak budeme doufat spolu. 🙂

Holky, díky moc za projevy účasti! 🙂 Vážně, jsem fakt ráda, že na to nejsem sama!
Kamarádka, kt. nemohla fakt dlouho otěh. (ani nemenstr.) mi poradila Estrozin. Nemáte s tím některá zkušenost? Musím se poptat i na jiných tématech... Prý jí to taky dop. kamarádka, kt. se snažila asi 3 roky a vyzkoušela všechno možný a po tomhle otěh.
Kakusa: Myslím, že už někdo založil na Koníkovi i Metoda Mojžíšové na Slovensku, třeba by Ti tam někdo poradil, kde sehnat fyzioter.