Metoda podle Mojžíšové
Ahojky holky, nikde jsem tady podobné téma nenašla tak ho zakládám, snad se někdo přidá. Už od června jsem hledala někoho, do umí metodu paní Mojžíšové. Našla jsem paní, asi 30 minut rychlejší jízdy autem od mého bydliště, v jiném městě. Když jsem jí volala, tak chtěla doporučenku od mého gynekologa. Bohužel tu se mi z něj ani napotřetí nepodařilo dostat (jestli jsem to správně pochopila tak s doporučenkou to hradí pojišťovna a bez ní pacientka)
Nakonec jsem ale dostala kontakt na paní přímo v mém městě a včera jsem u ní poprvé byla! 😀 bez doporučenky, takže si vše hradím, ale co nadělám.
Stručné shrnutí
- Metoda Ludmily Mojžíšové kombinuje individuálně přizpůsobené cviky na posílení pánevního dna s manuálními zásahy včetně mobilizace páteře a kostrče (mobilizace per rectum).
- Úspěch metody vyžaduje pravidelné denní cvičení (začíná se několika cviky, opakování se postupně zvyšují až k 25 opakování) a léčbu prováděnou zkušenou fyzioterapeutkou; mobilizace často vyžaduje předběžnou přípravu (pitný režim, lehké jídlo, projímadlo, čípek).
- Hrazení a cena jsou různé: návštěvy v praxi se pohybují v příkladech v rozmezí 300–580 Kč, některé pojišťovny uhradí výkon pokud je na doporučení konkrétně uvedeno "žádost o kineziolog. rozbor, MT, MO dle kinez. rozboru a LTV dle Mojžíšové", ale praxe pojišťoven se liší (VZP uváděna jako nehradící, jiné pojišťovny hradí).
Nejčastější otázky
Q: Co přesně zahrnuje metoda podle Mojžíšové?
A: Metoda zahrnuje kineziologický rozbor, individuální LTV/cviky dle Mojžíšové na posílení pánevního dna, mobilizace páteře a mobilizaci kostrče prováděnou per rectum.
Q: Jak probíhá mobilizace kostrče a jak se na ni připravit?
A: Mobilizace kostrče se provádí per rectum; fyzioterapeutky v diskuzi doporučovaly lehké jídlo den před zákrokem, hodně pití, někdy projímadlo a zavedení čípku (uživatelka uvádí "čípek 'spasmo...něco' cca 2 hodiny před návštěvou") pro uvolnění svalů.
Q: Kdy v cyklu se mobilizace obvykle provádí a jak načasovat při IUI/IVF?
A: Ve vícero příspěvcích se uvádí, že mobilizace se obvykle provádí po menstruaci; jiné názory v diskuzi uváděly mobilizaci prováděnou před ovulací nebo provedenou mezi odběrem vajíček a transferem při IVF, takže praxe se liší podle terapeutky a plánu ART.
Q: Hradí pojišťovna cvičení nebo mobilizaci dle Mojžíšové a co musí být na doporučení?
A: Některé pacientky dostaly uhrazení, pokud má doporučení přesné znění: "žádost o kineziolog. rozbor, MT, MO dle kinez. rozboru a LTV dle Mojžíšové"; jiné pacientky uváděly, že VZP nehradí; cena návštěv v příkladech se pohybovala 300–580 Kč.
Q: Jak často a jak dlouho je třeba cvičit, aby mělo cvičení účinek?
A: Doporučuje se denní cvičení; pacientky začínaly s 5 cviky a postupně zvyšovaly počet opakování až k 25; v diskuzi se uvádí, že na výrazný efekt je třeba měsíců až 4–12 měsíců (někteří zmiňovali až 12 cyklů).
Q: Jak najdu kvalifikovanou fyzioterapeutku pro Mojžíšovou v ČR?
A: Hledejte fyzioterapeutku, která provádí mobilizaci kostrče per rectum a má zkušenost s technikami Mojžíšové; v diskuzi zmíněné kontakty jsou paní Maříková / Msříková na Poliklinice Plaňanská v Malešicích, tel. 603 322 262, a Arthrocentrum v Žitomírské (Vršovice) – paní Kolací.
Závěry z diskuze
Shoda
- Metoda kombinuje cviky na pánevní dno s manuální mobilizací páteře a kostrče (mobilizace per rectum).
- Důležitý je individuální přístup fyzioterapeutky a precizní nácvik cviků s kontrolou provedení.
- Denní pravidelné cvičení a postupné navyšování opakování jsou považovány za nezbytné pro účinek.
Sporné názory
- Hrazení pojišťovnou: někteří uvádějí, že lze získat úhradu při správně formulovaném doporučení ("žádost o kineziolog. rozbor, MT, MO dle kinez. rozboru a LTV dle Mojžíšové"), jiní uvádějí, že VZP léčbu nehradí.
- Načasování mobilizace kolem menstruačního cyklu: někteří doporučují provádět mobilizaci po menstruaci, jiní doporučují před ovulací nebo specificky mezi odběrem vajíček a transferem při IVF.
- Nutnost mobilizace per rectum: některé zdroje považují mobilizaci per rectum za základní součást metody, jiné zdůrazňují, že bez kvalitního manuálního ošetření má samotné cvičení menší účinek.
Otevřené otázky
- Které konkrétní pojišťovny a za jakých podmínek systematicky proplácejí LTV dle Mojžíšové?
- Jak přesně ovlivňuje načasování mobilizace úspěšnost uchycení embrya při ART (IUI/IVF)?
- Jak často a po jak dlouhou dobu musí pacientky bez komorbidity cvičit, aby byla statisticky vyšší šance na otěhotnění (standardizované evidence chybí)?
Zmíněné značky a firmy
Poliklinika Plaňanská (Malešice), Arthrocentrum (Žitomírská, Vršovice), Pronatal, CAR (centra asistované reprodukce), RHC, Lékařský dům (Holešovice), Fitlight (centrum na Andělu), VZP, OZP, Grada
Zmíněné produkty a metody
mobilizace kostrče per rectum, cviky dle Mojžíšové (LTV dle Mojžíšové), kineziologický rozbor, MT, MO dle kinez. rozboru, "čípek 'spasmo...něco'", projímadlo/čištění před mobilizací, Clostylbegyt, posílení pánevního dna (stahování močové trubice a konečníku), kniha "cviky dle Mojžíšové" (vydala Grada)
Místa a osoby
Praha (Malešice, Vršovice, Holešovice, Anděl), Ústí nad Labem, Most, Teplice, Pardubice, Brno, Břeclav, Kyjov, Ludmila Mojžíšová, paní Maříková / Msříková, paní Kolací
Po nějakém čase nedaření se asi každej začne vymýšlet, jak tomu pomoct, co dělat jinak, jak často je to nejlepší. No a když se pak stejně nedaří, tak se na to zas člověk vyprdne a jede se jako dřív 😉. U nás to hodně kolísá, když jsem zdravá, tak klidně 3x týdně, když ne, tak se bojím, takže jen kolem ovulace, no a když mám ATB, tak vůbec, aby se manža nenakazil bakteriema. Dnes jsem 6. DC, je mi momentálně fajn, tenhle cyklus bychom to chtěli vyzkoušet, zda nezabrala Mojža. Tak doufám, že zdraví mi vydrží, myslím, že chuť určitě bude 🙂
My máme PC v ložnici, takže tohle by nešlo 😀 Ale tak nějak mám pocit, že ho ty nahý ženský na obrázkách neberou, to je pořád - moc velký prsa a žádný prsa a - proboha, jak se někomu může líbit ženská s krátkýma vlasama! 🙄 😀 Si občas říkám, jestli jsem takový ideál krásy nebo to jenom hraje, i když teda nevím proč, protože si naprosto otevřeně říkáme všecko a mně teda problém nedělá říct o nějakým herci, že má pěkný zadek 😀 A když si vzpomenu, jak technicky mi popisoval obrázek z kalendáře, co měli v kabince v CARu, no myslela jsem, že padnu - žena obnažena, měla na sobě takový divný něco (při bližším popisu mi došlo že podvazky) a tak ti divně stála, takový nepřirozený to bylo a měla na sobě takovej ten mrtvolnej prášek (pudr) a vůbec - proč ty ženský ukazujou zrovna takový věci, když to tak blbě vypadá? 😕 😀
len, no já mám taky krátký vlasy 😅 a manža do pasu... 😀
no já spíš pak mám komplexy že s emu líbí ty vychrtliny a já, coby kus ženské s nadváhou (a ještě krátkýma vlasama 😀 ) se můžu jít zahrabat..
Kay, naštěstí se spoustě chlapů líbí ženská jako celek, to jenom ten můj je ujetej na vlasy a krátký mu stačí k tomu, aby se mu nelíbila celá ženská 😀 Ale má smůlu, v šedesáti rozhodně vlasy do pasu nechci 😉
ajo tak to jo 🙂 ale je pravda, že je to o zvyku.. taky jsme si nikdy nemyslela, že budu chodit s nějakým dlouhovlasým a nakonec jsem si ho i vzala a už mi to přijde úplně normální.. 🙂
No vidíš, ten můj zase moc vlasů nepobral (a mně se tááák líbí vlasatý chlapi 😉 ), tak já to holt musím vyrovnávat 😀
Holky, ten můj na nahotiny na PC taky kouká, má to povolený 😉. Někdy když nemůžu nebo mě bolí břicho, tak mu to sama doporučím 😀
Jo a ten můj taky v jednom kuse kritizuje nějaký herečky a celebrity. To je furt, jakože je zmalovaná, určitě silikony. Já se třeba zmíním, že ta a ta herečka je fakt hezká, že tak vypadat bych chtěla. A manžel na to, že zadek nemá, prsa silikony a je děsně zmalovaná. Naopak na mě je zas moc nekritickej, prej všechno dokonalý. Měla jsem dřív trochu komplex, že mám malý prsa (ani ne jedničky by se dalo říct), no ale manžel v pohodě, prej dokonalý. Tak nevim, jestli si trochu nevymejšlí, ale je to příjemný 🙂. Však on je pro mě taky dokonalej, i když je úplně normální.
Kay: nahotiny neres, to neznamena, ze by ses mu nelibila ty...
Ja mam ted vlasy 5 mm - strojkem. Manzelovi se to moc libi, ja se citim bez vlasu svobodna.
Dlouhy vlasy jsou hezky, ale od urcityho veku (treba po 45 nebo tak) zenska vypada jako marena - se mi zda.
Já měla vlasy dřív skoro do pasu. Sice hezký, ale furt jsem s nima manžela někde lochtala, všude se pletly. Takže dokonce mě manžel přemluvil do krátkých. Krátký jsou fajn, ale asi je zas nechám trochu povyrůst. Jsem byla 10 let pořád stejná s dlouhejma, tak teď to trochu střídám.
Campi, do 45 času dost a vzít na sebe strojek, tak je to u nás na rozvod 😀 Ale někomu to sluší a určitě je to moc pohodlný, obzvlášť v létě 🙂
puzzi, taky jsme měla cca 10let dlouhý vlasy a zrzavý a blond dokonce taky, ale myslím že kratší mi sluší víc a je to fakt pohodlnější.. a navíc dva vlasáči v domě to není pro mě.. 🙂 ve čtvrtek jdu na stříhandu poprvé od svatby už to potřebuju 🙂 ale strojkem bych to campi asi nedala.. 🙂
jinak já ty nahotinky neřeším jako tak.. Jenže já mám blbou zkušenost s mým bývalým, který mi furt vykládal jak pracuje a místo toho chodil na seznamky a chrápal s ženskejma a firma krachovala (to bylo ale havně jeho neschopností). No a občas mám z toho vztahu takový "myšky" kdy s emi něco úplně vrátí a vztáhnu to na MM. nejen s tímhle.. Už je to lepší, ale trochu mě to včera vzalo no.. a hlavně když jsme se naposledy chytli kvůli čemusi, tak mi psal, že ho mrzí, že ho furt srovnávám s tím bývalým kreténem, co myslel čur... a ne hlavou.. No a teď dělá to stejný 😒 ikdyž asi to není to stejný.. ale prostě mi občas trochu přeskočí díky tomu...
Já u kadeřnice od svatby nebyla 😀 Drahý dostane do ruky nůžky (aby nehudroval, že mi to někdo zkrátil moc), zastřihne konečky a je to 🙂
Kay, to je jasný, blbý zkušenosti nejdou jen tak vymazat. Tvůj manžel to ale určitě jednou za čas pochopí, však každá ženská občas má nějaký kecy.
Já bych asi žárlila na skutečný ženský, na internet už jsem si za ty roky tak zvykla, že úplně v pohodě. Teda myslím obrázky, ne seznamky, to bych taky těžko rozdýchávala. Ale to naštěstí u nás snad nehrozí.
Len, v tom, že se stačí zmínit o nějakém tématu a je tu vysvětlení! 😀
Já na Vichy fakt nedám dopustit! Mám hodně suchou citlivou pleť a nesnáším skoro žádnou kosmetiku, takže si myslím, že se mi v tomhle dá věřit... 😉 A Vichy ještě není tak hrozně drahý - vyhovoval mi hodně i Dior, ale to už radši půjdu 3x na večeři... 😀
K té poloze: je lepší mít zadek výš než hlavu - aspoň tak 20 min. po... S tím orgasmem jsem četla totéž, co psala Len, že tomu spíš škodí, ale taky zrovna tohle nehodlám zohledňovat!! 😀
Já třeba porno fakt nesnáším - nechci působit nějak puritánsky, ale hrozně mi to vadí - i z principu, takže mě to dost sere, že to manžel na netu sjíždí, ale zase na druhou stranu, než mít sex 3x denně, tak to radši přetrpím porno... 😖
tak jsme se o tom ještě bavili a nebyla to seznamka, alestahoval si nějaký videaz netu... Mě tohle nevadí.. Já už přetrpěla tolik reálných ženských (nemyslím u MM), že mi nějaký videa nevadí..A jak píšeš evi, aspoň je klid 🙂
Já mám většinou Garnier, mám normální pleť, takže jsem neměla důvod experimentovat, když mi vyhovuje to levnější 🙂 Zadek výš než hlavu taky mít nehodlám, nejsem akrobat a navíc trpím na rýmu, bych se udusila 😀 Mějte se hezky, jdu na Matějskou, mám slíbenou růži a perníkový srdce 😎
jé len Ty se máš 🙂 jinak já používám Lipikar od Laroche, mívám exémy a tohle je na suchou kůži výborné.. S nějakým tím máslem..
Len, jééé, nevíš do kdy je Matějská??? S tou rýmou jsi mě tada fakt pobavila! 😀
Kay, Laroche je dobrej, ale co jsem měla krémy (jen 2), tak na mě byly moc "hutný"...
Len, užij si Matějskou!
Můj manžel kouká spíš na erotiku než na porno. Co se týče pochopení, tak myslím, že tohle asi pochopit moc nemůžeme. Stejně jako oni nepochopí, o čem my si tady píšeme 😉 A stejně jako můj manžel nečte, co já píšu tady na diskuzi, tak já zase nezkoumám, na jaké ženské se kouká na netu. Oba jsme spokojený a tomu druhýmu tím neubližujeme.
Každopádně tento měsíc se chystám na plození, takže doufám a věřím, že na netem vyhraju 😀
Puzzi, teda promiň, ale stavět tuhle diskuzi na úroveň porna... To je trochu moc, ne?! 😅
Evčo, já to nemyslela, jakože je to stejná úroveň, to vůbec ne. Myslela jsem to tak, že manžel nevyzvídá, co vám tady píšu, a já zas nevyzvídám, na co přesně kouká. To jsem se do toho hezky zamotala 😨
já Tě puzzi pochopilaapřesněto stejné si říkala ráno 🙂 já taky vždycky koníkadám na lištu když přijdeza mnou a on prostě jen nestihl rychle reagovat (asi byl zabrán 🙂)
Jo, přesně, Kay 😉 Taky vždycky přecvaknu, aby nebylo vidět, co si tady píšeme. Ne, že bych mu občas neřekla, co tady řešíme, ale nemusí vědět všechno, že?
Jj, Puzzi, já to nemyslela špatně... Jen jak jsem proti tomu zaujatá, tak mě to lehce popudilo... 😀 😉
Evčo, v pohodě. Tu zaujatost chápu, člověk o tom prostě nesmí moc přemýšlet 🙂
Jdu cvičit večerní půlku. Doufám, že někdy nezapomenu. Pořád to odkládám večer k televizi, pak se do něčeho zaberu a pak cvičím na poslední chvíli, když pořad v TV už končí.
Tak si hezky zacvič! 🙂 Vsadím se, že při Ordinaci - já ten seriál úplně nesnáším, prot. když běží, tak tu NIKDO není a nemám si s kým povídat... 😅
Koukám na Pouta, už od začátku, musím vědět, jak dál 🙂. Ale teď jak běží druhá série Ordinace, tak si jí nahrávám na video a pak si jí pouštím druhej den třeba u cvičení. Ale jinak koukám jen na dokumenty a na ČT2, přísahám 😀
eviku, no já u ordinace většinou cvičím 🙂 protože přijdu v šest z práce, najím se apak dvě hoodiny po jídlevychází akorát na ordinaci ..
ale dneska jsem si to dala dřív..

no tak to by se MM docela divil 🙂 ikdyž včera jsem vplula potichu do pracovny (nechtěla jsem nějak tajně nebo tak) a byl tak zabrán do nějakých nahotine na webu, že to nestihl ani vypnout.. tak jsem se naštvala, ne proto, že by koukal na jiný mařky, to chlapi dělají, ale že furt dělá do noci a já ho lituju a snžím se chodit ráno pošpičkách a on místo toho kouká na ženský.. pak jsme to ráno vzala s humorem, ale asi to jetšě budeme muse probrat.. 🙂