Neúspěšná snaha o miminko, máte podobnou zkušenost?
Ahoj holky, už se cítím bezradná a proto se na Vás obracím, abych znala názory a zkušeností jiných s podobným problémem 😒 Už asi dva roky se s manželem snažíme o miminko, zatím bez úspěchu... zatím tento problém řeším asi poslední rok s mým gynekologem...vyzkoušeli jsme načasování styku, ale bez úspěchu... začínám být trošku bezradná a už se nad to nedokážu povznést jako dřív... má někdo podobnou zkušenost?
Stručné shrnutí
- Páry s měsíci až lety neúspěšného snažení obvykle absolvují spermiogram partnera a ženské hormonální vyšetření, eventuálně vyšetření průchodnosti vejcovodů v CAR nebo na IVF klinice.
- Diskutované intervence zahrnují změnu životního stylu, měření bazální teploty a ovulační testy, doplňky stravy (zinek, koenzym Q10, Reproman, Fertilan, Femigard, Nosifol, Inofolic) a asistované reprodukční metody jako inseminace (IUI) a IVF.
- Konkrétní nálezy ze spermiogramu jako astenozoospermie s nízkou pohyblivostí (v jednom příspěvku ~9 %) vedly k doporučení vitaminových kúr, suplementů pro muže a k rychlejšímu nasměrování párů do CAR.
Nejčastější otázky
Q: Jak probíhá vyšetření partnera na spermiogram a co je potřeba dodržet před odběrem?
A: Gynekolog vystaví žádanku na spermiogram; doporučovaná doba sexuální abstinence před odběrem je 2–3 dny; podle příspěvků může být výsledek spermiogramu dostupný už ten samý den.
Q: Jaké doplňky pro muže jsou v diskusi uváděny jako používané při snaze o početí?
A: V diskusi byly konkrétně zmiňovány Cem‑M, koenzym Q10, Reproman, Fertilan, Femigard, zinek a bioaktivní selen+zinek od Diochi; někdo uváděl užívání Femigardu cca 2 měsíce a tří opakování bylinkových kúr.
Q: Co CAR typicky vyšetřuje při první konzultaci neplodnosti?
A: CAR v příspěvku uvedlo odběry z imunologie, vyšetření infekcí, genetiku, hormonální profil a vyšetření AMH; AMH bylo v jedné zkušenosti hrazeno pacientkou částečně doplatkem, protože ho pojišťovna nehradí.
Q: Kdy by se pár měl obrátit na CAR nebo na IVF kliniku?
A: Podle diskuse většina párů nebo lékař doporučí vyšetření v CAR po 6–24 měsících neúspěšného snažení, nebo dříve pokud jsou zjištěné abnormality (např. patologický spermiogram nebo zvýšený prolaktin).
Q: Pomůže měření bazální teploty a ovulační testy naplánovat pohlavní styk?
A: Ano; v diskusi byly uváděny metody jako měření BT, sledování plodného hlenu a ovulační testy k načasování styku; jedna zkušenost uvádí luteální fázi 13–14 dní jako indikátor ovulace.
Q: Jaké léky nebo postupy se používají před inseminací nebo IVF?
A: V diskusi byly zmíněny Clostilbegyt (clomifencitrát) v opakovaných cyklech, nasazení Nosifolu, injekční stimulace a laparoskopie; jeden příspěvek uvádí zahájení injekcí před plánovanou inseminací.
Q: Mohou alternativní postupy jako bylinky, akupunktura nebo změna prostředí pomoci?
A: Diskutující uváděli užívání bylinkových kúr (např. kůry od Mgr. Podhorné), akupunkturu, reflexní masáže a změnu prostředí jako faktory, po kterých u některých párů následovalo otěhotnění, ale jde o anekdotické zkušenosti.
Q: Co dělat, když spermiogram ukáže sníženou pohyblivost (astenozoospermie)?
A: V diskusi bylo doporučeno nasadit vitaminové kúry (zinek, koenzym Q10, speciální směsi jako Reproman nebo Fertilan) a konzultovat možnosti CAR, přičemž někteří odborníci navrhli přímo asistované reprodukce.
Závěry z diskuze
Shoda
- Doporučuje se vyšetřit muže spermiogramem a ženu hormonálním vyšetřením a průchodnost vejcovodů, pokud snaha o dítě trvá měsíce až roky.
- CAR provádí komplexní odběry včetně imunologie, infekcí, genetiky, hormonů a AMH a může požadovat doplatky za některá vyšetření.
- Suplementace (zinek, koenzym Q10, selen, kyselina listová) a úprava životního stylu jsou běžně zmiňované intervence před asistovanou reprodukcí.
Sporné názory
- Někteří diskutující považují rady typu „nemysli na to“ za užitečné, zatímco jiní je označují za nepomocné a preferují aktivní lékařské řešení.
- Někteří uvádějí, že bylinky a doplňky (Fertilan, Femigard, bylinky Mgr. Podhorné, Diochi) významně pomohly, zatímco jiní spoléhají primárně na medicínské metody (IUI, IVF).
- Čas začít s asistovanou reprodukcí: někteří lékaři doporučují dřívější přesměrování na CAR, jiní trvají na postupném vyšetřování a lokální léčbě před IUI/IVF.
Otevřené otázky
- Jaká je skutečná účinnost konkrétních doplňků (Reproman, Fertilan, Femigard, Nosifol, Inofolic) na zlepšení parametrů spermiogramu v kontrolovaných podmínkách?
- Kdy je optimální doba přejít od léčby ovulace a suplementů k IUI nebo přímo k IVF v závislosti na konkrétních nálezech (např. astenozoospermie vs. anovulace)?
- Jak velký vliv má psychika a změna prostředí na šanci přirozeného početí v porovnání s lékařskými intervencemi?
Zmíněné značky a firmy
CAR, Repromeda, klinika IVF ve Zlíně, Diochi
Zmíněné produkty a metody
spermiogram, astenozoospermie, Reproman, Cem‑M, koenzym Q10, vitamin E, kyselina listová (listovka), Nosifol, Clostilbegyt (clomifencitrát), clostil, Inofolic, Fertility Blend, Fertilan, Femigard, bioaktivní selen+zinek, masáže, akupunktura, měření bazální teploty, ovulační testy, laparoskopie, průchodnost vejcovodů, AMH test, inseminace (IUI), IVF, injekční stimulace
Místa a osoby
Zlín, Brno, Klatovy, Plzeň, Olomouc, Nový Zéland, Mgr. Podhorná
@anna34 ahoj. My se snazili o mimco pres 3 roky. Nakonec doslo na IVF, ktere vyustilo v me tehotenstvi a doufam, ze to dotahnem do uspesneho konce 🙂 Mame za sebou nekolik IUI, zkouseli jsme planovany styk, cinskou medicinu s akupunkturou, reflexni masaze, nekolikrat jsme byli na dovolene, zmena prace atd atd. nakonec nase jedinne vychodisko bylo IVF.
Rady typu nesoustred se na to, nemysli na to jsou na prd, ty jsem milovala ze vsechn nejvic 😀 ono to jaksi nejde kdyz se snazis o neco co moc chces a ono to tak dlouho neprichazi. Urcite je fajn mit neco okolo, praci, ktera te bavi nebo konicek, stykat se s kamarady, nenechat se tim uplne strhnout, ale hodit to za hlavu proste podle me nejde.
Jedina moje rada je se nevzdavat i kdyz mas pocit, ze jsi jedina, kdo jeste miminko nema vek narusta. Ono si k tobe driv nebo pozdeji cestu najde.....
@barakara to jsi napsala uplně přesně a krásně, děkuju 🙂 tyhle rady slyším den co den a moc je v lásce nemám 😀 jsem pak jak papiňák... mám po průchodnosti vejcovodů, všechno se zdá být ok, dělali mi to přímo ve Zlíně a teď budu čekat na schválení od pojišťovny a pak hurá 1. pokud inseminace... zase jsem tak nějak dostala chuť bojovat 🙂
@kocka5 ahoj gratuluju k tehotentsvi! 😵
@anna34 No ja je prave take slychavala casto a ze zacatku mela tendence to lidem i vysvetlovat, ze to proste jinak v mem pripade nejde nez na to nemyslet, ale pak jsem to vzdala...ono opravdu kdo si to neprozije nepochopi 😉
Ta pruchodnost je vyborna, hodne holek do tri mesicu po otehotni a i IUI jsou vice uspesna 🙂 To je dobre, ze mas chut bojovat a pekne s optimistickou naladou a inseminace vyjde! 😵
Tak holky, dnes jsem první den.... ve středu zahájím injekce k inseminaci☹ trošku panika... ale snad to bude dobré....že jo, že bude 🙂))
Ahojte, my se o miminko snažíme už asi rok a půl a pořád nic, te%d jsem se rozhodla koupit Fertility Blend na podporu početí, dělají ho bud pro ženy nebo pro páry. Variantu pro páry jsem zvolila, jakožto vhodnější. Prozatím se stále snažíme, ale tak snad brzy bude změna..🙂
Klid, my se snažili tři roky 😀 nepomáhalo nic, až když jsem nás objednala na IVF 😀 měli jsme jít v úterý, ale v pondělí jsem měla pozitivní test a bylo 😀 jen tak, bez přípravků a nějakýho počítání a vymejšlení 😀
Ahoj holky, v podstatě už rok a půl jsme všemu nechali volný průběh a nic. Tak jsem začala pořádně asi půl roku sledovat plodné dny, partner byl na vyšetření, je OK, já jsem po vyšetření hormonů taky OK. Podle ovulačních testů bych ovulovat měla. Už mi z toho začíná docela hrabat, protože kámošky postupně těhotnějí a daří se jim to v podstatě okamžitě. Do toho řeším už i věk, protože mi bude 35:( No tento měsíc jsem tomu dávala hodně šancí, ale zítra bych měla dostat menstruaci a dnes jsem si dělala test a OPĚT negativní, tak už tomu prostě nevěřím:(
Ahoj holky, my se také pokoušíme, ale ne tak dlouho jako vy všechny tady... neumím si představit, že po tři roky každý měsíc budu brečet nad negativním testem. Nechápu, jak to zvládáte. Manžel by chtěla strašně dítě, já bych mu ho chtěla dát. Je to neuvěřitelný kolotoč.
Chtěla jsem se zeptat po jaké době jste začaly řešit neplodnost, myslím Vaši i manžela? děkuji.
Ahoj holky, když si pročítám všechny vaše příspěvky tak úplně chápu jak se cítíte. Mě bylo dnes gynekologem oznámeno, že jsem v 8TT, což v našem případě se rovná skoro zázraku, jelikož mi bylo před cca 7mi měsíci řečeno, že přirozenou cestou neotěhotním, že je to nepravděpodobné a stal se zázrak. Manžel měl špatný spermiogram, byl na prvním odběru v květnu - šance na otěhotnění 5% přirozenou cestou. Po tomto zdrcujícím výsledku jsme nasadili vitamíny - Fertilan pro něj v kombinaci s bylinkovou kůrou pro mě a pro něj od Mgr. Podhorné, kterou jsme brali 3 várky. Do toho jsme potom nasadili na radu masérky kůru od Diochi, tu jsme měli taky 3krát za sebou, já si k tomu začala na podporu ovulace brát Nosifol. Když jsme byli na druhém spermiogramu v prosinci tak už nám počet narostl, ale bylo velké procento deformovaných potvůrek, cca 95% což naši pravděpodobnost na otěhotnění stále nezvyšovalo.....pak jsme se přestěhovali do našeho nového domečku na Vánoce, kde Ježíšek naložil manželovi ještě bioaktivní selen+zinek a světe div se, na konci ledna jsem zjistila, že jsem těhotná....Opravdu netuším co všechno nám k tomu pomohlo, zda změna prostředí nebo všechny ty bylinky, vitamíny, ale otěhotněla jsem i přes velmi špatné prognózu gynekologa a lékaře z Repromedy z Brna, který nám řekl, že se nemáme spoléhat na zázraky....IVF jsme se podvědomě bránili jelikož mi sousedka docela detailně líčila co to obnáší a co jí to udělalo s tělem, proto to byla naše poslední možnost jak miminko mít. Než se nám to podařilo tak jsme se snažili rok a půl a jak tady už několikrát zaznělo, fakt nemyslet na to a nemilovat se podle harmonogramu, to akorát člověka otráví a nemá z toho ten správný prožitek.....

Holky nešilte, já jsem byla taky na několika diskuzích kde snažilky jedna za druhou rodily a já nic......byla jsem v depce.
Po 2,5 letech snažení, počítání, měření, ovu testech. Jsem si připadala jako šílenec i když pravda je, že někdy jsme museli nějaké pozorování vynechat......jinak bych se zbláznila. 19.9 jsem měla první den MS 5 dní, pak jsem na doporučení měla poprvé po 2ks clostilbegyt. Pak jsem měla v plánu dělat ovu testy od cca 15 dc, protože vím, že tak 17dc mám ovu z předešlých testů. Ale snažit jsme se začali jen tak od 11 DC. Od 15 dc nepřišla žádná ovu........měřila jsem to do 25DC a byla jsem z toho v lese.....že tento cyklus nic. 28. 10 mi bylo na zdechnutí...... pořád mi chyběl vzduch..... a je,.......... vyšlo to 😉 Mimochodem manželovi mudr předepsala spermio. Takže tam nedošel. 😉 Takže přeji hodně úspěchů a nešilte.