Opět musíme začít od začátku
Ahojte holky,
pročítala jsem spusty diskuzí a někam se znovu zapojit je těžký. Minulý týden mě bohužel "potkal" spontánní potrat, cca 5tt . Kamarádky na MK už mám, ale poohlížím se, jestli je tu někdo s podobnou, i když smutnou, zkušeností koho teď právě čeká vše od začátku, což je...chvilku počkat a pak hurá objevit zase ty kouzelný // 😵
Budu ráda za všechny příspěvky...
Stručné shrnutí
- Spontánní potrat se v diskusi popisuje jako relativně častý problém; lékaři v příspěvcích uváděli, že "se to stává každému 10. těhotenství" a běžné medicínské řešení je revize dělohy (kyretáž) nebo konzervativní sledování s medikací dle ultrazvuku.
- Doporučení, kdy znovu začít s početím, jsou v praxi rozporuplná: lékaři v příspěvcích doporučovali intervaly od 14 dnů přes čekání na první normální menstruaci, 3 měsíce až po 6 měsíců, a konkrétní ženy v diskuzi uváděly, že některé otěhotněly už po 10 týdnech navzdory doporučení 12 týdnů.
- Po opakovaných potratech se v diskuzi zmiňují konkrétní vyšetření a postupy: genetická vyšetření plodu, histologie odbaveného materiálu, imunologická vyšetření v CARu a měření projasnění šíje (nuchal translucency) s uvedením normy vs. zvýšené hodnoty (v příspěvcích uváděná odchylka např. 6 mm vs. očekávané ~2 mm).
Q: Jak se medicky řeší spontánní potrat?
A: V diskusi jsou uváděné postupy: revize dělohy (kyretáž) v nemocnici, medikamentózní zastavení krvácení tabletami s následným kontrolním ultrazvukem a histologické vyšetření odebraného tkáňového materiálu; u několika žen proběhla operace dopoledne a propuštění domů tentýž den (př. operace v 10:00, návrat v 14:00).
Q: Za jak dlouho po revizi dělohy smím znovu otěhotnět?
A: V diskuzi gynekologové doporučovali různé intervaly: 14 dnů, počkat na první normální menstruaci, 3 měsíce nebo 6 měsíců; jedna žena uvedla, že jí bylo řečeno pauza 12 týdnů, ale otěhotněla po 10 týdnech.
Q: Jaká vyšetření se doporučují po opakovaných potratech?
A: Diskutující zmiňovaly genetická vyšetření plodu, histologii materiálu z revize, imunologické testy v CARu (Centrum asistované reprodukce) a vyšetření projasnění šíje (nuchal translucency) spolu s přesným měřením (v diskuzi bylo zmíněno zvýšení na ~6 mm vs. očekávané ~2 mm).
Q: Jak řešit opakující se vaginální výtok a záněty po potratu?
A: V diskuzi uváděly ženy léčbu antibiotiky a vaginálními globulemi, opakované kontroly u gynekologa a snahu "vyléčit čípek" před dalším těhotenstvím; jedna diskutující psala, že absolvovala řadu globulí bez trvalého efektu.
Q: Co si vzít a na co se připravit při hospitalizaci na revizi dělohy?
A: Z příspěvků: hospitalizace může být jednodenní, pacientky popisovaly příjezd ráno, zákrok v dopoledních hodinách a propuštění odpoledne; po narkóze bývá omezení vstávání, kontrola močení a jídlo až po propuštění.
Q: Jaké doplňky a bylinky ženy v diskuzi doporučovaly před dalším počátkem těhotenství?
A: V diskuzi se opakovaně uváděla kyselina listová (folát), bylina kontryhel a volně prodejné produkty typu "babyplan" (u jedné ženy upozornění, že produkt má vysoký obsah jodu a nehodí se při poruše štítné žlázy).
Závěry z diskuze
Shoda
- Spontánní potrat je pro ženy silně psychicky zatěžující zkušenost a ženy v diskuzi doporučují vzájemnou podporu.
- Revize dělohy (kyretáž) a kontrolní ultrazvuk jsou běžné medicínské postupy po potvrzeném zamlklém těhotenství.
- Kyselina listová je v diskuzi považována za důležitý suplement při plánování dalšího těhotenství.
Sporné názory
- Kdy znovu začít s pokusy o početí: někteří lékaři a ženy doporučují čekat 6 měsíců, jiní čekají na první menstruaci nebo 3 měsíce, a některé ženy otěhotněly dříve (např. po 10 týdnech).
- Příčiny potratů jsou uváděny různě: část diskutujících zmiňuje genetickou vadu (v některých příspěvcích uváděná hodnota "60 %"), jiní zmiňují infekce, imunologické poruchy nebo náhodu.
Otevřené otázky
- Jaký přesný interval je medicínsky optimální před dalším pokusem o početí po revizi dělohy (14 dnů vs. 1 MS vs. 3 měsíce vs. 6 měsíců)?
- Kdy a v jakém rozsahu je indikováno imunologické vyšetření (např. v CARu) po opakovaných potratech?
- Jak spolehlivě rozlišit příčiny potratů mezi genetickou vadou plodu, infekcí a imunologickými faktory?
Zmíněné značky a firmy
dumfinanci.cz, Podolí, Apolinář, www.laznekynzvart.cz, Tesco, Letňany, CAR
Zmíněné produkty a metody
revize dělohy (kyretáž), ultrazvuk (UTZ), projasnění šíje (nuchal translucency), histologie, genetické testy, imunologická vyšetření v CARu, kyselina listová, kontryhel, babyplan, vaginální globule, antibiotika, HAK (hormonální antikoncepce), morfin (použití při porodu), denní vyměřovací základ (DVZ), nemocenská kalkulačka (dumfinanci)
Místa a osoby
Praha, Podolí, Apolinář, Kralupy nad Vltavou, Letňany, Tesco, Orava, Štrbské Pleso, Tasos, Lázně Kynžvart
jj,na modelkách to vypadá líp 😀 ale já budu krásná pro mého nastávajícího 😵
ahoj nikky 😀 jakpak se máš? doufám že už je to lepší 😉
já dneska byla zase na akupunktuře -po páté- a jinak se jen tak poflakuju v práci nějak se mi nic nechce dělat 😅
no nic moc po kontrole!!Ale za chvíli pojedu pryč tak si u kánošky snad zvednu náladu-zítra se vdává 😉
jak se máš ty????????
akupunktura jo??hezkýý!!
Objednala jsem si ten femingar nebo jak se to jmenuje,jsem zvědavá,co je to za zázrak 😀
Ahojky holky,
Niikkyy..... 😀 😀 😀 aka krasna fotecka!! Pristane ti to....si kocica..... 😝 😝 😝
inak ma mrzi to s tou kontrolou..som si pretukla prispevky spat...dufam, ze to tento tyzden teda zacne....uz viacej trpiet naozaj nepotrebujes...a suhlasim so sluninkou, co sme to, kde sme to, ze nemaju vyvolavacky!!!??? Halllloooo!!!??? Sibe im?
musilka ahojky, tak ako to slo v cestovke? dovca vybavena? tunisko??
ahoj Sluninko! Moc gratuluju k plánované svatbě! No nás to možná taky čeká 😅 viděla bych to na květěn/ červen... A kde to plánujete? Já bych byla ráda, kdyby to bylo u M. na chatě - teda svatbu ve městě a pak velkikakanánskou zahradní párty na chalupě 🙂
tanu..ahoj..no my tomáme až na toho 8.8 líbí se mi to datu, a je to mé šťastné číslo,tak snad to přinese štěstíčko 😉
my chcem normální svatbu,nic velkýho...pak tu party na zahradě..to je nej
no jo, takové datum, jste měli štěstíčko, že už nebylo plné 😉 No já jsem ze srandy zkoušela počítat, kolik lidí by bylo na svatbě a docela síla! Jen ta rodina... pak spolužáci, kamarádi. Zároveň mi přije, že když už pozvu kamarádku, musím i někoho, koho zná - aby se tam cítila dobře... no prostě jsem se dostala k neuvěřitelnému číslu! Ale zas si říkám, že když to nebude v Praze, tak třeba spousta lidí nepřijede a já nakonec budu ráda za... 🙂 Hlavně, aby bylo teplíčko a nepršelo!
jo to mám v hlavě taky..počasí..ale nakonec mi to je fuk,protože svatbu budeme mít na zámku místo venku,protože bude moc svateb a nestihlo by se to všechny stěhovat... a pak ta párty,na oběd budeme v restauraci a když bude hnusně,zůstanema všichni tam... už máš šaty,a tak?
na zámku, to je hezké 🙂 No já nevím, zas tak hrozně se nám do svatby nechce, bylo by to spíš kvůli mimi a rodině 🙂 (teda po potratu jsem se hrozně chtěla vdávat - abych se alespoň na něco těšila ;), ale vyšumělo to, ale na prstýnek teda od té doby čekám a čekám 😀 😀 😀 )
Takže teď čekáme, jestli mimi bude, nebo jestli z toho zas nic nebude... A rodičům to taky nechcem říkat brzo, aby zas nebyli smutní.... jenže.... není možné asi plánovat svatbu jen 2měsíce dopředu, co? No a šaty by byly peprnější, kdyby bylo mimčo- to se asi těžko odhaduje velikost pupíku dopředu 😀
mimochodem Sluni, do 8.8. je dost času 😀 😀 raději s těma šatama nepospíchej, třeba budeš mít na svatbu taky pupíka 😉
já s těma šatama počkám,jen tak koukám na střihy...stejně doufám,že už budeme tři 😨 snad
dva měsíce jsou v pohodě..dá se to zvládnout...
no uvidíme, stejně to bude drsný - M. má v rodině pověst bouřliváka a má o 7let staršího bráchu s manželkou, kteří se začali snažit až teď po třicítce a první pokus jim nevyšel... tak by jim to bylo/jim to bude líto
šmarjá,sem si ničeho nevšimla 😀 tak gratulace...veliká 😅 já jsem fakt tele 😀 tak ať Ti to dobře dopadne
Sluni, no vypadá to tak, ale chápeš, že // mám pocit že není vyhráno... 😅 Ještě nejsem nalazená na maminkovskou notu... prostě se bojím zklamání 🙂
tanu..jasan,to chápu,ale stejně...držím Ti moc palečky,strááášně moc..kdy jdeš k dr?
děkuju!!! No, půjdu se tam asi zítra objednat, ale vychází mi to teď tak na 4+2nebo 4+4, nejradší bych šla za 2týdny, aby bylo už srdíčko a žádný nervování...! Teď zatím akorát očůrávám papírky a bojim se, že jsou světloučký... ale už snad začaly tmavnout 😉 chjo, no teď musí bojovat ona 🙂 nebo on 🙂
taky přemýšlim,kdy tam pak půjdu..ale asi počkám dýl,až bude to srdíčko..je to jistější,alespoň pro mě 😒
sluni, musíme věřit tomu, že to byla náhoda, že to prostě od začátku nebylo OK, to je příroda a statistika, ty další pokusy už snad budou v pořádku 🙂 Jak dlouho budete čekat?
já ani nevim..jsem teprve týden po revizi 😖 takže ještě hodně dlouho..počkám co poví ten můj dr 😒 ale očekávám nějakou spešl dobu..každej tvrdí něco jinýho
jak dlouho jste čekali vy?

no já taky pak vybrala jiný!!skutečnost je jiná a hlavně ty co jsem měla se mi na obrázku nelíbili a pak jsem si je zkusila a sedli jak ulitý 😀 je to prdča!