Opět musíme začít od začátku
Ahojte holky,
pročítala jsem spusty diskuzí a někam se znovu zapojit je těžký. Minulý týden mě bohužel "potkal" spontánní potrat, cca 5tt . Kamarádky na MK už mám, ale poohlížím se, jestli je tu někdo s podobnou, i když smutnou, zkušeností koho teď právě čeká vše od začátku, což je...chvilku počkat a pak hurá objevit zase ty kouzelný // 😵
Budu ráda za všechny příspěvky...
Stručné shrnutí
- Spontánní potrat se v diskusi popisuje jako relativně častý problém; lékaři v příspěvcích uváděli, že "se to stává každému 10. těhotenství" a běžné medicínské řešení je revize dělohy (kyretáž) nebo konzervativní sledování s medikací dle ultrazvuku.
- Doporučení, kdy znovu začít s početím, jsou v praxi rozporuplná: lékaři v příspěvcích doporučovali intervaly od 14 dnů přes čekání na první normální menstruaci, 3 měsíce až po 6 měsíců, a konkrétní ženy v diskuzi uváděly, že některé otěhotněly už po 10 týdnech navzdory doporučení 12 týdnů.
- Po opakovaných potratech se v diskuzi zmiňují konkrétní vyšetření a postupy: genetická vyšetření plodu, histologie odbaveného materiálu, imunologická vyšetření v CARu a měření projasnění šíje (nuchal translucency) s uvedením normy vs. zvýšené hodnoty (v příspěvcích uváděná odchylka např. 6 mm vs. očekávané ~2 mm).
Q: Jak se medicky řeší spontánní potrat?
A: V diskusi jsou uváděné postupy: revize dělohy (kyretáž) v nemocnici, medikamentózní zastavení krvácení tabletami s následným kontrolním ultrazvukem a histologické vyšetření odebraného tkáňového materiálu; u několika žen proběhla operace dopoledne a propuštění domů tentýž den (př. operace v 10:00, návrat v 14:00).
Q: Za jak dlouho po revizi dělohy smím znovu otěhotnět?
A: V diskuzi gynekologové doporučovali různé intervaly: 14 dnů, počkat na první normální menstruaci, 3 měsíce nebo 6 měsíců; jedna žena uvedla, že jí bylo řečeno pauza 12 týdnů, ale otěhotněla po 10 týdnech.
Q: Jaká vyšetření se doporučují po opakovaných potratech?
A: Diskutující zmiňovaly genetická vyšetření plodu, histologii materiálu z revize, imunologické testy v CARu (Centrum asistované reprodukce) a vyšetření projasnění šíje (nuchal translucency) spolu s přesným měřením (v diskuzi bylo zmíněno zvýšení na ~6 mm vs. očekávané ~2 mm).
Q: Jak řešit opakující se vaginální výtok a záněty po potratu?
A: V diskuzi uváděly ženy léčbu antibiotiky a vaginálními globulemi, opakované kontroly u gynekologa a snahu "vyléčit čípek" před dalším těhotenstvím; jedna diskutující psala, že absolvovala řadu globulí bez trvalého efektu.
Q: Co si vzít a na co se připravit při hospitalizaci na revizi dělohy?
A: Z příspěvků: hospitalizace může být jednodenní, pacientky popisovaly příjezd ráno, zákrok v dopoledních hodinách a propuštění odpoledne; po narkóze bývá omezení vstávání, kontrola močení a jídlo až po propuštění.
Q: Jaké doplňky a bylinky ženy v diskuzi doporučovaly před dalším počátkem těhotenství?
A: V diskuzi se opakovaně uváděla kyselina listová (folát), bylina kontryhel a volně prodejné produkty typu "babyplan" (u jedné ženy upozornění, že produkt má vysoký obsah jodu a nehodí se při poruše štítné žlázy).
Závěry z diskuze
Shoda
- Spontánní potrat je pro ženy silně psychicky zatěžující zkušenost a ženy v diskuzi doporučují vzájemnou podporu.
- Revize dělohy (kyretáž) a kontrolní ultrazvuk jsou běžné medicínské postupy po potvrzeném zamlklém těhotenství.
- Kyselina listová je v diskuzi považována za důležitý suplement při plánování dalšího těhotenství.
Sporné názory
- Kdy znovu začít s pokusy o početí: někteří lékaři a ženy doporučují čekat 6 měsíců, jiní čekají na první menstruaci nebo 3 měsíce, a některé ženy otěhotněly dříve (např. po 10 týdnech).
- Příčiny potratů jsou uváděny různě: část diskutujících zmiňuje genetickou vadu (v některých příspěvcích uváděná hodnota "60 %"), jiní zmiňují infekce, imunologické poruchy nebo náhodu.
Otevřené otázky
- Jaký přesný interval je medicínsky optimální před dalším pokusem o početí po revizi dělohy (14 dnů vs. 1 MS vs. 3 měsíce vs. 6 měsíců)?
- Kdy a v jakém rozsahu je indikováno imunologické vyšetření (např. v CARu) po opakovaných potratech?
- Jak spolehlivě rozlišit příčiny potratů mezi genetickou vadou plodu, infekcí a imunologickými faktory?
Zmíněné značky a firmy
dumfinanci.cz, Podolí, Apolinář, www.laznekynzvart.cz, Tesco, Letňany, CAR
Zmíněné produkty a metody
revize dělohy (kyretáž), ultrazvuk (UTZ), projasnění šíje (nuchal translucency), histologie, genetické testy, imunologická vyšetření v CARu, kyselina listová, kontryhel, babyplan, vaginální globule, antibiotika, HAK (hormonální antikoncepce), morfin (použití při porodu), denní vyměřovací základ (DVZ), nemocenská kalkulačka (dumfinanci)
Místa a osoby
Praha, Podolí, Apolinář, Kralupy nad Vltavou, Letňany, Tesco, Orava, Štrbské Pleso, Tasos, Lázně Kynžvart
Budete!!!! Holkýýýý, vždyť je nejdůležitější teď, že víte, že můžete hezky otěhotnět!!!! No a pokud budou i okolnosti OK, bude i mimi OK a vy maminky!!!!
njehorší je,jak všichni kolem mě o tom pořád mluví..v práci někdo má hnad a hned se o tom baví,někomu je zle a hned jestli nejsou těhotný..fakt na palici 😨
No zatím máš super přístup - neřešit to, nám se to povedlo!!! Akorát jsem měla pár dní po začátku hlenu, tak jsem si říkala, že by to mohlo klapnout
tanu...nejhorší je to,že sjá až budu moc,tak pořád na to budu myslet,jak moc to chci a to si myslim,že není dobrý,ono se snadno řekne,nemysli na to,ale prostě to nejde...
niky..taky mám z toho hrůzu
já jsem si jistá,že to budu sledovat..první příznak a hned budu čůrat na papírek,já se znám 😅
všechno musim mít hned,pak mě to štve 😒 ale na tohle se táák těším,ale taky si přeju aby už to tady bylo...budu klidnější,že už jsem těhu,ale na druhou stranu budou obavy..ale aspoň o krůček dál,než teď...tady zatvrdlá čekám až zahřmí bo co 😅
už 9DPO??????tot brzo ne????se mas!!!
Sluni presny taky musim mit vse hned!!nejradeji bych uz mela prcka doma 😅 ,ne me by stacilo vědět ze jsem tehu a nejaky cca 25 týden,kde už bych měla testy za sebou a byla třeba klidnější,že je vše OK 😉
tanu...jen třííí? 😅 😀
niky....teda já se těším an ten okamžik až zase zjistim // se snad poeru radostí,ale i strachem...pořád nevim jestli je lepší hned letět k dr a být na očích...nebo počkat třeba do 12tt až bude srdíčko a tak
Jojo, brzo, jenže taky za ten týden sílela fakt minimálně, tak mě to akorát nervovala, ale říkala jsem si, že je prostě brzo...
No a teď je tlustá, ale enní jak ta kontrolní, tak mi je to líto, těšila jsem se na dálnice. Dnes ráno jsem se fakt bála, že je to v prdeli, tak jsem se rozhodla, že na to kašlu a objednala jsem se k té Dr. Sice jsem uvažovala si zajít na krev za 180 jako samoplátce, ale řekla jsem si, že raědji půjdu za 600na thajskou masáž 🙂
svíčky a hudba?? 😀 😅
No tak na to se taky těším,ale to to se mnou šlehne a bude po všem 😅 já jí zas zavolám,jen co budou // a ona mě stejně objedná až za cca 14 dní!!!!raději se nechám hlídat 😉
Sluni, 12tt určo ne, jen pro klid - musí se vyloučit to mimoděložní, to praská v 10tt..
Stejně se to nedá vydržet 🙂 no, ale nemůžu říci, že se tam těším...prostě čekám zradu ☹ ale zas lepší, než kdybych se na to upnula, a pak byla v pr.... nevím, jak je to možné, ale beru to hrozně sportovně
Holky, viděli jste svatební fotky rezetky? Mně se hrozně líbí to paraplíčko. Sluni, chceš bílé šaty? já jsem si říkala, že bych asi radši champagne, jak se to píše??? 😀 prostě takové ty trochu do béžova
sportovně??ti závidím,já bych šílela a v první euforii si asni neuvědomila asi strach že se to může stát znova ☹
tanu..jj,viděla jsem je..úžasný...já chci na 100% bílí,mě se ta champagne nelíbí
no já ještě champagne paraplne nepotkala, tak asi skončím u bílé 😉 ty jo, chtělo by to být trochu opálená 🙂
já jsem tam ani nikdy nebyla 🙂 ono ani to oaplování není zas tak super - mamča viděla jednu po porodu, a měla tmavý břicho, jak se jí pak smrskla kůže a vypadalo to prý děsně, že si nejdřív mysleli, jakou to má asi chudák holka nemoc. 😉
Veru a ty sis koupila šatky nebo půjčila? Mně se zdá ta cena půjčovného vysoká, ale zas co se svatebníma šatama doma 😀

chjooo,já už chci být těhu ☹ tahle bezmocnost je strašná