Opět musíme začít od začátku
Ahojte holky,
pročítala jsem spusty diskuzí a někam se znovu zapojit je těžký. Minulý týden mě bohužel "potkal" spontánní potrat, cca 5tt . Kamarádky na MK už mám, ale poohlížím se, jestli je tu někdo s podobnou, i když smutnou, zkušeností koho teď právě čeká vše od začátku, což je...chvilku počkat a pak hurá objevit zase ty kouzelný // 😵
Budu ráda za všechny příspěvky...
Stručné shrnutí
- Spontánní potrat se v diskusi popisuje jako relativně častý problém; lékaři v příspěvcích uváděli, že "se to stává každému 10. těhotenství" a běžné medicínské řešení je revize dělohy (kyretáž) nebo konzervativní sledování s medikací dle ultrazvuku.
- Doporučení, kdy znovu začít s početím, jsou v praxi rozporuplná: lékaři v příspěvcích doporučovali intervaly od 14 dnů přes čekání na první normální menstruaci, 3 měsíce až po 6 měsíců, a konkrétní ženy v diskuzi uváděly, že některé otěhotněly už po 10 týdnech navzdory doporučení 12 týdnů.
- Po opakovaných potratech se v diskuzi zmiňují konkrétní vyšetření a postupy: genetická vyšetření plodu, histologie odbaveného materiálu, imunologická vyšetření v CARu a měření projasnění šíje (nuchal translucency) s uvedením normy vs. zvýšené hodnoty (v příspěvcích uváděná odchylka např. 6 mm vs. očekávané ~2 mm).
Q: Jak se medicky řeší spontánní potrat?
A: V diskusi jsou uváděné postupy: revize dělohy (kyretáž) v nemocnici, medikamentózní zastavení krvácení tabletami s následným kontrolním ultrazvukem a histologické vyšetření odebraného tkáňového materiálu; u několika žen proběhla operace dopoledne a propuštění domů tentýž den (př. operace v 10:00, návrat v 14:00).
Q: Za jak dlouho po revizi dělohy smím znovu otěhotnět?
A: V diskuzi gynekologové doporučovali různé intervaly: 14 dnů, počkat na první normální menstruaci, 3 měsíce nebo 6 měsíců; jedna žena uvedla, že jí bylo řečeno pauza 12 týdnů, ale otěhotněla po 10 týdnech.
Q: Jaká vyšetření se doporučují po opakovaných potratech?
A: Diskutující zmiňovaly genetická vyšetření plodu, histologii materiálu z revize, imunologické testy v CARu (Centrum asistované reprodukce) a vyšetření projasnění šíje (nuchal translucency) spolu s přesným měřením (v diskuzi bylo zmíněno zvýšení na ~6 mm vs. očekávané ~2 mm).
Q: Jak řešit opakující se vaginální výtok a záněty po potratu?
A: V diskuzi uváděly ženy léčbu antibiotiky a vaginálními globulemi, opakované kontroly u gynekologa a snahu "vyléčit čípek" před dalším těhotenstvím; jedna diskutující psala, že absolvovala řadu globulí bez trvalého efektu.
Q: Co si vzít a na co se připravit při hospitalizaci na revizi dělohy?
A: Z příspěvků: hospitalizace může být jednodenní, pacientky popisovaly příjezd ráno, zákrok v dopoledních hodinách a propuštění odpoledne; po narkóze bývá omezení vstávání, kontrola močení a jídlo až po propuštění.
Q: Jaké doplňky a bylinky ženy v diskuzi doporučovaly před dalším počátkem těhotenství?
A: V diskuzi se opakovaně uváděla kyselina listová (folát), bylina kontryhel a volně prodejné produkty typu "babyplan" (u jedné ženy upozornění, že produkt má vysoký obsah jodu a nehodí se při poruše štítné žlázy).
Závěry z diskuze
Shoda
- Spontánní potrat je pro ženy silně psychicky zatěžující zkušenost a ženy v diskuzi doporučují vzájemnou podporu.
- Revize dělohy (kyretáž) a kontrolní ultrazvuk jsou běžné medicínské postupy po potvrzeném zamlklém těhotenství.
- Kyselina listová je v diskuzi považována za důležitý suplement při plánování dalšího těhotenství.
Sporné názory
- Kdy znovu začít s pokusy o početí: někteří lékaři a ženy doporučují čekat 6 měsíců, jiní čekají na první menstruaci nebo 3 měsíce, a některé ženy otěhotněly dříve (např. po 10 týdnech).
- Příčiny potratů jsou uváděny různě: část diskutujících zmiňuje genetickou vadu (v některých příspěvcích uváděná hodnota "60 %"), jiní zmiňují infekce, imunologické poruchy nebo náhodu.
Otevřené otázky
- Jaký přesný interval je medicínsky optimální před dalším pokusem o početí po revizi dělohy (14 dnů vs. 1 MS vs. 3 měsíce vs. 6 měsíců)?
- Kdy a v jakém rozsahu je indikováno imunologické vyšetření (např. v CARu) po opakovaných potratech?
- Jak spolehlivě rozlišit příčiny potratů mezi genetickou vadou plodu, infekcí a imunologickými faktory?
Zmíněné značky a firmy
dumfinanci.cz, Podolí, Apolinář, www.laznekynzvart.cz, Tesco, Letňany, CAR
Zmíněné produkty a metody
revize dělohy (kyretáž), ultrazvuk (UTZ), projasnění šíje (nuchal translucency), histologie, genetické testy, imunologická vyšetření v CARu, kyselina listová, kontryhel, babyplan, vaginální globule, antibiotika, HAK (hormonální antikoncepce), morfin (použití při porodu), denní vyměřovací základ (DVZ), nemocenská kalkulačka (dumfinanci)
Místa a osoby
Praha, Podolí, Apolinář, Kralupy nad Vltavou, Letňany, Tesco, Orava, Štrbské Pleso, Tasos, Lázně Kynžvart
tak to já se ráno probudím a přítel bude ještě asi dlouho tuhej,bůh ví v kilik pro něj pojedu,to bude tak kolem čtvrtý 😕
pro jídlo posílám přítele..zatím,ale už je z toho nervózní,nesnáší ty fronty a překážející lidi co se 10x otočí s vozejkem 😀
no chci být ještě celej unor doma!!prostě co nejdéle!!do práce jen tak nejdu,nemám na to se tam přetvařovat!!!!!!!
No my jeli na velký nákup,nic tu nebylo a potřebovala jsem kosmetiku a drogérku atd
máš napsaný vycházky? nebo doufáš,že nikdo nepřijde? tak to kdybych byla 2měsíce doma,tak to bych se vrátila do práce a stůl bych měla asi trošku poklizenej 😅
taky nás čekaá větší nákup...máme tu houby,jak sjem dlouho nikde nebyla
jj má vycházky od 12-18 ale nemít je,tak to neřeším!!!
Poklizenej???přece by tě nevyhodili???
Já jsem ráda,že mám práci,že když onemocním,nebo půjdu na mateřskou maj velký výběr na záskok 😉
jo tak to máš dobrý,to ybch už slyšela ty kecy v práci 😒 já to tam mám trochu těžký,kolegyně odešla na mateřskou v létě,tak od tý doby shání zásklok a nikde nikdo,tak jsou trochu nervózní...no se nedivim...
mě by dělaly starosti spíš ty peníze,teď jsem marodila a přišla mi nemocenská,mě málem trefil šlak...to budou chodit do práci i polomrtví,protože,to je fakt hustý 😖
no u nás je moooocccc lidíííí 😉
No já netuším kolik přijde,to uvidím ☹ vůbec nemám představu o kolik mín to bude ☹
koukni na tu kalkulačku...tam zadáš počet dnů nemoci od kdy do kdy a hrubou mzdu (měsíční) a ono Ti to spočítá
no...je to bohžel tak..prostě mazec no 😅 ale funguje to,vždycky když jsem teď po Novým roce u dr,tak tam není moc lídí..asi těma platbama 😠
máš na mysli teďkon?
já chodim k soukr.takže mám vše "zadarmo" platim ročně 900,- a mám tom těch trapných 30,- za návštěvu pak těch trapnějších 30,- za položku na receptu slevy na hospitalizaci,utz,rntg a všechno možný...
jj teďkon ☹ ale v nemocnici myslím a ještě pobyt 60kč 😖
No já mám taky soukromou Dr a platím 200kč za vyšetření jakoby nadstandart a pak ještě těch 30 kč a recept..no klasika ☹
tak to jsem taky neplatila,jsem tam přišla ráno v 7h,v8 už jsem ležela v posteli, v10h na sále a ve 14h doma v postýlce...
no já tam byla v 11 hodin,ve 12 ležela ve 13 na sále a druhý den v 8,30 jela domů
jo,je to rychlý...jen mi řekli pokud se nevyčůrám,nejdu domů a já se probudila z narkózy apotřebovala hrozně na záchod,ale nesměla jsem vstávat 😅
nevyčůráš???co?? 😅
No já taky nesměla vstát!!!!po 2 hodinách jsem dostala napít,pak jsem mohla a musela vstát a pak jídlo až v 17,00 myslím!
jj šla jsem hned ten den domů,byla tam se mnou ještě jedna holčina,tu jsem tipovala tak na 17let 😕 ale těžko říct,já taky vypadám na 15 😅
mě řekli,že napít nám dají ale jen tak doušek,jsem se probrala a první otázka,je vše ok a dáte mi napít? a oni vše je ok,napít vám nedáme 😀 😕 a jídlo až doma 😀

kdy se chystáš jít vůbec do práce?