Opět musíme začít od začátku
Ahojte holky,
pročítala jsem spusty diskuzí a někam se znovu zapojit je těžký. Minulý týden mě bohužel "potkal" spontánní potrat, cca 5tt . Kamarádky na MK už mám, ale poohlížím se, jestli je tu někdo s podobnou, i když smutnou, zkušeností koho teď právě čeká vše od začátku, což je...chvilku počkat a pak hurá objevit zase ty kouzelný // 😵
Budu ráda za všechny příspěvky...
Stručné shrnutí
- Spontánní potrat se v diskusi popisuje jako relativně častý problém; lékaři v příspěvcích uváděli, že "se to stává každému 10. těhotenství" a běžné medicínské řešení je revize dělohy (kyretáž) nebo konzervativní sledování s medikací dle ultrazvuku.
- Doporučení, kdy znovu začít s početím, jsou v praxi rozporuplná: lékaři v příspěvcích doporučovali intervaly od 14 dnů přes čekání na první normální menstruaci, 3 měsíce až po 6 měsíců, a konkrétní ženy v diskuzi uváděly, že některé otěhotněly už po 10 týdnech navzdory doporučení 12 týdnů.
- Po opakovaných potratech se v diskuzi zmiňují konkrétní vyšetření a postupy: genetická vyšetření plodu, histologie odbaveného materiálu, imunologická vyšetření v CARu a měření projasnění šíje (nuchal translucency) s uvedením normy vs. zvýšené hodnoty (v příspěvcích uváděná odchylka např. 6 mm vs. očekávané ~2 mm).
Q: Jak se medicky řeší spontánní potrat?
A: V diskusi jsou uváděné postupy: revize dělohy (kyretáž) v nemocnici, medikamentózní zastavení krvácení tabletami s následným kontrolním ultrazvukem a histologické vyšetření odebraného tkáňového materiálu; u několika žen proběhla operace dopoledne a propuštění domů tentýž den (př. operace v 10:00, návrat v 14:00).
Q: Za jak dlouho po revizi dělohy smím znovu otěhotnět?
A: V diskuzi gynekologové doporučovali různé intervaly: 14 dnů, počkat na první normální menstruaci, 3 měsíce nebo 6 měsíců; jedna žena uvedla, že jí bylo řečeno pauza 12 týdnů, ale otěhotněla po 10 týdnech.
Q: Jaká vyšetření se doporučují po opakovaných potratech?
A: Diskutující zmiňovaly genetická vyšetření plodu, histologii materiálu z revize, imunologické testy v CARu (Centrum asistované reprodukce) a vyšetření projasnění šíje (nuchal translucency) spolu s přesným měřením (v diskuzi bylo zmíněno zvýšení na ~6 mm vs. očekávané ~2 mm).
Q: Jak řešit opakující se vaginální výtok a záněty po potratu?
A: V diskuzi uváděly ženy léčbu antibiotiky a vaginálními globulemi, opakované kontroly u gynekologa a snahu "vyléčit čípek" před dalším těhotenstvím; jedna diskutující psala, že absolvovala řadu globulí bez trvalého efektu.
Q: Co si vzít a na co se připravit při hospitalizaci na revizi dělohy?
A: Z příspěvků: hospitalizace může být jednodenní, pacientky popisovaly příjezd ráno, zákrok v dopoledních hodinách a propuštění odpoledne; po narkóze bývá omezení vstávání, kontrola močení a jídlo až po propuštění.
Q: Jaké doplňky a bylinky ženy v diskuzi doporučovaly před dalším počátkem těhotenství?
A: V diskuzi se opakovaně uváděla kyselina listová (folát), bylina kontryhel a volně prodejné produkty typu "babyplan" (u jedné ženy upozornění, že produkt má vysoký obsah jodu a nehodí se při poruše štítné žlázy).
Závěry z diskuze
Shoda
- Spontánní potrat je pro ženy silně psychicky zatěžující zkušenost a ženy v diskuzi doporučují vzájemnou podporu.
- Revize dělohy (kyretáž) a kontrolní ultrazvuk jsou běžné medicínské postupy po potvrzeném zamlklém těhotenství.
- Kyselina listová je v diskuzi považována za důležitý suplement při plánování dalšího těhotenství.
Sporné názory
- Kdy znovu začít s pokusy o početí: někteří lékaři a ženy doporučují čekat 6 měsíců, jiní čekají na první menstruaci nebo 3 měsíce, a některé ženy otěhotněly dříve (např. po 10 týdnech).
- Příčiny potratů jsou uváděny různě: část diskutujících zmiňuje genetickou vadu (v některých příspěvcích uváděná hodnota "60 %"), jiní zmiňují infekce, imunologické poruchy nebo náhodu.
Otevřené otázky
- Jaký přesný interval je medicínsky optimální před dalším pokusem o početí po revizi dělohy (14 dnů vs. 1 MS vs. 3 měsíce vs. 6 měsíců)?
- Kdy a v jakém rozsahu je indikováno imunologické vyšetření (např. v CARu) po opakovaných potratech?
- Jak spolehlivě rozlišit příčiny potratů mezi genetickou vadou plodu, infekcí a imunologickými faktory?
Zmíněné značky a firmy
dumfinanci.cz, Podolí, Apolinář, www.laznekynzvart.cz, Tesco, Letňany, CAR
Zmíněné produkty a metody
revize dělohy (kyretáž), ultrazvuk (UTZ), projasnění šíje (nuchal translucency), histologie, genetické testy, imunologická vyšetření v CARu, kyselina listová, kontryhel, babyplan, vaginální globule, antibiotika, HAK (hormonální antikoncepce), morfin (použití při porodu), denní vyměřovací základ (DVZ), nemocenská kalkulačka (dumfinanci)
Místa a osoby
Praha, Podolí, Apolinář, Kralupy nad Vltavou, Letňany, Tesco, Orava, Štrbské Pleso, Tasos, Lázně Kynžvart
musil to dělám taky 😀 ale nemám tam net!!tak si Vás musím užívat z domova ještě
ahoj holky tak jsem na konec padla dneska s hnisavou angínou. Celou noc jsem ležela v horečkách ☹ no tak mám teĎ 14 dní na uzdravování. Škoda že zrovna v půlce cyklu třeba se zrovna ovu ukáže 😠
ahojky musil!!já při angíně otěhu,ale nechala jsem si napsat Antibiotika pro těhule 🙂 ale je to pech marodit ☹
jinak mám výsledky dobrý!!kontrola je v pořádku
tak vidiš to je fajn.
No tak já určitě neotěhu protoženjsem úplně vyřízená takže na plození fakt nemám náladu 😔
musil já taky neměla,ale jak zabrali ATB tak se stalo 😅 hele a nechala jsis napsat pro těhule????
Ahoj holky! Veru, gratuluju! Já si dnes zaplatila krev - výsledky budou zítra nebo dnes odpoledne. Úplně se mi udělalo zle, když jsem tam šla - bušení srdce... Jsem fakt zvědavá jestli tohle a kdy překonám ☹
děkuju 😵 😵 😵
tan ty jsi šla nejdřív sama na krev a pak až půjdeš k Dr???neboj to bude OK
Veru, teď už bude jen líp!!!!
Dr je za dlouho, krev mě stála 214 🙂 Ty jo, ale fakt nevím, jak to zvládnu, dnes jsme koukali na krvácející jicen se žaludkem, do toho pípající přístroje, udělalo se mi špatně ☹ fuj, čím víc toho v nemocnici vidím, tím zděšenější jsem pacient 🙂
Holky, tak máme hCG 4200! Tak jsem si trochu oddychla... Ale jsem tak unavená, to je na prd, no jestli mi bere energii a jemu ej dobře, tak ať si 😵
tan supero moc gratuluju, 😵 😵
sice těm hodnotám nerozumím,ale asi to je hodně 😵 😵 😵 😅
Holky díky, jsem magor, pořád čekám, kdy se to posere...
Verčo, no doufám, že hodně...ale na JEDNOHO jako... 🙂 A jak se máte? Co nového???
tan to je skvělé a ta obava k tomu asi patří,taky se budu bát,už těd se vlastně bojím 😅
Jinak to celkem jde,je to jak na houpačce,chvilku pohoda,pak mě přepadne smutek a otázky proč???ale to se časem zpraví 😵
a co práce, už ti končí neschopnost? A co stěhování??? Měli jsme jednoho pacienta z Přílep, tak sjem si na tebe vzpomněla 😵 😵
stěhováni v dubnu!!od 1.4. jdem k našim a budem čekat kdy to předaj 😅 doufám,že brzo,pač u našich dlouho být nechci ☹
neschopnost končí,od března jdu makat!děs,jsem si doma hodně zvykla 😅
takže na apríla, dobré 🙂 Jojo, taky si říkaám, že mě to pucování a připravování svačinek docela baví 🙂 Ale taky mě pak rozčilují drobnosti 😠
no já tam nechci!!sice jsou fajn,ale jsek zvyklá na svoje a oni taky,!hlavně se jim musím přizbůsobit a každá vaříme jinak,žehlíme,no prostě kraviny,ale mě to točí!!!!moje jídlo jíst nebudou pač to neni dia bio 😅 no bude to síla,asi raději budem u mamky
Tak budeme doufam, že to brzo předaj a žádný odsouvání 😠 a oni jsou takhle šíleně na zdravou výživu?
no tátova přítelkyně ano,táta,ten by jedl všechno,nejlépe nezdravě,ale ona je Bio atd 😝

ahojky.....