Opět musíme začít od začátku
Ahojte holky,
pročítala jsem spusty diskuzí a někam se znovu zapojit je těžký. Minulý týden mě bohužel "potkal" spontánní potrat, cca 5tt . Kamarádky na MK už mám, ale poohlížím se, jestli je tu někdo s podobnou, i když smutnou, zkušeností koho teď právě čeká vše od začátku, což je...chvilku počkat a pak hurá objevit zase ty kouzelný // 😵
Budu ráda za všechny příspěvky...
Stručné shrnutí
- Spontánní potrat se v diskusi popisuje jako relativně častý problém; lékaři v příspěvcích uváděli, že "se to stává každému 10. těhotenství" a běžné medicínské řešení je revize dělohy (kyretáž) nebo konzervativní sledování s medikací dle ultrazvuku.
- Doporučení, kdy znovu začít s početím, jsou v praxi rozporuplná: lékaři v příspěvcích doporučovali intervaly od 14 dnů přes čekání na první normální menstruaci, 3 měsíce až po 6 měsíců, a konkrétní ženy v diskuzi uváděly, že některé otěhotněly už po 10 týdnech navzdory doporučení 12 týdnů.
- Po opakovaných potratech se v diskuzi zmiňují konkrétní vyšetření a postupy: genetická vyšetření plodu, histologie odbaveného materiálu, imunologická vyšetření v CARu a měření projasnění šíje (nuchal translucency) s uvedením normy vs. zvýšené hodnoty (v příspěvcích uváděná odchylka např. 6 mm vs. očekávané ~2 mm).
Q: Jak se medicky řeší spontánní potrat?
A: V diskusi jsou uváděné postupy: revize dělohy (kyretáž) v nemocnici, medikamentózní zastavení krvácení tabletami s následným kontrolním ultrazvukem a histologické vyšetření odebraného tkáňového materiálu; u několika žen proběhla operace dopoledne a propuštění domů tentýž den (př. operace v 10:00, návrat v 14:00).
Q: Za jak dlouho po revizi dělohy smím znovu otěhotnět?
A: V diskuzi gynekologové doporučovali různé intervaly: 14 dnů, počkat na první normální menstruaci, 3 měsíce nebo 6 měsíců; jedna žena uvedla, že jí bylo řečeno pauza 12 týdnů, ale otěhotněla po 10 týdnech.
Q: Jaká vyšetření se doporučují po opakovaných potratech?
A: Diskutující zmiňovaly genetická vyšetření plodu, histologii materiálu z revize, imunologické testy v CARu (Centrum asistované reprodukce) a vyšetření projasnění šíje (nuchal translucency) spolu s přesným měřením (v diskuzi bylo zmíněno zvýšení na ~6 mm vs. očekávané ~2 mm).
Q: Jak řešit opakující se vaginální výtok a záněty po potratu?
A: V diskuzi uváděly ženy léčbu antibiotiky a vaginálními globulemi, opakované kontroly u gynekologa a snahu "vyléčit čípek" před dalším těhotenstvím; jedna diskutující psala, že absolvovala řadu globulí bez trvalého efektu.
Q: Co si vzít a na co se připravit při hospitalizaci na revizi dělohy?
A: Z příspěvků: hospitalizace může být jednodenní, pacientky popisovaly příjezd ráno, zákrok v dopoledních hodinách a propuštění odpoledne; po narkóze bývá omezení vstávání, kontrola močení a jídlo až po propuštění.
Q: Jaké doplňky a bylinky ženy v diskuzi doporučovaly před dalším počátkem těhotenství?
A: V diskuzi se opakovaně uváděla kyselina listová (folát), bylina kontryhel a volně prodejné produkty typu "babyplan" (u jedné ženy upozornění, že produkt má vysoký obsah jodu a nehodí se při poruše štítné žlázy).
Závěry z diskuze
Shoda
- Spontánní potrat je pro ženy silně psychicky zatěžující zkušenost a ženy v diskuzi doporučují vzájemnou podporu.
- Revize dělohy (kyretáž) a kontrolní ultrazvuk jsou běžné medicínské postupy po potvrzeném zamlklém těhotenství.
- Kyselina listová je v diskuzi považována za důležitý suplement při plánování dalšího těhotenství.
Sporné názory
- Kdy znovu začít s pokusy o početí: někteří lékaři a ženy doporučují čekat 6 měsíců, jiní čekají na první menstruaci nebo 3 měsíce, a některé ženy otěhotněly dříve (např. po 10 týdnech).
- Příčiny potratů jsou uváděny různě: část diskutujících zmiňuje genetickou vadu (v některých příspěvcích uváděná hodnota "60 %"), jiní zmiňují infekce, imunologické poruchy nebo náhodu.
Otevřené otázky
- Jaký přesný interval je medicínsky optimální před dalším pokusem o početí po revizi dělohy (14 dnů vs. 1 MS vs. 3 měsíce vs. 6 měsíců)?
- Kdy a v jakém rozsahu je indikováno imunologické vyšetření (např. v CARu) po opakovaných potratech?
- Jak spolehlivě rozlišit příčiny potratů mezi genetickou vadou plodu, infekcí a imunologickými faktory?
Zmíněné značky a firmy
dumfinanci.cz, Podolí, Apolinář, www.laznekynzvart.cz, Tesco, Letňany, CAR
Zmíněné produkty a metody
revize dělohy (kyretáž), ultrazvuk (UTZ), projasnění šíje (nuchal translucency), histologie, genetické testy, imunologická vyšetření v CARu, kyselina listová, kontryhel, babyplan, vaginální globule, antibiotika, HAK (hormonální antikoncepce), morfin (použití při porodu), denní vyměřovací základ (DVZ), nemocenská kalkulačka (dumfinanci)
Místa a osoby
Praha, Podolí, Apolinář, Kralupy nad Vltavou, Letňany, Tesco, Orava, Štrbské Pleso, Tasos, Lázně Kynžvart
nazdarrrrrr 😅
já se včera trochu opilaaaaaaaaaaaaaa 😝 😝 😝 moje hlava,auuuuuu
hele proč by jste měli platit za zkoušení šatu???to je jedno a zadačo!!!!musíš si je vyzkoušet přece!To máš jak když si jdeš koupit džíny!Taky třebas obejdeš 5 krámů a všude zkoušíš,a platíš??Neplatíš 😀 😉
Já chci taky MS!!!!!!!!!!Místo toho mám zánět 😢
tak já nepřetáhla tolik,ale jako cítila jsem že se mi lepí pusa a hůř mluvím 😅 😀 😀 😀
čaute no to jsme se pěkně sešli při sobotě. Já zrovna obaluju brokolici jsem zapatlaná až za ušima a šmatám na komp. Kdyby byl manža vzhůru tak mi urazí ruce 😀
My jsme včera koupili jahody, měla jsem chuť si dát sklenku šampáňa 😀
Tak to jóoo, no snad si někdy anjdu čas, ale musím teď začít jízdy, jsem přihlášená do autoškoly 😖
musil, velice sexy nevěsta 😉
tanuki no ty teď jedině tak rychlý špunty 😀 😝 no sexy bych byla kdybych neměla 20 kilo navíc a měla jinej ksicht 😀 😝
Tan šampáňo jo???to já nemusím-fůůj,ale jahody bych brala 😀 😀
Já mám naštěstívařeno ze včera,dneska bych nic nezvladla 😀 😀 😀
kde je nějaká sexy nevěsta? 😅 😲
doprd*le my jdem dneska večer zas do restauračky s někým na sklenku 😲 😲 néééééééé
no já teď snídám a za pár hodin jedu na fotbal, doufám,že nezačne pršet 😖
snídaně v 11:30, taky dobrý 😀 😀 Já tu mám dnes ještě mamču, tak vaří ona 🙂
Musil fakt, kus ženský 🙂 na to se taky hraje a u mnohých i vyhrává 😉
Veru, ty vlastně nechceš pít, ty musíš, viď 😀
já taky snídám 😀 😀 jsme přijeli domu ve 3 ráno 😀 😀
Tan já fakt nepiju,mě to nedělá dobře 😖
Tak my poobědvali sluni posnídala 😀 a jdu si dát dvacet k telce a pak šup na prochajdu musim manžu vyvenčit 😅
ahojky všem, chtěla jsem vás poprosit o hlasík na http://www.avonparty.cz/ ve fotosoutěži, jsem na první straně a na fotce jsem s mojí malou Andrejkou. Stačí kliknout na fotku. Díky všem 🙂 Lucka
Mně čekají teď roštěnky, už mi kručí v břiše..
Veru, já taky moc nepiju, hlavní důvod je, že mi to prostě nechutná! Pár věcí jo, třeba Mojito, ale zas je mi líto dát 600za večer a když vypiju 2za večer, tak to pak není tak hrozné 🙂 se to tak nějak vytráví... ale jednou mi bylo hodně zle, to jsem se učila, dala si semtex, pak cca za 3hoďky 2dc vínka a to byla teda jízda. A resumé: nezkoušt redbull s vodkou 😀
redbull a vodka je dobrýýýýýý 😵 😵 na tom jsem ujížděla 😀
no mě ty míhaný nechutnaj a já po všem zvracím,a pak je mi zle,tak raději nepiju!!!
Já mám segedín ze včera 😵
Lucko máš tam hlas 😵
smutná téma.aj mne sa to stalo.otehotnela som znovu za 4 mesiace a dala som sa súkromnému lekárovi vypísať na rizikové.lebo som sa bála velmi,že by sa to mohlo zopakovať..a teraz čakám na porod 🙂)
sun..ahojky,tak to gratuluju,tak ať vše dobře dopadne 😉 kdy vám řekl doktor,že se můžete začít snažit? já jsem že jsem to teď poprvé dostala a nechci brát prášky a nechceme si dávat pozor...tak nevim teda
sluni buš do toho hned 😀
sun:gratuluju!!už se taky těším až se to znova povede a na rzikové chci jít okamžitě taky
Sluní, ještě zbývají pláštěnky 🙂 na té mé diskuzi "na koníka" jsou dvě těhu hned po první.
Holky, jdu k tomuhle doktůrkovi 🙂 http://www.porodnice.cz/poradny/42
Sluni ty už to moc řešíš 😅 jako jestli se to má stát po druhé,tak to neovlivníš nějakou zdrženlivostí
kort potom,co každej Dr říká něco jiného,jsem naprosto v klidu a na nějaké jejich čekání kašlu,buď ať se shodnou a nebo jdou do řiti 🤐

já jsem taky zvědavá co mi padne,nesnášim šaty,takže se z toho picnu 😀
mizim pro snoubence,tak pápá,možná se tu stavim později