Opět musíme začít od začátku
Ahojte holky,
pročítala jsem spusty diskuzí a někam se znovu zapojit je těžký. Minulý týden mě bohužel "potkal" spontánní potrat, cca 5tt . Kamarádky na MK už mám, ale poohlížím se, jestli je tu někdo s podobnou, i když smutnou, zkušeností koho teď právě čeká vše od začátku, což je...chvilku počkat a pak hurá objevit zase ty kouzelný // 😵
Budu ráda za všechny příspěvky...
Stručné shrnutí
- Spontánní potrat se v diskusi popisuje jako relativně častý problém; lékaři v příspěvcích uváděli, že "se to stává každému 10. těhotenství" a běžné medicínské řešení je revize dělohy (kyretáž) nebo konzervativní sledování s medikací dle ultrazvuku.
- Doporučení, kdy znovu začít s početím, jsou v praxi rozporuplná: lékaři v příspěvcích doporučovali intervaly od 14 dnů přes čekání na první normální menstruaci, 3 měsíce až po 6 měsíců, a konkrétní ženy v diskuzi uváděly, že některé otěhotněly už po 10 týdnech navzdory doporučení 12 týdnů.
- Po opakovaných potratech se v diskuzi zmiňují konkrétní vyšetření a postupy: genetická vyšetření plodu, histologie odbaveného materiálu, imunologická vyšetření v CARu a měření projasnění šíje (nuchal translucency) s uvedením normy vs. zvýšené hodnoty (v příspěvcích uváděná odchylka např. 6 mm vs. očekávané ~2 mm).
Q: Jak se medicky řeší spontánní potrat?
A: V diskusi jsou uváděné postupy: revize dělohy (kyretáž) v nemocnici, medikamentózní zastavení krvácení tabletami s následným kontrolním ultrazvukem a histologické vyšetření odebraného tkáňového materiálu; u několika žen proběhla operace dopoledne a propuštění domů tentýž den (př. operace v 10:00, návrat v 14:00).
Q: Za jak dlouho po revizi dělohy smím znovu otěhotnět?
A: V diskuzi gynekologové doporučovali různé intervaly: 14 dnů, počkat na první normální menstruaci, 3 měsíce nebo 6 měsíců; jedna žena uvedla, že jí bylo řečeno pauza 12 týdnů, ale otěhotněla po 10 týdnech.
Q: Jaká vyšetření se doporučují po opakovaných potratech?
A: Diskutující zmiňovaly genetická vyšetření plodu, histologii materiálu z revize, imunologické testy v CARu (Centrum asistované reprodukce) a vyšetření projasnění šíje (nuchal translucency) spolu s přesným měřením (v diskuzi bylo zmíněno zvýšení na ~6 mm vs. očekávané ~2 mm).
Q: Jak řešit opakující se vaginální výtok a záněty po potratu?
A: V diskuzi uváděly ženy léčbu antibiotiky a vaginálními globulemi, opakované kontroly u gynekologa a snahu "vyléčit čípek" před dalším těhotenstvím; jedna diskutující psala, že absolvovala řadu globulí bez trvalého efektu.
Q: Co si vzít a na co se připravit při hospitalizaci na revizi dělohy?
A: Z příspěvků: hospitalizace může být jednodenní, pacientky popisovaly příjezd ráno, zákrok v dopoledních hodinách a propuštění odpoledne; po narkóze bývá omezení vstávání, kontrola močení a jídlo až po propuštění.
Q: Jaké doplňky a bylinky ženy v diskuzi doporučovaly před dalším počátkem těhotenství?
A: V diskuzi se opakovaně uváděla kyselina listová (folát), bylina kontryhel a volně prodejné produkty typu "babyplan" (u jedné ženy upozornění, že produkt má vysoký obsah jodu a nehodí se při poruše štítné žlázy).
Závěry z diskuze
Shoda
- Spontánní potrat je pro ženy silně psychicky zatěžující zkušenost a ženy v diskuzi doporučují vzájemnou podporu.
- Revize dělohy (kyretáž) a kontrolní ultrazvuk jsou běžné medicínské postupy po potvrzeném zamlklém těhotenství.
- Kyselina listová je v diskuzi považována za důležitý suplement při plánování dalšího těhotenství.
Sporné názory
- Kdy znovu začít s pokusy o početí: někteří lékaři a ženy doporučují čekat 6 měsíců, jiní čekají na první menstruaci nebo 3 měsíce, a některé ženy otěhotněly dříve (např. po 10 týdnech).
- Příčiny potratů jsou uváděny různě: část diskutujících zmiňuje genetickou vadu (v některých příspěvcích uváděná hodnota "60 %"), jiní zmiňují infekce, imunologické poruchy nebo náhodu.
Otevřené otázky
- Jaký přesný interval je medicínsky optimální před dalším pokusem o početí po revizi dělohy (14 dnů vs. 1 MS vs. 3 měsíce vs. 6 měsíců)?
- Kdy a v jakém rozsahu je indikováno imunologické vyšetření (např. v CARu) po opakovaných potratech?
- Jak spolehlivě rozlišit příčiny potratů mezi genetickou vadou plodu, infekcí a imunologickými faktory?
Zmíněné značky a firmy
dumfinanci.cz, Podolí, Apolinář, www.laznekynzvart.cz, Tesco, Letňany, CAR
Zmíněné produkty a metody
revize dělohy (kyretáž), ultrazvuk (UTZ), projasnění šíje (nuchal translucency), histologie, genetické testy, imunologická vyšetření v CARu, kyselina listová, kontryhel, babyplan, vaginální globule, antibiotika, HAK (hormonální antikoncepce), morfin (použití při porodu), denní vyměřovací základ (DVZ), nemocenská kalkulačka (dumfinanci)
Místa a osoby
Praha, Podolí, Apolinář, Kralupy nad Vltavou, Letňany, Tesco, Orava, Štrbské Pleso, Tasos, Lázně Kynžvart
musil...jsem po 14dnech v práci a jsem na prášky,mě tu všichni se*ou 😖
jinak 8.8. se vdávám 😵
sluni to gratuĺuju 8 je moje šťastné číslo 😀
jinak i mě tu všichni serou neboj asi jsou nějaký erupce na slunci 🙄
mám já vím... tady to totiž fakt není jiný. Pořád někdo prudí... a kde budete mís svatbičku a jaký barvičky a šatičky povídej přeháněj mě strašně baví svatby s tou naší jsem se vyřádila 😀 😵
chtěli bysme zeleno-bílou svatbu,jsou to barvy našeho oblíbenýho fotbal.klubu,prostě auto máme zelený,pokoj zelenej,já mám pěněženku,oblečení no prostě závislost 😀 všecho j e na začátku,chceme malinkou svatbu,nic mega,na to nejsou peníze 😖
moncika..ahojky,teď na to trochu nemyslim,mám v hlavince svatbu 😅 😀 ale stejně se těším až přijde MS 😕
sluni my měli taky malou svatbu ale přesto že samochvála smrdí musím říct že fakt povedeně zorganizovanou 😅
sluninka, mozem sa k vam pridat? sledovala som tvoj osud a verila, ze ti nakoniec lekari povedia, ze ste stale dvaja a ze vsetko bude v poriadku... ☹ je mi luto, ze to nevyslo... ☹
myslim, ze prvykrat som ta zaregistrovala v augustovkach...ale mozno sa mylim. Ja som tam mala patrit, ale povedala som si, ze az ked budeme v 13tt. Nestalo sa, bohuzial sme o babatko prisli v 11tt. a to presne pred 2tyzdnami a 1 dnom To uz bolo druhe babatko o ktore sme prisli. ☹ Prvykrat sme stratili nasho chlapceka v auguste 2007 v 21tt....som rada, ze si zalozila tuto temu, ano je vela podobnych tem, no tam su uz pomaly vsetky opat tehu a my sme teraz take zranene ☹
sluni, chapem tvoje pocity, idem tym kazdy jeden den....boli to a nedokazem si predstavit, ze by sme mali cakat 6 mesiacov-tolko mame "prikazane" od lekara....prvykrat sme neposluchli a otehotnela som po 3 mesiacoch a lekari vravia, ze to mohlo byt aj tym, ze sme nepockali a maternica nebola zregenerovana...ja asi teda pockam, beriem znova tu hnusobu HAK...nenavidim ju 😠
sluni já měla dražší šaty 8500 kč a manželák si koupil fungl nový kvádro 7000 kč takže to nesmíš tak brát v potaz ale i s tim tak cca 45 tisíc. Napíšu ti IP s přesnějším rozpočtem
tanity..ahojky,určitě,vítej 😉
mě těch půl roku přijde jako nesmysl..a to že je to způsobený tím,je jen lékařská výmluva
my sme mali tiez malu svadbu, no malu....asi 50 ludi, no bola uplne najuzasnejsia a najkrajsia 😀 asi ako pre kazdeho...boli sme spolu 9 rokov a tak sme si to naplno vychutnali a uzivali si kazducky jeden okamzik...inak brali sme sa 7.8. pred skoro 4 rokmi 😉
ja viem, my sme taaaaaaaaaaaaaaaaki staaaaaaaaaaaaaaari 😀 ale nie, sme spolu uz 12 rokov, poznali sme sa od mojich 17-tich, je to moja laska zivotna, ten moj drahy muz....aj 2 roky stacia na to, aby si vedela, ze je to ten pravy 😀 zasnubili sme sa presne rok po nasom zoznameni sa a potom sme cakali "nekonecne" dlho, kym sme sa vzali. Ale ako vsetko, na co musis cakat (nie az tak nasou vinou 🙂 ) stoji zato!! preto verim, ze aj ked sa teraz takto trapime s babatkami, tak to nakoniec bude stat za to a budeme uz uplne stastni, sme stastni aj teraz, len k dokonalosti chybaju male deturence 🙂
sluni my jsme spolu 7 😅 krásných let 😅 ale na svatbu nějak předtím nebyl čas.... tak jsme si to vynahradili loni 😵
musilka, aj ty dvakrat ☹ ☹ ☹ aj my............ja mam v sebe taaaky hnev, dievcata.....hnevate sa aj vy? Ja sa toho hnevu nedokazem zbavit......normalne nadavam a len by som nieco rozbijala......vcera som sa trosku zkludnila, boli sme sa prejst na Strbske pleso (byvame pod tatrami) a tak mi ten cisty vzduch asi dobre urobil 😉
tanity to se máš já taky bydlim v krásný přírodě českého ráje 😀 .... a u vás na slovensku je krásně my byli v létě na dovče na Oravě a jsme z toho úplně nadšená... chtěli bysme i letos jet k vám na dovču ale ještě nevíme kam 😅
tááák,právě mi potvrdili termín 😀 8.8.08 v 11h...ale bohužel v kapli,protože o tento termín je moooooc velký zájem a nestihlo by se to stěhovat..no nevadí no,tak to bude v kapli…. 😵

hihi to mi pomůže 😵 😵 😀 😀
tak já jdu!!!