Opět musíme začít od začátku
Ahojte holky,
pročítala jsem spusty diskuzí a někam se znovu zapojit je těžký. Minulý týden mě bohužel "potkal" spontánní potrat, cca 5tt . Kamarádky na MK už mám, ale poohlížím se, jestli je tu někdo s podobnou, i když smutnou, zkušeností koho teď právě čeká vše od začátku, což je...chvilku počkat a pak hurá objevit zase ty kouzelný // 😵
Budu ráda za všechny příspěvky...
Stručné shrnutí
- Spontánní potrat se v diskusi popisuje jako relativně častý problém; lékaři v příspěvcích uváděli, že "se to stává každému 10. těhotenství" a běžné medicínské řešení je revize dělohy (kyretáž) nebo konzervativní sledování s medikací dle ultrazvuku.
- Doporučení, kdy znovu začít s početím, jsou v praxi rozporuplná: lékaři v příspěvcích doporučovali intervaly od 14 dnů přes čekání na první normální menstruaci, 3 měsíce až po 6 měsíců, a konkrétní ženy v diskuzi uváděly, že některé otěhotněly už po 10 týdnech navzdory doporučení 12 týdnů.
- Po opakovaných potratech se v diskuzi zmiňují konkrétní vyšetření a postupy: genetická vyšetření plodu, histologie odbaveného materiálu, imunologická vyšetření v CARu a měření projasnění šíje (nuchal translucency) s uvedením normy vs. zvýšené hodnoty (v příspěvcích uváděná odchylka např. 6 mm vs. očekávané ~2 mm).
Q: Jak se medicky řeší spontánní potrat?
A: V diskusi jsou uváděné postupy: revize dělohy (kyretáž) v nemocnici, medikamentózní zastavení krvácení tabletami s následným kontrolním ultrazvukem a histologické vyšetření odebraného tkáňového materiálu; u několika žen proběhla operace dopoledne a propuštění domů tentýž den (př. operace v 10:00, návrat v 14:00).
Q: Za jak dlouho po revizi dělohy smím znovu otěhotnět?
A: V diskuzi gynekologové doporučovali různé intervaly: 14 dnů, počkat na první normální menstruaci, 3 měsíce nebo 6 měsíců; jedna žena uvedla, že jí bylo řečeno pauza 12 týdnů, ale otěhotněla po 10 týdnech.
Q: Jaká vyšetření se doporučují po opakovaných potratech?
A: Diskutující zmiňovaly genetická vyšetření plodu, histologii materiálu z revize, imunologické testy v CARu (Centrum asistované reprodukce) a vyšetření projasnění šíje (nuchal translucency) spolu s přesným měřením (v diskuzi bylo zmíněno zvýšení na ~6 mm vs. očekávané ~2 mm).
Q: Jak řešit opakující se vaginální výtok a záněty po potratu?
A: V diskuzi uváděly ženy léčbu antibiotiky a vaginálními globulemi, opakované kontroly u gynekologa a snahu "vyléčit čípek" před dalším těhotenstvím; jedna diskutující psala, že absolvovala řadu globulí bez trvalého efektu.
Q: Co si vzít a na co se připravit při hospitalizaci na revizi dělohy?
A: Z příspěvků: hospitalizace může být jednodenní, pacientky popisovaly příjezd ráno, zákrok v dopoledních hodinách a propuštění odpoledne; po narkóze bývá omezení vstávání, kontrola močení a jídlo až po propuštění.
Q: Jaké doplňky a bylinky ženy v diskuzi doporučovaly před dalším počátkem těhotenství?
A: V diskuzi se opakovaně uváděla kyselina listová (folát), bylina kontryhel a volně prodejné produkty typu "babyplan" (u jedné ženy upozornění, že produkt má vysoký obsah jodu a nehodí se při poruše štítné žlázy).
Závěry z diskuze
Shoda
- Spontánní potrat je pro ženy silně psychicky zatěžující zkušenost a ženy v diskuzi doporučují vzájemnou podporu.
- Revize dělohy (kyretáž) a kontrolní ultrazvuk jsou běžné medicínské postupy po potvrzeném zamlklém těhotenství.
- Kyselina listová je v diskuzi považována za důležitý suplement při plánování dalšího těhotenství.
Sporné názory
- Kdy znovu začít s pokusy o početí: někteří lékaři a ženy doporučují čekat 6 měsíců, jiní čekají na první menstruaci nebo 3 měsíce, a některé ženy otěhotněly dříve (např. po 10 týdnech).
- Příčiny potratů jsou uváděny různě: část diskutujících zmiňuje genetickou vadu (v některých příspěvcích uváděná hodnota "60 %"), jiní zmiňují infekce, imunologické poruchy nebo náhodu.
Otevřené otázky
- Jaký přesný interval je medicínsky optimální před dalším pokusem o početí po revizi dělohy (14 dnů vs. 1 MS vs. 3 měsíce vs. 6 měsíců)?
- Kdy a v jakém rozsahu je indikováno imunologické vyšetření (např. v CARu) po opakovaných potratech?
- Jak spolehlivě rozlišit příčiny potratů mezi genetickou vadou plodu, infekcí a imunologickými faktory?
Zmíněné značky a firmy
dumfinanci.cz, Podolí, Apolinář, www.laznekynzvart.cz, Tesco, Letňany, CAR
Zmíněné produkty a metody
revize dělohy (kyretáž), ultrazvuk (UTZ), projasnění šíje (nuchal translucency), histologie, genetické testy, imunologická vyšetření v CARu, kyselina listová, kontryhel, babyplan, vaginální globule, antibiotika, HAK (hormonální antikoncepce), morfin (použití při porodu), denní vyměřovací základ (DVZ), nemocenská kalkulačka (dumfinanci)
Místa a osoby
Praha, Podolí, Apolinář, Kralupy nad Vltavou, Letňany, Tesco, Orava, Štrbské Pleso, Tasos, Lázně Kynžvart
jo Sluni a po debatě s manžou,jestli po 6ti nedělí bude vše OK,nebude problém,jdem na to!!!nebudem nic hrotit,ale hlídat se nebudem a uvidíme!!!!!!!! 😉
musil....jůů,romantika 😀
niky…já počkám co mi poví dr,ale jak z něj vypadne půl roku,tak na to fakt kašlu,to bych nevydržela
no budeme mít nabytý červen jdu svědkovat na jednu mini svatbičku dva dny před odletem na dovču 😅
no říkám,uvidím po 6ti nedělí jak bude vnitřek vypadat a když dobrý,tak se hlídat nebudem!!necháme volný průběh
musil..tak to je výhoda,ne? Aspoň nebudeš myslet na kravinky 😉
niky..tak to my asi taky 😕
no já nechci nic řikat ale my jsme taky nedodrželi 6- ti měsíční pauzu a stalo se nám to znovu 😔 teĎ jí sice taky neodoržujem ale budu ráda když si mimis ještěn počká a já budu klidnější
musilka, no to je super, to sa velmi vytesujem s tebou!!! 😀 bude vam tam krasne a romanticky, verim.
niikkyy, aj moj manzel mi vravel, ze tam da vypoved, takze tak.... 😖 ale chapem ho a podporim, ved co nam ine ostava, nie je tam proste spokojny.
sluni, niikky, ano po druhy ☹ ☹
pricinu nevieme, cakame na testy, ale boli to dva uplne odlisne pripady....prvykrat som o babatko prisla v 21tt a teraz druhykrat v 11tt.....zatial predbezne je to vraj "geneticka chyba plodu", co je vacsina potratov, ale ideme na testy. Osobne sa citim zdrava a vsetky moje "zenske veci" su vraj uplne v najlepsom poriadku, nemam ziadne cystym ziadne problemy, menstruacia ukazkova 28dnovy cyklus, ziadne infekcie, nic vobec nic....manzel to iste, otehotneli sme po obidva razy hned na poprve, takze vazne neviem....gynda hovori, ze proste "smola", ale ze urobime nejake testy. Adamka som normalne musela porodit a tiez sme si ho pochovali:(
tanity....bože musela porodit? ak to by mě zabilo,jééžiš ☹ až mám husí kůži,to muselo být něco strašnýho
musil...počkám co mi poradí pan doktor 😒 ale mám z toho strach a mít ho určitě budu
tanity to je šílený ten 21tt!!!!!!!ale taky bych ho pochovala,ale je to drsný!! 😔 nemám co říct 😔
inak, oba missed....a tiez sme sa neudrzali 6 mesiacov a stalo sa to znova, preto teraz pockame, nie je nic horsie ako prist po prvej strate babatko znova aj o to druhe, to sa vsetko vracia ako bumerang a je to este horsie ako prvykrat. Ono ta tuzba po babatku po strate je obrovska, a mas pocit, ze to vylieci len druhe babatko, a aj vylieci....no ked o nho prides-znova- zasiahne ta to stonasobne viacej. A pridu vycitky-nemohli sme predsa pockat tie 2-3 mesiace? ved sme tomu druhemu babatku nedali 100% sancu.....tiez si myslim, ze tych 6 mesiacov je skor pre psychiku....telo je svina, zradi ta, ale da sa do poriadku rychlo....to dusa a srdiecko bolia dlho....
niikkyy u mě byly oba potraty totožný. 6-7 tt a pravděpodobně moje imunologická vada. Tvořím si proti nim protlátky. V březnu jdeme do CARu kde mě budou podrobněji vyšetřovat a uvidí se co a jak. Asi mi budou muset nějakými preparáty snižovat imunitu
tanity to ano!!ale mě Dr řekl 3 měsíce a no máš 6ti nedělí a pak MS a ono to ty dva měsíce budou a pak děj se vůle boží!!!uvidíme!!! 😉
musil to je taky síla!!!!! 😔
u nás nevědí!čekám na výsledky!!ale jedno mtvré a druhé asi gen,vada!při projasnění šíje má být odchylka do 2mm a my měli 6mm ☹
viete, ono sa to tazko rozprava, ale ja som rada, ze som Adamka porodila a videla, ze sme s nim mohli chvilu byt sami a prejst si tym vsetkym....tym je to take "ukoncene"....vas netrapi co sa stalo s nasimi plodikmi.....ved Fazulku som potratila do hnusnej vlozky v zachode v nemocnici a potom.....neviem, co s nou urobili, ale bol tam taky velikansky kos na vlozky a ja som tam chodila s placom pozerat, ci tam nie je....potom mi vraveli, ze to poslali na histologiu....ale naozaj to bolo s Adamkom krute, bolest mrtveho dietatka je vraj horsia ako ziveho, lebo jednoducho nespolupracuje....chudatko. A ja som odmietala vsetky lieky a injekcie v domneni ze mu "ublizim"...az kym nebolo neskoro a v tych najvacsich kontrakciach som si dal pichnut morfium....no viete co vam poviem? Neco sileni....po "tom" na bolest uplne zabudnete, proste zmizne a zabudnete. Tiez to nieje az take hrozne, ked viete, ze na konci tej vasej bolesti je zdrave a zive babatko....bolest je hlavne psychicka....tu nezabudnete.
musil, to aspon vies, co treba riesit....existuju preparaty, ktore budes brat a bude dobre, uvidis. Mam niekde ulozene clanky v anglictine prave ohladom tohto imunit problemu.....ak chces, poslem ti nejake adresy, ale je to vsetko v anglictine. Dostala som sa k tomu cez jednu holku tu na konovi, spominala knihu "Is your body baby-friendly?" a cez to postupne som si nasla viac odkazov.
niikkyy, aj ty dva?? ☹ ☹ a co sa stalo? aj u vas asi missed, ze?
copak je to to missed? zamlklý potrat? mě dr řekl,že jsem měla spontánní 😒
Sluni, kazda strata detatka je smutna a kruta, vsak? Nezalezi ako on prides a kedy, proste je to od prveho okamihu tvoje dietatko....chapem, ze nechcete cakat, poznam pripady, ked za zadrilo hned od cistenia a bolo vsetko v poriadku, no su aj pripady, ked nebolo....(vid ja a musil ☹ ) vraj je dolezite, aby si si od prveho okamziku verila, ze to bude dobra....ja verila, ale boli tam obavy....a myslim, ze hlavne preto, ze ubehol len kratky cas a ja som nemala sancu sa s tym totalne zmierit.....povedali sme si s muzom, ze aj napriek tomu to riskneme a skusime....nevyslo. Verim vsak, ze ked sa rozhodnete aj skor, ze bude dobre. Len si treba premysliet, ci ste schopni prechadzat tym istym znova....my sme si povedali, ze hej, ale skutocnost bola ina....neboli sme pripraveni. No kedy je asi tak dobry cas? to nezaruci nikto, ani ten najmudrejsi lekar na svete, to viete len vy sami...
tanity to je děsný!!!!! 😔
to jsem i celkem rádá,že to ze mě nikde nevypadlo,že plody odebrali na sále,že jsem to neviděla!!
Ano jeden missed a druhý vývoj,vada asi! ☹
tanity..to máš pravdu...ono to stejně přijde tak jako tak. a je jedno kdy ☹
ano, missed je zamlkly, cize ty si myslis, ze je vsetko ok, ale babatko je uz mrtve... ☹ a tvoje telo ti nedava ziadne znamenia, nekrvacas ani nic podobne.....ja som vsak vedela, ze nieco nie je v poriadku, lebo Adamko uz kopkal a to bolo nadherne a potom jedneho dna sialene kopkal a potom uz nic.....len ticho a prazdno....a vymizli tehotenske priznaky....proste som sa uz tehotna vobec necitila a vedela som, ze je zle.....ultrazvuk potvrdil moje najhorie obavy....nemohla som sa ani na obrazovku pozriet a srdce mi islo vyskocit, tak som sa bala....a potom prisli tie krute slova.....pri nasej malej fazulke som to necitila, prave naopak....tehu priznaky som mala este 3 dni po kyrete....to bolo tiez missed, ale zacala som krvacat, lebo som den predtym mala strasne perny a dvihala som deti....to spustilo potrat....
sluni my bylo velikostně OK ale mrtvý a druhý mělo tu šíji špatnou!Takže by bylo postižené!!mělo velký prosak 😔
jdu dodělat papání a jsem tu hned
tanity...sestřenka mojí kamarádky taky musela porodit mrtvé mimčo,ale nikdo nic netušil,říkala,že kopalo,ale ve skutečnosti už jen plavalo mrtvé v plod vodě.šla na předčas.porod a bohužel,porodila ho mrtvé ☹ 😢
sluni, ked nechcelo rast, to sa tiez povazuje za formu missed...proste nerastie, to znamena, ze sa prestalo vyvijat a tak odumrelo....je to tiez forma missed....ak ta to utesi, v takom skorom stadiu je to uplne "normalne" (prepac za vyraz, to tvrdia lekari) a bezne a su to naozaj v povacsine vyvojove poruchy plodiku....az takych 50-60 ba aj 80% tehu sa takto konci....ja len sa pytam, preco vsade okolo mna v rodine su vsetci ok, a my mame taku smolu....niikkyy, je mi to luto, vyzera, ze aj vy mate proste "smolu".....dovar papanie a nech chutna 😎

sluni jo a budeme tam i v den výročí svatby 🙂