Potřetí jsme přišli o miminko. Máte podobnou zkušenost?
Ahoj holky,
tak se jdu taky svěřit se svým trápením.....Už potřetí jsme přišli minulý týden o miminko - (poprvé 12 tt (revize), pak 7 tt, naposled 10 tt-2x revize). Jsem z toho smutná, nevím, čím to je, že miminku přestane bít srdíčko.... Máte někdo podobnou zkušenost nebo znáte někoho, komu už pak to další - třetí, čtvrté či páté mimi vyšlo? Je mi 28 a žádné dítě ještě nemáme. Kde pořád brát tu chuť do dalšího snažení, když ani // není u mě výhra?
Díky za rady a zkušenosti.
Stručné shrnutí
- Po opakovaných samovolných potratech se v diskusi doporučuje cílené vyšetření zahrnující genetiku, hematologii (trombofilie), imunologii, hormonální profil a kontrolu štítné žlázy jako první kroky k zjištění příčiny.
- Užívání podpůrných postupů v předchozích případech v diskusi zahrnovalo hospitalizaci a monitorování, serkláž (cerkláž), léky jako DUPHASTON, magnézium, ascorutin a postupy podle hematologa; konkrétní medikace pro trombofilie nebyly v diskuzi jmenovány.
- V diskusi byly doporučeny různé intervaly mezi potratem a dalším snažením: běžně 3–6 měsíců, ale některé ženy zmiňovaly zkoušet po 2 menstruačních cyklech (cca 2 měsíce); genetické vyšetření bylo v několika příspěvcích uvedeno jako trvající zhruba 2–3 měsíce.
Nejčastější otázky
Q: Jaká vyšetření se doporučují po třech a více samovolných potratech?
A: V diskuzi jsou opakovaně uváděna gynekologická vyšetření, hormonální profil, imunologie, reprodukční genetika, hematologická vyšetření (testy na trombofilii), endokrinologické vyšetření a kontrola štítné žlázy.
Q: Jaké konkrétní testy na trombofilii se v diskusi zmiňovaly?
A: Uživatele zmiňovaly testy na vrozenou trombofilii včetně MTHFR a Leiden faktoru a doporučovaly konzultaci s hematologem.
Q: Jak probíhá genetické vyšetření podle zkušeností v diskuzi?
A: Podle zkušeností se bere krev oběma partnerům, dělá se podrobný rodokmen ("strom" rodinných onemocnění) a vyřízení závěrečného posudku na genetice může podle příspěvků trvat přibližně 2–3 měsíce.
Q: Jak dlouho čekat po potratu než znovu zkusit otěhotnět?
A: V diskuzi byly doporučované intervaly 3–6 měsíců podle lékaře a stavu pacientky; několik žen uvedlo, že jejich lékař povolil snahu již po 2 menstruačních cyklech (cca 2 měsíce).
Q: Co dělat, pokud se objeví hematóm nebo krvácení v raném těhotenství?
A: V příspěvcích ženy popisovaly hospitalizaci, sledování prietoků a monitorování, doplňkové podpůrné prostředky jako magnézium, ascorutin nebo homeopatii; konkrétní režim by měl stanovit gynekolog nebo perinatolog.
Q: Když se najde příčina (např. trombofilie), řeší se to léky nebo injekcemi?
A: Účastnice psaly, že pokud se něco najde, „všechno se dá léčit“ a doporučovaly konzultaci s hematologem; v diskusi však nebyly konkrétně jmenovány standardní antikoagulační léky.
Q: Má smysl vyšetřit i partnera?
A: Ano, v diskusi vícero žen doporučovalo vyšetření partnera včetně spermogramu a krevních vyšetření při genetice.
Q: Které podpůrné intervence se v praxi zmiňovaly u žen, které těhotenství udržely?
A: V příspěvcích byly zmíněny serkláž (cerkláž), hospitalizace a intenzivní monitorování, DUPHASTON v raném těhotenství, magnézium a v některých případech homeopatie.
Závěry z diskuze
Shoda
- Po třetím potratu musí lékař zahájit vyšetření.
- Vyšetření by měla zahrnovat genetiku, hematologii (trombofilii), imunologii, hormonální profil a kontrolu štítné žlázy.
- Na genetice se bere krev oběma partnerům a zpracování závěru může trvat několik týdnů až měsíců.
Sporné názory
- Některé ženy přisuzují opakovaným potratům význam psychiky a doporučují odpočinek a koncept „nebýt ve stresu“, zatímco jiné zdůrazňují nutnost podrobných medicínských vyšetření a cílené léčby (hematologie, genetika).
- Některé příspěvky doporučují čekat 3–6 měsíců do dalšího snažení, jiné ženy zmiňují, že zkoušely znovu již po 1–2 menstruačních cyklech.
Otevřené otázky
- U části žen zůstává příčina opakovaných potratů nenalezená; otázka „proč se to děje“ často zůstává nezodpovězena.
- Jaký je optimální a individuálně nejbezpečnější interval mezi potratením a novou snahou o otěhotnění pro různé příčiny potratů.
- Jaká specifická farmakoterapie (konkrétní léky/dávkování) je nejúčinnější při léčbě trombofilie v těhotenství.
Zmíněné značky a firmy
Modrykonik, Infertilní poradna, Ilavský, Navrátil
Zmíněné produkty a metody
MTHFR, Leiden faktor, testy na vrozenou trombofilii, reprodukční genetika, imunologie, hormonální profil, kontrola štítné žlázy, spermogram, krevní testy, hysteroskopie, rentgen dělohy, 3D ultrazvuk, serkláž (cerkláž), DUPHASTON, magnézium, ascorutin, homeopatie, pitva
Místa a osoby
Praha, TT, Ilavský, Navrátil, Modrykonik
ahojky nef, az etrza som konecne nasla tuto temu a vidim, ez uz mas krasne babatenko pri sebe..tak ti straaaaaaaasne moc dodatocne blahozelam..mala je aozaj starsne krasnucka... 😉
Holky děkuju. Pomohlo mi, že jsem to napsala.
Chaala- přesně, měla jsem to také tak. Na konci 4.měsíce jsem měla o 3kg míň, než před těhotenstvím.
Příští středu nás čeká konzultace v Gennetu ohledně genet. vyšetření nás obou. Doktorce se nezdají výsledky chromoz. rozboru - moc tomu nerozumím, tak uvidíme 😒
Pajdulko,v úterý by asi měli být výsledky z genetiky. Doufám,že budou v pořádku a pak už to necháme přírodě 🙂 I když od pondělí jsem zpátky v práci, po čtyřech letech a vůbec nestíhám. Tak ani nevím, jestli bude nějaký čas 😀 😀 Ale člověk na to nemá čas ani pomyslet.Od rána se nezastaví.
Peto79, už jste v Gennetu byli nebo Ti ten chrom.rozbor dělala tvoje gynekoložka?Doufám, že budete mít všechno v pořádku.
ahoj tehulka,dakujem...a vam to ide ako?Maly rastie ako z vody,ze? 😉 Pekne narastol a vidim,ze uz si podoprety aj sedka🙂
chala- Jak ti dopadly výsledky? včera jsme byli s manželem na odběrech a teď musíme 3-4 týdny čekat na výsledky. Před tím se jednalo o chrom. rozbor miminka (z plodové vody) a protože byl špatný, šli jsme na testy oba. Zjistí, zda to byla náhodná chyba, nebo jsme nositeli my.
Chaala-tak jak? Nás nikam neposlali prý to byla náhoda.Tak jim budu věřit 😒 No a jinak dorazila první MS a jdem do toho hned,už aby to bylo...........jinak já si nemoc.prodloužila ještě o týden ,ale stejně se mi nechce.
Ahoj holky 🙂 ,tak výsledky z Gennetu ještě nemám. V úterý to byly 4týdny, mám to zkusit v pondělí. Tak nevím. Říkali,že když bude vše v pořádku,tak to pošlou jen mojí doktorce. Kdyby něco bylo,tak mi rovnou zavolají. Ve středu ještě nevolali a u doktorky také nic nebylo. Tak čekáme.
Pajdulko,taky už to po první menstruaci necháváme osudu. Přišla,tak bez ochrany,ale plodné dny nehlídám. Teď jsem se ještě vrátila do práce,tak ani není čas 😀
Peto79,to jsem zvědavá,jak dopadnete. Snad co nejlépe 😉
Ahoj, mám podobnou zkušenost, já jsem přišla o mimi 5x naposledy teď před týdnem ☹((( je mi také 28 a miminko jsem strašně moc chtěla. Vyšetření už mám, na nic se nepřišlo. Nevím co dál..zda riskovat nebo čekat nevím na co. ☹
My sme prisli tiez o mimi, prestalo sa vyvijat v cca. tyzdni,ale nechali ma s tym do 9. tyzdna, zajtra idem na cistenie.
Ale pristup personalu je dost necitlivy a to som na sukromnej klinike. Este sa nejaka doktorka pomylila a doniesla mi nejake papiere na interrupciu, po par minutach som jej povedala,ze to babo uz nezije, ze to bolo velmi zelane tehotenstvo a jednoducho to musi ist na cistenie,lebo sa neda inak. Tak sa velmi ospravedlnovala,ale bolo to strasne neprijemne.
Proste mala klinika a maju tam v takychto veciach bordel...:(
Uvidime co bude o par mesiacov,ale mam z toho strasny pocit,vobec sa bojim,ze take nieco prezijem znovu.
Rozmyslam ci si mam nechat spravit nejake testy,ale oni mi doporucili len toxoplazmozu,ktoru by som ani nemala kde dostat....Mozno je to aj mojou polohou amternice,ze je nejak viac otocena dozadu. Ja fakt neviem,ale uz sa bojim hned otehotniet,aj ked to je asi najlepsi liek na takuto stratu.
@pajinkaa aj ja som na tom podobne prvy krat to bolo 20tt potom 8tt a naposledy 13tt aj ja som z toho zufala
ahoj holky,
s tou srážlivostí nevím, ale myslím, že mi zkoušeli kde co..
Dáši, to je mi moc líto ☹(( U mě to nakonec dopadlo dobře... i když po třikrát to nevyšlo a počtvrté to bylo těhu v rohu děložním (forma mimoděložního - takže operace a konec)... ale popáté to klaplo a skoro do roka od té operace se nám narodil chlapeček .. a v jeho 26 měsících pak holčička.. byly to rizikové těhu se špiněním, otvíráním.. ale všechno dobře dopadlo a děti se narodily v 39 tt 🙂
U mě to potrácení prý mohlo být náhoda, chřipka, toxoplazmoza, myom... nic nebylo ofiko potvrzené.. ale tohle mi říkali..
Přeju všem hrozně moc štěstí a síly vydržet!!!! Odměna pak za ty nervy a hrůzy stojí!!! 🙂
@parybka jasné, že sa malá narodí, mysli na ňu alebo na neho ako na chlapčeka alebo na dievčatko nie ako na bábätko daj mu meno, je jedno či sa trafíš, ono sa ti o ňom sníva ako ho máš oblečené, ja to volám "záblesky".Mne sa stále dookola sníval so synom jeden obraz v ružových vecičkách, myslela som si teda,že budeme mať dievčatko ani som nechcela vedieť, že budeme mať synčeka, a potom som ho videla u babky oblečeného v ružovom po dcérke, presne tá istá scénka ako v tehu snoch. A to bol úplne krásny pocit. Držím vám obidvom veľmi palce.

Ahojky chaala jo je to docela dobrý,teď mám malé dilema.Mam pocit že tomu mýmu to ujelo a ja pořád měřim a čekám a nic.No snad jen plašim.......co ty a snažení?