První kroky k dítěti
Každá rada k užitku... 😎
Stručné shrnutí
- Kyselina listová se doporučuje užívat před plánovaným otěhotněním a běžné volně prodejné přípravky obsahují kolem 400 µg kyseliny listové v jedné tabletě, přičemž některé zdroje v diskusi doporučovaly začít už asi 3 měsíce před početím.
- Bylinné přípravky jako kontryhelový (alchemilkový) čaj a kotvičník se v diskusi uváděly jako dostupné nelekářské možnosti pro úpravu cyklu a podporu plodnosti, avšak dávkování a účinky uživatelky popisovaly různě (např. doporučení 1–3x denně nebo max. 2x denně 0,5 l).
- Metody pro zjištění ovulace zmiňované v diskusi zahrnují měření bazální teploty (BT), ovulační testy (cenově náročné, vyžadují více testů), ultrazvuk/folikulometrii a hormonální krevní vyšetření; při PCO byla v diskusi uvedena možnost laparoskopické zákroku a asistovaných metod jako IUI/IVF.
Nejčastější otázky
Q: Kdy a v jaké dávce mám začít brát kyselinu listovou před těhotenstvím?
A: V diskusi se uvádělo doporučení začít asi 3 měsíce před plánovaným otěhotněním; přípravek Elasti-Q Acidum Folicum je uveden jako 800 µg ve 2 tabletách (tj. 400 µg v 1 tabletě) a v lékárnách bylo zmiňováno, že pro přípravu na těhotenství může stačit 200–400 µg denně.
Q: Jaký je rozdíl mezi měřením bazální teploty a ovulačními testy?
A: Měření bazální teploty (BT) je symptotermální metoda vyžadující každodenní přesné měření a disciplínu; ovulační testy detekují nárůst LH v moči, jsou rychlé, ale uživatelky v diskuzi uváděly, že jsou finančně náročné a je potřeba jich více.
Q: Může kontryhelový čaj upravit menstruační cyklus a jak se pije?
A: V diskusi byly praktické postupy různé: jedna rada uváděla pití kontryhelu 3× denně jeden hrnek až do ovulace, jiná zmiňovala limit 2× denně po půl litru; uživatelky hlásily, že kontryhel někdy zkrtátil nebo upravil menstruaci, ale také mohl souviset s delším či slabším krvácením.
Q: Co dělat, když mám nepravidelné krvácení a chci zjistit ovulaci?
A: Doporučovaná vyšetření v diskuzi jsou ultrazvukové sledování (folikulometrie) k ověření dozrávání folikulů a hormonální vyšetření z krve; praktický postup byl navržen domluvit se s gynekologem a případně provést ultrazvuk nebo hormonální profil.
Q: Je opakované vyvolávání menstruace injekcemi běžná a užitečná praxe?
A: V diskuzi někteří popisovali pravidelné vyvolávání menstruace (Agolutin/„vyvolávka“ každý 19. den), jiní uživatelé tvrdili, že opakované umělé vyvolávání MS „nikam nepomůže“ a je zbytečné; po stránce názoru tedy praxe byla sporná.
Q: Jaké léky lékaři nasazují na úpravu cyklu podle zkušeností z diskuze?
A: V diskusi byly zmíněny konkrétní léky a režimy: Proveru (uváděno užití 20.–25. den cyklu), Duphaston ke srovnání cyklu a Orgametril či injekční „vyvolávačky“ pro ukončení a zahájení cyklu; také se zmiňovala laparoskopická operace při PCO a další možnosti asistované reprodukce (IUI, IVF, KET).
Q: Pomáhá podpora partnera vitaminy pro zlepšení kvality spermatu a které?
A: V diskusi bylo doporučeno vitamin E pro muže pro „dobrý vliv na spermie“, zmíněn byl i selen jako doplněk pro „pomalé spermie“, a někteří uživatelé doporučovali, aby muž užíval podpůrné doplňky při snaze o početí.
Závěry z diskuze
Shoda
- Užívání kyseliny listové před otěhotněním je doporučováno a „kyselina listová nic nezkazí“.
- Pro zjištění ovulace se doporučují metody BT, ovulační testy, ultrazvuk (folikulometrie) a hormonální krevní testy.
- Bylinné přípravky jako kontryhel se často považují za bezpečné podpůrné opatření při snaze o početí.
Sporné názory
- Opakované měsíční „vyvolávání“ menstruace (Agolutin/injekce) bylo diskutováno jako buď akceptovatelná běžná praxe, nebo jako zbytečná a neefektivní intervence.
- Účinnost bylin (kotvičník, kontryhel) je v diskusi uváděna rozpačitě — někteří uživatelé hlásili úspěch, jiní výsledky nepozorovali.
- Dávkování a režim pití kontryhelu/other bylinných čajů (např. 1× denně vs. 3× denně nebo max. 2× 0,5 l) nebyl sjednocen a lišil se podle uživatelek.
Otevřené otázky
- Zda dlouhodobé užívání kontryhelu nebo jeho kombinace s pravidelným vyvoláváním menstruace může způsobit nečekané změny v krvácení.
- Jaký konkrétní dopad má pravidelné vyvolávání menstruace (Agolutin) na plodnost a dlouhodobé hormonální zdraví.
- Do jaké míry a v jakém časovém horizontu pomáhají doplňky pro muže (vitamin E, selen) ke zlepšení plodnosti.
Zmíněné značky a firmy
Logest, Oriflamem, Avon, Femibion, Elasti‑Q Acidum Folicum, NASEPORODNICE.cz, Prozdravi.cz, Nadeje‑byliny.eu, ÚPMD v Podolí
Zmíněné produkty a metody
kyselina listová, Elasti‑Q Acidum Folicum, kontryhelový (alchemilkový) čaj, kotvičník (Tribulus), ovulační testy, měření bazální teploty (BT), symptotermální metoda, Agolutin (vyvolávací prostředek), Proveru, Duphaston, Orgametril, Femibion, folikulometrie/ultrazvuk, hormonální krevní testy, laparoskopie, IUI, IVF, KET, vitamin E, selen
Místa a osoby
Praha, Brno, Morava, ÚPMD v Podolí, Lucka, Nikolka, Eliška
@hanuu JJ, v únoru jsme se několikrát snažílkovali, pak jsem si nedočkavě dělala test, asi po deseti dnech a byl negativní. Ale bylo to asi hodně brzy, i když rozhodně si nemyslím, že by to vyšlo hned na poprvé. Dnes jsem 27 DC. A před tím jsem měla hrozně dlouhý cyklus, snad až 46 dnů tuším. Tak uvidím jak to bude teď. Mimochodem k tomu testu, byl teda docela drahej - rapiclear direct, měl by být hodně citlivý, nemáte s ním někdo zkušenost? Jaké testy používáte, holky, když testujete?
@verunka7 Díky taky držím palečky všem tady! Jinak teda s tím tvým snažením ,já teda nevím jak moc jste se snažili ,ale mě řekla moje doktorka ,že kdyby do roka se nic nedělo ,tak ať dorazím a něco vymyslíme.
@hanuu To jsem nemyslela tak že na to máš myslet! 🙂 vím ,že se to jen říká,ale asi to právě souvisí s tím ,že človět změní prostředí a právě na to nemyslí. 🙂 Holky klid vždyť se nám snad zadaří až nastane ten pravý okamžik!Já tomu tedy věřím!!! 😉
@sudina Ahoj,já jsem si taky tenkrát říkala jestli chci a jestli je ten pravý čas... ale kdy je?V téhle době a sevším co se děje kolem by člověk to mimi nikdy neměl.
Testy používám taky mamatest - jsou levné a navím mám ozkoušené ,že fungují!!! 🙂
Ahoj holky, dlouho jsem tady nebyla..... Potřebovala bych znát váš názor. Byla jsem u doktora na prohlídce a nastoupila jsem na něj, jestli se mnou hodná něco dělat, když už se půl roku snažíme a nic. Doktor mě udělal prohlídku a ultrazvuk. na něm je vše ok. Ale pak mě řekl, že po výsledcích z prohlídky mě s manželem pošle do nějakého osvědčeného centra a tam nám určitě pomůžou. Byla jsem v šoku. Už po půl roce do centra? To se mě zdá strašně brzo!!!! Hrozně mě to hlodá v hlavě, jestli tam jít nebo ne. Manžel s tím problém nemá, ale já furt nevím. Hlavně mám hroznej strach co mě tam všechno budou dělat :( Jsem hroznej strašpitel. Co byste dělaly na mém místě? Jsem fakt bezradná.
@bapo ahoj, vlastní zkušenost nemám, tak jen co jsem se tady různě dočetla a slyšela: Většinou myslím doktor než pošle do caru zkoumá ovulaci a nějaké léky na úpravu cyklu a podporu ovulace může napsat i on, no a až pak podle mě odesílá do caru, kde maj zase ještě jiné možnosti. Ale jestli to platí obecně a všude, to fakt nevím.
Já bych potřebovala zase poradit.....mám nepravidelnou MS a nevím, jestli vůbec něco existuje, aby mi doktor předepsal, jak se to dá léčit..........ehmmm dá se to léčit nebo jen vyvolávat pravidelně MS? Já jsem čím dál víc zmatenější a ztrácím nerva. Chjo... 😖
A vůbec mám šanci otěhotnět, když ani nevím, jestli mám ovulaci, ale když mám MS, tak asi jo né? Já se picnu.🙂 Bo jak mám vypočítat plodné dny, když to mám nepravidelné...atd.....njn.
Mám v hlavě zmatek a 150 otázek, na který ani nevím, jak se mám pomalu zeptat..... 🙄 Chaos
@bapo Ahoj ,já tedy nevím ,ale mě moje doktorka řekla ,že když to nepůjde půl roku ,že nemám ztrácet hlavu a nervy... a až po roce co by se nic nedělo by jsme začali něco řešit!
Jinak za krásný příklad považuji své přátelé ,kteří se cca 8let snaží o miminko.Již byli na několika umělých oplodnění a nic.... Loni v letě si řekli že to zkusí naposled.Prodělali nějaký zákrok.Přestali brát hormony.Odjeli v létě snámi k moři a ještě zašli k léčiteli co jim absolutně změnil jídelníče a .... bum a jsou těhoní přirozenou cestou!!! 😉 nikdo neví co bylo to hlavní co pomohlo,ale po 8 letech je to tam!!! 😀 Takže se holky hlavně nevzdávat!!!
Nj, jen s moji nepravidelnosti ten test by se asi prodrazil. Asi zkusim BT.
Ahoj, děkuju za příspěvky. Ale spíš bych potřebovala slyšet jestli tam jít nebo ne. Doktor říkal, že ovulaci mám a právě od začátku snažení jsem brala hormony na srovnání menstruace, takže jak psala Hanka, tak to jsem už podstoupila. Spíš jsem myslela, že mě třeba něco zjistí z krve nebo co já vím. Ale to mi nic takového nedělal. Jen ultrazvuk 😖 Myslíte, že bych teda měla doktora vyměnit a jít se poradit za někým jiným? Ach jo, mám z toho hlavu jak pátrací balon....
@verunka7 Jak už jsem psala, myslím, že by ti doktor měl předepsat hormony na srovnání. Mě to pomohlo. Brala jsem je jen 5 dní v cyklu. A kolikátý den je začít brát, to ti řekne přesně doktor podle ultrazvuku. Zkus se na to zeptat. Brala jsem je do minulého měsíce, teď už ne. Tak jsem zvědavá, kdy to přijde tento měsíc 😝
Kdyz mam nafouknuty podbrisek znamena to neco?mam uz to tak cely mesic,prosim porad te
@oskarek001 zkoušela sis test? nebo proč myslíš,že je nafouknutý?pokud se snažím o mimčo,tak ty musíš vědět,jestli bys mohla být těhotná nebo ne
Ajoj holky. 🙂
Tak jsem úspěšně přežila kontrolu na gyndě. Podle všeho bych měla být zdravá a nic by nám nemělo bránit v početí. 🙂 Ještě mi udělal stěr, tak výsledky za 14 dní.
Ptala jsem se, že je to už rok, co neberu prášky a nejsem ještě těhotná, tak se mě optal, zda tomu necháváme volný průběh nebo chceme za každou cenu, tak jsem mu řekla, že volný průběh a říkal, že je to nejhezčí období a že se snad brzo zadaří a když né, tak bude zasahovat on.
Takže je mi už lépe a prostě budeme řádit a nějak to výjde. 🙂 Rok tomu dávám ještě šanci, pak už zvolím jinačí alternativu. 🙂
Já když jdu na gyndu, tak mám pokaždé kámen na srdci, jestli je vše v pořádku a když od tama vyběhnu a zjistím, že jsem zdravá, tak mám hned lepší náladu.🙂
Holky, tak jsem dnes chovala neteřinku. Když jsem přicházela k postýlce, tak jsem jí pomalu nenašla, jak byla malinkatá. Nejhezčí miminko a nejmenší jsem nikdy neviděla.🙂 Taková drobinka. Jsem z ní úplně unešená. Už aby byl bratránek, nebo sestřenice.🙂
Ale to pěkné počasí je fajn, užila jsem si hezký víkend a doufám, že i vy.
Jinak jsme v neděli rezervovali s manželem hotel a letenky a v půlce dubna hurá do Říma. Už se děsně těším.
Ahojky, tak to vypadá, že tehle měsíc zase nic, už začínám špinit. Jinak dnes jsme byli zamluvit datum svatby takže 20.8.2011 bude náš den . Zásnubní prstýnek mám od pátku je moc hezkej (jsem si ho vybrala) 😀 ..........oznámili jsme to rodičům ikdyž už s tím tak trochu počítali no a moje mamka s tátou hned začali plánovat 😀 . Všem přeji klidný pracovní týden, já mám od zítřka dovolenou tak si budu užívat volna 😉

@sudina na pochybnostech není nic špatného, prostě mimčo znamená i určitá omezení, člověk si musí rozhodnout jestli je chce podstoupit a je to smaozřejmě těžké protože nikdy nevíš, jaké to přesně bude. Ale spíš je fajn, že nad tím přemýšlíš a uvědomuješ si to.
A jak jste aktuálně na tom, už jste s přítelem začali "vyrábět" nebo ještě vyčkáváte?