První kroky k dítěti
Každá rada k užitku... 😎
Stručné shrnutí
- Kyselina listová se doporučuje užívat před plánovaným otěhotněním a běžné volně prodejné přípravky obsahují kolem 400 µg kyseliny listové v jedné tabletě, přičemž některé zdroje v diskusi doporučovaly začít už asi 3 měsíce před početím.
- Bylinné přípravky jako kontryhelový (alchemilkový) čaj a kotvičník se v diskusi uváděly jako dostupné nelekářské možnosti pro úpravu cyklu a podporu plodnosti, avšak dávkování a účinky uživatelky popisovaly různě (např. doporučení 1–3x denně nebo max. 2x denně 0,5 l).
- Metody pro zjištění ovulace zmiňované v diskusi zahrnují měření bazální teploty (BT), ovulační testy (cenově náročné, vyžadují více testů), ultrazvuk/folikulometrii a hormonální krevní vyšetření; při PCO byla v diskusi uvedena možnost laparoskopické zákroku a asistovaných metod jako IUI/IVF.
Nejčastější otázky
Q: Kdy a v jaké dávce mám začít brát kyselinu listovou před těhotenstvím?
A: V diskusi se uvádělo doporučení začít asi 3 měsíce před plánovaným otěhotněním; přípravek Elasti-Q Acidum Folicum je uveden jako 800 µg ve 2 tabletách (tj. 400 µg v 1 tabletě) a v lékárnách bylo zmiňováno, že pro přípravu na těhotenství může stačit 200–400 µg denně.
Q: Jaký je rozdíl mezi měřením bazální teploty a ovulačními testy?
A: Měření bazální teploty (BT) je symptotermální metoda vyžadující každodenní přesné měření a disciplínu; ovulační testy detekují nárůst LH v moči, jsou rychlé, ale uživatelky v diskuzi uváděly, že jsou finančně náročné a je potřeba jich více.
Q: Může kontryhelový čaj upravit menstruační cyklus a jak se pije?
A: V diskusi byly praktické postupy různé: jedna rada uváděla pití kontryhelu 3× denně jeden hrnek až do ovulace, jiná zmiňovala limit 2× denně po půl litru; uživatelky hlásily, že kontryhel někdy zkrtátil nebo upravil menstruaci, ale také mohl souviset s delším či slabším krvácením.
Q: Co dělat, když mám nepravidelné krvácení a chci zjistit ovulaci?
A: Doporučovaná vyšetření v diskuzi jsou ultrazvukové sledování (folikulometrie) k ověření dozrávání folikulů a hormonální vyšetření z krve; praktický postup byl navržen domluvit se s gynekologem a případně provést ultrazvuk nebo hormonální profil.
Q: Je opakované vyvolávání menstruace injekcemi běžná a užitečná praxe?
A: V diskuzi někteří popisovali pravidelné vyvolávání menstruace (Agolutin/„vyvolávka“ každý 19. den), jiní uživatelé tvrdili, že opakované umělé vyvolávání MS „nikam nepomůže“ a je zbytečné; po stránce názoru tedy praxe byla sporná.
Q: Jaké léky lékaři nasazují na úpravu cyklu podle zkušeností z diskuze?
A: V diskusi byly zmíněny konkrétní léky a režimy: Proveru (uváděno užití 20.–25. den cyklu), Duphaston ke srovnání cyklu a Orgametril či injekční „vyvolávačky“ pro ukončení a zahájení cyklu; také se zmiňovala laparoskopická operace při PCO a další možnosti asistované reprodukce (IUI, IVF, KET).
Q: Pomáhá podpora partnera vitaminy pro zlepšení kvality spermatu a které?
A: V diskusi bylo doporučeno vitamin E pro muže pro „dobrý vliv na spermie“, zmíněn byl i selen jako doplněk pro „pomalé spermie“, a někteří uživatelé doporučovali, aby muž užíval podpůrné doplňky při snaze o početí.
Závěry z diskuze
Shoda
- Užívání kyseliny listové před otěhotněním je doporučováno a „kyselina listová nic nezkazí“.
- Pro zjištění ovulace se doporučují metody BT, ovulační testy, ultrazvuk (folikulometrie) a hormonální krevní testy.
- Bylinné přípravky jako kontryhel se často považují za bezpečné podpůrné opatření při snaze o početí.
Sporné názory
- Opakované měsíční „vyvolávání“ menstruace (Agolutin/injekce) bylo diskutováno jako buď akceptovatelná běžná praxe, nebo jako zbytečná a neefektivní intervence.
- Účinnost bylin (kotvičník, kontryhel) je v diskusi uváděna rozpačitě — někteří uživatelé hlásili úspěch, jiní výsledky nepozorovali.
- Dávkování a režim pití kontryhelu/other bylinných čajů (např. 1× denně vs. 3× denně nebo max. 2× 0,5 l) nebyl sjednocen a lišil se podle uživatelek.
Otevřené otázky
- Zda dlouhodobé užívání kontryhelu nebo jeho kombinace s pravidelným vyvoláváním menstruace může způsobit nečekané změny v krvácení.
- Jaký konkrétní dopad má pravidelné vyvolávání menstruace (Agolutin) na plodnost a dlouhodobé hormonální zdraví.
- Do jaké míry a v jakém časovém horizontu pomáhají doplňky pro muže (vitamin E, selen) ke zlepšení plodnosti.
Zmíněné značky a firmy
Logest, Oriflamem, Avon, Femibion, Elasti‑Q Acidum Folicum, NASEPORODNICE.cz, Prozdravi.cz, Nadeje‑byliny.eu, ÚPMD v Podolí
Zmíněné produkty a metody
kyselina listová, Elasti‑Q Acidum Folicum, kontryhelový (alchemilkový) čaj, kotvičník (Tribulus), ovulační testy, měření bazální teploty (BT), symptotermální metoda, Agolutin (vyvolávací prostředek), Proveru, Duphaston, Orgametril, Femibion, folikulometrie/ultrazvuk, hormonální krevní testy, laparoskopie, IUI, IVF, KET, vitamin E, selen
Místa a osoby
Praha, Brno, Morava, ÚPMD v Podolí, Lucka, Nikolka, Eliška
@andilekanitka Ajoj, to si prožije myslím skoro každý. 🙂 Co já bych za to dala, aby mi bylo zle od mimča.🙂 Ale neboj, brzo Ti určitě bude líp! Už Ti roste bříško? Nebo to je brzo?
@andilekanitka zkus něco sladkého ,vím že někomu to pomáhá! 🙂 a neboj většinou všechny tyto potíže skončí jako mávnutím kouzelného proutku koncem 3.měsíce! 🙂 vydrž!!!
@skendy tak sladký mi moc nepomáhá, ale spíš slaný a hlavně nesmím mít pocit hladu...
@verunka7 tak zatím je to brzo aby rostlo, no ale já to moc nepoznám 🙂 zatím je tam jen ten můj špíček, který je pořád stejný ikdyž pořád něco jím, dokonce i váhu mám pořád stejnou, asi má mrňousek velkej hlad....toho spořádáme jako jindy za 3 dny....
@andilekanitka řekla bych ,že se bříško začíná kulatit až kolem 12tt ,ale u každého je to je jiné!Tak papej ať je mrňousek silnej!Hlavně nezapomínat na ovoce a zeleniku ať je i dost vitamínků!!!
@andilekanitka tak tímhle teď taky trpím a to těhotná nejsu. Jak nejím tak mi je zle. Včera jsem splácala dohromady plno věcí a snědla jsem toho jak kdyby měla přijít bída, no děs
@hanuu nám dneska takový právě,že divný pocity ,tak si myslím ,že dorazí .Jo jo už jsme těhotný byli ,nedopadlo to.Změnili jsme trochu životosprávu a chodila jsem cvičit.Něco málo jsem i dala dolu 🙂 My jsme ani dřív nesměli zkoušetˇ.Tehle měsíc je to poprvé.Asi by to byl zázrak ,kdyby se to povedlo! 🙂 rozhodně vím ,že tuhle ms ,když dorazí ,tak neobrečim! 😉 zítra začínáme rekonstruovat byt... 😅
@skendy jé, rekonstrukce bytu, taky ji máme letos v plánu - teda jenom část bytu, tak uvidíme, dky se do toho pustíme.
No já mám dojem, že každý si říká, že na poprvé by to bylo velké štěstí a přitom si v koutku mylsím, že právě on bude ta výjimka, které se to skutečně na poprvé podaří. Tak uvidíš, buď bude před vámi nové snažení nebo budete ta výjimka 🙂
@hanuu My teda taky jen část - koupelna a kuchyň.Ale i tak myslím ,že toho bude víc než dost.
No nám se to posledně podařilo na podruhé.Počítám si ovulku podle jednoho výpočtu na netu a mám pocit ,že mi to celkem funguje.Teda loni mi to na 100% vyšlo,tak uvidíme jestli letos taky. 🙂 fakt to teď moc neřešim... potřebovala bych totiž pomáhat a ne bát se o mimi. ☹
@hanuu jo tak tyhle stavy mívám občas taky ,ale teď to všechno přebyl byt! 🙂 Jo chodbu tu taky- ono se stím veme vlastně víc věcí 😖 no holky na nějaký čas se loučím ,jelikož nebudu mít přistup k netu .tak Vám pak dám vědět jak jsem dopadla s mimi i bytečkem .Mějte se tu krásně a šťastné snažilkování a veselou mysl všem!!!! 😉
Tak jsem byla u doktora a říkal, že to špinění může být brána jako MS. Může to být ovlivněno tím, že jsem chodila na vyvolávku injekcí a teď vlastně jím ty prášky. Žádné těhu. ☹
Holky, já jsem vyřízená. Když jsem šla po městě, tak jsem se musela držet, abych nebrečela. Je to fakt psychicky náročné. Chodila jsem po obchodech a nakupovala co se mi líbilo, abych si udělala radost, když už to nemůžu vrážet do prcka. Já fakt nevím co mám dělat. Bojím se, že když se nebude ještě pár měsíců dařit, tak mě čekají lítačky po doktorech. Je to časově a finančně namáhavé...a o psychice ani nemluvím. Mám pocit, že už snad fakt na to nemám, abych otěhotněla přirozenou cestou. Navíc letos ani dovču neplánujem, bo manžel neví co bude v práci. Dostal dost náročněj projekt, takže já vlastně nevím, na co se mám těšit. Připadnu si jak nepoužitelná.
@verunka7 neblázni, je jasné, že je to hrozně těžké, ale minule jsi se o doktora vrátila plna optimismu, tak si na to vzpomeň. Ms se určitě brzo srovná, teď už aspoň víš, co a jak a prášky pomůžou. Dejte si ještě chvilku a pak ať pomůžou doktoři. V jiné diskuzi, kam chodím, dostala holčina po x měsících první měsíc prášky na podporu ovulace a hned je v tom 🙂
Tak zítra vzhůru do nového snažení. No a zkuste si s mnaželem naplánovat aspoň nějaké výlety, víkendový pobyt, prodloužený víkend ať je na co se těšít 🙂
jj, výborná. U nás se to taky trochu honí¨, občas vykoukne sluníčko a občas to taky vypadá na déšť. Ale včera to teda bylo lepšé, to bylo nádherně. To jsme ale zmrzlinu kvůli poradě nestihly ☹ tak aspoň dnes 🙂
Tyjo, tam se snad honí čerti venku.🙂 Hrozný vítr, jde cítit déšť. Nějaká bouře se asi blíží. V tomhle se mi nejlépe pracuje. 😀
Chtěla jsem všem poděkovat za podporu a rady! Zjistila jsem užitečné věci, které jsem mohla sdělit svému doktorovi a konečně také vím, na co se ho můžu zeptat. Nikdy jsem se o gynekologii nezajímala tedy lépe řečeno o početí. Vždycky jsem šla na kontrolu a nic víc mě nezajímalo.
Po roce zkoušení o početí a bohužel zatím nepovedeného se mi začal zvětšovat brouk v hlavě a zvětšuje se každým nepodařeným měsícem.
Proč to píši.......založila jsem tohle téma, abych pozjišťovala co mě zajímá a proto jsem otevřela další nové téma, které mě trápí a to je NEPRAVIDELNÁ MS, ZÁNĚTY A OTÁZKA JAK OTĚHOTNĚT?
Budu ráda, když sem také mrknete, jestli vás něco bude zajímat. Nechám na vás! Ale odtud každopádně neodcházím!
Díky za pochopení 🙂

@andilekanitka to je mi líto, snad tě to brzo přejde, ale určitě to zvládneš a hold pro mimčo to vydržíš.