První kroky k dítěti
Každá rada k užitku... 😎
Stručné shrnutí
- Kyselina listová se doporučuje užívat před plánovaným otěhotněním a běžné volně prodejné přípravky obsahují kolem 400 µg kyseliny listové v jedné tabletě, přičemž některé zdroje v diskusi doporučovaly začít už asi 3 měsíce před početím.
- Bylinné přípravky jako kontryhelový (alchemilkový) čaj a kotvičník se v diskusi uváděly jako dostupné nelekářské možnosti pro úpravu cyklu a podporu plodnosti, avšak dávkování a účinky uživatelky popisovaly různě (např. doporučení 1–3x denně nebo max. 2x denně 0,5 l).
- Metody pro zjištění ovulace zmiňované v diskusi zahrnují měření bazální teploty (BT), ovulační testy (cenově náročné, vyžadují více testů), ultrazvuk/folikulometrii a hormonální krevní vyšetření; při PCO byla v diskusi uvedena možnost laparoskopické zákroku a asistovaných metod jako IUI/IVF.
Nejčastější otázky
Q: Kdy a v jaké dávce mám začít brát kyselinu listovou před těhotenstvím?
A: V diskusi se uvádělo doporučení začít asi 3 měsíce před plánovaným otěhotněním; přípravek Elasti-Q Acidum Folicum je uveden jako 800 µg ve 2 tabletách (tj. 400 µg v 1 tabletě) a v lékárnách bylo zmiňováno, že pro přípravu na těhotenství může stačit 200–400 µg denně.
Q: Jaký je rozdíl mezi měřením bazální teploty a ovulačními testy?
A: Měření bazální teploty (BT) je symptotermální metoda vyžadující každodenní přesné měření a disciplínu; ovulační testy detekují nárůst LH v moči, jsou rychlé, ale uživatelky v diskuzi uváděly, že jsou finančně náročné a je potřeba jich více.
Q: Může kontryhelový čaj upravit menstruační cyklus a jak se pije?
A: V diskusi byly praktické postupy různé: jedna rada uváděla pití kontryhelu 3× denně jeden hrnek až do ovulace, jiná zmiňovala limit 2× denně po půl litru; uživatelky hlásily, že kontryhel někdy zkrtátil nebo upravil menstruaci, ale také mohl souviset s delším či slabším krvácením.
Q: Co dělat, když mám nepravidelné krvácení a chci zjistit ovulaci?
A: Doporučovaná vyšetření v diskuzi jsou ultrazvukové sledování (folikulometrie) k ověření dozrávání folikulů a hormonální vyšetření z krve; praktický postup byl navržen domluvit se s gynekologem a případně provést ultrazvuk nebo hormonální profil.
Q: Je opakované vyvolávání menstruace injekcemi běžná a užitečná praxe?
A: V diskuzi někteří popisovali pravidelné vyvolávání menstruace (Agolutin/„vyvolávka“ každý 19. den), jiní uživatelé tvrdili, že opakované umělé vyvolávání MS „nikam nepomůže“ a je zbytečné; po stránce názoru tedy praxe byla sporná.
Q: Jaké léky lékaři nasazují na úpravu cyklu podle zkušeností z diskuze?
A: V diskusi byly zmíněny konkrétní léky a režimy: Proveru (uváděno užití 20.–25. den cyklu), Duphaston ke srovnání cyklu a Orgametril či injekční „vyvolávačky“ pro ukončení a zahájení cyklu; také se zmiňovala laparoskopická operace při PCO a další možnosti asistované reprodukce (IUI, IVF, KET).
Q: Pomáhá podpora partnera vitaminy pro zlepšení kvality spermatu a které?
A: V diskusi bylo doporučeno vitamin E pro muže pro „dobrý vliv na spermie“, zmíněn byl i selen jako doplněk pro „pomalé spermie“, a někteří uživatelé doporučovali, aby muž užíval podpůrné doplňky při snaze o početí.
Závěry z diskuze
Shoda
- Užívání kyseliny listové před otěhotněním je doporučováno a „kyselina listová nic nezkazí“.
- Pro zjištění ovulace se doporučují metody BT, ovulační testy, ultrazvuk (folikulometrie) a hormonální krevní testy.
- Bylinné přípravky jako kontryhel se často považují za bezpečné podpůrné opatření při snaze o početí.
Sporné názory
- Opakované měsíční „vyvolávání“ menstruace (Agolutin/injekce) bylo diskutováno jako buď akceptovatelná běžná praxe, nebo jako zbytečná a neefektivní intervence.
- Účinnost bylin (kotvičník, kontryhel) je v diskusi uváděna rozpačitě — někteří uživatelé hlásili úspěch, jiní výsledky nepozorovali.
- Dávkování a režim pití kontryhelu/other bylinných čajů (např. 1× denně vs. 3× denně nebo max. 2× 0,5 l) nebyl sjednocen a lišil se podle uživatelek.
Otevřené otázky
- Zda dlouhodobé užívání kontryhelu nebo jeho kombinace s pravidelným vyvoláváním menstruace může způsobit nečekané změny v krvácení.
- Jaký konkrétní dopad má pravidelné vyvolávání menstruace (Agolutin) na plodnost a dlouhodobé hormonální zdraví.
- Do jaké míry a v jakém časovém horizontu pomáhají doplňky pro muže (vitamin E, selen) ke zlepšení plodnosti.
Zmíněné značky a firmy
Logest, Oriflamem, Avon, Femibion, Elasti‑Q Acidum Folicum, NASEPORODNICE.cz, Prozdravi.cz, Nadeje‑byliny.eu, ÚPMD v Podolí
Zmíněné produkty a metody
kyselina listová, Elasti‑Q Acidum Folicum, kontryhelový (alchemilkový) čaj, kotvičník (Tribulus), ovulační testy, měření bazální teploty (BT), symptotermální metoda, Agolutin (vyvolávací prostředek), Proveru, Duphaston, Orgametril, Femibion, folikulometrie/ultrazvuk, hormonální krevní testy, laparoskopie, IUI, IVF, KET, vitamin E, selen
Místa a osoby
Praha, Brno, Morava, ÚPMD v Podolí, Lucka, Nikolka, Eliška
@skendy Ahoj, ms zatím ještě ne, ale tak ještě do středy dorazit může. Síce podle ovulace a kdybych měla stejnou tu luteální fázi, tak by měla dorazit dneska nebo zítra, ale minulý cyklus byl 30 dní., takže ve hře je i středa. Zatím jen můžu říct, že ms není a ani špinněí zatím nedorazilo, to mívám většinou den předem.
@hanuu Ahojky .Tak od dnešního rána to cítím... ms se asi brzo dostaví! ☹ Začínám z toho mít nějak depku.Už nevím co bych dělala jinak!Už si říkám ,že je to tím jak jsme utahaná a tělo do toho nechce být těhotný nebo co já vím.... ☹ Je to nanic!!! ach jo!! ☹ no tohle léto stojí úplně zaprd! my o víkendu pojedem zkontrolovat chatu ,tak se snad dostanem do lesa na procházku a relax na houby ... no a čeká nás kruté šetření ,aby se nám podařilo to moře.... a pokud se nám to v srpnu nezadaří mimi ,tak jsem rozhodnuta kontaktovat doktorku... sice to bude jen půl roku snažení ,ale manžílkovi je 38 a já bych nerada ,aby měl první dítě buhví kdy!Dneska to bude pěkně blbej den... už aby byl zamnou....
@skendy Taky budu držet palce, aby nedorazila! U mě už je to tenhle měsíc jasné, dorazila 😖 A mimochodem, myslíš, že je možné, že je ms po kontryhelu silnější než obvykle? Ale piju ho jen krátce... Spíš mi ms asi chtěla tento měsíc ukázat, kdo je tady pánem, achjo 😒 Budeme muset v srpnu vyrazit někam na dovolenou, třeba si je dovezeme od tama...
Konečně i my jsme se dočkali a na testíku máme // !!! 😉 🙂 snad jen teď aby bylo vše v pořádku!!!
@skendy Ahojky, strašně moc moc gratuluju! To je nádhera! Držím palce, aby všechno probíhalo, tak jak má.
Jinak co nového u mě? Zakázala jsem si chodit na Koníka, protože mi to moc nepřidávalo. Po velkých rozvahách, zda mám či nemám, jsem nakonec to centrum navštívila. Úžasný přístup, úžasní doktoři. Absolvovali jsme jen 4 návštěvy a bylo vyhráno. Jsem v 9 tt ! Celý problém byl v tom, že jsem neměla ovulaci. Jedny prášky vše napravily a já už viděla na ultrazvuku tlouct srdíčko našeho mimíska 🙂
Holky, všem co sem chodíte držím palce, aby se vám váš sen splnil a jestli máte jen malinké pochybnosti neváhejte navštívit někoho povolaného, který vám pomůže. Já jsem toho důkazem. Kdybych k doktorům nešla, trápím se ještě teď. Nemějte strach, štěstí se obrátí i na vás!
@kleik @andilekanitka Ahojky Holky ,děkuji za gratulace !!! 🙂 Je dost ,že se nám to povedlo!Už jsem z toho začínala mít nervíky,ale je fakt ,že v červenci jsem omezila vstup na koníka a navíc jsem se snažila soustředit na jiné věci a celkem se to i povedlo! 🙂 v pondělí 8.8. mě čeká první kontrola u dotorky a doufám ,že udělá i UTZ ,tak snad uvidme alespoň dutinku a ,že nám takové hezké datum přinese štěští!
😉
@bapo děkuji a také gratuluji k těhotenství a držím palce ,aby vše bylo ok! 😉
@hanuu já se mám v rámci možností, dle doktorky jsme v pořádku, ale jestli to pozná podle toho, že mi dá ruku na břicho nevím, občas mě někde píchá, pak mě pořád pálí žáha, už se nemůžu pořádně ohnout a nazout si boty 😀 no, hlavně že se snad mimouš má líp, vždycky mě poctí nějakým kopancem, ještě že mám placentu na přední straně a není to tolik cítít, nedokážu si představit jak kope v plné síle 🙂 to musí být asi kopance jak do mičudy 🙂 jinak nám řekli že to vypadá na holčičku, ale že si to máme nechat ještě potvrdit na UTZ ve 30tt tak uvidíme
Ajoj holky. Tyjo, tady už jsem nebyla ani nepamatuji. Já stále nic a do mimi daleko......řeším zánět za zánětem a už mě to nebaví. Nechávám život plynout a ono se to nějak vyvrbí.
@skendy AHoj holky, já si dnes udělala test (minulý cyklus - po pití kontryhelu- trval 28 dní a tentokrát už 30. den nic, jinak jsem běžně ale mívala tak 34...) a teď vám nevím...nejdřív mi přišlo sněhobílo,ale když jsem na to začla ostřit a koukat na to z centimetrové blízky, tak mi přijde, že tam je náznak něčeho..i když spíš mi to přijde jen jako stín, tak si říkám, že už mám asi mžitky před očima...asi není možný,aby to šlo vidět taak hoooodně slabo,co?
@kleik Tak to je mi líto ,že se to nepotvrdilo! 😒 Moc dobře si pamatuji jaké to je zklamání... ☹ Je lepší testovat až třeba den nebo 2 po vynechané MS.Vím ,že se to špatně dělá ,ale mě tenkrát opravdu pomohlo moc nechodit na koníka a zaměstnávat se něčím jiným,abych na mimi nemyslela.Manžela jsem pravidelně každý den dopovala vitamínem E a přibližně v době ovulace jsme každý den sexovali a zadařilo se!Budu ti držet palce ,aby se Vám také brzo povedlo!Těhu si užívám ,ale na druhou stranu moc neřeším!Po loňsku mám ze všeho strach!Myslím ,že si začnu užívat až kolem 20tt až budu vědět ,že je vše ok!
@kleik Neboj ono se zadaří když to budeš nejmíň čekat nebo nejmíň doufat ! 🙂 No nám se povedlo v červenci - to znamená po 5 měsících snažení ... zase červenec - mám pocit ,že jsem plodná jen v červenci 🙂 Nestresuj se .Doktoři řikaj ,že rok snažení je v pohodě.Pokud by se nepovedlo po roce ,tak navštívit lékaře.Jak dlouho se snažíte??
od června..já už na to skoro ani nemyslela,na dovolené se podařilo zapomenout, ale pak v září jsem začla zvracet, pak jsem omdlela, musela mě odvést i sanitka a i když doktoři říkali, že otrava jídlem, tak jsem tajně doufala, že je zatím něco jinýho:( Pak ta slabá čárka na testu, spíš duch, a v tu chvíli jsem se začla hrozně těšit, že už to třeba vyšlo :( Člověk furt pokukuje po dětech kolem a říká si, sakra jak to ty ženský udělaly 🙂 Však to určitě znáš... Já vím,že 4 měsíce nejsou ještě dlouhá doba, ale říkej to ženské, co se těší na mimino🙂) Tak snad budeme mít taky těch 5 měsíců a vyjde to tentokrát🙂

@hanuu ahojky Hani ,tak co dorazila ms nebo ti mohu gratulovat???Já čekám co bude ,ale mám takový pocit ,že tenhle měsíc zase nic! ☹