icon

První miminko. Mám strach, že to vše nezvládnu

avatar
jitkacb
3. led 2015

Dobrý den,je mi 32 let a ted se s přítelem budeme pokoušet o první mimčo.Ted na konci roku jsem dobrala poslední prášek( Triregol).Brala jsem je skoro 16 let,tak počítám s tím že to nebude hned.U doktora jsem byla a říkal že by neměl být žádný problém,tak jsem an to zvědavá.Ale proč jsem vlastně píšu,
Chci se zeptat vás zkušených taky jste měli takové divné pocity jako mám já. Strach,že to vše nezvládnu,že se nebudu umět o miminko postarat.Že prostě nebudu vědět co mám dělat až se to malé narodí??? Porodu se také samozřejmně bojím,ale věřím tomu že to zvládnu,ale bojím se těch věcí okolo,jako přebalování,držení miminka,a starání se o něj.Mám přítele který jen super,miluju mě a pořád říká že mi se vším pomůže,ale já mám pořád strach.Mám ho jen já nebo jste měli takové pocity taky? Jitka

Shrnutí diskuse
Automatické shrnutí diskuse vygenerované umělou inteligencí · 20. čer 2026 · 40 příspěvků

Stručné shrnutí

  • Obavy z péče o novorozence (přebalování, koupání, kojení) jsou u prvorodiček běžné a většina žen uvádí, že tyto dovednosti přijdou s praxí, pomocí sestřiček v porodnici a podporou rodiny nebo partnera.
  • Jako dostupné přípravy se v diskuzi uvádějí předporodní kurzy, populárně-naučné knihy (zmíněny tituly "Něžná náruč rodičů" a "Jsem v tom") a užívání kyseliny listové v 1. trimestru.
  • Doporučené změny životního stylu zahrnují úplné vysazení kouření při zjištění těhotenství nebo výrazné omezení, a podle lékařské poznámky v diskuzi sprcha bezprostředně po pohlavním styku otěhotnění neovlivní.


Nejčastější otázky

Q: Jsou obavy z péče o novorozence normální a jak se na to připravit?
A: Ano, obavy jsou běžné; konkrétní příprava zahrnuje předporodní kurzy, čtení knih jako "Něžná náruč rodičů" nebo "Jsem v tom", pozorování zkušenějších (matka, teta) a praktické nácviky koupání a přebalování s pomocí personálu porodnice.

Q: Mám užívat kyselinu listovou a kdy začít?
A: V diskuzi matky doporučovaly užívat kyselinu listovou v prvním trimestru; těhotenské multivitaminy s listovkou jsou běžně dostupné v drogeriích jako DM nebo v lékárnách.

Q: Pomáhají předporodní kurzy, nebo stačí číst knihy a internet?
A: Názory se liší: některé ženy popisují předporodní kurzy jako užitečné pro praktickou přípravu, jiné napsaly, že se tam nedozvěděly nic, co by si nepřečetly na internetu.

Q: Ovlivní sprcha hned po sexu šanci na otěhotnění?
A: Podle jedné zkušenosti a podle zmíněného lékařského komentáře v diskuzi to na otěhotnění nemá vliv; gynekolog v diskuzi uvedl, že krátkodobé umytí by plodnost neovlivnilo.

Q: Jak postupovat s kouřením při snaze o těhotenství nebo v těhotenství?
A: V diskuzi řada žen uvedla, že s kouřením přestala ihned po zjištění těhotenství, jiné omezily na minimum (např. 1 cigareta denně) nebo přestaly postupně; jedna žena popsala, že po první cigaretě v těhotenství jí bylo špatně a přestala dál.

Q: Jak časté jsou problémy s kojením a poporodním stresem?
A: V diskuzi se objevily popisy počátečních obtíží s kojením a poporodního blues; jedna účastnice popsala, že u ní bylo prvních "6 nedělí" po porodu obzvlášť těžkých.

Závěry z diskuze

Shoda

  • Obavy před prvním dítětem jsou běžné a většinou odezní s časem, praxí a podporou okolí.
  • Pomoc porodnice, zkušených příbuzných a partnera pomáhá rychleji zvládnout praktické úkony (přebalování, koupání, kojení).
  • Užívání kyseliny listové v prvním trimestru je v diskuzi uváděno jako běžné doporučení.


Sporné názory

  • Předporodní kurzy: někteří je považují za užitečné praktické cvičení, jiní tvrdí, že nepřinesly víc než informace z internetu.
  • Kouření v těhotenství: někteří přestali okamžitě, jiní pokračovali nebo omezili na minimum; názory na proveditelnost přímého odvyknutí se liší.
  • Prožitek porodu: jedna zkušenost popisuje císařský řez a následný přirozený porod jako rozdílné prožitky, přičemž některé ženy císařský řez popsaly negativně a jiné pozitivně.


Otevřené otázky

  • Jak rychle se vrátí plodnost po dlouhodobém užívání hormonální antikoncepce (užívání 12–16 let bylo v diskuzi zmíněno bez jednoznačného vzorce)?
  • Kdy a zda přijde u konkrétní ženy "mateřský pud", pokud se necítí připravená psychicky?
  • Jaký je nejefektivnější přístup k úplnému odvykání kouření při plánování těhotenství, když přímé vysazení není možné?


Zmíněné značky a firmy

Triregol, Depovera, DM

Zmíněné produkty a metody

Triregol, Depovera, kyselina listová, předporodní kurzy, vyvolávaný porod, císařský řez, UTZ / screening ve 13tt, kojení, látkové plíny, jednorázovky, dudlík, šátek (nošení dítěte)

Místa a osoby

Budějovice, Eva Kiedroňová

Strana
z2
avatar
pajuska252
9. led 2015

@jitkacb Ahoj, neboj, taky to tak mám, všechny ty smíšené pocity, teda ještě s tím rozdílem, že už jsem těhotná a že mám ještě navíc strach, aby se miminku nic nestalo, neumřelo a narodilo se nám zdravé v srpnu.

avatar
sedmiteckas
9. led 2015

Já sice chodila na předporodní kurz, ale zpětně si říkám, že jsem se tam dohromady nedozvěděla nic, co bych si třeba nepřečetla předtím na netu atd. Začátky nemusí být lehké, než se s miminkem sžijete, to chvilinku může trvat, můžete mit problémy s kojením, miminko může první dny, týdny jen plakat, vy budete v záplavě hormonů, což může být taky docela pruser někdy 🙂 na tu variantu se připravte, pro me bylo 6 nedělí spíš procházka peklem než růžovým sadem🙂 ne celé, ale tak 2 týdny určite. Na nějakou psychohygienu po porodu se podle me často zapomíná, všude se dočtete jen to, jak je to super pocit pro maminku i tatínka... Ale pak to bude více a více fajn, budete vědět, čim miminko uklidnite atd. A prostě si ho už budete pak jen uzivat🙂

avatar
jitkacb
autor
11. led 2015

Tak mi přišla kniha kterou jsem si objednala přes internet a je moc pěkná.Jmenuje se Jsem v tom.Vřele doporučuji.V Budějovicih jsem ji nikde nesehnala tak jsem musela přes eshop.Píše se tam hodně o tom že by žena měla užívat kyselinu listovou jaký s tím máte zkušenosti? Užíváte ji také? A jak často? V tobolkách?

avatar
jitavrtule
11. led 2015

@jitkacb Kys. listovou jsem si aktivně koupila a pak jí dokonce v prvním trimestru přimeřeně aktivně žrala 🙂 těch těhu vitamínů s listovkou je fůra, já měla nějaký obyč z DM myslím, ale tak účel (" dělám pro svýho potomka maximum, i kdyby to mělo mít jen placebo efekt") to splnilo.
já na tyhle potravinový doplňky prostě moc nevěřím, navíc jsem lempl na pravidelný braní čehokoliv.
Za předpokladu pestré stravy nejsou samozřejmě žádný pilule a tobole potřeba, ale věřím že zrovna na začátku těhotenství je pro spoustu holek (mě nevyjímaje) docela problém jíst pestře (a nepoblejt se z toho 😝 ). Dobrým zdrojem je listová zelenina (nevařená), pomeranče, vlašský ořechy a spousta dalších všcí. Jedním z vůbec nej zdrojů jsou mmch játra, se kterýma by se to sices v těhotenství nemělo přehánět kvůli vyššímu obsahu vit. A., nicméně jednou za čas v rozumném množství nejen že neškodí, ale jsou přímo prospěšná.
Od konce 1. trim. kdy už je mi fajn a jím všechno už ji neberu.
Kyselina listová by měla pozitivně působit jako prevence vývojových vad, ale víš jak - je to jen jeden ze spousty parametrů v rovnici na jejímž konci je výsledkem zdravé miminko 😉

avatar
baraoui
12. led 2015

@pajule88 Děkuji moc

avatar
baraoui
12. led 2015

@jitkacb Děkuji moc

avatar
jitkacb
autor
20. led 2015

Ahojky holky,tak jsem znova na práškách.Domluvily jsme se s přítelem že miminko odložíme o rok až dva.
Cítím že bych to těhotenství a starání o miminko psychicky a fizicky nedala.Pořád cítím strach a obavy jak bych vše zvládala.Myslela jsem si že jsem na to připravená,ale po psychické stránce cítím že ještě musíme počkat.Nechci prožít těhotenství ve strachu,to radši i přes můj věk(33) počkám.Nevím jestli jste to někdy některá zažily,ale mám úplně panickou hrůzu z toho kdybych ted měla mít miminko.Asi ještě nemám ten mateřský pud. ☹ Snad to časem přijde,pokud ne tak se pokusím sehnat nějakého psychology a nějak to sním řešit.

avatar
guinea
20. led 2015

@jitkacb Já měla to samé, co ty. Nakonec jsme se s tehdejším přítelem rozešli (kvůli jiným věcem, hlavně přechozený vztah po milión letech). A já jsem cítila hlavně úlevu, že teď už mě okolí do těhotenství nutit nebude, když nemám s kým. Změna přišla až s novým partnerem, poprvé v životě jsem měla pocit, že bych dítě opravdu chtěla. Pořád mám strach, jak to zvládnu, ale už ne tu paniku. Takže buď to je partnerem, že z něj necítíš tu podporu (to jsi asi slyšet nechtěla), a nebo prostě věkem. Já jsem k tomu dozrála až po pětatřicítce.

avatar
jitavm
25. led 2015

@jitkacb Ahoj Jitko, tak musím říct, že jsme na tom pocitově asi stejně. Mně je 31 let a od ledna se taky "pokoušíme" o mimčo. Nebo spíš, necháváme tomu volný průběh, hlavně bez stresu. 🙂 Moje sestra má dvě děti, teď má 5 měsíčního Michálka, takže jako teta si to moc užívám. ptám se ségry vždykcy co a jak... protože mám z toho taky hrozný strach.. že se o to nebudu umět postarat, nebudu vědět co mimču je když bude plakat... nevím no... a hlavně z porodu mám šílený strach. Já jsem šílená posera co se týče braní krve.. takže pro mě jednou těhotěnství bude asi hodně zajímavý. To se berou samý odběry že? Takže si asi užiju svoje...
Cítím s tebou, hlavně já se sama sobě snažím říkat, Jitko neboj, zvládly to ostatní holky, tak ty to zvládneš taky...
🙂

avatar
jitkacb
autor
25. led 2015

Jojo taky ty pocity mám taky,ale asi silnější než ty!! Odběr krve mi nevadí,to zvládám dobře.Ve čtvrtek jsem objednaná k psycholožce a pokusím se to s ní řešit.Třeba mi pomůže se na to lépe připravit.Samotná bych tohle nezvládla.

Strana
z2