Snažilky 40+
V r. 2007 jsem podstoupila IVF, neuspěšně :( S tehdejším partnerem jsme se chvíli potom rozešli a já se snažila nemyslet na to jak mi chybí dítě. V r. 2011 jsem se vdala za fajn chlapa, který má, teď již 11 letého kluka. Já, abych nemyslela na to, že nemám vlastní dítě, jsem se dala na studium na VŠ. Před nějakou dobou (sestra porodila krásnou holčičku) přišlo k debatě: mít či nemít ještě dítě? Nejsem na to už moc stará? Moc bych ho chtěla, ale se toho i trochu bojím, budu mít koncem ledna 41. S manželem jsme se dali na snažení, ale přirozeně, tak to necháme na přírodě, jestli to vyjde nebo ne 🙂
Stručné shrnutí
- Žena ve věku nad 40 let může otěhotnět přirozeně i pomocí asistované reprodukce; v diskuzi byly popsány těhotenství i porody v rozmezí přibližně 39–44 let po přirozeném početí i po IVF/IUI.
- Pro vyhodnocení neplodnosti a plán léčby diskutující doporučují základní vyšetření: hormonální profil (FSH, AMH), spermiogram a ultrazvuk; hormonální profil se v diskuzi uvádí jako vyšetření vykonávané 2.–5. den cyklu.
- Jako doplňkové postupy a přípravky diskutující uváděly měření bazální tělesné teploty, ovulační testy, cvičení podle Mojžíšové a fyzioterapii, a doplňky stravy Nosifol, FertilityBlend, Inofolic, Femigard a Selzink; uživatelky popisovaly užívání Nosifolu 1× denně a u FertilityBlendu uváděly, že doporučené dávkování je obvykle 3× denně pro ženu a 2× denně pro muže, přičemž některé páry braly 1× denně.
Nejčastější otázky
Q: Jaká vyšetření doporučit, když se po 40 nedaří otěhotnět?
A: Diskutující doporučují hormonální profil (HP) v 2.–5. den cyklu včetně stanovení FSH a AMH, spermiogram u partnera a ultrazvuk; ve vláknech se také zmiňují imunologie a genetika jako další kroky při opakovaných potratech.
Q: Jaké metody asistované reprodukce jsou v diskuzi zmiňovány a kde se o nich mluvilo?
A: V diskuzi jsou zmiňovány IUI, IVF a ICSI, KET (transfer mražených embryí) a ET; konkrétně se objevují kliniky/centra Cube Praha a Reprofit Brno a zmínka o léčbě v Německu.
Q: Jaké doplňky a jaké dávkování diskutující uváděly?
A: Uváděné přípravky: Nosifol (rozpustný prášek ve vodě, uživatelky uváděly 1× denně), FertilityBlend (balení pro pár, doporučené dávkování podle obalu zmíněno jako cca 3× denně pro ženu a 2× denně pro muže, někteří užívali 1× denně), Inofolic, Femigard a Selzink; dávkování v konkrétních příspěvcích pochází přímo od uživatelek.
Q: Jak přesně zjistit ovulaci podle diskuse?
A: Diskutující doporučují kombinovat metody: měření bazální tělesné teploty (BT), ovulační testy (někteří testovali od 8.–10. dne cyklu), pozorování hlenu děložního hrdla a drobné bolesti či píchání v podbřišku jako známky ovulace; ultrazvukové sledování folikulů u lékaře je další možnost.
Q: Co poradily diskutující při opakovaných potratech nebo zamlklém těhotenství?
A: Diskutující uvádějí kompletní vyšetření: genetika, imunologie, spermiogram a hormonální testy; v konkrétních případech byla nezbytná amniocentéza (odběr plodové vody) a konzultace s odborníky na CAR.
Q: Co říká diskuze o hrazení IVF/IUI pojišťovnami v ČR?
A: V příspěvcích je uvedeno, že VZP hradí IVF do 40 let a některé jiné pojišťovny do 39 let, a že OZP má podle diskuze IUI hrazené až do 45 let; v diskuzi se doporučovalo zkontrolovat podmínky konkrétní pojišťovny a termíny pro změnu pojišťovny.
Závěry z diskuze
Shoda
- Ženy nad 40 let mohou otěhotnět přirozeně i po asistovaných metodách (IUI/IVF/ICSI/KET); v diskuzi jsou uvedeny konkrétní příklady úspěchů i po opakovaných pokusech.
- Při neúspěchu se doporučuje základní diagnostika: hormonální profil (FSH, AMH), spermiogram a ultrazvuk, případně imunologie a genetika.
- Pojišťovny mají věková omezení pro hrazení asistované reprodukce; v diskuzi byly uváděny rozdíly mezi VZP a OZP.
Sporné názory
- Některé uživatelky uvádějí, že Nosifol + FertilityBlend a cvičení podle Mojžíšové jim pomohly otěhotnět; jiné uživatelky připomínají, že to může být náhoda a účinnost není prokázaná.
- Některé ženy doporučují okamžitou konzultaci s gynekologem při neúspěchu, jiné doporučují několik cyklů „volného“ snažení před invazivnějšími postupy.
- Někteří diskutující zdůrazňují, že věk zásadně snižuje kvalitu vajíček; jiní popisují případy dlouhodobých „zázraků“ a spontánních otěhotnění po 39–43 letech.
Otevřené otázky
- Jaké jsou individuální pravděpodobnosti úspěchu spontánního početí nebo IVF pro konkrétní ženu nad 40 na základě přesných hodnot AMH, FSH a věku?
- Které doplňky stravy či režimové změny opravdu zvyšují šanci na otěhotnění u žen 40+ podle klinických studií?
- Kdy přesně je optimální přejít od snahy přirozenou cestou k IUI nebo IVF vzhledem k věku a výsledkům vyšetření?
Zmíněné značky a firmy
Cube Praha, Reprofit Brno, VZP, OZP, Motol, Modrý koník, Revírní bratrskou, Onasis, Hilton, CAR
Zmíněné produkty a metody
Nosifol, FertilityBlend, Inofolic, Femigard, Selzink, Clostilbegyt, Utrogestan, Pregnyl, měření bazální tělesné teploty (BT), ovulační testy, Mojžíšová cvičení, fyzioterapie, spermiogram, hormonální profil (HP), FSH, AMH, IUI, IVF, ICSI, ET, KET, odběr plodové vody (amniocentéza), ultrazvuk sledování folikulů
Místa a osoby
Praha, Brno, Písek, Motol, Německo, Modrý koník, Cube Praha, Reprofit Brno, Mojžíšová
@jannyss držím moc palce a neposlouchej ty nesmysly od doktorů, že člověk v tomto věku neotehotni. Mam taky přítele taky o 16 let mladšího. známe se přes rok. přesne rok a 3 měsíce. Já nikdy neměla nikoho s k kym bych chtěla dítě a nakonec ted jsem byla i dlouho sama. už jsem ani neuvažovala ze bych mela deti než jsem poznala jeho. Najednou jsem to dite chtěla a i jsem mu řekla jestli chce byt skutečne se mnou,že ja už s nim deti mit nejspíš nebudu. On me rekl, že chce byt se mnou a ze deti stejne nechce a se mnou je šťastný. Říkala jsem si v duchu no v 25. deti nechce ale za 10 let.. a Já bych si najednou přišla stara a k ničemu. Přemýšlela jsem o tom, skadlila ho a ptala se co by řekl na dite ze bych ho fakt chtěla s nim. on řekl necháme tomu volny průběh ale ze chce byt hlavně se mnou. Vidíš jsem v 26.tydnu těhotenství a čekáme zdravého kluka i když jsme oba chtěli více holčičku. i takové věci se ději. a to já zadne deti nemam o to je to podle ne horší a je to moje první dite. takže hlavu vzhůru a možná taky říká tobě, že deti nechce abys nebyla smutna, protoze te má rád.
@romelia No ono to bylo loni v květnu když jsem potratila ještě složitější ☹...Rok předtím jsme se škádlili když to nedostanu tak to nedostanu a legrácky,že mám měsíc zpoždění a průšvih na cestě , opět srandovně, tak z toho bych těžko poznala, že by dítě nechtěl. A když jsem mu řekla, že jsem ve třetím měsíci, tak na mě spustil, že dítě nikdy nechce a že já už děti mám a že jestli si to nechám tak odejde. Byla jsem z toho zničená, prptože jinak je na svůj věk strašně vyyzrálý a rozumný a ke všemu zodpovědný. Po třech dnech jsem ale sama potratila a on odjel hned potom na služební cestu, odkud mi psal, že si připadá že selhal, že by se takto už nezachoval, a že dítě někdy bude chtít a můj věk si uvědomuje.Po příjezdu po 14 dnech mi přiznal, že mě chtěl uchlácholit a že prostě jestli dítě chci, tak že spolu být nemůžeme. ale zároveň o mě nechce přijít. Proč mi za rok a půl nikdy neřekl že dítě chtít nebude když věděl že nejsem chráněná a naopak říkal že jednou někdy ano???, a když to přijde tak panikaří a nechce!!! A koukám že jsem se přeťukla 🙂..přítel je o 16 let, nééé 13 let...takže stejně🙂
@jannyss ve 42 letech jsem otěhotněla přirozeně a porodila téměř ve 43,nepotratila jsem a ani nebyla na plodovce,měla jsem výborné výsledky a moje kamarádka loni porodila ve 46 zdravou krásnou holčičku a děti žádné neměla a ani nevěřila,že někdy mít bude🙂 držím Vám všem holky moc pěsti!!!♥
@romelia ju, taky mi to říkali, že jsem byla ve stresu, ale doktor mě přivedl na myšlenku, jestli jsem měla posledních 14 dní těhu příznaky a došlo mi, že ke konci pak už ne, tak podle toho mi řekl, že to ve mně "umřelo" samo. Ale pořád doufám, že to dopadne. Představuju si, že třeba za 10 let, by najednou chtěl....a já???...už smůla a buď by se mnou zůstala mě by to šíleně mrzelo , nebo by odešel...
Jen jaká bude jeho reakce,pokud se to podaří??? ☹
@jannyss Já bych s nim tu reakci probrala dříve než k tomu dojde. Já neměla skoro žádný tehu příznaky v prvním trimestru. kromě velke únavy v prvních týdnech a obcasne ranní nevolnosti kdy jsem ani nezvracela takže bych to podle toho moc ne posuzovala. Ale nejdřív se domluvit s přítelem pokud se milujete jiste pochopi, že člověk touzi mit jeho dítě. hlavu vzhůru 🙂
@romelia No hlavně ti držím moc palečky, a ať jsi hlavně moc šťastná 🙂 a všechno vyjde jak má 🙂
já tím, že dvě děti už mám, tak vím, jaký je to krásný dar a ten pocit, kdy se ti narodí, je nádhernej 🙂
a přesně jak píšeš ty.....tím,že jsem potkala někoho , s kým bych si přála ještě dítě a vždy jsem ještě jedno chtěla...ale hlavně jde o současného partnera, který je úžasný a tím, že ho tolik miluju tak bych chtěla aby z tý naší lásky něco "vzniklo"..Je hezký, že tvůj partnter se těší, i když je taky hodně mladý, 🙂 a ti chlapi dnes chtějí dítě čím dál později...
@benny7: Nevím jestli víš, že za určitých podmínek máš nárok na test NIPT (což je vlastně česká obdoba Prenascanu), který je navíc hrazený zdrav. pojišťovnou; mě bude v době porodu 42 let, byla jsem na NT screeningu, všechny hodnoty jsou dobré, ale když se k tomu přidá věk, tak to vyšlo pozitivní; tak věřím, že je to opravdu tím věkem; ihned po odběru druhý den mi to z genetiky volali a nabídli tento test - nevím, jestli to dělají všude, ale v Plzni na genetice ano
@premca je pravda, že před 13 lety mi vyšel klasicky tripple test špatně a musela jsem jít na plodovku, po te mi gynekolog řekl, že kdybych byla znovu těhotna, měla bych to zadarmo. Tak se na to chci zeptat teď jak tam půjdu a pokud nebudou chtít, tak sem rozhodnuta si to zaplatit.
@ benny 7: o těch NIPT testech jsem se nikde na netu nedočetla; když jsem se genetičky ptala přímo, proč to nenabízejí, tak říkala, že je v tom lékařská lobby ☹; nárok na tento test máš zdarma pokud ti NT screening celkově vyjde pozitivní; také jsem byla rozhodnutá si zaplatit Prenascan, ale pak mi nabídli toto, tak jsem šla do toho; výsledky ještě nevím; ale určitě se na to zeptej, asi také bude záležet odkud jsi; já jsem byla v Plzni a platí to pro plzeňskou genetiku - s pobočkou v K. Varech a Sokolově (tam to ale asi nedělají); každopádně držím palce
Ahoj holky, začetla jsem se do Vašich příběhů a je nádherné, že zázraky se dějí. Mě je 44 let a teď tu jsem určitě nejstarší. Už 2 roky se snažíme s manželem o společné dítě (svatba v 8/2015). Já už syna mám, on taky. Ale s bývalými partnery. Náhoda v podobě přirozeného těhotenství se za 2 roky nestala. Minulý měsíc jsme zašli do CAR, aby nám udělali všechny možné testy. Manžel je v pořádku, u mě už snížené AMH 0,57 (plodnost). Všechny ostatní hodnoty testu jsou prý k mému věku nadprůměrné. Domluvili jsme se, že není čas čekat a tento měsíc se připravuji na odběr vajíček, pokud zareaguji na léky. Stále doufám...
@benny7 nech si udělat první screening v Gennetu a pak ti mohou udělat krevní testy podobne tem placenym které stoji 10.tis. pokud nechceš plodovku. Já plodovku nechtěla ale postižené dite už vůbec ne. testy me první vyšli pozitivne s možností postižení. Všechny ostatní už byli v pořádku a Já nakonec nemusela ani na tu plodovku 🙂
@ romelia : Můžu se zeptat, jaké jsi měla první skóre- riziko na DS? Já doufám, že jsem na tom podobně, první screening pozitivní, ale jednotlivé hodnoty všechny dobré, jen ten věk. Tak čekám na výsledky NIPT.
@jannyss porodila jsem zdravého chlapečka ve svých 43letech
... po roce snažení, kdy jsem zašla do jedné nejmenované brněnské speciálky na neplodnost-kde mi po vyšetření mě a mého muže sdělili, že přirozené otěhotnění je pro nás téměř nemožné- muž údajně pomalé spermie, já údajně špatný hormonální profil !!! V té době jsem již byla těhotná-asi 2týdny- a nevěděla o tom 🙂)) pak věřte na "špatné výsledky"
@xyrina Budu držet palce. To AMH maj mnohem nižší i mnohem mladší ženy. Tak bych neztrácela naděje. Mně bude letos 41 a moc moc bych si přála ještě druhé miminko. Tak snad to vyjde. Naději stále máme. Navíc je tu IVF 🙂

janyss ahoj,přidávám svůj příspěvek 🙂
Je mi 42 let a mám již děti 22 a 16 let, kdy jsem otěhotněla pokaždé napoprvé s jiným partnerem. Nyní mám mladšího partnera , s kterým bych ráda měla dítě a vím, že díky věku už moc času nemám.Loni v květnu jsem potratila v 10+3 a od té doby se mi znovu nepodařilo otěhotnět. Užívám podpůrné produkty,kys.listovou a vitamíny,nekouřím,jím zdravě,folikuly a sliznice dorůstá. Partner po tom, co se loni stalo mi najednou řekl, že děti NIKDY nechtěl a nechce ☹ale já se bojím, že jednou by to určitě přišlo a dítě by chtěl a já bych díky věku nemohla☹,tak vím, že moc času již nemám a hlavně nemohu jít ani na IVF když on děti nikdy nechce ☹...je to divné od něj, ale asi je ještě mladý na to, aby chtěl nyní dítě. Je o 13 let mladší 🙂)...Již 3 roky nám ale skvěle vše funguje a je to čím dál hezčí. Jen se v sobě nemohu smířit s tím, že prostě dítě nechce 😢 Nyní jsem byla na laparoskopii a hysteroskopii a jsem úplně v pořádku. Zkoušela jsem psát dotaz na jednu kliniku a odpověděli mi, že mám počítat s tím, že v tomto věku spíš neotěhotním vůbec, a nebo ano, ale potratím. 😢 .Pořád si říkám, že je mnoho žen v tomto věku , kterým se to povedlo....tak doufám, že teď po laparce by to mohlo vyjít..