Snažilky České Budějovice. Popovídáme si?
Ahoj holky.
Sice už tady téma Česko Budějovice je, ale už je dooost obsáhlé a jsou tam především maminky. Chci tedy založit nové téma, jen pro ty, které ještě miminko nemají, ale rády by měly 🙂 A samozřejmě jsou z ČB 🙂
Tak si pojďte povídat 😎
Stručné shrnutí
- Sledování ovulace se v praxi řeší měřením bazální teploty (BT), ovulačními testy moči a testy na sliny (mikroskop); v diskuzi byly zmíněny ceny ovutestů kolem 19–49 Kč a mikroskopu na sliny cca 300 Kč.
- Gynekologické vyšetření včetně ultrazvuku (UTZ) se používá k diagnostice nepravidelného cyklu a k vedení léčby; v diskuzi byla zmíněna jednorázová platba za UTZ 200 Kč a lékaři předepsali „prášky na navodení cyklu“ na 10 dní s očekáváním menstruace do 10 dnů.
- Volně dostupné doplňky a bylinky zmíněné jako podpůrné prostředky při snažení: kontryhelový čaj, Femigard, listovka (kyselina listová) a Calibrum Babyplan; uživatelky uváděly jejich užívání pro úpravu cyklu nebo přípravu na těhotenství.
Nejčastější otázky
Q: Jak přesně vypočítat plodné dny u nepravidelného cyklu?
A: V běžném 28denním cyklu se ovulace často počítá jako 1. den MS + 14 dní; v diskuzi bylo uvedeno, že u cyklů 26–27 dní je třeba posunout vypočet na cca 11.–12. den DC, protože „+14“ by při kratším cyklu vycházelo pozdě.
Q: Jak se měří bazální teplota (BT) a jaké hodnoty očekávat?
A: BT se měří ráno před vstáním, ideálně 5 minut v klidu; v diskuzi se uvádělo, že před ovulací bývá běžná teplota kolem ~36 °C až 36,6 °C a po ovulaci stoupá směrem k ~37 °C, přičemž individuální hodnoty se liší.
Q: Jak fungují ovulační testy moči a testy na sliny a kolik stojí?
A: Testy moči detekují vzestup LH před ovulací; v diskuzi uživatelky uváděly ceny běžných ovutestů cca 49 Kč, někteří zmiňovali nákupy i za ~19 Kč, a mikroskopy na sliny byly zmíněny kolem 300 Kč; slinné mikroskopy zobrazují „kapradiny“ při plodných dnech, ale spolehlivost byla v diskuzi považována za spornou.
Q: Jaké léky se používají na navození cyklu a jak dlouho se berou?
A: V diskuzi gynekolog předepsal „prášky na navodení cyklu“, které se braly 10 dní a mělo by dojít k řešení menstruace do cca 10 dnů; byly také zmíněny konkrétní preparáty Utrogestan a Estrofem.
Q: Kdy je zapotřebí gynekologické vyšetření nebo návštěva CAR (centra asistované reprodukce)?
A: V diskuzi byly zmíněny běžné postupy: při dlouhodobé anovulaci či opakovaných neúspěších gynekolog indikuje ultrazvuk a odběry, výpovědi lékařů se lišily a jedna diskutující byla doporučena do CAR; rozhodnutí o CAR se odvíjí od výsledků vyšetření a klinického obrazu.
Q: Jaké vitamíny a doplňky se doporučují při snažení o dítě pro ženy i muže?
A: V diskuzi byly konkrétně zmíněny: listovka (kyselina listová), Calibrum Babyplan a Femigard; uživatelky uváděly i podávání listovky mužům jako možnou podpůrnou možnost.
Závěry z diskuze
Shoda
- Měření BT a ovulační testy jsou v praxi nejčastěji užívané metody pro identifikaci ovulace.
- Ultrazvuk (UTZ) a gynekologické vyšetření se používají k diagnostice nepravidelností cyklu a k rozhodnutí o léčbě.
- Bylinné čaje (kontryhel) a volně prodejné doplňky (listovka, Calibrum Babyplan, Femigard) jsou běžně zmiňované podpůrné prostředky při snažení.
Sporné názory
- Mikroskop na sliny: někteří uživatelé hlásili, že mikroskop zachytil „kapradiny“ ve plodných dnech, jiní považují slinné testy za nespolehlivé.
- Úhrada UTZ: někteří pacienti zaznamenali placení (200 Kč), jiní uvádějí, že v těhotenství pojišťovna některé UTZ hradí — praxe se liší.
- Metoda BT vs. ovutesty: část diskuzí preferuje BT jako přesnější grafickou metodu, jiní upřednostňují ovulační testy pro rychlé rozpoznání LH špičky.
Otevřené otázky
- Jak spolehlivě stanovit ovulaci u výrazně nepravidelných cyklů?
- Jak dlouho držet farmakologickou „nadstimulaci“ (10 dní vs. delší režimy) při opakované anovulaci, pokud se cyklus nevrátí?
- Jaké konkrétní diagnostické kroky a vyšetření pojišťovna standardně hradí mimo potvrzené těhotenství?
Zmíněné značky a firmy
Telefonica O2, Znamylekar.cz, Modrykonik.cz, Wunschkinder.net, FertilityFriend, Bejbycentrum, Miminko.com, Žena-in.cz, ovulation-calendar.net, patentnimedicina.cz, tehotenskytest.cz, Antear.sk
Zmíněné produkty a metody
Kontryhel (čaj), Femigard, listovka (kyselina listová), Calibrum Babyplan, Mamatest, ovulační testy moči, mikroskop na sliny (ovu mikroskop), bazální teplota (BT) měření, UTZ (ultrazvuk), „prášky na navodení cyklu“ (10 dní), Utrogestan, Estrofem, Mojžíšová (metoda/poloha)
Místa a osoby
České Budějovice, Červená Lhota, Hluboká nad Vltavou, Karlštejn, Soběslav, Liptovský Mikuláš, Bratislava, Dr. Švec, Dr. Turková
Ahoj holky. Zdravim po dovolené kde bylo super.
Čekala jsem alespon jednu tehuli, a tady nic 😢 Ja taky nic, začínam špinit, takže behem dne se to rozjede. 😖
Marcelko Havlinda je od polikliniky jih přes Malši. Snád to píšu správne. Ja jsem na Mánesce.
Marcelko tak dneska to máš snád s žádankou do ARTu a tam už to pojede jedna radost. držím všem palečky.
Terka nám ješte nerodí? nevíte?
ahoj slavus, vítám tě po návratu z dovolené, jak jste se měli?
marcel, doufám, že výsledky dopadly OK a dej pak vědět, kdy jdeš do Artu... já jdu dnes 🙂
Ahoj holky,
Slavuš, odpočinutá po dovče? 🙂 Já už se na ní těšim jak blázen. Čeká mě od 19.10. - fuj, to je ještě doba 😖
Terka ještě asi nerodí, teď jsem jí "viděla" v diskuzi České Budějovice. Zrovna jsem na ní ráno myslela, když jsem jela kolem jejího baráku 🙂
Včera jsem volala k dr. kvůli výsledkům a sestřička říkala, že je to nějak na hraně nebo co a že musim každýho půl roku na kontrolní stěry - což mi je jasný. Ale zároveň mě objednala na čtvrtek, že to prokonzultujem s panem doktorem a bude mít pro mě připravenou žádanku do Artu.
Včera jsem to řekla jedný kolegyni v práci o který jsem si myslela že je kamarádka. A ona, že ať tam nechodíme, že je to hrozně brzo, že jsme mladý a podobně. Radši je lepší to nikomu neřikat, protože mě tyhle řeči vytáčej čim dál tim víc. Nikdo to prostě nemůže pochopit kdo to nezažil. A navíc, doktor mi řikal, že je lepší, abych byla těhotná co nejdřív, kdyby se mi vrátila ta rakovina. Ať to bylo v jakýkoliv fázi, i tý nejmenší, prostě to neni sranda a nechci dopadnout tak, že se mi to vrátí a nebudu moct mít děti nikdy. A manžel je o 5 let starší, táhne mu na 30, takže už se taky nedá zrovna řikat, že je mladej na dítě.
Jsem se nějak rozepsala 🙂 No nic, jdu zase makat, tak se mějte fajn dneska.
Ahojky,
Káťo, ani ses nepochlubila jak to dopadlo v Artu. Povídej, jsem straaaašně moooc zvědavá. Dneska jsem byla na konzultaci u dr. a dal mi žádanku do Artu, tak jsem tam hned volala a jsme objednaní na 23.9. Vůbec jsem nečekala, že to bude tak brzo a mám z toho fakt radost 🙂
Tak koukej napsat, co tam s vámi "prováděli"? 🙂
Ahoj.
Marcelko tak to je super že to jde takhle rychle. Držím pestičky aby to i v artu bylo rycle a brzo si byla tehu.
Po dovče jsem odpočinutá. Akurát ma nebaví vybalovaní, takže do včera jsem jenom prala a ted to musím žehlit. 😖 A v práci otravuju s nepodstatnými vecmi a zdržuju od potrebnej práce..... 😝
Slavuš, my jsme teda na dovolený nebyli, ale nějak se mi nahromadilo hodně prádla na žehlení, včera jsem ho zdolala a už mi zbývají jenom ručníky a povlečení na postel, tak to už je pohoda.
Pořád myslim na to jaký to v Artu bude a co se bude dít. Těšim se tam jak malá holka na vánoce 🙂
ja tenhle týden oprala nejakých 12 praček. Mám pocit že to jindy operu snad za mesíc. Fakt hruza..... Jak je vlastne všechno od písku, tak musí človek oprat aj to co nemel na sobe, lebo písek je fakt všude...
To ti verím že se tam tešíš. A doufam že to budou krásne a uspešne vánoce a v minimálnom počte návštev bude dáreček v bříšku. 😉
ahoj holky!
marcel, v Artu jsme tentokrát nedopadli nic moc, žádnej folík bohužel nebyl, takže tento měsíc bude anovulační :( teplotky mi na to taky ukazují, lítají mi jak splašené nahoru a dolů. Příští měsíc začnu brát Clostilbegyt, aby se mi utvořili folíky a z nich vajíčky, tak snad už se bude něco dít...
v Artu je to hrozně fajn, na poprvé tam byl Dr. Špička, ale od té doby pokaždé Dr. Michálek, oba jsou fajn a hrozně příjemní, však uvidíš sama 😉
Ahoj, jmenuju se Lukášek. Narodil jsem se TaMaK 18.9.2009 ve 23.17, měřím 51cm a vážím 3460g. Všichni jsme v pořádku. Za gratulace děkujeme.
🙂 🙂 🙂 🙂 🙂
Ahojky,
Káťo, to je škoda, že nebyl folík, snad zabere ten Clostil.
Tyjo, dneska jsme hlídali malýho synovce, byli jsme s nim jezdit venku a jsem z toho úplně ušlapaná 🙂 Ale krásně jsme se prošli a hlavně jsem ráda, že jsme s ním mohli být.
Tyjo, já jsem natěšená jak malá holka. Určitě podám info jak jsme dopadli.
Ahojky, tak to máme za sebou 🙂
Začátek byl trochu horší, čekali jsme tam hodinu než jsme šli k doktorovi. Ale aspoň jsme se na to připravili psychicky 🙂 Pan doktor byl moc hodnej a milej, nejdřív vyprávěl a my jenom koukali a kejvali hlavou. Pak byl výslech - jaký máme v rodině nemoci a podobně. Řek, že manželův spg neni tak hroznej, že nevidí problém, ale že mu ho udělaj sami ještě jednou, tak se musí objednat, protože včera mu ho sice chtěli udělat, ale nešlo to (kvůli sexuální abstinenci 🙂). Tak manžela odeslal k sestřičce na krev a mě že zatim udělá ultrazvuk. To byl pro mě zážitek teda. Ještě nikdy mi nikdo utz nedělal, tak jsem na to koukala jak blázen. Samý černý fleky tam, ale pan doktor mi vysvětlil co kterej je - nejdřív děloha, pak močák, prej, že se mi chce asi čurat, tak to jsme se zasmáli 🙂 No a pak vaječníky. On řiká:"Vidíte ty černý tečky tady? Tak to jsou folikuly. Víte co to je?" A já:"Jo, jasně, vim." tak tam tak krouží dál a najednou, že jsou tam nějaký dva větší, změřil je a jeden měl 12mm a druhej 14mm. Zeptal se mě kolikátek mám dc, já že 15. a on, že mívám ovulaci asi dýl, tak já že jo 🙂 Tak řiká:"Takže za 4 dny budete mít ovulaci, tak se snažte." Měla jsem z toho obrovskou radost, že jsem viděla ty folikuly a že jak se zdá funguju.
Mám si zavolat až dostanu ms, tak 2.-4.den bych šla na odběr krve na hormonální profil a manžel se se mnou objedná na ten spg.
Tyjo, já mám fakt radost, že se začalo něco dít.
Jo a byl tam Dr.Špička.
Ahoj.
Marcelko, tak to je super. Doufam že Dr. už nezavoláš. 😀 Takže na to na 4 dni vlítnete a nebude důvod tam volat. 🙂 Držím moc moc palečky. Je to užasne že to takhle vidí a řeknou.....
no vidíš marcelko, tak to jsou dobré zprávy! nám doktor taky řekl, kdy se máme snažit, je to takový divný pocit, když ti někdo říká, kdy na to máte hupsnout 🙂 tak třeba se správným načasováním zadaří.
Nám taky spg vyšel ne moc dobře, pak nám ho dělali v Artu znovu a vyšel na 1. Takže věřím, že u vás to bude podobné, zvlášť, když jste taky baštili vitamínky. Já v sobotu doberu Duphaston a Estrofem a do 3 dnů bych to měla dostat, tak doufám... Už se zase chci začít snažit 😵
Slavuš, já taky doufám, že už tam nezavolám. Teda asi zavolám, ale ne kvůli objednávání na krev 🙂 Tenhle víkend zůstáváme úmyslně v čb, nejedeme k žádnejm rodičům, takže se budeme pěkně snažit. Je to ale takovej divnej pocit. Včera jsme to plánovali, kdy to asi tak bude nejlepší a pak jsme se tomu strašně smáli.
Mám zase nějakou krizovku v práci, ale řikám si, že už to nebude snad tak dlouho trvat a už tu dlouho nebudu.
Káťo, ten čas se vleče teď strašně pomalu asi co? Tak snad to brzo dostaneš a budete se pěkně snažit, protože ten tvůj doping určitě zabral 🙂
ahoj holky, tak jak se daří? já o víkendu oslavila narozeniny, dneska jsem dostala mrchu a už se těším na snažení s Clostilem. Jen doufám, že mi po něm nebude moc špatně a že tato mrcha už je na delší dobu poslední 🤐 🙂
Ahoj Káťo. Já jsem víkend krásně proflákala a až na sobotu kdy jsme byli na kole, jsem se válela a koukali jsme na filmy a dávali si vínečko a hlavně jsme se pořádně snažili. Tak doufám, že úspěšně. Teď bude 14 dní klid a pak zase doufání, že mrcha nepřijde. Jinak jdu na krev do Artu.
Doufám, že ti ten Clostil zabere.
Já jsem si taky řikala, jestli ne teď tak už fakt nevim. No teda vim - jde se do Artu 🙂 Ale bylo by to fajn, kdyby se to povedlo.
Cítim se tak, že dostanu mrchu. Nutkání testovat nemám vůbec. Prostě jenom čekám až to dostanu a pak si budu moct zavolat do Artu aby mi vzali krev na hormonální profil. Už ani nepočítám s tím, že by se to povedlo normálně.
tak to mě mrzí... ale prý se člověk cítí že to dostane, i když je těhu, tak zatím neházej flintu do žita 😉
Já si radši nedělám planý naděje. I když bych moc ráda.
Tobě už skončila mrcha, tak se těšíte na snažení, co?

marcel, já jsem normálně nervozní za tebe 😉