Snažím se o miminko v 35ti letech
Zdravím všechny, co sem třeba jen nakouknou... 😉
Než jsem založila toto vlákno, přečetla jsem desítky diskusí, stovky témat, tisíce příspěvků... bohužel jsem nenašla přesně to, co hledám.
Je mi 35 let (už skoro rok 😀 ) a nemám děti. S prvním manželem nevyšlo nejen manželství... teď mám druhého manžela (také bezdětný), konečně si oba užíváme náš dosud ne zrovna vydařený život (partnerský) a rádi bychom miminko (hlavně vzhledem k našemu věku)...
Po roce snažení - dělali jsme co jsme mohli 😀 - jsem své paní Dr. gyn. oznámila naše přání. Ta mi řekla, že jsem ještě mladá (!!!), že se doporučuje podpírat po sexu zadeček a ať si přečtu rady na netu. Na další návštěvě mi dala papír pro manžela na spermiogram. Když jsem ho chtěla objednat bylo mi sděleno, že ho objednávat nemusím, ať přijde na krev, zaplatí 800,- a že mu řeknou, kdy má přinést vzorek. Ale další "služby" - jako např. mé krevní testy, ultrazvuk apod. - že nemohou sloužit.... 😒
Od známého jsem dostala kontakt a doporučení na CAR v Podolí a tak jsme se objednali - termín první návštěvy - květen 2009.
Je tu některá snažilka, která je na tom podobně jako já? Nechce se mi začínat "samotné" a ráda bych měla někoho, s kým bych mohla průběh snažení probrat. Diskutujících je tu spousta a mně, jako začátečnici, už se z těch zkratek, které ani nevím, co znamenají, motá hlava... 😨
Stručné shrnutí
- Ženy kolem 35 let, které se snaží o dítě přirozeně přibližně rok, v diskusi doporučují nečekat a vyhledat specializované reprodukční centrum (CAR/IVF) kvůli rychlejšímu a komplexnějšímu vyšetření.
- Vstupní diagnostika v CAR obvykle zahrnuje hormonální profil, testy na pohlavně přenosné nemoci (HIV, chlamydie), spermiogram pro partnera, imunologické vyšetření včetně měření NK buněk a případně genetická vyšetření.
- V léčbě a postupech zmíněných v diskuzi figurovaly ovulační stimulace (Clostylbegyt), injekce Pregnyl jako spouštěč ovulace, inseminace (IUI), IVF/ICSI s odběrem vajíček (OPU) a transferem embryí (ET/KET), imunosuprese Prednisonem a užívání podpůrných vitaminů (Femibion, Calibrum baby plán, vitamín E, B komplex).
Nejčastější otázky
Q: Jaké kliniky v Česku se v diskusi nejčastěji zmiňují pro léčbu neplodnosti?
A: V diskusi byly nejčastěji zmiňovány CAR Podolí, Gennet, ISCARE (Praha 7), Gyncentrum v Hloubětíně, Pronatal (Praha), Sanus Hradec Králové a Institut reprodukční medicíny Plzeň.
Q: Co obvykle zahrnuje první vyšetření v CAR?
A: První vyšetření v CAR obvykle zahrnuje hormonální profil z krve, testy HIV a pohlavně přenosných chorob, vyšetření na chlamydie, spermiogram partnera, imunologické vyšetření páru (včetně NK buněk) a případně genetické vyšetření; některá centra provádějí i ultrazvuk na úvodní konzultaci.
Q: Kolik může stát předběžní vyšetření nebo objednání spermogramu u běžného gynekologa?
A: V jednom popisu ordinace byl uveden poplatek 800 Kč za odběr krve a instrukce pro donesení spermogramu; respondenti zmiňovali, že v CAR obvykle spermiogram provedou přímo bez obdobné platby.
Q: Jak se řeší podezření z imunitní příčiny neplodnosti (např. zvýšené NK buňky)?
A: Imunologické pracoviště v diskuzi zmiňovalo měření procenta NK buněk (normální rozsah 5–10 %, příklad zvýšení na 19 %) a doporučení Prednisonu na snížení imunity; primářka z Imunologie také uváděla Pentomer (lék na tlak) s údajnými účinky na snížení NK buněk.
Q: Jaké léky a doplňky se v diskusi uváděly při přípravě na těhotenství?
A: Uváděné léky a doplňky zahrnovaly Clostylbegyt (stimulace ovulace), Pregnyl (hCG spouštěč), Prednison (kortikoid), Pentomer (léčba tlaku zmíněná kvůli NK efektu), Femibion, Calibrum baby plán, vitamín E, B komplex a bylinné přípravky jako kontryhel a maliník.
Q: Jak dlouho platí genetické vyšetření?
A: V diskusi bylo uvedeno jako informace, že genetické vyšetření lze uchovat a je „platné navždy“ (toto tvrzení bylo prezentováno respondenty jako jejich zkušenost).
Q: Co se děje se zbylými embryi po IVF a lze je darovat?
A: V diskuzi bylo uvedeno, že embrya se zamrazují pro pozdější KET; uživatelé uváděli běžnou dobu zamražení zmiňovanou jako zhruba rok (někde až 2 roky), a že možnosti jsou ponechat je na další pokus za poplatek, zlikvidovat nebo anonymně darovat; otázka věkového omezení dárců embryí (uvedeno údajně 35 let) byla v diskuzi naznačena, avšak toto bylo označeno účastníky jako neověřené/informace z diskuze (tvrzení neověřené).
Závěry z diskuze
Shoda
- Po roce neúspěšného snažení u žen okolo 35 let doporučují diskutující vyhledat specializované reprodukční centrum (CAR/IVF) místo dalšího dlouhého čekání u běžného gynekologa.
- Standardní vyšetření v centrech obvykle zahrnují hormonální profil, spermiogram, testy na pohlavní nemoci, imunologii (včetně NK buněk) a možnost genetického vyšetření.
- Hlavní dostupné metody zahrnují ovulační stimulaci, IUI (inseminaci), IVF/ICSI s OPU a ET/KET a případné imunosupresivní intervence.
Sporné názory
- Některé příspěvky kritizují CAR za „zaměření na úkony“ a nedostatečné zkoumání příčin; jiné příspěvky uvádějí, že CAR provádějí komplexní diagnostiku včetně imunologie a genetiky.
- Někteří doporučují rovnou přechod k IVF s ohledem na věk, zatímco jiní prosazují postupné kroky (nejprve IUI, vyšetření průchodnosti vejcovodů apod.).
Otevřené otázky
- Jaké jsou konkrétní úspěšnosti (v procentech) IVF/ICSI versus IUI v případě specifických nálezů (např. zvýšené NK buňky) pro konkrétní pacientky?
- Jak dlouhodobě a v jakých dávkách Prednison či jiné imunosupresivní režimy skutečně zvyšují šanci na zavedení embrya u pacientek s imunologickými nálezy?
- Jaké jsou jednotné regulace a limity pro darování embryí a vajíček (věková omezení, anonymita) napříč českými centry?
Zmíněné značky a firmy
CAR Podolí, Gennet, ISCARE, Gyncentrum Hloubětín, Pronatal, Sanus HK, Institut reprodukční medicíny Plzeň, Modrý koník (MK), Modrastrecha, Spolubojovnice, Apatice, Kozí ulice
Zmíněné produkty a metody
spermiogram, hormonální profil, NK buňky (imunologické vyšetření), genetické vyšetření, Clostylbegyt, Pregnyl, Prednison, Pentomer, Femibion, Calibrum baby plán, vitamín E, B komplex, kontryhel, maliník, čaj z červené řepy, IUI (inseminace), IVF, ICSI, OPU (odběr vajíček), ET (transfer čerstvých embryí), KET (transfer mražených embryí), PK (prodloužená kultivace), hysteroskopie, laparoskopie, kryokonzervace embryí
Místa a osoby
Praha, Podolí, Hloubětín, Hradec Králové, Trutnov, Teplice, Norimberk, Plzeň, Jičín, Maláčová, Dr. Brandejská, primářka z Imunologie, Véna Havel
Mě rovnou řekla prim. v CARu, že mi udělaj na úvod hormony, HIV a pohlavně přenosné choroby, chlamydie a imunologii páru včetně spermiogramu skoromanži, genetika, že prý kdyžtak později. Průchodnost vejcovodů zatím nezkoušeli....že prý se to dělá najednou s IUI, něco jako orientační zkouška kontrastní látkou, jsem zapomněla ten název, že prý laparoskopie zatím není potřeba...tak nevim 😝
A kde bydlíte, jestli se můžu zeptat? 😉
tu pruchodnost mi doc delal pred vice nez 14 lety,taky uz nevim nazev.Laparka nic neni.Jen par durek v brise 😉 Bydlime v Norimberku.Sla jsem do Cech,protoze verim ceskym doktorum a maji lidstejsi pristup,tady na to ser..u,jelikoz neni konkurence.Ale oni si mysli,ze v cesku je spatna uroven a tim me nervujou.Hadam se do krve s kazdym,kdo neco takoveho rekne
No uvidis, někde jsem četla, že to je jak na běžícím pásu, maj všude narváno, ale úroveň je asi dobrá, když jsem jezdí "oplodňovat" cizinky. řikala doktorka imuno, že prý v Americe používají nějakou účinější léčbu na ty imuno problémy, ale že prý tady to pojišťovny nehradí (jsou to nějaké injekce), stojí to asi 200tis., a že má několik pacientek, co si to zaplatili. Takže asi možnosti by byli, je to otázka peněz, jako všechno 😠
V Norimberku jsem jednou byla, asi před 10 lety na čtyři dny na výletě s vejškou. Pěkné 😀 😀 😀
Jak dlouho se snažíte?
Mandre, já byla poslána svoji gyndařkou do CAR, dala mi papír s doporučením a telefonním číslem, to jsem byla ještě ze všeho vyjukaná jako zajíc, telefonicky jsem se objednala a dr. mi při 1. návštěvě, aniž by vstal od stolu a alespoň mi udělal prohlídku řekl, že to vidí na IVF a ať přijedu těsně před ms na ultrazvuk, přivezu si peníze na léky a pak od 2. DC začnu píchat.....jo a zeptal se mě, jestli vím, jaké má manža spermio a stačilo mu, že jsem řekla, že u nás v nemocnici při IUI říkali, že dobré.... Takto jsem tam absolvovala celé 1. IVF, celkem 2 transfery a když jsem si volala na výsledky krve po 2. nevydařeném transferu, tak se mi jen sestra zeptala jestli mám ještě mrazáčky a když ne, tak se objednejte za 3 měsíce na další cyklus IVF....., tak jsem si řekla, že nebudu jen zkoušet osud a čekat jestli se náhodou zadaří a pryč odsud a objednala jsem se jinam.....
janysku, tak to je přesně ono 😀 , mě teda hned na 1. návštěvě prohlížela a dělala mi ultrazvuk, to jsem ani nečekala, myslela jsem, že budem jenom povídat
Já bych na to imuno taky chtěla a rozhodně, pokud se mi nyní nezadaří, nepůjdu bez tohoto vyšetření do 3. IVF...., ale když jsem se dr. ptala, jestli bych na to imuno neměla jít, zeptal se mi, co si od toho slibuji, že procenta úspěšnosti znám a jen se do nich trefit 😒
Nooo, nevím, jestli si to pamatuji dobře, ale myslím, že procento úspěšnosti u IUI (inseminace) je 10%, u IVF při ET 30-40 % a u KET (mražáčci) o něco méně
Já nevim, jak to tak študuju se skoromanžou, tak pokud je imuno problém, musí se to léčit, případně s tím zkusit současně IUI, IVF a tak, jinak to nemá cenu....protože když má třeba někdo alergii na sperma nebo na vajíčko, tak mu to IVF většinou moc nepomůže.
Já jsem ráda, že mi to hned udělali, a vim, co vim, jestli k tomu ještě není teda jinej problém.
Tak si na tom trvej a dala bych i tu genetiku. 😠
No právě že mi štve, že mi zavedli už 6 embryí a prý výborné kvality a všechny přišly pryč 😒 Všechna zralá vajíčka se nám po odběru oplodnila a dobře se dělila, nyní jsem je měla už ve stádiu kompaktní blastocysty, takže už žádné buňky a stejně 😒 😠
No tak to potom jo. ☹ A kam že chodíš?
Ještě taky prý po 2 nepodařených pokusech lidí mění CAR.
Jezdím do Prahy do Pronatalu..., zatím mi vyšetření vycházejí dobře a byl to můj 1. pokus s transferem v tomto centru, teď půjdu na KET, jen čekám na mršuli..., já jsem právě CAR změnila po 1. IVF, když mi vůbec žádné vyšetření neudělali... 🙂
Tfuj, tfuj, tfuj, držim pěsti, ale to vyšetření si nech udělat. Znáte aspo ňějaké příčiny, že to nejde 😖
Co centrum, jiné metody.
Já jsem byla zase tenhle cyklus natěšená, že by... a 31DC mrcha, jsem se těšila, že budu muset schánět jiné svatební šaty, když bych se do těch, co mám doma nevešla, a že to oznámíme na svatbě 😎 😎 😀 bláhová...tak jsem zase na zemi. 🙄
Mandre a ty už jdeš 5. do centra, že? A vy se zatím stále snažilkujete jen doma nebo už jste nějakou oplodňovací proceduru podstoupili?
Nooo jdu s výsledkama všech těch vyšetření a ... Zatím jsme domácí snažílci 1 1/4 rokua nikdy jsem ani těhotná nebyla. ☹ ☹
Teď už se ale začne něco dít, uvidíš 😉 , hlavně se nestresuj a mudrcům tam věř, že to s tebou myslí dobře a jsem zvědavá, co na tebe vymyslí a jestli tě poženou do IVF či co....
mandre svoje prvni ivf jsem absolvovala pred 14 lety,tak asi tak nejak kolem 15 let snazenicka.Ted uz ale s jinym manzelem 😀
Ahoj holky! Tak se tu s vámi pěkně míjím...
Janýsku, měla jsem známé manžele, měli 3 dospělé děti a od dcery už měli malinkatou vnučku. Byli jsme u nich na oslavě a hned 3 holky jsme měly mrchu a bylo nám blbě. Paní domu se nám smála, že ona už má po (přechodu) a že má klid. Za půl roku se jí narodila Janička 😀 Vnučku měla starší než dceru 😉
Koukám, že úplná začátečnice jsem tady teda fakt jen já? 😅 Alespoň se mám s kým poradit a doufám, že se tu jednou budeme společně radovat z úspěchů 😉
Ahojda Jenny 🙂 Jsi včera ráno jen jukla a pak už tě tu nebylo....hafo práce??
Jakápak začátečnice? Souložíme snad všechny skoro stejnou dobu a vo tom to je 😅
😀 😀 Tak to máš pravdu, další téma můžem nazvat "souložnice" 😀
Já občas musím pracovně do terénu, tak to byl ten můj včerejší výpadek. A práce jak kdy - někdy se nezastavím, jindy se celý den flákám - jak si to nastavim 😉
To ne to by v tom tématu bylo narváno 😉
Taky se tu lopotím s papírama, ale dnes jen to nejdůležitější a dlabu na to, já si to papíruji dnes doma 😉
Janýsku, ty jsi někde psala, že piješ kontryhel...můžeš mi sem napsat v jakém poměru, jak dlouho louhuješ a kolikrát denně? Já už zase nevím, kde jsem to četla, díky moc 🙂
Kontryhel jsem si dávala 1 hrnek denně a přelila jsem 1 lžičku horkou vodou a nechala 15 min. louhovat. Nyní si ho dávám nepravidelně bo piji 2x denně ten čaj na otěhu dle báby Radnické a těch bylin tam je hafo a už pak nemám chutě na další, ale někdy si ho dělám...
Díky! Já bylinky docela ráda, ale je fakt, že pít je pořád, tak je asi taky ráda mít přestanu 😝
Jen bumbej byliny, třeba v květnu "rozkveteš" a už nebudeš potřebovat žádný CAR 😉
Já už jsem konečně dnes 1. DC a 4.5. jedu do CAR na kontrolní UTZ

ja jsem byla v Plzni v institutu repr.med,ale jelikoz nebydlim v Cesku,tak mi tady delali nejaka vysetreni a ty jsem privezla pak do Plzne,ale nevim zda imuno bylo delano,HIV,zloutenka,pak v cesku jeste nejake hormony