Zdravá strava pro makrobiotičku která chce mít miminko

zuzanaba
19. srp 2008

Ahoj,

plánujeme s manželem první miminko a ráda bych vás porosila o inforace co bych měla jíst hodně, abych tělo připravila na miminko. Jsem začátečnice - makrobiotička

Děkuju moc za informace a přeju všm sluníčkový den.

Zuzana

campi
19. srp 2008

Zuzko, myslim, ze se na to neda pripravit. Myslim, ze se s manželem stravujeme zdravě, nejsme makrobiotici, ale hodně zeleniny, minimum masa, když už sýry, tak kvalitní, obilniny, luštěniny... A stejně to 5 let nešlo. A na diskuzi těhulek se potkávám s holkama, který do sebe cpaly (a v těhotenství stále cpou) majonézy, uzeniny, nekvalitní taveňáky, tvrdej alkohol a otěhotněly hned, problémy nemají, rodí zdravé děti...

josefka
19. srp 2008

ahoj zuzko, ja ted resim ten stejny problem 🙂. Prvni, co budu delat je poradna detoxifikace tela a pak po par mesicich se teprve zacneme snazit o miminko, vychazi nam to tak na leden. Jinak o makrobiotice moc nevim, ale obecne by sis mela dat pozor, abys mela dost bilkovin, ale moc nedoporucuju soju, cetla jsem ted na ni hodne spatne veci, tak bych to s ni neprehanela.
Kdyz mouku, tak celozrnnou, cukr pokud mozno nerafinovany a mene znamena vice a dala bych si pozor, abys mela spravny prijem omega 3 mastnych kyselin, ty pry podporuji IQ miminek - ziskas je z rybiho oleje, ale neber olej z trescich jater a kontaktovala bych danou firmu, jestli olej cisti od tezkych kovu - kdyz ti neodpovi, zkusila bych jinou. Ja pouzivam Eskimo3, zatim neni na ceskem trhu, ale snad brzy bude. Ja ho necham posilat ze Slovenska, jinym rybim oleju neverim..... ale ted nevim, jestli vubec muzes jist zivocisne vyrobky???

Pak jsem spis pro maslo nez pro margariny .

Samozrejme cerstve ovoce a zelenina, hlavne nezapominej na brokolici, tmanozelenou listovou zeleninu, kedlubny, kvetak, cesnek, cibuli ....

Pokud pijes slazene napoje, tak si nevybirej ty co jsou "light" s aspartamem - a vubec bych se vyhybala vsemu, kde je apsartam.

Obecne, jez hodne pestre a barevne a mela bys byt v pohode. Jo a nech si od doktora zkontrolovat krev na zelezo a kyselinu listovou - tu si mozna muzes klidne koupit uzivat min. 12 tydnu pred planovanym pocetim.

To tak v kostce co delam ja 🙂

zaenab
19. srp 2008

Ahoj Zuzko, najdi si téma Recept na úspěšnú plodnost - je tam hodně rad, včetně správné stravy a doplňků pro muže i ženy. Jo a jak píše Campi: někdo má to štěstí, že se cpe nezdravě vším možným a na plodnost to vliv nemá 😒 , ale i tak si myslím, že se jim to jednou vymstí (to nemyslím ve zlém, ale tělo si ty špatné látky ukládá)

Vždycky je lepší udělat maximum a strava + přírodní doplňky je vždycky dobrá cesta. Nechala bych si udělat krevní testy, jestli máš v přádku krvinky, železo, cholesterol, kys. listovou a podle nich se potom konkrétněji zařídit.

zuzanaba
autor
19. srp 2008

ahoj campi, josefka, zaenab,

moc vám děkuju za rychle reakce. No stravuju se dost vyváženě a také cvičím, asi jsem jěnom potřebovala vědět co jěště abych udělala maximum pro zdraví miminka a také mé, no první dítě, tak asi i pro to 🙂

Tak jste mě uklidnili.

Podle lékařky jsem zdravá, tak jsem ráda.

užívám teď pár dní calibrum babyplan, je tam železo, vitamin C, E, kyselina listová a jód.

Děkuju moc za všechny podněty.

Když to má přijít, tak to příde, tak uvidíme. Jěště jsme jěnom začali na miminku pracovat. Tak se necháme překvapit.

Moc děkuju jěště jednou a přeju vám to co jsi přejěte. Zuzana

campi
20. srp 2008

S temi bilkovinami je to tezke. Kamaradka je vegetarianka a ma v tehotenstvi lepsi vysledky v krve nez lecjaká masožroutka.

Listovka je urcite spravna volba. Ohledne tech umelych vitaminu si nejsem jista, kdyz ji clovek vyvazene, tak se mi zdaji nadbytecne.

Ale detoxikace je spravna vec, treba zkusit kuru s aloe vera nebo detoxikacni kuru od dr. Popova..

josefka
20. srp 2008

Jasne, ze vvazena strava je to nejlepsi, ale nekdy to bohuzel nestaci - kdyz je velkej stres nebo staci chripka choroba a nebo treba hodinu a pul cviceni .... a nebo treba jaro a neni cerstve ovoce, tak se muzou nektere vitaminy spotrebovat a je dobre je dodat i treba umele ...

Maso neni dobre jist kazdy den, ale bilkoviny nejsou jenom v mase a nedostatek bilkovin je spatne pro imunitu.

cirrusa
20. srp 2008

Taky resim ted podobnou vec....Planujeme zacit na mimcu pracovat po svatbe (za 5 mesicu), ale muze to byt taky za rok, tak jsem zacala se snazit jist zdraveji...

Zacala jsem vice jist ooce zeleninu (ale treba me milovane hroznove vino mi Dr. rikal at to neprehanim, uz nevim proc, asi moc cukru??), beru uz jen maslo (margarin jsem uplne vypustila), skrkla jsem nekvalitni uzeniny, jim tedy hlavne libove maso (kruta kure) a dusenou nebo varenou sunku....pecivo celozrn. (i kdyz dneska jsem mela normalni), snazim se omezit kafe, oproti tomu jsem zacala pit vecer caj z maliniku (pry napomaha lepsimu prirozenemu porodu)...

ameli
20. srp 2008

Ahoj, taky se pridam do Vasi dizkuze. Ja jsem celkem fanynka biopotravin, myslim, ze jsou pro detoxikaci organismu to nejlepsi. Jinak jsem nedavno cetla, ze rybi se olej se v tehotenstvi a v kratke dobe pred otehotnenim nedoporucuje, protoze ma vysoky obsah vitaminu A, ktery je pro plod nebezpecny (ale je dobry na muzskou plodnost) a o soje jsem zase cetla, ze nepriznive ovlivnuje dobu preziti spermii v zenskem tele. Ted nemam bohuzel moc casu, ale pokusim se jeste ty clanky znovu vygooglit 🙂

pikino
20. srp 2008

hlavne nedavajte soju jest vasim muzom, obsahuje zenske hormony a znekvalitnuje spermie.

a malinik je zbytocny pred otehotnenim, pite radsej alchemilku, harmonizuje zenske organy a detoxikuje ich.

josefka
20. srp 2008

rybi olej - zalezi na tom, ktery uzivas. Ten co obsahuje vit A se jmenuje olej z trescich jater a ten se opravdu nesmi v tehotenstvi uzivat. Jinak se kvalitni rybi olej v tehotenstvi uprednostnuje pred rybama, protoze kvalitni firma cisti rybi olej od tezkych kovu, kdezto ryby ne a morske ryby jsou urcite kontaminovane tezkymi kovy (zalezi na stari ryby a velikosti a jak moc je hlubinna).

Caj z maliniku opravdu neni nutne uzivat pred otehotnenim, ale behem tehotenstvi pomaha tomu, ze se miminko narodi vcas a jde to lepe. Jinak caj ze susenych malinovych listu je dobry proti prujmu.

Soja v sobe obsahuje latky podobne zenskemu estrogenu a pry snizuje potenci u muzu. Myslim, ze v USA meli sojove nahrazky materskeho mleka a zjistili, ze u chlapcu to ovlivnuje "muznost" nebo jak to nazvat - kluci nemeli tolik vyvinute muzske znaky a byli zzensteli a holcicky zase dozravaly driv - mely drive menstruaci a prsa atak....

pikino, nevis nahodou, co to je alchemika v cestine (a nebo v latine)?

samotne biopotraviny na detox nestaci, ale jsou samozrejme nedilnou soucacti pri detox, protoze nema smysl delat detox, kdyz do sebe ladujeme pesticidy a herbicidy a ja nevim co vsechno.

bury
20. srp 2008

Ahoj holky. Já si myslím, že se nemá nic přehánět. Prostě jíst vyváženě, občas si dopřát i něco sladkýho. Hodně zeleniny a ovoce? To je sice moc hezký - ale pokud člověk nejí bio potraviny, tak do sebe rve stejně jen samý svinstvo. 🙂 Takže bych to fakt nějak nepřeháněla. Člověk se zase nesmí moc pozorovat. Já si myslím, že kus kvalitního červenýho masa by taky neměl na talíři občas chybět.... 🙂

My se snažíme od 11/2007 a kromě toho snažení už nic zvláštního nedělám (akorát měřím BT). Občas si dám nějaký bylinkový čaj, ale umělý vitamíny nejím vůbec...
Jak psala campi jsou lidi, co žijou vyloženě nezdravě a i kouří a mají krásný, zdravý děti a pak jsou lidi, kteří se hlídají, neustále řeší, co jí a mimi se jim třeba nedaří.

zuzanaba
autor
20. srp 2008

ahoj, já bych jěště odporučila mladý ječmen, výborná věc kdykoli pro své zdravím. Mějte se hezky. Zuzana

Účinky mladého ječmene
léčí nemoci kůže
zpomaluje buněčné stárnutí
pomáha při nadváze
je účinný proti zácpě
je prospěšný u chudokrevnosti (anémii)
zlepšuje výrazně krevní obraz
potlačuje růst rakovinných buněk
pomáhá při normalizaci hladiny cukrů v krvi
je vhodný také pro přecitlivělé s Crohnovou chorobou
pomáhá při pohybových potížích
je prospěšný při kardiovaskulárních onemocněních
léčí a pomáhá při dýchacích potížích (astmatu)
reguluje hladiny cholesterolu, LDL cholesterolu
zlepšuje spánek, myšlení a paměť
Pomáhá při:
léčení kožních onemocnění (kožní projev je zrcadlem vnitřních poměrů)
zpomalení buněčného stárnutí (antioxidant), potlačuje růst rakovinných buněk
pomoci v boji s nadváhou a zácpou
doplňování živin při půstu
chudokrevnosti
normalizaci hladiny cukrů v krvi
je vhodný také u pro přecitlivělé s Crohnovou chorobou
A dále ...
má 11x více vápníku než-li kravské mléko (prevence osteoporózy)
léčí a pomáhá při dýchacích potížích (astmatu)
reguluje hladinu cholesterolu

cirrusa
21. srp 2008

alchemika je kontryhel, ne?🙂

jiank ja si ten malinik moc chvalim, ale asi fakt spise chutove....pry ma moc dobre ucinky i na plet, ale to ja moc potvrdit nemohu..

josefko, mas nejakou zkusenost s kratkodobym, ale zato celkovym detoxem? Co a jak a proc a tak? 🙂

campi
21. srp 2008

Myslim, že malinik jsem pila do ovulace a kontryhel az do menstruace a oba cajiky moc dobre chutnaji. Na hladký porod má maliník vliv až před porodem, dříve v těhu se nedoporučuje, protože může vyvolat porod předčasný.

andelka
21. srp 2008

Tak já to mám podobně jako Cirus, s tou stravou. I s maliníkem. Piju ho večer, kvůli hlenu, no uvidíme. Jen tak cvičně. Bohužel ovu zatím nedorazila (21DC) ☹ ale něco jako tažný hlen jsem pozorovala včera, takže naděje umírá poslední.
Taky by mě zajímalo, co je vlastně alchemika, či jak. A kde se to dá sehnat.

cirrusa
21. srp 2008

Kontryhel obecný
Alchemilla vulgaris L.
Výskyt: Nacházíme jej na vlhčích loukách a pastvinách.

Sbírané části: List a kvetoucí nať.

Doba sběru: Květen až srpen.

Účinné látky: Třísloviny, taniny, silice, hořčiny, kyselina salycilová, saponiny, fytosteroly, flavony, izoflavony, flavonoly, vitamín C. Droga je bez pachu a má hořkou chuť.

Léčivé působení: Působí jako adstrigens, stomachikum, protizánětlivý prostředek, hojí rány. Je prostředkem proti bělotoku, menstruačním potížím - zmírňuje silné menstruační krvácení, žaludeční neuróze a nevolnosti při přechodu. Účinně hojí vnější i vnitřní rány. Spolu s řebříčkem obecným příznivě ovlivňuje počáteční fázi periody. Je kardiotonikem a má dehydratační účinek, pomáhá při horečce z infikované rány a při hnisavých ranách a zanedbaných kožních vředech. Tlumí bolesti svalů a v končetinách a pomáhá při chudokrevnosti. Je takřka všelékem ženských nemocí. Užívá se při otylosti a také nemocní cukrovkou by jej měli častěji užívat. Děti, které přes dobrou stravu mají jen chabé svaly, se při neustálém užívání čaje stávají silnějšími lidmi. Totéž platí v kombinaci s kokoškou pastuší tobolkou pro svalovou atrofii. Je také dobrým prostředkem proti vodnatelnosti, průjmu, bacilární úplavici, žaludečním křečím, nemocem z nachlazení, revmatickým onemocněním a kornatění tepen.

Působí příznivě při katarech dýchacích cest, při jaterních a ledvinových chorobách, při zánětech dutiny ústní a krvácení z nosu. Odvarem se omývají špatně se hojící rány a bércové vředy.

Historie: Jako vysoce adstrigentní (svíravý, stahující prostředek) bylina byla jednou z nejoblíbenějších rostlin na bojištích 15. a 16. století. Za významnou ji používali rovněž alchymisté, kteří ve snaze vyrobit zlato a kámen mudrců používali kapky nebeské rosy, která se ráno třpytí na jejích listech.

Symbolika: Podle bylináře, francouze Maurice Mességué, je kontryhel nejdůležitější "gynekologickou" bylinou. Němci mu výstižně říkají "Frauenmantel", ženský plášť, a české lidové názvosloví jej zná jako "Plášť panenky Marie". Kontryhel roste v několika formách; s listy pětilaločnými, ale i s listy sedmi nebo dokonce devítilaločnými.

Kontryhel tlumí nadměrné krvácení při menstruaci i její bolestivost, příznivě ovlivňuje psychiku klimakterických žen. Aplikován současně vnitřně i zevně léčí bílý výtok. Zevně jej lze použít na gynekologické výplachy, zvláště při svědivých afekcích na pohlavních orgánech. Je velkým lékem při náchylnosti žen k potratům nebo k výhřezu dělohy.

Kontryhel je ideální bylinou do směsí, použitou drogou je kvetoucí nať. Švýcarský kněz, bylinkář Kunzle, užívání této rostlinky velmi propaguje: Kdyby každá rodička, osm až deset dní před porodem pila čaj z alchemiky, měly by ještě mnohé děti matku a mnozí nešťastní vdovci manželku, kdyby lépe znali dar, jenž Bůh daroval ženám. říká.

Vlastnosti: Chladná, suchá, hořká, adstrigentní chuť.

Lidové názvy: alchemika, arcisléz, arcislní, divý muškát, husí noha, husí nožka, husí nůžka, husí packa, husí stopky, hvězdoš, kloboučky, knedlíček, kondolík, konrádek, kontrhel, lví noha, lvová stopa, pláštíček Panny Marie, polní muškát, přívratník, rosička, zindava, zlatodějka, žádava, žindava

Polarita: ženská
Signatura: Venuše
Živel: voda
Využití rostlinných sil: láska

Způsob užití: Suší se v načechrané vrstvě 5- 8 cm ve stínu do 45°C. Sesychá v poměru 5 : 1. Uchovává se v papírových pytlích.

Čaj - nálev: Přelijeme 2 čajové lžičky sušených řezaných listů 1 šálkem vroucí vody a necháme vyluhovat 10 minut. Používá se při gastroenteritidě a při průjmu, při akutních příznacích se pije až 5x denně šálek.

Odvar: 2 polévkové lžíce drogy dáme do 1/2 l vody, 3 minuty vaříme a poté 15 minut louhujeme v uzavřené nádobě. Při silné menstruaci smícháme 1 šálek čaje z kontryhele s 1 šálkem nálevu z řebříčku. Při vodnatelnosti smícháme 1 šálek čaje z kontryhele s 1 šálkem čaje z přesličky. Pije se dvakrát denně.

Tinktura: Používá se při menstruačních bolestech, nepravidelnosti měsíčků a menopauzálních obtížích.

Omývání: Při mokvajícím ekzému nebo vředech aplikujte nálev či odvar zevně.

Výplach úst - kloktadlo: Použijte nálev při bolení v krku, laryngitidě a ústních vřídcích.

Výplach: Nálev používejte při pálení a výtocích z pochvy.

V těhotenství bylinu neužívejte, vyvolává děložní stahy.Při jakékoli náhlé nebo abnormální změně děložního krvácení vyhledejte odbornou pomoc.

Magické využití: Používá se v sáčcích při kouzlech, která přivolávají lásku.

cirrusa
21. srp 2008

trochu dlouhe, sorry, ale snad je tam vse potrebne 😉

andelka
21. srp 2008

Cirus: Ty jsi babka kořenářka. 🙂 Tak to jsem nevěděla, že je to kontryhel.

cirrusa
21. srp 2008

andel, at zije google 😉

andelka
21. srp 2008

Co bychom si bez něj počali, co? 😀

josefka
21. srp 2008

cirrusa - to je super, diky moc 😀 - jdu sehnat kontryhel 🙂
Jinak s dlouhym detoxem mam zatim zkusenosti jenom teoreticke (ze skoly), ale hned jak se vratim domu ze sluzebni cesty, chystam se ziskat i prakticke zkusenosti 🙂 a chystam se ho na sobe vyzkouset 🙂 - je akorat cas.

cirrusa
22. srp 2008

josefko, a jak se to prosim dela? mas k tomu nejake podminky? Vubec to neznam a rada bych se na to vrhla....

josefka
22. srp 2008

cirrusa, teoreticky - musis si povzbudit krevni a lymfaticky obeh, pak jsou dva dny, kdy si procistis streva, pak je 14 dni lecis od pripadnych patogennich bakterii, kvasinek a parazitu, pak jim vratis zpatky probiotika (14 dni) a pak teprve jdes na detox jater, take 14 dni. Vse podporene stravou, bylinkama, vitaminama a mineralama a tak, na kazdou fazi jsou jine. Az to zacnu, muzu ti napsat co presne delam a jak to probiha - nechci ti to rikat ted, protoze s tim nemam prakticke zkusenosti a nevim, kde jsou zadrhele.

cirrusa
22. srp 2008

dobre, tak az se na to vrhnes, dej mi pls vedet, chci do toho jit taky, uz i kvuli tomu stavu ve kterem ted jsem, potrebuji se cela procistit....nerada bych nacitala nejake teoreticke veci, radsi bych praktickou zkusenost 😉

andelka
22. srp 2008

josefka: já bych to možná taky zkusila, pokud to bude přístupné a ne moc drastické.

josefka
22. srp 2008

😀 .... tak se zacnete moralne pripravovat 😅 a postupne si zacnete cistit domov od klasickych cisticich prostredku a kosmetiky - alepson po dobu detoxifikace byste mely mit domov chemicky cisty. Na beremese je tema prirodni kosmetika, tak treba tam pochytate inspiraci, kde co koupit- super je Biosferateckacz... a az zacnete, tak by to chtelo biopotraviny.

Pak taky zacnete omezovat kafe a cerne caje a pokud kourite, tak cigerety.

Az se dostanu za prvni fazi, tak za tri tydny, tak muzu otevrit tema Detox a psat presne to, co jsem delala a jake z toho mam pocity, cemu se vyhnout a tak..... Udelam taky nejaky kratky teoreticky sylabus a poslu vam to (pokusim se pristi tyden), abyste vedely, co to obnasi a uvidite, jestli do toho chcete jit se mnou 😀

andelka
22. srp 2008

josefka: A má to nějakého sponzora? 😅
no zní to zajímavě. Kafe nutně mít nemusím, černý čaj taky a nekouřím. Bio potraviny bych nějak sehnala (vybrakujem s Cirus Zdravou výživu na Nádražní) 😀
Ty čisticí prostředky myslíš jak? Já totiž moc neuklízím, tak to by se dalo, jako kdybych je neměla moc používat. Ale pokud bych s nimi neměla do styku přijít vůbec, tak to nevím.
Kosmetiku zas tak moc nepoužívám, tak to by se snad taky dalo.
Určitě pošli posly, ať víme, o co půjde přesněji.

josefka
22. srp 2008

andelka no prave, je to trochu narocny a fakt musis byt rozhodnuta, ze to chces. Existuje spousta kratsich programu, kdy pijes nejake caje a jinak nic nemenis, ale podle me a logicky je tohle k nicemu. ja jsem se na tuhle detox psychicky pripravovala pul roku, za tu dobu jsem vymenila klasicke cistici prostredky za prirodni a kosmetiku jakbysmet .... sedm tydnu jsou dva mesice, ktere pro tebe muzou znamenat odrikani. Proste to poslu a uvidids, sama se rozhodnes .... kazdopadne bys mela mit mezi koncem detoxu a otehotnenim dva az tri mesice, nez se vytvori uplne nova vajicka. Idealni, aby to udelal i manzel, ale toho sveho na to nepresvedcim, tak alespon bude se mnou jist jeste zdravejc. 😀

andelka
22. srp 2008

josefka: No tak to zní drsně. Ty budeš takový předvoj a my s Cirus to budeme sledovat a uvidíme. Takový podzimní detox by se ale hodil.
A něco kratšího a méně drsného by nebylo? 😕

andelka
22. srp 2008

Každopádně tě obdivuju. 🙂