Jak správně upravit půdorys? Hledám rady a tipy.
Stručné shrnutí
- V diskusi se doporučovalo, aby byl vstup na WC řešen ze zádveří/předsíně a mezi obytnou místností a WC měly být podle zmínky v diskuzi dvoje dveře z hygienických důvodů.
- Jako praktická úspora místa a snížení počtu křídových dveří se doporučovalo použití posuvných dveří do pouzdra.
- Řešení nedostatku úložných prostor a spíže by měl navrhnout projektant nebo architekt či stavební firma, protože úprava typového návrhu často vyžaduje zásahy odborníka.
Nejčastější otázky
Q: Může mít WC vstup z obývacího pokoje?
A: V diskusi převládal názor, že vstup na WC z obýváku není vhodný a že lepší je vstup ze zádveří/předsíně; v diskuzi byla rovněž zmíněna hygiena jako instituce a potřeba dvoch dveří mezi obytnou místností a WC.
Q: Jak snížit počet otevíravých dveří v půdorysu?
A: Doporučené řešení je posuvné dveře do pouzdra nebo obecně posuvný systém, který snižuje počet viditelných křídel a ušetří místo v průchodech.
Q: Kde umístit televizi, aby nebyla v okně?
A: Doporučení z diskuze zahrnovalo umístit TV na pevnou stěnu (např. stěnu ložnice přilehlou k obýváku) nebo zrušit okno na kratší straně obýváku a tam TV instalovat.
Q: Jak vyřešit chybějící spíž v typovém půdorysu?
A: V diskuzi bylo konstatováno, že jmenovaný půdorys postrádá spíž a úložné prostory, a doporučovalo se konzultovat projektanta nebo stavební firmu, která navrhne komoru nebo jiná úložná řešení.
Q: Mají se vstupní dveře otevírat dovnitř nebo ven?
A: V diskuzi panovaly dva názory: bezpečnostní argument proti otevírání ven (panty zvenčí by je mohly učinit zranitelnými) versus praktická potřeba otevírat ven v případě velmi malého zádveří; uveden byl i příklad, kdy dveře otevírají ven kvůli úzkému předsíni.
Q: Kdy se vyplatí oslovit architekta nebo stavební firmu místo hledání typového domu?
A: Doporučení v diskuzi bylo oslovit projektanta, architekta nebo stavební firmu, protože každý klient obdrží dům upravený podle priorit a odborník dokáže lépe vyřešit zóny, úložné prostory a spíž.
Závěry z diskuze
Shoda
- Většina diskutujících preferovala vstup na WC ze zádveří/předsíně místo z obývacího prostoru.
- Většina diskutujících upozorňovala na absenci spíže a úložných prostor v navrženém půdorysu.
- Doporučení obrátit se na projektanta, architekta nebo stavební firmu pro úpravu dispozice bylo obecně přijímáno.
Sporné názory
- Otevírání vstupních dveří: bezpečnostní argument pro otevírání dovnitř versus praktický argument pro otevírání ven u velmi malého zádveří.
- Potřeba chodby: někteří doporučovali přidat chodbu pro oddělení zón, jiní varovali, že chodba sníží užitný prostor a působí stísněně.
Otevřené otázky
- Plní navržený půdorys přesně hygienické požadavky týkající se dvoch dveří mezi obytnou místností a WC?
- Kde přesně nejefektivněji umístit spíž v limitovaném obdélníkovém půdorysu bez ztráty denního prostoru?
Zmíněné značky a firmy
hygiena, projektant, stavební firma, architekt, Prometheus
Zmíněné produkty a metody
posuvné dveře do pouzdra, posuvný systém, otevírání dveří dovnitř/ven, spíž, chodba / zónování, dvoje dveře mezi obytnou místností a WC (hygienická norma), typový dům
Místa a osoby
žádné
prosím tě, ten návrh máš jako nástřel, nebo tvar, resp. jeho rozměr je daný ale můžeš měnit vnitřní prostory?
mně se třeba na první dobrou líbí ty velké pokoje, malá chodba by mi v zásadě nevadila
ale pak si všimneš těch dveří a "mouchy" jsou na světě.
Upřímně, celé je to dost hrůza, mít vchod z obýváku do všech místností včetně záchodu a koupelny.... Chybí mi tam chodba. A na záchod chodit ze zádveří... Proboha, kdo vám dělá projet?
@a_netk_a m mame projekt na typový dům a upraveny dle nasich priorit a jme maximalne spokojeni. Clovek jak o tom moc neví jako laik tak se to tezko i dava dohromady, tady se odpichne kazdy
Už na první dobrou vidím, že tam není žádný úložný prostor. Žádná spížka, v obýváku ani skříňka, pokoje malé. Jako byt asi ok, ale dům fakt ne.
Tenhle navrh není vůbec dobrý, většina výtek už padla, podívej se po něčem úplně jiném nebo ještě lépe - architekta, který projekt napasuje na váš pozemek. Tohle je hodně nouze, nic se tam ve finále nevejde - napr úložné prostory, dostatek prostoru v místě kde se žije, pidipredsin,… jestli jste omezení velikosti pozemku a potřebujete takto velký=maly obdélník, určitě dat pokoje do patra. Architekt vám pomůže najít duvtipna řešení i na malém prostoru, ale musí to fungovat. Což v tomhle návrhu bohužel nefunguje skoro nic (okna, dveře, absence komory/spize, zóny, okno od wc do veřejného prostoru,..)


Mě osobně by mi hrozně vadil přístup do pokojů z kuchyně. Z ložnice ani ne, taky chodíme přes obývák, ale nedokážu si představit ty pokoje. Mám uspáno v 19h a nechci syna budit televizí nebo rozhovorem. Žádná soukromá klidová část pro dítě mi přijde.