Chci 7týd. miminku dávat v noci odstříkané mléko z lahve

anet66
20. črc 2014

Chtěla bych 7týdenní holčičce začít dávat v noci odstříkané mléko z lahvičky,protože mi v noci poměrně dlouho pije,usíná u toho a pak když jí dám spinkat chce do půl hodiny znovu prso.... přes den bych chtěla normálně kojit,ale bojím se aby si nezvykla na lahvičku a pak mi nechtěla prso.
Máte zkušenost?

fykyska
21. črc 2014

🙂 A než se z toho stane pranice 😀 přidám taky zkušenost já měla mléka dost ale i přes to mi dítě velmi skokově rostlo a používali jsme ke kojení UM aby byla spokojená..Používali jsme a používáme ještě na noc avent lahvičky se savičkou natural a postupem času i obyčejné flašky z dm
Takže jsem kojila skoro do roka než se sama odstavila a k tomu měla flašku..U nás nikdy žádný problém nebyl.
Co se týká kojení v noci jak pišou holky je to asi opravdu to nejlepší co můžeš udělat - vzhledem k podpoření laktace.
Ale pokud máš jakýkoliv důvod v noci nekojit nenech se zmást radama a udělej si to tak jak sama uznás za vhodné.Protože dokud to nezkusiš prostně nebudeě vědět jestli je tvé dítě zrovna prsomil nebo kazikoj 😀
@kajalka Mluví o tom co zažila ona, nemyslím si že by nevěděla o čem mluví 🙂 i já jsem praktikovala kojení s flaškou pak znám ženy co po flašce měli velké problémy a i ženy které odsávaly a davaly vyhradně MM z flašky, protože chtěly nebo naopak musely 🙂

Ona je pravda ve všem - nejlepší je se zařídit jak tobě je to příjemné žádná z nás nemá ani tvoje dítě ani tvoje potřeby ani tvoje pocity 😀 takže se to dobře krafe, ale beztak 1OO žen 100 pravd 😉

DRŽÍM PALCE 🙂 PS: ŽENY NEPOPERTE SE 😀

alcar
21. črc 2014

Ja si taky myslim, ze dat flasku nemusi znamenat vzdy konec kojeni. Ja nez jsem se poradne rozkojila, tak jsem musela prvni tyden po prichodu z porodnice davat UM z lahve, jinak by mi dcera asi umrela hlady. Strikackou mi to neslo, tak nebylo zbyti. Ted v jejich 4 mesicich, kdyz je nutno, tak ji dam sve odstrikane mleko z lahve, treba kdyz musim k doktorovi apod. A kojeni v noci bych po 2.-3.mesici uz vubec neresila. Tvorba mleka je ustalena, dite by melo vydrzet cca celou noc spat a nemelo by se budit. Mala mi spi od 20-5, nic v noci neodstrikavam a mleka mam na rozdavani. Pokud by se ti zdalo, ze mas mleka malo, vzdycky jde zacit prikladat zase casteji i v noci. Jinak teda to, ze mala mi spi celou noc je asi i diky tomu, ze jsem si ji do postele nikdy nebrala a nikdy ji nekojila vleze ve spanku. Vzdy, kdyz potrebovala nakojit, tak jsem proste vstala, zpocatku to bylo i 6x za noc. Myslim si, ze diky tomu nemam zavislacka na prsu pri spani. Takze udelej si to jak chces. Pokud budes davat lahev, tak myslim, ze pokud bude problem, tak to velmi brzy poznas a budes to moci napravit, pokud budes opravdu chtit. Ale taky zadny problem byt nemusi. Musis vyzkouset. 😉

katyxq
21. črc 2014

@laska.nezna.hranic a k čemu se potřebuje dítě naučit na flašku? malá má dva a tři čtvrtě roku a flašku neměla v puse ani jednou 😉 ... že u vás láhev kojení nenarušila (nebo nenarušila? do kdy jsi kojila?), neznamená, že u jiných děti to je jinak ... u nás i občasný dudlík po 4. měsíci nadělal s přisátím paseku (a ty změny přišly plíživě, když mi to došlo, škody už byly napáchány), pak se to zlepšilo, ale k dokonalosti to má daleko - @alcat tolik k tomu, že pokud se objeví problém, stačí láhev/dudlík (proncip sání a dudláni je stejný, pohyb jatyka opačný nez při kojeń) přestat používat, tak to často nemusí být, statistiky jsou jasné a laktační poradkyně by mohly vyprávět ☹, kolik maminek si vedomě nebo i nevědomě pokazilo kojení

katyxq
21. črc 2014

@mesiacik2924 moje malá si taky neodříhávala, snaha o to jí akorát narušovala usínání (mimochodem existuje studie, podle které odříhávání množství kolik nesnižuje a naopak zvyšuje ublinkávání - samozřejmě statisticky, každé miminko je jiné a nejlíp ho zná maminka, nevidím důvod, proč miminko trápit pokusy o odříhnutí, když chce spát a pokud to potřebuje, odříhen si ze spánku 🙂)

mesiacik2924
21. črc 2014

@katyxq ano odbrkne ako moja mala a zacne sa poriadne dusit a ...no to je jedno kazda maminka vie co je pre jéj mimco najlepsie🙂

xdany
21. črc 2014

@anet66 Ještě mě napadá - odsávání je strašnej vopruz 😅

alcar
21. črc 2014

@katyxq tak ja davam dudlik uz od prvniho tydne. Po porade primo s dr., kdy jsem mela malou furt u prsa a zacala mi silene pribirat a diky tomu mela brutalni koliky a v noci vubec nespala, tak mi poradila, ze mam zkusit dat dudlik. Ze pokud nechci ze sebe udelat zivy dudlik, coz jsem opravdu nechtela, tak je to jedine reseni, ktere uspokoji me i dceru. Miminka maji saci reflex a proste potrebuji neco porad sat. A troufam si rict, ze diky tomu jsem nikdy nebojovala s popraskanymi a bolestivymi bradavkami a kojim doposud naprosto bez problemu. Vsechno ma sve hranice, i to kojeni. I prsa potrebuji obcas oddych, stejne tak maminka. Jsem toho nazoru, at klidne zakladatelka da dve tri noci miminku lahev. Odpocine si ona i ditko a pak zase muze pokracovat v kojeni odpocata a hlavne vyspana. Nedostatek spanku totiz take radikalne snizuje produkci mleka, co si budem povidat...

katyxq
21. črc 2014

@alcar každého věc, akorát že i jen jedno podání láhve může napáchat těžko napravitelné škody (ano, i takhle citlivé některé děti jsou) a dudlík je šidítko, náhražka prsa, ne naopak 😉 - a tak je potřeba ho brát, jeho používání má své možné následky (statisticky dané, může k nim dojít plíživě, nemusí nastat u všech, prostě se zvyšují ta rizika) - https://www.modrykonik.cz/dudlik

granda
21. črc 2014

proč to chce dělat,,, prso je prso.. mléko čerstvé a teplé akorát,,, bych to nedělala... já kojila 14 mes.....vedne v noci a dcera není nemocná a je plně spokojená

alcar
21. črc 2014

@katyxq jasne kazdeho vec. Co se tyce dudliku, vidim to na neteri... Sestra odmitala davat dudlik, tak mala cucala prsty, coz ji zustalo doted - do temer tri let. Ted ji to nejde odnaucit, lakuje ji nehty jakymsi sajrajtem apod. Dudlik diteti seberu, ale ruku ne. Takze ja dudlik davam a davat budu. Jednoho dne ho proste seberu a bude. Takze ne vzdy dudlik znamena nutne zlo.

katyxq
21. črc 2014

@alcar ono samozřejmě má vliv na cucání prstů víc věci - uspokojování potřeb miminka i staršího dítěte, kojení dostatečně dlouho, kontakt (nošení, společné spaní), povaha dítěte a její přijetí rodiči, ty prsty jsou obvykle náhražka za něco. Ale jasný, dudlík sebereš, prsty ne, ale taky se může stát, že dudlík díte nahradí právě těmi prsty.
Naše vysoce kontaktní malá si prsty poměrně nedávno začala cucat, zabralo víc kojení ve dne (ano, je pořád kojená), teď to dělá, kdyz se nudí - signál pro mě, že je potřeba si jít hrát, "učit se" (hraním), jít ven.

pisisvori
21. črc 2014

@anet66 já bych to zkusila, nic jiného nenaděláš. Mě první dcera flašku ani dudlík za žádnou cenu nevzala a tahle druhá vypadá , že bude to samé☹. Dnes jsem při špatných výsledcích měla jít na den do nemocnice načištění a měla odstříkané lahvičky, aby krmila sestra, když tam zůstanu. Jednu rozmrazenou jsem dceři v poledne zkusila a bylo to samé jako u první jak jí dostala do pusy tak jen řev🙂. Takže jde i o to, jestli si vůbec lahev vezme. Ten dudlík mě mrzí, protože jsme ještě neviděla dítě s dudlíkem, které je nevrlé, ubrečené a maminka nevyspalá...Pro první dceru jsem byla živý dudlík a už to nikdy nechci opakovat...byla to "hrůza", protože když nebyla u prsa nebo se nenosila tak plakala (spala přes den 3x 20-30 minut ve věku 1 dnů až asi 4-6 měsíců, křik v kočárku i v autosedačce)

pisisvori
21. črc 2014

@anet66 takže jak píše @fykyska zkus to co cítíš, že chceš...to je to nejpodstatnější🙂

lutu11
21. črc 2014

@alcar kdo bude tu lahev miminku drzet?tata?jinak se nevyspi..

hojda
21. črc 2014

@katyxq Tak mě by se třeba docela hodilo, kdyby naše malá lahvičku brala. Když jsme byli po operaci v 8 měsících a ona stále chtěla jen MM, které díky stresům v nemocnici a nemožnosti dávat běžnou stravu, nebylo dostatek 😔. Já nebyla schopná utáhnout osmiměsíční dítě pouze na MM. Stále nám hrozilo, že budou malou sondovat, no stres velký a do toho se má člověk rozkojit. Nechtěla ani moje odstříkané mléko, zkoušeli jsem všechno možné, všechny způsoby dokrmování, ale nic. Brala bych všem deseti, kdyby malá byla zvyklá na lahvičku a napila se z ní 😔 . Takže já lahvičku až zas tolik neodsuzuji, protože člověk nikdy neví, kdy jí bude třeba potřebovat. Po mé zkušenosti, bych po dobře rozjetém kojení (což u pisatelky dotazu zatím asi moc není )cca ve 3 měsících u nás, začala dítěti dávat třeba maličko toho čaje, nebo vody, aby to pro něj prostě nebyl šok, třeba jednou 😔 .

hojda
21. črc 2014

@pisisvori Mám úplně stejnou zkušenost, z lahvičky se někdy dělá úplně zbytečný strašák a někdy se tak moc hodila 😔 , ale jak říkám, neplatí to v začátku kojení, kdy se kojení teprve rozjíždí, ale až u staršího dítěte.

hojda
21. črc 2014

K dudlíku mám zase zkušenost svojí sousedky, která má 3 děti, první dvě holčičky dudlík nikdy nevzali až teprve třetí klouček ano a říkala, jaká to byla pro ní úleva při srovnání s těmi dvama miminky, třeba jen když jí dítě brečelo, když nakupovala, nebo kdekoliv, kde se kojení prostě nehodila (fronta u poklady atd.), tak zase měla tu možnost uklidnit dítě takto. S kojením to měla, tak že nejvíc práce bylo s první dcerou, druhá byla naprosto bez problémů a syn měl problém při rozjezdu (kdy mu dala dudlík tedy netuším).

hojda
21. črc 2014

Jinak už jsem slyšela, že k diagnóze - dítě zmatené lahví, existuje diagnóza dítě - zmatené prsem tj. ty děti, které odmítají pak cokoliv jiného než prs.

alcar
22. črc 2014

@lutu11 ano, treba tatinek. 🙂 Jinak zakladatelka psala, ze chce dat lahev, aby si trochu odpocala a nemusela v noci travit u kojeni hodinu, ale chce to vyzkouset s lahvi , ktera by ji mohla zabrat mene casu tzn. vice spanku. Takze nechapu tvuj dotaz... 😕

katyxq
22. črc 2014

@hojda ale jsou přeci i jiné nesložité způsoby (nenarušující kojení) - ze lžičky, pohárku nebo z cévky přes prst 😉 ... nebo po prsu suplementorem
- dítě zmatené prsem si nemyslím, že je diagnóza - spíš to vidím na potřeby některých lidí hledat patologie ve fyziologickém, normálním chování 😉

hojda
22. črc 2014

@katyxq žádný způsobem ji nebylo možné podat jídlo a tekutiny, prostě jak se k ní člověk s něčím přiblížil tak histerie, nevzala prostě nic 😔, to bylo u nás, byl problém prodat léky na tišení bolesti po operaci, panadol nechtěla vzít do pusy (čipek nešlo použít), a pořád hrozilo, že bude dehydrovaná a že jí bude nutné dát tekutiny nosní sondou a toho jsem hrozně nechtěla. Zakladatelce bych já osobně lahvičku, taky ještě nedoporučila, je opravdu brzo a kojení se rozjíždí. Každopádně bych u starších dětí nedělala z lahvičky tak velký problém 😔 . Jinak mě by zajímal jiná věc. Jak se dá opravit chybné přistátí? Když tedy poznáš, že se dítě prsu špatně chytá, tak jak mu vysvětlit, jak to má udělat jinak?

katyxq
22. črc 2014

@hojda samopřisátí, změnit polohu, kojit tělo na tělo, na požádání, hodně kontaktu ve dne i v noci (nošení v šátku, společné spaní - tam zas nejlíp kůži na kůži a miminko nechat přisát v polospánku, společné koupání, když ve vaně projeví zájem o prs, klidně nakojit) - hodně dobrá je tzv. savčí poloha (břicho na břicho, anglicky laid back breastfeeding nebo biological nurturing, na youtube jsou videa - jedno je i ve článku https://www.modrykonik.cz/jak-kojit 😉) - a hlídat záklon hlavičky, miminko se má klodné i zabořit do prsu hlavičkou a naopak nosík má mít kousek od prsu, pak se přisaje na dvorec a ne jen na bradavku, tomu se dá pomoct mírným tlakem na zátylek, ale v té savčí poloze to vyplyne samo, jak miminko musí trošku zvednout hlavičku k prsu

hojda
22. črc 2014

@katyxq Děkuji! To mě jen utvrdilo v tom, že jsem u syna opravdu udělala, co šlo. Bohužel jsem si 10 dní po porodu zablokovala záda, s tím že jen několik následujících týdnů musela jezdit na kapačky, takže většinu toho jsem prostě díky bolavým zádům zvládnout nemohla (měla jsem zakázáno syna nosit, měla jsem i strach, protože mi bolest nečekaně vystřelovala a to jsem byla pak úplně paralyzovaná, polohy ke kojení taky moc měnit nešlo jen, co mi záda dovolila a pro velká prsa, taky nejsou všechny polohy vhodné. Z vany bych asi nevylezla díky těm zádům. Díky za odpověď!

katyxq
22. črc 2014

@hojda tady ještě víc info k té pozici (anglicky, ale obrázek je pochopitelný i bez textu, jsou to možne variace k vyzkoušení) https://breastfeedingusa.org/content/article/so...

A taky je potřeba u miminka zkontrolovat podjazykovou uzdičku, jestli není krátká), nebo existuje orofaciální stimulace.

zuzana_ka
22. črc 2014

@anet66
Ahoj, jak si to teda vyřešila, zkusila si dát láhev?

hojda
22. črc 2014

@katyxq Díky tohle využiju pro kamarádku, která má ročního syna a od narození problém s jídlem, má už několik měsíců zavedený peg do bříška 😔 .

pisisvori
23. črc 2014

@hojda přesně tak prso jsem nemohla strčit do autosedačky , ve které vydržela i hodinu plakat přes veškeré utišování...nestrčila jsme ho do kočárku, v nosítku žádném být nechtěla (ale zkoušeli jsme až od asi 3-4 měsíců) atd. atd. a dudlík je od slova dudlat nebo cumel od slova cumlat a ne jen šidítko. A moc nechápu jak může někdo vědět, že kdysi dávno nestrkali dětem místo prsu kus rozžvýkané kůže a podobně. Taky úplně nechápu jak může být prso na všechno, když nelze oddělit od sebe to kdy z něj mléko teče a kdy ne. I když se chce dítě jen uklidnit tak musí stále jíst...což v překladu znamená, že se uklidňuje jídlem a to je dobré??? jsou si tím opravdu všichni jistí?? Dcera měla tichý reflux a to neustálé pití z toho dělalo začarovaný kruh, ale neměla jsem sílu na její křik, protože plakala opravdu celý den (když se nenosila, ne chovala opravdu nosila = chodilo se a nebo nebyla u prsa...a spala minimálně).