Kojení + dokrm UM. Jak kombinovat?

chybadel
30. led 2024

Ahoj, mám měsíční dceru a kojime.. jenomže ona je hrozně hladová a dokáže mě přes den celou vycucnout a já jí už nemám proste co nabídnout a furt hledá, že má hlad.. 2X jsem zkusila dat přes den nutrilon ale asi na to jdu blbě.. protože vždy po nějaké době mi hodně blinká.. i přes říhnutí a držení co nejdéle v náručí tak aby ji to v brisku stejno co nejvíce dolu..
bude tu nějaká hodna duše co mi jak tatarovi do detailu popise jak popřípadě kombinovat kojení ( bez odsavani) a UM, když ji to nebude stacit?
Děkuji 🩷

aktakd
30. led 2024

@chybadel A jak poznáš, že má hlad? Je normální, že měsíční miminko hledá prso. Moje děti by v tomto věku byli nejraději přisáté pořád. To jen takový postřeh.

chybadel
autor
30. led 2024

@aktakd no pokud nemá prso, má dudlík a jak z prsa už nic neteče, tak už se dává pryč a brečí tak dam druhé chvíli dobrý a pak to samé.. a pak place a ududá se dudlikem..:/ tak nevím

chybadel
autor
30. led 2024

@aktakd ale samozdrejmne jen vyvozuji mužů se plést 🙈☺️

aktakd
30. led 2024

@chybadel A nepůjdete na kontrolu k pediatrovi na kontrolu? Dle váhy si myslím, že to půjde vidět. Dcera když byla hladová, tak opravdu na váze nepřibírala. Je to věda s těma mrňatama 🙉
Držím palce! 🙂

skarol
30. led 2024

Kolik má počůraných plen za den a jaké jsou přírůstky? Spíš to zní, jako bys jí tím UM překrmila a že ho vůbec nepotřebuje. Chce prostě prso, protože jí to uklidňuje

chybadel
autor
30. led 2024

@skarol cura hodně 4-6 určitě , podle doktorky prospívá dobře ale říkala, ze mužů přijít kdykoli na vážení tak se tam v týdnu stavím tedy .. asi mate pravdu je. Proste jsem udělala všechno a furt nebyl klid tak jediné toto jsem vyvodila nachvili klid byl a pak to vyblinkala a asi mate pravdu ze jsem ji spis teda prekrmila..
🙈 Ach ji je to fakt náročné občas tyto věci jak si člověk nachází cestu k tomu

chybadel
autor
30. led 2024

@chybadel i kaka hezky, občas teda tlačí dost ale nic hrozného

sorboni30
30. led 2024

@chybadel zkus si ji před kojením zvážit a po kojení. Uvidíš kolik toho vypila. Jinak může mít růstový spurt. To miminko stále pláče, ze má hlad a nedokáže se dokrmit. Trvá to týden, 14 dní. Měla jsem to tak s dvojcaty kluky 2x a i s dcerou, s tou jednou. Každopádně bych se poradila s pediatrou.. a co se týká pak umělého mléka tak holčičky mají raději sladší mléko takže spíš jak Nutrilon bych doporučila Bebu, Sunar. Mě kluci pili Nutrilon chvilku, pak skončili na Sunaru. Holčička pila Hami a pak skončila taky na Sunaru a jsme na něm do dnes ✌️Každé miminko je samozřejmě jiné.. Já jsem kvůli růstovému spurtu musela klukům dát silnější UM ten Sunar. Malou jsem zvládala i s mateřským, jen jsem ji dokrmovala z lahvičky, protože si nevytáhla dávku z prsa co potřebovala..

chybadel
autor
30. led 2024

@sorboni30 Jo o růstovým sportu jsem četla tak asi to tak bude.. s doktorkou jsem o tom mluvila a ta mi práce řekla, ze když bude potřeba tak nutrilon.. váhu doma nemám. Tak počkám ještě par dnů a snad bude lepší a skocim k doktorce na převezeni kolik má od minule aspoň. ☺️a v kolika měsících si dokrmovala i umělým mlékem?

sorboni30
30. led 2024

@chybadel malá byla narozená ve 28 týdnu. 56 dní jsme strávily v nemocnici.. doma jsem kojila 2 měsíce, jenže mi pak mléko zvracela a nesnesla ho vůbec.. takže jsem musela postupně přejít na umělé. Dokud je možnost, raději bych kojila co můžeš. Ta váha je fakt výborná věc. Porid si ji nebo půjč u dětské doktorky. Pomůže ti pohlídat kolik miminko vypije. Zda si vytáhne dávku nebo se prekrmuje..Pro mě to byl super pomocník. Byla jsem klidnější

pilzzee
31. led 2024

@chybadel Taky mam doma otesanka a musime to kombinovat. Planuju to tak delat nez zacne jist prikrmy, pak UM uplne utnu a bude mit jen MM a vodu. Na zvraceni nam doktorka doporucila gastrotuss, zaspuntuje brisko tak, ze jde jidlo jen dovnitr a ne ven.

fidorka86
31. led 2024

Malé miminko chce být u maminky, kde jinde? Vždyť bylo 9 měsíců u vás v bříšku v dokonalém bezpečí. U prsu mu je nejlíp, jste pro něj středobod vesmíru a je logické, že chce být u vás. Je mu měsíc, a vy jste stále v šestinedělí! Ideálně odpočívejte. Zalezte s ním do postele a nechte ho dudlat u prsu a spát u něj. Můžete si pustit film nebo přečíst knížku. Kdyby mi tohle někdo řekl u prvního dítěte, ušetřila bych si také spoustu nepříjemností. Čím víc bude u prsu a ležet na vás, na vašem hrudníku a spinkat, tím víc se vám bude tvořit mlíko. Kde je poptávka, je i nabídka. A jako bonus bude mimi klidnější a ne ve stresu, když místo prsu dostane náhražku - dudlík. Pokud čůrá hodně a dle dr. prospívá, nestresovala bych se. Pokud dáte přes flašku UM, je to většinou první cesta k ukončení kojení. Zvykne si, že bez práce (z flašky to teče samo), dostane jídlo a kojení bude po čase odmítat. Zkuste někde uvnitř najít, co vám říká vnitřní mateřský instinkt. Držím palce!

fidorka86
31. led 2024

Ještě bych napsala, že kojení není jen o jídle a pití, je to kontakt s matkou, ujištění se, že tu pro něj je, že je v bezpečí. Moc dobře, si pamatuji, jak je člověk s prvním dítkem ztracený, nemá kolem sebe podporu, po porodu odejde z porodnice a je na vše sám, bez adekvátních rad a když radu dostane, tak jsou poškozující jak pro mimi, tak pro vás. Hlavně od pediatrů. Ty tohle absolutně neřeší. Separace, dudlík od narození. Zkusila bych zapátrat třeba zda není v okolí nějaká laktační poradkyni a prvně problémy z kojením řešila s ní. Já mám dobrou zkušenosti z Mamily. Jste úžasná maminka a věřím, že vše zvládnete. ❤

fidorka86
31. led 2024

Existují skupiny žen. Komunitiní podpora šestinedělek a třeba nějaká ve vašem okolí je, která by vás mohla podpořit, popovídat si s vámi, poradit. Ze své zkušenosti vím, jak je tohle obrovsky důležité, aby maminka nebyla na vše sama. Zde rozcestník: https://podporasestinedelek.webnode.cz/?fbclid=...

janule0123
31. led 2024

@chybadel zkusila bych laktacni ..: jinak já musela dokrmovat od začátku… a v tyhle době se malý rad preziral a pak blinkal 🤣takže jsem musela dopocitat a dodat na průměrnou dávku aby prospival

hanka_12345
31. led 2024

pokud ti ten nutrilon vyblinka tak si spis myslim ze je prejezena

pilzzee
31. led 2024

@fidorka86 Zni to strasne pohadkove, ale realita byva kolikrat vazne jina. Ja jsem prvniho kojila rok a pul i presto, ze na zacatku dostaval flasku. Ale ten ji moc nemel rad, ani dudliky. Naopak ted dcera miminko je dudlikova, ode me se sice napije, ale na nejaky extra zuzlani neni, flasku ma rada ... Ale hlavne se musim venovat starsimu, kterej desne zarli, takze nejaky vylehavani s miminem v posteli neprichazi v uvahu 😀 Tim chci jen rict, ze hlavni je, aby z toho obe strany vyvazly s co nejlepsi naladou a na tom kojeni az tak nesejde.

fidorka86
31. led 2024

@pilzzee rozumím. Každé dítě je jiné. Některé se jen napijí a prso dále nechtějí. Ale reaguju na to, co paní píše. Očividně má první dítko, takže vylehávání je u ní možné. Prso zdá se chce dítě také. Já mám děti tři, takže vím, jaké je to se ještě starat o starší. 🙂 Je to náročné, ale vše se dá skloubit, ale je to potřeba prostě promyslet. To ale zjišťuji až postupem času. Je to o organizaci předem, už před porodem a ohromné spolupráci okolí (manžela, babičky, tetičky, kamarádky) Ale všichni víme, že v dnešní době to tak prostě není....babičky často stále pracuji a podpora matek v šestinedělí se vytratila. Což vnímám jako obrovské mínus. A zažila jsem to sama na sobě. Proto jsem jí také nabídla možnost si o pomoc skrz komunitu šestinedělek říct.

pampelina18
31. led 2024

Místo nuttilonu Sunar. Tak jsem to tak dělala malej v 6 týdnech vycucne klidně 200 sunaru. 😂 Prso nestačilo. Tak už jsme jen na um. Hele dělej to tak že dáš prso, když bude tahat a už nic nepotece dej třeba jen 30ml sunaru a počkej hodinu. Když za hodinu bude mít zase hlad znovu prso pokud nebudeš mít mléko tak 60 ml sunaru

chybadel
autor
31. led 2024

@chybadel děkuji všem za úžasné zprávy 🩷 z každé si něco beru a pomohlo to přečíst 👍☺️

fidorka86
31. led 2024

@pampelina18 s tímto nemůžu tak úplně souhlasit a tohle je právě ta rada a případ, kdy se postupně kojení vytrácí a mimino končí na UM úplně zbytečně. Pokud chce paní kojit, je potřeba ideálně zkontaktovat laktační poradkyni, aby zjistila, zda se miminko přisává efektivně. Zda tam není jiný problém. Může to být i dávání dudlíku v tak malém věku.
@chybadel Dítě z prsu nepije jen mléko, ale saje nenutrivně, to znamená, jen dudlá. Napije se a usne, třeba v intervalu 20 min, pak se probudí a chce se znova napít a opět saje, dudlá do usnutí. To vše se může dít klidně co hodinu/ dvě. (Měla jsem to tak s 2.dítkem, ležela jsem v posteli a střídavě sálo a spalo a bylo klidné) Čím víc jej budeš mít u sebe a budeš mu nabízet kojení (klidně co 20 min takto malé děti kojit chtějí a není to nic divného), tak nabízej. Nabízej i když je rozmrzelé, nabízej i po přebalení, když je po něm neklidné, tak aby se po tom přebalovacím stresu zklidnilo, dej mu napít, uklidnit u prsu po spaní, před spaním. Dělala jsem to tak se všemi třemi dětmi, prsa mam malá, ne žádné nalejváky, měla jsem podporu kamarádky laktační a nikdy jsem žádnému dítěti nemusela dát UM a všechna byla klidná, nebrečala a všichni se divili jak mám spo-kojené děti, které jsou klidné a nepláčou, protože prostě byly naplněné jejich potřeby. K tvorbě dostatečného mléko je potřeba kontakt. Matčino tělo pozná, že je na něm něco měkkého a předá informaci pro tvorbu mléka. Když mi dítko spalo v šátku na hrudi, poté mi prsa vždy málem explodovala, jak byla plná. 😀
Mléko se tvoří průběžně, z krve, takže neznamená, že tam nikdy nic není. Já také měla někdy pocit, že tam nic nemám, ale bylo. A kolik toho třeba odsaješ mimo, není známka toho, že mléka nemáš dostatek. Já skoro nikdy nic nevymáčkla. Pokud si nejsi opravdu jistá, doporučila bych ti zkontaktovat laktační. ❤
zde něco o kojení na MK: https://www.modrykonik.cz/kojeni/kojeni-deti/

chybadel
autor
31. led 2024

@fidorka86 jasný budu ji více přikládat a uvidíme jak to půjde☺️ zas nejsem úplně, ze bych musela za každou cenu kojit, upřímně já osobně tomu dávám max do 3-4 měsíců dítěte, protože pro mě je to no pro mě toto není 🙈😂 ale samozdrejmne se uvidi na situaci podle malé jak se ji povede jen tak ze bych si řekla a konec tak to ji neodstavim.. ☺️😂

fidorka86
31. led 2024

@chybadel jasně, chápu. Uvidíte. Kojení je pro mě srdeční záležitost, je to láska a tak nějak jsem na dětech zjistila, že je opravdu důležité. Ale zároveň nechci nikoho nutit a přesvědčovat, jen sdílet, jak jsem to měla a mám já a co mi pomohlo. Kojení oceníte třeba hlavně při nemocech, nebo po očkování mimča. Nebo když sama jste nemocná, dítě od vás již přes mléko dostává protilátky. Když se uhodí, spadne, na uklidnění je také skvělé kojení. Chápu ale, že každá jsme nastavená jinak. Moje švagrová také nějak s kojením nebyla zajedno, neužívala si jej, ale věděla, že pro děti je to důležité a tak kojila do roku / roku čtvrt všechny své děti a pak pomalu přestávala. Asi nejstěžejnější je ten první půl rok se říká, pak se přidávají příkrmy ke kojení....🙂

pampelina18
31. led 2024

@fidorka86 jasný, takže ženský, když se Vám narodí miminko, tak nonstop na prsu. 24 hodin denně nesmíte ani spát. Miminko od prsa vůbec nepokladejte.Protože vše okolo je špatně. A zbytek rodiny nechte umřít hlady 😂😂 mám obě děti odchované na sunaru a jsou úplně v pohodě. Chudák ženský co kojit nemůžou. Prso není to nejdůležitější v životě miminka....

pampelina18
31. led 2024

@chybadel v klidu kojení není tak důležitý a dá se nahradit. Ale ta láska k miminku se nedá nahradit. A i děti na UM jsou úžasný mamanci, vymazeleny a psychicky v pohodě. Takže na kojení nestojí život. Pro miminko je nejdůležitější to zda vy jste v pohodě a ne to zda kojite.

alice180
31. led 2024

@pampelina18 trochu drama queen ne ?!

chybadel
autor
31. led 2024

@pampelina18 ano taky si myslím, ze pokud budu v pohodě já tak i malá a i výše jsem psala, ze za každou cenu nejsem pro kojení 🩷☺️

pilzzee
31. led 2024

@pampelina18 Souhlas. Kojila jsem rok a pul, ale stavet se na hlavu a kojit kazdou hodinu jen at nedejboze nemusim dat UM, to je padly na hlavu. Ja beru kojeni jako doplnek stravy 😀