Musím přestat kojit. Máte zkušenost?

terez998
12. bře 2024

Dobry den, chci se zeptat byla jsem dnes s dcerou u zubarky. Je ji 20 mesicu a kojim. Pres den jen na odpoledni sloficek a v noci na uspani plus 3-4x za noc .Zubarka rekla ze musim prestat kojit jelikoz se ji dost kazi zoubky 4 predni nahore. Pije cajiky a vodu je pravda ze miluje jogurty a zoubky cistime co se da . Je zavisla a ja se bojim ze ji tim ublizim zkousela jsem to ale proste 3 hodinovy plac v kuse jsem proste zoufala .. nemate nektera zkusenost prosim ?

ferda90
12. bře 2024

@terez998 Nové studie potvrzují, že dlouhodobé kojení nezvyšuje riziko rozvoje zubního kazu. Naopak, výzkumy zjistily, že některé umělé výživy rozpouštějí zubní sklovinu, významně snižují pH a způsobují zubní kaz a postižení zubní dřeně již po několika týdnech
Ahoj, tohle jsem vyčetla na netu. Ptala sem se kdysi i laktační poradkyně a ta mi tvrzení, že MM způsobuje zubní kaz vyvrátila🤷

m_aa
12. bře 2024

Určitě nepřestávat kojit. Kojení nezpůsobuje zubní kaz, je to jen o hygieně. Pořídit si sólo kartáček, nebát se odhrnout si horní ret a prostě čistit!! 🙂

pilzzee
12. bře 2024

@terez998 Odstavovali jsme zavislaka v roce a pul, ze dne na den. Ve zkratce - dva dny byla depka, pak na to uplne zapomel, zacal lip jist a spat celou noc (!!!). Ale urcite ji neodstavuj kvuli zubum, toto si radeji over, taky se mi to nezda. Pokud ti nevadi to kojeni v noci, tak to nemusis hrotit.

terez998
autor
12. bře 2024

@m_aa cistime nekdy i 3x denne ale takovym zpusobem ze mamzelka drzi a ja se snazim cistit

junomcgaff
12. bře 2024

@terez998 tak logicky když 3x za noc pije něco, v čem jsou sacharidy a nevyčistí si pak zuby tak to kaz způsobovat může

m_aa
12. bře 2024

@terez998 Problém může být teď trošku v tom, že pokud jsou již na zubech demineralizace (počínajicí zubní kazy) nebo už samotné zubní kazy, tak je pak na místě uvažovat o tom přestat kojit, protože to může celou situaci jenom zhoršovat.
Kojení samo o sobě zubní kazy nezpůsobí, ale často je to v kombinaci s holt nedostatečnou hygienou, stravou bohatší na cukry a pak i častým nočním kojením. 😟
Vždy je na prvním místě hygiena a až poté cukry, kojení,...atd.
Doporučuji mrknout na instagramový profil Dentist for small. Tam se dozvíte plno užitečných informací, třeba vám to pomůže!!

antoinet
13. bře 2024

Mému dítěti kojení v tomto věku opravdu zuby zkazilo a horní přední se musely trhat. Odvyknout kojení je menší zlo.

pe_tu_ss_ka
13. bře 2024

Také doporučuji profil dentist for small. My se k paní doktorce dostali do ordinace díky placené konzultaci, protože jinak mají až 2 letou čekací lhůtu, mají dost zájemců. Náš zubař nechtěl synovi ošetřit mezizubní kaz. Tak jsme si zaplatili konzultaci (minulý týden), dnes měl hygienu a příští týden jedeme na ošetření. Zvazila bych změnu zubaře a koukla na práci paní zubařky.

kolibricek36
13. bře 2024

@terez998 kojila jsem do bez měsíce 4 let. Žádné kazy zatím nemá.

carrie_b
13. bře 2024

To, že někdo kojil do 4 let a dítě žádné kazy nemá, neznamená, že u někoho právě to mléko (hlavně při kojení v noci), nemůže ke kazivosti zubů přispívat. A naopak. To je stejné jako s kojením a imunitou - dcera kojená nebyla a je to nejvíce odolné dítě vůči nemocem z celé třídy (25 dětí). Takže záleží i na každém jedinci, k čemu má predispozice. Pokud se kojení opravdu nechceš vzdát, ale taky nechceš riskovat, že kvůli půlroku až roku u prsa bude mít dcera taky třeba celý život problémy se zuby, tak zkus ještě oslovit dalšího zubaře a pak se teprve rozhodni.

ninive211
13. bře 2024

Aby se už 20měsíčnímu dítěti kazily zuby, to mi přijde hodně brzy. Možná opravdu bude jedno z těch dětí, kterému kojení na ty zuby příliš neprospívá. Snažila bych se zrušit alespoň noční kojení, kdy není možné vyčistit následně zuby. No a zřejmě zlepšit techniku čištění zubů.

teate
Autor odpověď smazal
Zobraz
teate
13. bře 2024

@terez998 Když se dítě kojí správnou technikou, mléko se zubů nedotkne. Kazy bych řekla, že děti mají nebo nemaji a je jedno, co jí nebo nejí nebo jak čistí a nečistí. My čištení nehrotíme, dceři jsou navíc 2 a kus a stále se kojí. A kazy nemá ani jedna z dětí. A kamarádky dítě se nekojí dávno, čistí 2x denně striktně a dočisťuje a kde co a holka má ve 4 letech dva kazy. Podle mě kazivost buď je nebo není a nejde moc ovlivnit. 🙂

matusoni
13. bře 2024

@terez998 a nebude to spíš jinou stravou? Třeba ty čajíky, dáváš s cukrem? Jogurty slazený?

skarol
13. bře 2024

Co ty čajíky, jsou slazené?

ferda90
13. bře 2024

@teate tak já syna kojila 2 roky a 8 měsíců, ale zoubky jsme prostě čistili ať chtěl nebo ne, čištění zoubků je za mě základ. Navíc, od roku už to dítě ji víceméně všechno, takže přes noc ty zbytky stravy a nějaké ty šťávy zůstávají na zubech a asi to úplně nebude dobře, takže za mě je čištění potřeba. Ale tohle je věc každého, někdo čistění nehrotí, někdo prostě ano.

terez998
autor
13. bře 2024

@matusoni caje neslazeny a ji jen bily jogurty s obocem jiny nechce

terez998
autor
13. bře 2024

@ferda90 tak my si vsichni tri cistime zuby 3x denne s malou bojujeme pri kazdem cisteni ale jsou bycistene poradne.

ferda90
13. bře 2024

@terez998 my taky bojovali, ale už nějakou dobu si čistí zoubky víceméně bez problémů. K zubaři jsme šli v roce a od té doby jsme tam byli asi 4 krát. Nyní jsou mu 3 ročky a 1 měsíc. Zubař mi nikdy předtím neřekl ani slovo na kojení, když jsem ještě kojila a to jsem kojila 2 roky a 8 měsíců a kojila jsem na vyžádání ve dne v noci. Ono fakt asi záleží i na jedinci. Znám lidi, kteří zubům moc nedají, čistí jakože čistí a mají zuby bez kazu a pak jsou lidi, kteří si poctivě čistí, používají mezizubní kartáčky a kazy mají.

teate
13. bře 2024

@ferda90 A kdo říká, že čištění není potřeba? 🤔🤭 Já píšu, že to nehrotím. Když mi usnou v autě a přenáším je rovnou na spánek, tak si prostě zuby večer nevyčistí. A když jsou nemocný s 39 teplotou, tak taky ne. Prostě ne vždy je potřeba za každou cenu zabývat se čištěním zubu. Tak to u nás je - nehrotíme to. Ale kamarádka to striktně hrotí a stejně mají děcka zuby zkažený. Takže asi tak.

ferda90
13. bře 2024

@teate tak to se omlouvám, špatně jsem to pochopila. Moje chyba 🙂 Jasný, tohle jsou takové ty výjimečně připady ,to je ok. Já to asi pochopila jinak 🙈

teate
13. bře 2024

@ferda90 Ne, to je v pohodě. Normálně si holky čistí zuby 2x denně. Ale prostě jsou chvíle, kdy to nehrotím. 🫣 Ale tím, že ta kamarádka je jak blázen, tak už nevím, kde je ve společnosti norma. 😆