Nejde mi odnaučit noční kojení, kde dělám chybu?

lpch
8. črc 2018

Maminky, pred nejakou dobou jsem sem pridala prispevek s zadosti o radu, jak odnaucit nocni kojeni. Zacali jsme pred mesicem, po 4 nocich to vypadalo pozitivne. Syn (ted 16 mesicu) usnul chvilku po devate, probudil se kolem treti, chvilicku knoural, ale zase usnul bez mlika a spal zhruba do sesti, kdy uz to mliko dostal. Ve vetsine pripadu ale znovu usnul a spal treba dalsi hodinu a pul. Proste parada, do te doby byl za noc vzhuru i 10x 🙂
Posledni tyden se ale budi cca do hodiny po usnuti, mliko nevyzaduje, jen place. Za par minut se zklidni a spi dal. Problem nastava pak rano nebo spise nad ranem. Uz nevydrzi do tech sesti, ale postupne se cas buzeni posunuje, vetsinou se probudil mezi treti a ctvrtou, mlika se uz dozadoval, ale vzdy se mi ho podarilo jeste uspat, vydrzel spat vetsinou do peti a to uz jsem mu to mliko dala a spali jsme dal. Dnes v noci to byl uz ale des. Usnul o pul devate, v 11 se probudil, silene rval, ale zvladli jsme to bez mlika, pak se opet probudil ve 4, ale to uz byl opet hysterak s pozadovanim mlika. Dala jsem mu..byli jsme navic u nasich a jsem vzdy ve stresu z toho, kdyz tam place, doma bych to asi vydrzela a nedala mu. Pak spal do sesti, probudil se na mliko, a nakonec vstaval o pul osme. Takze me napada - proc najednou pozaduje opet nocni kojeni?? Proc po mesici neni schopny pochopit, ze mliko proste v noci neni a nespi, kdyz uz to skoro slo?? Mam utnout i to kojeni nad ranem a vydrzet proste do tech sedmi, kdy vstava? Vodu ani dudlik nechce, odmita je s hysterakem.. Omlouvam se za roman, ale uz nevim, jak na nej a z predstavy, ze bych musela v noci opet kojit, se mi dela spatne :(

rebe
8. črc 2018

Zarazila mě tvoje věta "Proc po mesici neni schopny pochopit, ze mliko proste v noci neni a nespi" Jak to myslíš, že mléko není? Mléko je, máš ho plná prsa. Pouze ty ses rozhodla, že mu ho už v noci nechceš dávat. To on už možná dávno pochopil, že mu ho nechceš dávat, i když ho máš. Ale zjevně se mu to nelíbí, tak ti to dává najevo asi jediným způsobem, který má. Abys mi rozuměla, nechci nijak hodnotit tvoje rozhodnutí ho na noc odstavit, naprosto tomu rozumím, po roce jsem noční kojení omezovala také. Maminka se potřebuje vyspat, aby se mohla pořádně starat o dítě. Ale připadá mi, že je to snazší, když přitom rozumíš i potřebám a pohnutkám svého dítěte. Některé dítě bez problémů v noci přejde na vodu, jiné prostě dál potřebuje maminčino mléko. Není to neschopnost to pochopit, ale jeho potřeby, které jsou jiné než potřeby jiných dětí. Také proto si myslím, že ti nikdo nedá návod, protože nikdo nezná tvé dítě a jeho potřeby.
Myslím, že máš několik možností: Pokračovat ve stejném režimu, nedát ani nad ránem, nebo naopak při vytrvalém pláči ustoupit a nakojit. Jen ty sama můžeš posoudit, případně vyzkoušet, která z těch variant bude pro vás nejlepší a všem vám přinese nejklidnější spánek.
Když jsem omezovala noční kojení já, zjistila jsem, že po nakojení mi děti hůř spí, že po napití vody spí tvrději a déle. Ale také jsem zjistila, že když nad ránem dám místo vody svoje mléko, usnou a spinkají déle. A i v noci že když je nechám plakat moc dlouho, probudí se moc a už nemohou usnout, takže je lepší je po chvíli raději nakojit. Stálo mě to ale několik týdnů zkoušení, chování, pláče a kojení.
Tak zkoušej také, určitě najdeš řešení. Naprosto chápu, že nočního kojení už bylo dost. Ale také chápu, že tvůj syn pořád teplé, sladké mléko od maminky ze všeho nejraději 🙂

evee24
8. črc 2018

Ale on z tebe to mléko cítí. Jinak nerostou mu zuby? Me se na noční kojení budi, když rostou a boli zuby, nebo má teplotu a je ji zle. Kde jinde má tu útěchu hledat než u tebe u prsa. Nebo ho nechat řvát no.

lpch
autor
8. črc 2018

@rebe Děkuju moc za odpověď, máš samozřejmě zcela pravdu v tom, že já sama své dítě musím znát nejvíce. Ale občas mám pocit, že mě moje intuice zrazuje anebo si nejsem jistá, jestli kroky, které dělám, dělám proto, že to tak cítím, nebo proto, že je to pro mě nejjednodušší. Nevím, jestli je to pochopitelné 🙂 spíš jsem spoléhala na to, že někdo z přítomných prošel něčím podobným a napsal sem svoji zkušenost. Je pravda, že každé dítě je jiné, ale občas jsou ty jejich projevy dosti podobné. Každopádně asi budu zkoušet dál vytrvat a nepovolit, ve mně návrat nočního kojení opravdu vyvolává hrůzu. A teď si o mě myslete, že jsem třeba krkavčí matka, ale pro mě to je asi to nejhorší, co jsem zatím v mateřství zažila 🙂
@evee24 Zuby mě též napadly, ale v pusince má všechny dásně klidné. Ještě uvidím, co udělá změna prostředí, dnes už zase budeme doma 🙂

lida9
8. črc 2018

malymu je ted 20m a je to u nas jak na houpacce, obdobi kdy spi celou noc / obdobi kdy se budi / obdobi kdy se budi a chce mleko... jeste jsem neprisla na to proc je to pokazde jinak😀 tak jen doufam vzdy v brzky navrat obdobi kdy spi celou noc😀

dmiska
8. črc 2018

@lpch k tem zubum... nasi Anicku zuby trapi klidne 1-2 mesice pred proriznutim, nemusi byt nic videt, ale trapit ho to muze.
Jinak v noci jsem kojila az do uplneho odstaveni (ve 21m), bez protestu a place by to neslo, a to jsem nechtela. Navic nocni kojeni nejvic udrzuje laktaci, takze pokud chces skoncit v noci, ukonci to radeji uplne.
Ja jsem zkusila nekolikrat ruzne omezovat, ale citila jsem, ze by to proste nebylo ono, tak jsem vzdy couvla. Nakonec jsem kojeni ukoncila z hodiny na hodinu, kdyz jsem dostala silna antibiotika a dalsi leky na zanet mocovych cest. To jsem mela jak vnejsi tak vnitrni motivaci a slo to skoro samo... Proste jsem male vysvetlila, ze mam leky a uz ji nemuzu davat mlicko. Prvni noc byla hodinu vzhuru a brecela, druhou noc uz jen asi 2-3x poknourala a od te doby spi vetsinou celou noc, nebo se trochu k ranu prevaluje. Na mlicko se sem tam ptala asi tyden, pak uz nic.

rebe
8. črc 2018

@lpch Rozhodně si o tobě nemyslím nic špatného. Skoro tříletého syna kojím doteď, ale u obou dětí jsem noční kojení začala omezovat v roce. Nejspíš přesně ze stejných důvodů, z nichž to řešíš ty. Svoji zkušenost jsem se ti snažila popsat. Ale mně se velmi rychle povedlo nahradit většinu nočních kojení vodou, protože jsem zjistila, že v noci opravdu měli hlad. To u vás, podle toho, co píšeš, neklaplo. Takže je možné, že tvoje dítě víc než jídlo potřebuje kontakt, jistotu, že tam maminka je. Anebo něco úplně jiného na co je moje zkušenost nepřenosná. Myslím si, že dělat to, co je pro tebe nejjednodušší, je ve výsledku ta nejlepší cesta, která je v souladu s tvým instinktem. Takže se toho nijak neboj, jen se při tom snaž být hodně citlivá k sobě i k dítěti - aby ses nedostala do stavu, kdy to nebude vyhovovat ani tobě, ani dítěti, ale budeš si na něčem trvat, protože ses rozhodla.

swetlusska
10. črc 2018

Já bych mu dávala UM, nebo něco k pití z flašky i během noci. Třeba má žízeň nebo hlad. Dítěti nevysvětlíš, že najednou v noci "nic nebude". My jsme při odstavení dítěte měli malýho pořád v nosítku, u sebe v posteli, uspával i nosil manžel, to taky hodně pomohlo. Ale když něco chtělo pít a jíst, tak něco dostalo. Postupně přestal v noci pití vyžadovat a spí v kuse.

lpch
autor
10. črc 2018

@swetlusska Dekuju za tipy! UM rozhodne davat nechci, to neni resenim. Hlad totiz na 100 % nema, jednak jde syty spat a druhak, kdyz dostane mliko nad ranem, spis dudla nez intenzivne saje. Kdyby mel hlad, vypadalo by to kojeni jinak. Vodu se snazim v noci nabizet, vzal si ji pouze jednou, v ostatnich pripadech ji odmitl. Ale vypada to asi na ty zuby, jak uz jedna maminka tady psala. Vypada to, ze se mu jeden zub brzy prorizne, o vikendu se mi to nezdalo, ale dnes je to jasne videt

evee24
10. črc 2018

@lpch jo to máme ted taky. Dvouleta na me visí a rostou ji špičaky. Jinak se vůbec nechce kojit. Poznám ze ji není dobře. Ale u nás je velka citlivka na zoubky.

no_title
10. črc 2018

podle mě je 16 měsíční prostě příliš malý na odstav (i ten noční). Děti mají různé období, jednou chcou usínat jen u prsa, jindy jen houpáním a u prsa ne. Jen naslouchej svému dítěti, ono si řekne, co v tu dobu potřebuje. Pokud mu např. rostou zuby, tak to bez prsa většinou přežít v noci nejde 🙂

kata267
10. črc 2018

@no_title no i bez prsa jde přežít v noci růst zubů, jak by to pak dělaly všechny nekojící matky? 😀

@lpch z vlastní zkušenosti i z okolí většinou zabralo až úplné odstavení tj. žádné částečné omezování teď ne ale teď ano, prostě pokud jste přesvědčená že už kojit nechcete tak to utněte komplet a zkuste nedávat vůbec, v noci nabídněte třeba vodu, podle mě je zase 16m dítě už dost velké a v noci by to klidně mohlo zvládnout bez prsa...samozřejmě každé dítě je jiné, přístup každé matky je jiný...je to jen na vás....

lajla
10. črc 2018

@rebe po dlouhe dobe max souhlasim.s necim prispevkem a tleskam...
ja posloucham potreby svych deti a 4teho jsem kojila xkrat v noci i v patem tehu..a to mel pres 2 roky...samo byla bych se radeji vyspala🤣ale co delat..bud budu max sobecka protoze chci ja...nebo budu mama a poslechnu sve dite...jinou moznost nevidim..a pata ta ma 15m.a je prisata prakticky nonstop

lajla
10. črc 2018

@dmiska to mi nerikejte ze na zanet mocaku nejsou atb kompat s kojenim..no divny doktor a skoda odstaveni..i kdyz Vase vnitrni motivace byla asi dost silna...

lpch
autor
10. črc 2018

@kata267 presne tak, co nekojene deti, tem zuby nerostou? 🙂
Jinak ja jsem prave v okoli mela vsechny mozne zkusenosti, bud odstav nocniho kojeni, bud nejprve skoncit pres den a teprve naposledy ukoncovat noc, ci vami zminovany uplny odstav. Uplne koncit s kojenim jeste nechci, ale protoze bylo cim dal narocnejsi zvladat normalni fungovani pres den, rozhodla jsem se ukoncit kojeni v noci. S prispevky “supermaminek” o tom, jak musi byt vzdy na prvnim miste pouze a jen potreby ditete, uplne nesouhlasim. Nemyslim si o sobe, ze jsem sobec, ale vim, ze diteti muzu dat nejvic, kdyz jsem sama v pohode a relativne odpocata. Po noci, kdy jsem 10x vzhuru a dite je na me x hodin prisate, jsem opravdu utahana, protivna a bez jakekoliv energie. A protoze krome pracujiciho manzela neni nikdo, kdo by mi treba dite chvilku pohlidal, abych se dospala, tak proste musim najit reseni, abych fungovala. Tot cele. No nic, budu doufat, ze se vse casem zlepsi, nakonec i ty dve tri probuzeni za noc jsou lepsi nez byt vzhuru desetkrat 🙂

no_title
10. črc 2018

@kata267 myslela jsem to spíš tak, že je to nejlepší lék na bolavé zoubky 🙂

1nelinka
10. črc 2018

@lpch nenech se odradit..ja jsem treba ucila svoji holcicku hned od narozeni ze se v noci spinka..dite totiz dela jen to co ho sama naucis tak kdyz mu to hned od zacatku ukazes spravne tak jsou pak spokojeny vsichni...spousta maminek si tukalo na celo ze dite potrebuje i v noci jist co 2h a bla bla bla..a vis co neni to vubec zadna pravda nase mala spi cca od 6tt celou noc a s vahou jsme nebo s necim jinym jsme nikdy nemely problem..jedine co ze jsme meli krasne vyspinkane dite ktere se pak na nas usmivalo a usmiva cely den..ted je ji 1,5roku a stabilne uz dlouhodobe chodi spinkat kolem 20h a vztavame kolem 7h..nepolevuj a drzim palce

tahejhula
10. črc 2018

@lpch a víš o tom, že kojení má prokazatelně mírně analgetické účinky? To lahev se sunarem jaksi neumí. 🙂

dmiska
11. črc 2018

@lajla nebyla to jen antibiotika, ale i lek na bolest a další dva léky... Tu kombinaci už jsem do ní cpat nechtěla...

lida9
11. črc 2018

@1nelinka a muzu se zeptat jak se takove narozene miminko toto ,, uci,, ? kdyz v noci zacalo plakat, tak jsi proste nenakojila? ja teda nejsem zastance mit dite u prsa celou noc, ale kdyz se mi maly vzbudil a plakal, tak jsem nakojila, prebalila a sup do postylky a spinkal dal... tak jednou nebo 2x za noc jist proste chtel a neumim si predstavit, jak mu vysvetluji, ze ma spinkat a ne papat...

liliana2016
11. črc 2018

To se přidávám, já se v roce malého taky snažím noční kojení postupně omezovat. Když mu v noci dám, tak si jen chvíli podudlá, pití to určitě není. Často mi hned usne v náručí, ale pak mám téměř 100% neúspěšnost v odkládání do postýlky. Ale u nás natuti rostou zuby, teď se prořízla poslední dvojka, ale teď se mu tam tlačí špičáky nebo stoličky. Plus dostal minulý týden 4.dávku Hexy, tak z toho je taky ještě rozhozený.
Takže řešení bude později asi úplný odstav, někdy mi prostě v náručí řve a musím dát prso. A dítě je pak asi zmatené, když jednou dáš a pak zase ne.
Akorát pořád přemýšlím až odstavím, jak budu uspávat. Abych si třeba uspavanim v nositku/šátku na sebe neušila další bič a stejně se budil v noci. 😊

1nelinka
11. črc 2018

@lida9 kdyz se vzbudila tak jsem ji dala do houpacky a za 2min byla zase tuha..takhle se to opakovala nekolikrat za noc..pak se intervaly v buzeni prodluzovaly a pak se uz nebudila vubec..NIKDY jsem ji nenechala vyplakat..deti jsou chytry uz takhle malinky a jak jsem napsala delaji jen to co je mi rodice naucime..ja jsem ve skupine breznatek kde si vsichni tukaly na celo matka tyran neda svemu diteti v noci najist a ted je deticka 1,5roku a vsichni padaji na hubu protoze podle jejich slov koji i 1000x za noc a hledaji pomoc a rady no tezko se pak dite odnauci to co ho naucis ze jo..deti jsou ted stresovany prtoze jsou zvykli mit mliko porad po ruce a najednou jim ho nechteji dat a nechavaji je vyplakat protoze uz na to proste nemaji:/...ale jeste abych to uvedla na pravou miru kdyz byla takhle malinka tak usinala klidne az kolem 22,23h to dostala mlicko a pak dalsi mlicko kolem 6 h ranni...kdyz se naucila spinkat v tomto intervalu tak jsme pomalu pracovaly na tom aby usinala driv..

lpch
autor
11. črc 2018

@1nelinka ja nahodou s tvym postupem zcela souhlasim a pokud se postesti a budeme mit jeste jedno ditko, budu v tomto smeru postupovat podobne. Mne uz nase pediatricka v pul roce doporucila, abych misto kojeni nabidla vodu, ze dite od pul roku jist nepotrebuje (samozrejme za predpokladu, ze prospiva), mam v ni obrovskou duveru a verim tomu, co rika. Nicmene moje lenost byla vetsi a prislo mi v dany moment pohodlnejsi ho treba dvakrat za noc nakojit a u toho usnout. Jenze nekdy mezi 10 a 12 mesicem se ten nocni spanek zacal prudce zhorsovat, nas rekord bylo 15 probuzeni, vetsinou byl vzhuru 8x az 10x za noc. Prvne jsem se uklidnovala, ze to je jen blbe obdobi, ze to prejde. Utekl pul rok a zadna zasadni zmena nenastala, tak jsem to zacala resit. Ale u druheho prcka se budu snazit ten rezim nastavit jinak.

kata267
11. črc 2018

@no_title to mozna ano 😉 I kdyz prvni dcera kojena dlouho nebyla takze jsme zuby zvladly I bez prsa, druha je zatim porad pricucnuta tak uvidime 😀

kata267
11. črc 2018

@1nelinka zavidim, ono to ale asi bude I povahou ditete 😉 nemyslim si ze by nekdo cilene nechtel spat 😀

kata267
11. črc 2018

@lpch ja myslim.ze v 15ti mesicich to zvladne bez kojeni, kamaradka takhle odstavila rocniho prcka a tyden to bylo horsi a pak ok a od te doby se konecne vyspi vsichni I malej zacal spinkat...tvoji potrebu ukonceni nocniho kojeni fakt chapu vcera jsem vstavala cca kazdych 20minut celou noc 🙈🙈

1nelinka
11. črc 2018

@kata267 ja si myslim ze je to vychovou a pristupem rodicu..nase mala mela protoceny rezim prospala by cely den a v noci radila jak cerna ruka...prvni mesic byl naprosto sileny protoze jsme ji prez den musely budit aby pak spinkala v noci..jenomze jsme ji vzbudily a uplne ji nemeli co nabidnout takze plakala a my delaly vse mozne a nemozne aby jsme upoutaly jeji pozornost..byli noci kdy se budila kazdou hodinu a i ja jsem premyslela jestli neni jednoduzsi ji to mliko proste dat a mit klid..ano v tu chvily to jednoduzsi je ale z dlouhodobeho hlediska nikoliv..ale tim nerikam ze kdyz nekdo koji 1000x za den ze to neni spravne..jestli to tak rodice citi tak to spravne urcite je...ja jsem citila ze je spravne jako 1naucit malou spat,naucit ji samotnou usinat, naucit ji trpelivosti(takze ne mliko na pozadani a udelat ze sebe cumel)ale kazde 2-3h...je narozena 3.2 takze zadna vedra nebyla..v lednu cekame druhe miminko a budu delat vse stejne protoze jsem presvedcena ze je to tak spravne..

kata267
11. črc 2018

@1nelinka to ze vam to tak vyslo muzu jen zavidet a preju aby to slo I s druhym a souhlas taky nechci byt nici dudlik 😂 jen to vidim u nas, dve holky, chovam se k nim stejne a kazda je proste z jineho testa a reaguje jinak...

1nelinka
12. črc 2018

@kata267 urcite to pujde i s druhy toho se nebojim..bud to pujde hur nebo lip ale pujde to jsou to preci jen deti..verim ze cesta je v lasce,duslednosti a trpelivosti..