Odstavování ročního mimča

matla8
2. kvě 2017

Zdravím 🙂
Odstavuju skoro roční dcerku...kojila jsem už jen večer a přes noc...uspává tatínek a malá to zvládla v pohodě (máme za sebou jen první noc)- usnula bez řevu atd....jen trošku se párkrát vztekla...
První otázka- tatínek uspával včera večer a malá usnula v půl osmé a vzbudila se v osm ráno- když jsem kojila přes noc tak se budila minimálně dvakrát třikrát (většinou samozřejmě mnohem častěji)- čím to je???? Když ji uspával v sobotu tak to bylo to samé- usnula sice až kolem desáté, ale spala také celou noc...když jsem jí pak uspávala já v neděli s kojením, tak se vzbudila asi pětkrát za noc...Jako jsme spokojení....jen se ptám na podobnou zkušenost, nebo jestli někdo nedokáže vysvětlit 🙂
Druhá důležitější otázka- co s nalitými prsy...bojím se toho...zatím tedy mám za sebou jednu noc bez kojení, prso je nalité (kojila jsem už víceméně jen z jednoho, takže proto je nalité jen jedno 😅 ), nebolí nic ani není moc tvrdé nebo tak...ale všude čtu o zánětech a šílených bolestech....přijde to? Nebo je někdo, kdo to zvládl stylem není poptávka není nabídka? Prso se samo "odleje" nebo mám udělat něco preventivně, abych pak netrpěla? ZKoušela jsem večer ve vaně trošku odstříkat, ale moc to nešlo....
Moc všem děkuju za odpovědi 🙂

linee
2. kvě 2017

@matla8 ja jsem take prestala ve 14 mesicich.Kojila jsem rano a vecer a kdyz jsem odstavila,prsa mne bolela.Tak jsem odstavila nejdrive vecerni kasi a pak ranni (vzdy po tydnu). Asi po 3 dnech mne prsa bolela,ale slo to.Hlavne nesmi byt tvrde a delat se boule.To rozmasirujes v teple sprse.Pokud bude bolet,zkus trochu odstrikat.Jde to postupne,ale jde.Zanety ani silene bolesti jsem nemela.
No a otazka jedna - netusim,u nas po roce uspava jenom tata.U mne dela sileny cirkus,tata zaveli jde se spat,mala usne a spi🙂

linee
2. kvě 2017

@matla8 jinak se nam v dobe odstavovani osvedcilo presunout holku do sveho pokojiku.

matla8
autor
2. kvě 2017

@linee Děkuju 🙂 Malá má 11 měsíců a pár dní...
Jinak doteď spala s námi v posteli a včera usnula ve své postýlce....víceméně bez problémů....až nás to oba udivilo...uvidíme teda dneska no...V postýlce chceme aby zůstala spát...zatím s námi v ložnici, protože pokojík je těsně před dokončením, ale pak bych ji chtěla taky přesunout 🙂 tím, že vstupujeme večer do ložnice jsme jí vždy budili, takže mi to přijde lepší pro obě strany
Já jsem kojila doteď taky tak nějak po ránu...třeba v pět v šest, večer při tom malá usínala a v noci když se vzbudila tak jsem taky musela být po ruce na kojení 😅 🙂

riakuk
2. kvě 2017

Já jsem odstavovala dvě dcery (13m a 14m). Vysloveně mě obě budily v noci, spaly také s námi v postely. Manžel se rozzlobil, že otročím a že si ze mě dělají dudlík. Tři dny spal s nimi sám v ložnici a já byla v obývacím pokoji. První noc se chvilku vztekaly, ale on se nedal, měl je na sobě nalepené a když něco zkoušely, tak si je přitulil a bylo to. Vrátila jsem se do ložnice a jako kdybych je nikdy nekojila - prostě už to nepotřebovaly 😉
Jinak s nalitými prsy je problém. Poprvé jsem při odstavování byla těhotná, takže jsem nemohla žádné léky na zastavení laktace, ale zkoušela jsem odstříkavat - velmi bolestivá záležitost :( Skončilo to tak, že jelikož mám velká prsa, tak jsem si mléko sama odsávala a pak vše vyplivla - při sprchování. Asi je to pro někoho nechutné, omlouvám se, ale musela jsem, jinak bych asi umřela. U druhé to odeznělo nějak samo. Stačilo trochu odstříkat, pokaždé méně a měla jsem pokoj. Přeji hodně úspěchů 🍀

matla8
autor
2. kvě 2017

@riakuk děkuju 🙂 malá má ze mě právě taky akorát dudlík...začala u toho dělat fakt blbosti, i mě štípat apod...navíc už má čtyři a půl zubu a fakt jsem to začala cítit i přes to, že nekousala...stejně jsem byla odhodlaná kolem roka přestat a teď si vzal přítel dovolenou, abych se mohla učit na státnice, takže jsme se rozhodli tak nějak spojit, aby ji mohl uspávat on (jinak má i noční, tak by to nešlo). Včera, když malou uspával tak ji šoupnul do postýlky, prý se párkrát zavztekala zakňourala...četl jí pohádku, to jí prý vůbec nezajímalo, tak to vzdal 😅 ale jinak vcelku v pohodě...spali jsme v obýváku oba teda...a dokud nebude v klidu usínat chci spát alespoň já v obýváku, aby mě neviděla. Bojím se, aby když jí pak začnu zase uspávat já nechtěla prso...ale tak přítel jde do práce až 17. takže snad se to do té doby odnaučí 😅
Asi zatím zkusím odstříkávat v té sprše no...těhotná nejsem, chtěla jsem si jet právě zítra raději koupit ty léky na zastavení laktace...mám před státnicemi a nemůžu si dovolit mít nějaký zánět horečky nebo něco podobného....😨 myslím, že jsou bez předpisu ne?
jinak...nechutné...je fakt že pro mě dost nepředstavitelné...na druhou stranu nevím, jak moc to bolí...takže kdybych měla umírat bolestí nebo odsávat....asi je jasné, co bych si vybrala 😅 jsem srab a bolest mi vadí 😅
Děkuju moc 🙂

riakuk
2. kvě 2017

@matla8 Nemáte za co. Napsala jsem jen vlastní zkušenost 🙂 Já jsem se byla zeptat na léky přímo na gynekologii a tam mi rovnou řekli, že když jsem těhotná, tak mám smůlu - je to už 5 let. Napsala jsem u toho "samoodsávání" raději nechutné, abych někoho nepohoršovala 😉 Manžel pro mne udělá cokoliv, ale tohle by asi nedal 😝
Státnice mám úspěšně deset let za sebou - už si neumím představit, že bych se musela takhle učit. Přeji hodně štěstí a pevné nervy 👍

nezvalova
2. kvě 2017

Ahoj, zaujala mně tahle diskuze,bo malemu bude 9m a postupně přemýšlím o odstavení. Ja mám totiž od začátku neustále problémy s prsama. Měla jsem několik zánětu a momentálně již 2 měsíce bojuji z nehojící se ragadou,po kousnutí malým.Beru nato již třetí ATB.
Nechci tě strašit, ale rozhodně nalite prsa neignoruj. Odstrikavej ve​ sprše ručně,nebo odsávačkou, ale mně to vždy ručně šlo líp a taky to min boli.Nesmis mít nikde zatvrdliny,bo to je retence mlíka a z toho může vzniknout zánět.Nezapomen však, že čím více odstrikas, tím více se mlíka tvoří. Takze pokud retence není, odstrikej pouze do úlevy.Ja to takhle dělám s prsem s ragadou,bo z něj nesmím kojit a prakticky již nemám v prsu téměř žádné mléko.Ale přirozeně se to dá řešit i léky, ale s tím nemám skusenost, takže neporadím.

matla8
autor
2. kvě 2017

@nezvalova
děkuju a držím palce ať je brzy líp.
Bojím se právě toho, že když budu odstříkávat mléko se bude dál tvořit...ale také toho, že když to dělat nebudu můžu mít zánět apod.
Každopádně díky, zítra ještě proberu s lékárnicí, popř. doktorkou a uvidíme. 😉

karlajasmine
2. kvě 2017

@matla8 Ja jsem prestala syna kojit v jeho 14ti mesicich a zvladla jsem to tak, ze jsem rukou odstrikala ve sprse do ulevy cca 2x za den a pila hodne matovyho a salvejovyho caje. Hlavne ten matovy mi pomahal. Prsa me asi tyden bolely, pak dalsi tyden v nich jeste bylo mliko, a pak uz se mliko ztratilo. Po trech tydnech uz jsem mela prsa mensi jak pred otehotnenim, tak jsem mela radost 🙂. Osobne bych si leky na zastaveni laktace nebrala, je to nechutny koktejl hormonu, necpala bych to do sebe.

matla8
autor
2. kvě 2017

@karlajasmine děkuju, spíš přemýšlím třeba o homeopatikách nebo si nechat v lékárně poradit a pak vzít třeba až by fakt byla bolest nebo tak 🙂

nezvalova
2. kvě 2017

Není, zač a děkuji.Jinak ja cez den už téměř nekojim a zdá se že to malýmu ani nechybí ,ale v noci by nejraději vysel na prsu permanentně.A taky chvíli saje a pak jenom duda.Problem je že dudlík, flasi i pítko odmítá, takže když se v noci probudí,tak ho uklidní jen prso.Skouseli sme aj tišení manželem, no nula bodů.V několika diskusích sem četla, že pokud se dítě mladší 12m budí 2x za noc, tak že je to v pořádku.Tak ho skusim kojit do roku a budu doufat,ze se odstavy sám.Jinak si to neumím představit ,docela se toho bojím.Manzel totiž není moc trpělivý a ochotný trávit noci uspavanim malýho.Ale na druhé straně, malý nám usíná a spí v postýlce v dětském pokoji už od cca 3m a bez velkých problémů​.

matla8
autor
2. kvě 2017

@nezvalova závidím spaní v postýlce...já jsem si malou začala brát k ránu do postele kvůli kojení pak jsem při tom začala usínat a pak už tam prostě nějak zůstala 😅
Jinak přítel taky nemá moc trpělivosti, ale tohle díky bohu zvládá na jedničku....ale také jsem se toho bála...ono to asi jinak ani nejde...když by mě viděla víc by plakala a chtěla prso...ale nevím no.
Jinak dudlík také nemáme, nikdy ho nechtěla a flašku máme od začátku (4. měsíc) s tvrdým pítkem, z těch silikonových, měkkých neumí pít 😲 🙂
je mi jasné, že děti, které jsou kojené se budí...je to normální...ale také dost vyčerpávající a hlavně si myslím, že to kojení už jí také tolika nedá...dle mého už je to vše spíše o zvyku a závislosti...ale těžko říct...Také jsem chtěla vydržet a odstavit po prvních narozeninách, ale když se to teď tak sešlo, že má přítel dovolenou atd tak jsme toho využili 🙂

lenkas1982
2. kvě 2017

Ahoj, odstavovala jsem asi pred 3 tydny (i kdyz starší dite), tak mam čerstvou zkušenost. Na ta prsa jsem praktikovala studené obklady, šalvějový čaj a v lékárně jsem si koupila homeopatika Ricinus communis 30CH (nižší koncentrace jsou naopak na podporu laktace). Já jinak teda na homeopatika moc nejsem, ale říkala jsem si, že tím snad nic nezkazím. Někde jsem teda pak vyčetla, že tahle jsou spíš při postupném odstavování, že po nich pak dětem mléko nechutná a že vysloveně na zastavení laktace jsou ještě jiná, název z hlavy nevím. Kromě toho se ještě doporučuje mátový čaj. Kdyby to šlo do zánětu, tak doporučuju z dřívější zkušenosti obklady ze slivovice. Jinak já to měla nejhorší asi 3. den, pak to začalo ustupovat. V těch prvních dnech jsem asi 2x trochu odstříkala. Za týden a něco jsem měla prsa už úplně měkká.

naste
2. kvě 2017

@matla8 Úplně nejrychlejší a nejspolehlivější je nechat si od gynekologa napsat Dostinex, jsou to dvě tabletky, Jinak pokud to půjde, tak neodstříkávat, trochu omezit tekutiny, těsnou podprsenku, popř. led.

ladyhacek
3. kvě 2017

já jsem si asi dvad ny trochu odsávala a pak se pomalu přestalo tvořit - ale trvalo t dlouho i když prsa nebyli nalité tak mlíko v noch bolo měsíc (možná dva > jen aby tě to nepřekvapilo 🙂 )
¨Když syn spal u babi tak také spal celou noc. Ono se říká, že nás zkouší 🙂
Já odstavovala i přes den a bylo to těžší vztekal se ale čekala jsem to horší - řekla jsem že mlíko je pro miminka a ž eon už je velký kluk asi po 4-5 dnech už o prso nejevil zájem

bekyc
4. kvě 2017

Ahoj, řešila jsem asi před týdnem to samé. Synovi bude rok a já už nechtěla kojit (kojila jsem jednou denně). Před spaním i v noci už má tak dva měsíce UM. Před týdnem jsme ho odstěhovali do jeho pokojíčku, a budí se max 1x v noci na mlíko (to k němu chodí přítel), takže já si to vysvětluju tím, že ho nerušíme, má tam svůj klid, když spal s náma, asi se chtěl ke mně přitulit a proto se častěji budil. A kojení ho prostě tak nezasytí, jako UM. A taky tomu asi dost pomohlo, že jsem jela na noc pryč a vrátila se až druhý den navečer. Všechno spolu zvládli a já mám konečně vidinu toho, že bude brzo spát celou noc. 😀
Zánětu jsem se bála taky, ale vůbec nebyl problém. Někdo mi tady doporučoval homeopatika, nebo jít do sprchy, když prsa budou bolet. Nakonec to nebylo potřeba.

matla8
autor
4. kvě 2017

@bekyc
UM nechci zavádět, spinka naštěstí celou noc od té doby, co uspává tatínek...jen jednou se vzbudila v šest ráno, ale tatínek znovu uspal a spali spolu až do půl desátý 🙂
jo taky si myslím, že i tím, jak spala s námi v posteli, tak se budila, protože na mě třeba v noci narazila nebo mě cítila nebo jsme se my moc vrtěli....teď až se naučí hezky sama bez brekotu usínat v postýlce, tak se přesune do svého pokojíku....ten se totiž ještě musí dodělat 😅
Jinak prsa...včera večer jsem myslela, že umřu...prso nalitý bolavý, že ani odsát nešlo pomalu, ale dneska už docela pohoda...jako pořád je nalitý ale nebolí nevadí mi...tak uvidíme. Beru homeopatika, ale přítel tvrdí, že je to víceméně jen placebo tak nevím no...a ještě ten mátovej čaj piju hodně od včerejška.
Děkuju každopádně všem 🙂