Ukončování kojení. Co se vám osvědčilo?

maarp
10. bře 2024

Ahoj, o Velikonocich se chystam ukoncit kojeni. Muj synacek ma 2,5 a citim ze jsme dosli do konce. Koji se moc rad, ale uz podle me jen kdyz se nudi,nebo se potrebuje uspat...uz je to spis potreba kontaktu se mnou, coz se da vyresit i jinak nez kojenim. Mam jeste petiletou dceru, ktera si tu pozornost take preje a citim ze i mezi nimi to nedela uz dobre...nehlede na to, ze za chvili pujdu do prace a nocni kojeni,to uz bych nedala...u dcery to teda fakt bylo na dlouho to ukoncovani,tak jsem si rekla ze ted si dam limit ty velikonoce a pak uz nedam...uvitala bych kazdou radu- co vam pomohlo, cim jste nahradili kojeni, jak dlouho trvalo nez vase deti spaly celou noc,no proste uvitam co nejvic vychytavek,at to probehne co nejvic hladce😬Diky❤

cilkat
10. bře 2024

Mám někde na zdi popis toho, jak to šlo s prvním... Ale velmi ve zkratce: je dobré určit potřeby, které se kojením naplňují a řešit každou zvlášť ... u nás jsme šli v pořadí nutriční, pak emoční (najít si s dětmi dostatek jiných činností) a naposledy uspávací (ta byla vždycky těžká - prostě dítě se musí naučit usnout jinak) ... Oboum synům pomáhalo houpání, i když každému jinou formou. Dočasně jsme se kolem odstavování u obou brátila k houpání na uspání, no. ... Reálně bylo do pěti dní po největší krizi, ale nahou mě nesměli vidět ještě půl roku minimálně (převlékaní, koupání a pod.)

andelka
10. bře 2024

Nedat. Být rozhodnutá. Nenahrazovala jsem ničím. Druhou noc spali celou.

mysh_me
10. bře 2024

Jestli kojis jeste pres den i v noci kdykoliv, zkusila bych nejdriv omezeni na treba rano a vecer, v noci nabidnout vodu, pomazleni a rict ze ted spinkame a mliko bude rano… pres den nabidnout jine jidlo a piti, pomazleni a mlicko bude treba vecer pred spanim… ja jsem sla takto postupne, prislo mi ze dite se tim naucilo ze tu potrebu kterou ma muze vyresit i neco jineho nez prso, a kojit rano+vecer pro me bylo prijatelne, kdyz kojeni na pozadani uz me u vetsiho ditete obtezovalo. Slo to celkem hladce a ty posledni dve kojeni byly uz pak jen takove symbolicke az nakonec o ne nebyl zajem. Kazdemu funguje neco jineho, vim ze nekdo utne naraz, asi zalezi i na diteti…

konidana
10. bře 2024

Odstavovala jsem teda uz po roce,a proste jsem uz nedala. Nicim jsem nenahrazovala. Na piti vodu. Na hlad jidlo. Blba byla prvni noc, pak uz to slo. Do 3 dni v pohode. U starsiho to podle mne bude jeste jednodussi. Jo a jeste jsem jim to predem rikala. Treba kazdy denm ze uz jsou velky a ze uz mliko od maminky nebude. To si myslim, ze je dulezite, aby to dite vedeli, co prijde.

nattt
10. bře 2024

@maarp u nas to slo taky v pohode, obe jsme citily, ze nastal cas (v roce a ctvrt). Behem dne si na kojeni uz moc nevzpomnela a kdyz chtela, zabavila jsem ji nejakou aktivitou. V noci na piti dostavala vodu (a mame stale u postylky). Zkousela protestovat prvni den a noc, ale byla jsem neustupna a rozhodna, hlavne pripravit i samu sebe (psychicky jsem se pripravovala na x noci nevyspani), ale slo to v pohode. Do tri dnu uplny klid.

maarp
autor
10. bře 2024

To houpani je bezva,to asi bude zabirat nejvic,zkusim do te doby neco vymyslet,aby byla po ruce nejaka houpacka,protoze uz je to holt docela kus chlapa😅...jsem jeste teda zvedava co mu dam misto mlika...ale asi tu vodu...UM mi vubec nevypije, kravske mleko jen par cucnuti...caj do nej musim cpat a vodu jen kdyz ma fakt zizen...ale ono mu potom asi nic jineho nezbyde...dost pije bily kefir,ale na noc to asi neni idealni reseni🤔

marry94
10. bře 2024

@maarp musela jsem ukončit kojeni kvůli lékům že dne na den zalepila jsem si bradavky vysvětlila ze mam bolístky a že nemůžu dát mlicko prvni týden to bylo náročné nahradily jsme nositkem. Spaní se jí zlepšilo o 100% a když už se vzbudila tak jsem dala vodu. A ti dcera byla veliký zavislak a byla jsem ráda za ty léky už jsem uvažovala že ukoncim necítila jsem se u toho už dobře ale nenašla jsem odhodlání a takhle jsem prostě musela dcera měla 2roky

lentilkah
11. bře 2024

@marry94 U nas podobne, odstav ve 2 letech po 3 zanetech za sebou. Pocmarala jsem prsa cervenou rtenkou, zavazala a vysvetlila, ze mam bebi.
Mala to vzala dobre, jeste me litovala.
Vse slo v pohode, zadne sceny, nenutila si to ani v noci.
Akorat na chvili prestala spat po obede, jak se neumela uklidnit jinak.
A to byla fakt zavislak, pres den ucucavala porad a v noci taky.

izz76
11. bře 2024

@maarp Mě se neosvedcilo nic,nakonec jsem v obou případech počkala až se dite odstsví😃 Pokud neumí usnout jinak než u kojení, přidala bych k tomu kojení další rituál, pohádka, plyšák, svetylka na strop apod. Případně s nim muže nějakou dobu spat tatínek. Přes den co nejvíc zabavit,aby neměl čas na kojení. U nás mělo vliv na odstavení, to ze jsem šla dva měsíce před dcery třetíma narozeninama do práce. Byla s tatínkem, s babičkou a najednou kojení potřebovala méně. Ve 3letech nastoupila do školky a pak už šlo kojeni pomalu do ztracena..

lujhu
11. bře 2024

@izz76 kojila jsem syna do 2,7m úž jsem toho měla dost nevyspalá v noci jsem byla pořád v jedné poloze bradavky bolestivý jak prase , zkusila jsem si nalepit náplast a řekla jsem že mám bubu a že to mamince bolí a on přestal asi mě litoval 😁 ale tu nálepku jsem tam musela mít dlouho ,hlídal to i když jsem se prevlikala ,Náhodou jestli to už tam nemám, a když to furt na mě viděl tak se jen zeptal máš furt Bubu? 😆 a já z lítosti musela říkat jo furt mám i když koukal na mě tak smutně , vydržela jsem to mít 3 měsíce 🙉 pak jsem si tu náplast sundala a on to viděl že to tam nemám a řekl já už jsem velkéj kluk maminka bude mít bubu 😆 a bylo to ,

ferda90
13. bře 2024

@maarp ahooj, já kojila syna 2 roky a 8 měsíců. Kojila jsem na vyžádání ve dne, v noci a to ten jeden měsíc jsem už chodila do práce i na noční směny. Syn když jsem nebyla doma, tak prsicko nevyzadoval. Náš odstav byl takový, že jsem jednoho dne řekla synovi, že mám bolístku na prsíčku a dala si na prsa náplast. Vzal to pohodě, chtěl prsa vidět. Večer přišel znovu tím, že chce mlíčko, znovu jsem řekla, že mám bolístku a ukázala mu prsa. Jelikož spíme od malinka spolu v posteli, tak ten večer byl skoro pořád u mě, asi místo kojení potřeboval kontakt. Druhý den bylo to samé. Syn to bral úplně v pohodě. Řekla jsem mu ještě,že mlíčko už vypil, že prostě došlo. Chtěl si jen sáhnout na prso, koukal jestli tam je mlíčko a dobrý,přešel to. Odstav trval víkend. Docela jsem se bála, ale vzal to úplně krásně. Teď má malinko přes 3 roky a občas mi strčí ruku pod tričko a řekne, mamka už nemá mlíčko, ale bylo dobré mlíčko 🙂 Nám pomohlo vysvětlovat, že mlíčko dochází a zalepit prsa

elesse
16. bře 2024

U obou jsem byla rozhodnuta, postupne jsem omezovala, prvni den, pak uspavani, pak noc. Prvni jsem zkousela houpat, hladit, vodu, mleko. Kdyz nezabralo, nakojila jsem. U syna jsme nahradili behem 4 dnu od ukonceni denniho kojeni nocni mlekem, u dcery nicim, mleko nechtela.

okapia
16. bře 2024

U nás asi všechno, co už bylo řečeno. U holek nejdřív uspávání v šátku (byl jim rok a půl), první pak ještě asi dva měsíce v noci UM, pak to nějak odumřelo. Druhá měla dudlík, nic jiného nepotřebovala a odstavila se skoro sama. Nicméně když se narodil brácha, začala pít zase s ním až do čtyř, kdy jsem si též zalepila prsa, malý taky pořád zkoumal, jestli se situace nezměnila, když zkoumat přestal, náplasti jsem sundala. Pak vyzkoušel, že mlíko už neteče a bylo (2 roky). Na noc měl flašku s vodou. Ale hlavní věc vždycky bylo, že jsem si v jednom okamžiku řekla, že už nechci.

wikki07
18. bře 2024

Dala jsem si na prsa náplast, dva večery jsem dceři ukázala, že jsou zalepená, bebí, nefunguje a pak už si nevzpomněla. Ještě týden jsem si dávala pozor, aby mě neviděla nahou. Nekolik dní jsem trpěla bolestí z přebytku mléka, preventivně si vzala paralen, večer ve sprše trochu odstříkla a pak už v pohodě. Dcera má dudlík, takže v tohle to bylo snazší.