Zánět prsu. Máte zkušenost?

zonja
22. únor 2007

ahoj,
nemáte někdo skušenosti s mastitidou prsu, mám druhý den vysoké teploty a dost mě bolí prso, ale není zatvrdlé ani červené. dostala jsem paralen, ale zabere jen na pár hodin a jen trochu. názory na zábaly se různí, někdo tvrdí teplé a jiný zase studené. snažím se víc kojit, ale mléka mám docela málo oproti předchozím 14 dnům. malému jsou dva týdny. nevím, jestli mám jet zpátky do porodnice(k Apolináři) mám strach, aby si mne tam nenechali a navíc třeba bez malýho, to bych asi nepřežila , nevíte někdo, jak to v takovém případě chodí?ATB jsem zatím vzala jen 1 dávku, kdy by asi měli zabrat?
děkuji všem za rady

lucinka7988
17. pro 2008

ahojky, já ho tam nechávala vždy do dalšího kojení - naplácala jsem si ho na prso, přkryla plínkou a nasadila volnou podprdu aby to drželo...před dalším kojením jsem vše umyla teplou vodou a prso nahřála aby se mlíčko lépe zpouštělo...A hlavně jsem vždy po kojení dlouho masírovala prso ve sprše - vždy asi půl hodiny...Tvaroh a to masírování mě zbavili retence do druhého dne 😉 😉

berunka
17. pro 2008

luci a mela jsi u toho teploty?ja jsem si ted namerila 37,4 tak doufam ze uz se to nerozjizdi:(

lucinka7988
17. pro 2008

No já měla nejdřív zvýšenou teplotu jako ty a právě večer se to rozjelo - bylo mi strašně slabo, připadala jsem si, jako by na mě lezla chřipka...ale bolelo mě prso, jako kdyby mi na něj někdo šlápl 😀 , takže jsem poznala že se asi jedná o retenci. A pak jsem měla celou noc kolem 38,5°C a víc. Dost mě to vyděsilo - tak jsem si dala paralen, po kojení vlezla do vany a pod sprchou masírovala ta zatvrdlá místa až do té doby, dokud to bylo zatvrdlé - což fakt trvalo min. půl hodiny 😒 To se nám vodočet pěkně protočil 😀 A protože jsem na malého sama, tak jsem musela asi každých 5min lézt z vany a celá zmrzlá utíkat do pokojíčku, protože prcek nemohl usnout a furt se s pláčem budil 😠 BYlo to na palici 😖 😖
A po každém kojení jsem dávala ten tvaroh, který má fakt zázračný účinek. Nevěřila jsem tomu ale pomohlo mi to fakt do druhého dne 😎
Hlavně si zatím nechoď pro ATB...Počkej tak dva dny, ber ty paraleny, dělej si ty zábaly, hodně koj (bradičku mimča na zatvrdlé místečko 😉 ) a opravdu poctivě masíruj zatvrdlinku, dokud ji tam budeš cítit. Zánětu prsu by ses totiž rozmasírováváním a paralenama nezbavila a horečky by ti neklesly.
Zkus to takhle a uvidíš že to přejde...Jestli ne, tak pak už jen v krajním případě ty ATB 😒

Držím palečky a napiš jak to jde 😉

berunka
18. pro 2008

tak mi to do rana zrudlo,ale mam porad jen 37.citim se presne jak popisujes - slabost,divne od zaludku.tobe se pod sprchou povedlo zatvrdlinu uplne rozmasirovat?vcera jsem ji masirovala fakt hodne ale porad tam trosku zustala. ☹

berunka
18. pro 2008

hura tak uz je to nejspis pryc.celou noc jsem tvarohovala 😀 navic u me asi ty teploty byly k tomu ze jsem dostala silnou alegrickou reakci na zavinace ☹ blba jsem je jedla.

kacka.va
18. pro 2008

mně pomohlo odsávat, ale aby to tahalo z té časti, kde to bylo ucpané. Jinak malé to pak moc nechutnalo, protože když se to uvolnilo, tak z toho ucpaného mlékovodu teklo mléko úplně slané, asi jak tam bylo dlouho. Jinak taky jsem dělala akrobatické kousky, aby pila co nejvíc z té části, kde to bylo zatvrdlé. mě to trvalo asi 3/4 dne, než to zase začalo téct, jak mělo.

lucinka7988
18. pro 2008

Ahojky! 🙂 Tak gratuluji k překonání retence 😉 Tvaroh je učiněný zázrak že ? Mě tam také vždy při rozmasírovávání malinká zatvrdlinka zůstala ale hlavně že jste to zvládly 😅

No a ta zavináči jsou teda mazec 😀 😀

krista
17. únor 2009

rozak • 2d • 14. duben 2008 v 07:47
Prosím o radu co se zánětem prsu při kojení. Dá se to zvládnout bez antibiotik?

zany • 2d • 14. duben 2008 v 07:50
Rozak, já jsem ho bohužel nezvládla 😒 Rozjelo se mi to docela rychle!!!
Ale když to vypadalo, že by se mi to stalo podruhý, tak jsem si vzala Paralen a dávala jsem si na prsa tvarohové zábaly - do kapesníku dáš tvaroh z lednice a necháš ho v místě kde zánět vzniká! Když je tvaroh teplý a bez vody, tak ho vyměníš za další studený 😉
Kamarádka to takhle dělala a docela jí to pomáhalo 🙂
Držím palce!!! 😵

rozak • 2d • 14. duben 2008 v 08:03
Děkuju za radu, zany. Mě to potkalo ze soboty na nedělu, teploty, třesavka, myslela jsem, bylo mi celkově bídně. Včera jsem něco hnusnýho odstříkala ve sprše po nahřátí, noc na dnešek už dobrá, ale červený to mám pořád. Tak zkusím ještě dát na radu vás zkušených, co tím prošly.

zany • 2d • 14. duben 2008 v 08:12
U mě se vyhoupla teplota strašně rychle! Během chvilky jsem měla skoro 39 st. a pak jsem měla dokonce i 40,4 st...
A červený jsem to měla docela dlouho 🙄
Ale ten tvaroh pomáhá!!!

marcim • 2d • 14. duben 2008 v 09:08
To tam dáváte takový ten hustější v kostce nebo ten z kelímku??Docela na to trpím,zatím jen takové zatvrdliny v prsu a naštěstí jsem to vždycky zvládla.Paralen,teplo,rozmasírovat a odsát.Ale děsím se toho,že to jednou přejde na pořádný zánět. ☹

lenkakr • 1d • 14. duben 2008 v 09:18
dávat tvaroh v kostce, ale nejdůležitější je, aby mimčo pilo jen z bolavého prsu a zbytek a druhé odstříkat. mimčo bude mít průjemm a moc jim to nechutná, ale pomůže ti od toho. já je chytím vždy na začátku a trvá to 1 den

marcim • 2d • 14. duben 2008 v 09:24
Tak dneska vyrazím koupit tvaroh,ať ho mám doma v pohotovosti.Když tak na buchtu se vždycky hodí.
Já to mám tak 1-2x za měsíc a to vždycky umírám 😝 Taky jsem zjistila,že prcek je nejlepší odsávačka 😉 a vždycky mi zatím pomohl.
Díky za info.

zany • 2d • 14. duben 2008 ve 13:22
Mám doma tvaroh v misce, takže jsem dala ten, ale myslím že i ten v kostce by pomohl... 😉
Taky jsem hodně kojila z bolavého prsu a z druhého jen trochu a i jsme zkoušeli odsávat, ale to moc nešlo!!! 😒

romankav • 1d • 14. duben 2008 v 16:25
Ahoj holky, mám bohaté zkušenosti se zánětem prsu, asi 3x jsem měla retenci (slabší zánět, teploty do 38,5) a jednou to byl přímo zánět - šílená třesavka, potom horečka (přes 39), už jsem to nezvládla a jela jsem pro antibiotika... Potom jsem pochopila, že nejdůležitější je prevence - zánět se mi udělal vždycky během noci (jak se dlouho mléko neodstříkávalo), už jsem to potom poznala, že mě začalo nějaké prso maličko svědit, zkoukla jsem to v zrcadle a objevila jsem růžový nenápadný flek (nejčastěji vespodu nebo na straně prsa) - jakmile jsem to zjistila, snažila jsem se odstříkat co nejvíce mléka (hlavně z té zatvrdliny) a potom jsem prso ledovala (nejlíp se mi osvědčily plechovky pití z lednice - krásně chladí i při pokojové teplotě). Důležité je se na to nevybodnout a začít s tím dělat něco hned. Při tomhle postupu už se mi zánět neudělal, teplota se nerozjela... mléko se umoudřilo až ve 2,5 měsících stáří syna a ještě teď musím někdy v noci odstříkat, protože se mi dělají boule v podpaží. Jo a fakt se mi vyplatilo pořídit si odsávačku 🙂

vera78 • 1d • 25. červenec 2008 v 18:58
Ahojky,
našla jsem tohle téma, ale nevím, jestli to, co mám, je zánět. Tak prosím o radu.

Od včerejška mě šíleně bolí pravé prso, je mi hrozně, ale teploty nemám, i když zimnice mnou občas lomcuje.
Je možný ještě po 8 měsících kojení dostat zánět? Vůbec jsem žádný předtím neměla.
Také je to možné, že jak mi malej saje, tak sice ještě zuby nemá, ale ty dásničky už má tvrdý a právě na tomto prsu mě strašně bolí taky bradavka. Taky se mi tam udělal malý stroupek nebo vřídek, nevím. Jenže bolestivé mám celé prso, kamkoliv si šáhnu, tak to bolí. Zkoušela jsem studené obklady, ale nic platné. Tvaroh nemám, ten zkusím zítra. A ten paralen teď, co jsem se tu dočetla.

dzej • 1d • 25. červenec 2008 v 19:23
romankav prosím tě jak velkej ten flek má být? Malá včera večer moc nepila a v noci jsem se vzbudila se strašnou bolestí v prsu. Zboku mě to strašně svědilo a mám tam malej flíček cca 0,5cm ještě teď, červenej. Tak jsem malou nechala "vypít celý prso" trochu se mi ulevilo, ale bolelo to celý den. Pak jsem si dala horkou sprchu a je to dobrý. Je možný, že jsem měla začínající zánět a nějak jsem ho zahnala? díky

coriven • 1d • 26. červenec 2008 ve 14:18
prý teplá voda je podporu mléka a studená na bolavá prsa - ale tak hlavně, že ta teplá zabrala 😉

romankav • 1d • 26. červenec 2008 v 16:02
Dzej: Jo, ten flek je ze začátku docela malej a nenápadnej. Určitě to bylo ono, hlavně, žes to rychle rozehnala. Mě pomáhalo spíš ledování, říká se, že studená zánět rozhání a teplá urychluje..

janula2008 • 1d • 26. červenec 2008 v 16:54
Ahoj holky, tak mě to potkalo cca ve 3.týdnu kojení, 2dny mi bylo úplně hrozně, tak jsem šupajdila na gyndu ukázat prso. Měla jsem horečku, třesavku, prostě jak popisujete. Antibiotika jsem nedostala, snažila jsem se to rozehnat paralenem, co nejvíc jsem ležela, hodně pila, na prso dávala obklad a odstříkávala a naštěstí to pak přešlo. Ale žádná slast to nebyla ☹ .

petronilla • 2d • 26. červenec 2008 v 18:13
Mě to potkalo taky asi před 3 měsíci,ráno jsem měla horečku,myslela jsem ,že na mě leze chřipka,pak jsem objevila na prsu flek,bolelo to,druhý den byla teplota menší,ale šla jsem na gyndu,dr.mi dala ATB,pak jsem to nějak říkala dětské dr. a ta mi řekla,že jsme to mohli zvládnout homeopatiky BELLADONNA.Tak nevím,nemám vyzkoušeno,třeba by se to obešlo bez těch antibiotik.Tvaroh mi taky moc ulevil.

scharfinka • 1d • 26. červenec 2008 ve 21:09
Ahoj holky, potrebovala bych vedet, jak velky ten cerveny flek ma byt...ja mam spodni stranu jednoho prsa takovou zarudlou, teploty nemam...to zarudnuti neni tvrde...je ale fakt, ze mam to prso takove vic nalitejsi...co s tim, nemam jit radsi hned k doktorovi? odstrikavani nedam, protoze mam od kojeni maleho rozpraskane bradavky a bolesti bych uz asi vyla.....

zlatka • 1d • 26. červenec 2008 ve 21:19
ahojky scharf,no, nevím, jak velké máš mimi, ale asi úplnou pRĎOLKU, CO? No, s těma bradavkama tě lituju, taky jsem s tím prošla, opravdu kojila a bolestí lozila po stropě(než se malá přisála),ono to trvá, než se vytvoří ty správný "mozoly".ale pokud máš to prso tvrdý, tak bys měla odstříkat do změknutí a potom si dát třebas studenej obklad, aby se to mlíčko tolik netvořilo a před osdstříkáním zase teplej, aby líp teklo. jinak tvaroh mít vždycky po ruce, chladit, nahřívat a hlavně vydržet!!! Já si prošla i dvěma zánětama a fakt není o co stát, se čtyřícítkou se starat o maličký, no a zvládla jsem to bez ATB, jen s paralenem.

scharfinka • 1d • 26. červenec 2008 ve 21:20
jo a celkove mam obe prsa dost bolestive nalite....co teda s tim?

zlatka • 1d • 26. červenec 2008 ve 21:25
scharfi, to je právě tím, že se ti tvoří víc mlíka než je potřeba a jediný, co ti můžu poradit a co mi i řekl doktor, než jsem mu tam začala bulet bezradností(tolik jsme se snažila a furt to nešlo) je to odtříkávání.Brrr, fakt na ten začátek nerada vzpomínám.Zůstane-li tam to mlíčko, tak pak vznikají ty záněty. Zkus třebas ve sprše, sprchuj se teplou vedou a trošku odstříkej.Drž se. Pošlu ti ještě odkaz na odborníky.

zlatka • 1d • 26. červenec 2008 ve 21:27
http://www.kojeni.net/databaze.php?mc=19, mrkni, najdeš tam všechno.

scharfinka • 1d • 26. červenec 2008 ve 21:35
Zlatko, moc dekuju a mas pravdu-vcera jsme se vratili z porodky🙂.....tak me jeste napadlo, co kdybych to zkusila treba s odsavackou? nebylo by to pro min bolestivejsi?

noangel • 1d • 26. červenec 2008 ve 21:40
scharfinka: urcite je to min bolestivejsi odsavackou a hlavne rychlejsi. nebyt odsavacky tak bych urcite s kojenim sekla, mela sem 2x kratce po sobe zanet a presne jak pise zlatka jsou to moje nejhorsi vzpominky. me jeste na horkost v prsu pomahal vychlazenej list zeli 🙂 sem mela takovou prirodni podprsenku

bleidovka
8. čer 2009

Radila bych zajít na gindu já sem si taky myslela že to odstříkám a když to budu chladit tavarohem bude vše ok ale spletla sem se na pohotovostjsem jela o 2 dny déle se 40 horečkama tam mi daly atb které mi nezabraly protože už sem to měla moc velké a nakonec mi prso rozřízly aby šel zánšt ven a pak sem každý den 14dní jezdyla na čištění drenu to všechno asi týden po návratu z porodnice doma řvoucí dítě které za žádnou cenu nechtělo láhev tak mi nezbylo než kojit jen z jednoho dnes je nám rok a půl a kojim stále horší zážitek nemam snad ani z porodu už bych nečekala a okamžitě jela byla to fakt hrůza

dendisa
8. čer 2009

ahoj, taky jsem to zvládla bez ATB (jakmile jsem si přečetla příbalový leták s vedlejšími účinky, přišla jsem si absolutně zdravá). Horečky (přes 40) jsem srazila paracetamolem, neustále jsem odsávala s velkou intenzitou a na hadru jsem lila slivovici, to jsem dala sehřát do mikrovlnky a na koze zakryla igelitem. Přes to ještě nahřátý sáček s třešňovými peckami. Ucpávku jsem neviděla, muselo to být někde hluboko, takže mechanicky jsem to vytlačit nemohla.

surynka44
8. čer 2009

Ahoj já to bez ATB nezvládla ☹ Horečky přes 40 hrozná bolest v prsou a to mi první ATB nesedly a z těch dalších jsem bláznila, no byla to síla. Pomohly mi obklady ze slivovice a taky to, že jsem kojila a malá to vytahala.Trápilo mě to asi týden a ATB jsem brala myslím 10dní. Říkala jsem,že horší už byl jen porod a zápal plic 😲 bleidovka, ale ty jsi to měla teda drsné 😒

petardice
22. lis 2009

Ahoj holky, mám 4měsíční holčičku, která od narození nepije ode mne, takže odstříkávám a krmím odstříkaným. Předevčírem mě po odstříkání začalo bolet prso, přišlo mi, že se mi tam objevila žilka, tak jsem si myslela, že to je pohmožděný. Jenže v noci se mi začalo dělat zle od žaludku, přišla zimnice, ráno už teplota, která šla pořád nahoru. Byla jsem totálně hotová, ležela jsem pod peřinou a klepala se zimnicí, o malou se naštěstí postaral manžel, takže jsem mohla krom odstříkávání ležet a spát. Když se teplota vyšplhala přes 39, manžel mě odevzl na pohotovost (chudák, asi se bál, že mám mexickou chřipku 😀 ). Tam mi řekli, že to je retence - faktem je, že mi prso zarudlo přesně v místě, kde bylo bolestivý. Jen nechápu a nikdo mi to nevysvětlil, jak se to mohlo stát, když pravidelně odsávám a odsávám fakt to, co jde, aby toho malá dostala co nejvíc 😒 Dostala jsem ATB, do rána už jsem byla bez horeček, teď už se pohybuju jen kolem 37. V prsu v místě zarudnutí cítím tvrdou bulku, která prostě nejde rozmasírovat (a zmáčknout hodně mi nedovoluje bolest) a líp odstříkat prsa už fakt neumím, takže zítra asi skočím k doktorovi, aby na to radši ještě kouknul. Jinak mi na pohotovosti bylo razeno ledovat mraženou zeleninou, ale tady jsem se dočetla, že to snižuje tvorbu mlíka 😠 Zkusím teda radši ten tvaroh - stačí teda asi do kapesníku hodit kousek z tý vaničky, že? A jak dlouho tam má být přiložený? Za jak dlouho vám to ucpaný místo povolilo? A jak je to s ubytím mlíka při zánětu? Nevím, jestli je to tím, ale ode dne, kdy mě prso začalo bolet, mi kleslo téměř o čtvrtinu, což mi přijde trochu moc ☹

blka
23. lis 2009

Ahoj petardice, taky jsem měla zánět (naštěstí bez teplot), v pátek jsem dostala ATB. Měla jsem zatvrdlá obě prsa, v jednom jsem měla nezatvrdlou jen 1/4 😔 . ATB mi hodně pomohla, už mám jen v 1 prsu tak 1/4 zatvrdlou. Myslím, že produkce mléka se ti ještě nesnížila, ale je to mléko zatvrdlé a tobě nejde vytáhnout. Mareček to nemohl vysosnout, takže měl asi hlad, byl dost nespokojený, ale ihned po ATB se to zlepšilo. Dostala jsem i injekci oxytocinu na uvolnění mléka a fakt to hodně pomohlo. Já jsem z těch prs neodsála nic, pokud nepočítám 3 kapky.
Tvaroh si nechej tak dlouho, dokud nezeschne. Mě uschl tak za cca půl hodiny, ale vůbec mi to nepomohlo.

blka
23. lis 2009

Taky jsem byla na pohotovosti a dr. se strašně divila, že po 5 měsících kojení se mi udělaly takové mega zatvrdliny a nikdy předtím jsem s tím problém neměla.

Teď mám ještě bílé středy bradavek a strašně to bolí. Hodně při začátku kojení a sem tam i jen tak, např. teď 🙄

petardice
23. lis 2009

Blka: díky, ten tvaroh zkusím. Když říkají chladit, tak to zachladím. No, tak jak koukám, asi to zbytečně dramatizuju. Vyvádím, protože mám cca 1/4 prsa zatvrdlou a jak vidím, je to téměř nic. Včera v noci jsem zkusila při odsávání zatrvrdlé místo silně zmáčknout, zdálo se mi, že chvíli i něco teklo, ráno už prso nebylo tak rudé (byť stále zarudlé a bolestivé), ovšem zatvrdlina ne a ne ustoupit. Odpoledne jdu k doktorovi, tak uvidím, co mi řekne - maximálně si bude ťukat na čelo, že jsem hysterka a dělám z komára velblouda 😅 Oxytocin mi nepíchli, pravděpodobně proto, že toho nemám zatvrdlého moc. A co se týká množství mléka - mám o něm 100% přehled, protože všechno odstříkávám (a protože jsem úchyl a chci vědět, kolik má malá mého a kolik umělého, množství si zapisuju). Takže vidím, že jsem odstříkávala kolem 400ml, v pátek 360 (začalo mě prso bolet), v sobotu (horečky, večer pohotovost) a v neděli už jen 320 a dnes to vypadá, že budu ráda, když vytáhnu 300 ☹
Jinak by mě ještě zajímalo, jak často by se mělo mlíko dostávat ven? Předpokládám, že častěji, než normálně, co? Po dvou hodinách? To jsou věci, který mi na pohotovosti neřekli a mě ani nenapadlo se zeptat a došlo mi to samozřejmě až doma 🤐

blka
24. lis 2009

Petardice, to já vůbec nevím, mně taky nic neřekli, ale já kojím co 2 hodiny přes den. Vždy teda jen z jednoho prsa. Uvidíš, třeba to s tím úbytkem nebude tak dramatické 😉 . A určitě nejsi hysterka, já jsem měla taky zatvrdlou prve 1/4. Když jsem šla na pohotovost, tak už to byla 1/2 a do večera mi zatvrdla ještě další 1/4. Můžeš zkusit odsávat častěji, tím by se ti produkce mléka i zvýšila.

singid
26. lis 2009

ahojky, taky na to trpím jako zvíře... nevím jestli jde o zánět, nebo jen o zatvrdlinky, ale během šestinedělí jsem to měla každý týden 😖 !! už jsem i uvažovala, že seknu s kojením, protože to je fakt na bednu... teď jsou synkovi 3 měsíce a mám to tak jednou za 3 týdny... a to se řídím radami laktační poradkyně (kojit z jednoho prsa, po deseti min. dítě odstavit, nechat odkrknout a pak zase na deset minut, atd... chladit zelným listem a opravdu po každém kojení řádně odstříkat 😒 ). takže po každém kojení odstříkávám (i na návštěvách...) a mám kolikrát trauma z toho někam jet, že tam budu muset kojit, nebudu moci odstříkat a budu mít zánět 😖 😖 prostě na palici...
nyní mám opět zánět/retenci, vždy mám teploty tak 38-39C, na pohotovosti mi doporučili paralen, při nezlepšení do 3 dnů by nasadili antibiotika... naštěstí se to vždy do těch tří dnů stačilo vstřebat... jinak taky zarudlé fleky, bolest jako prase, zatvrdliny... a do toho malej jako by to tušil celý ráno pláče a pláče, takže mi asi brzy začne hrabat....
jo a vypozorovala jsem, že mi nedělají dobře upnuté podprdy a když kojím přes klobouček tak je to taky častější... tak hodně zdaru při rozhánění 😉

danu
11. bře 2010

savana001 • Včera o 23:17
Ahoj holky, máte některá zkušenost se zánětem prsu? Mám nasazená antibiotika, prso mám rudé už druhý den a mám v něm zatvrdlinu. Bohužel, nemůžu se jí zatím zbavit. Prso nahřívám ve sprše a masíruju ho, snažím se odsávat a potom na prso přikládám zábal z tvarohu. Vůbec nevím, jak se zbavit té zatvrdliny, protože malá prso vůbec nechce, když jí přikládám tak šíleně křičí a když odsávám, tak odsaju max 20ml.Malá nechce prso proto, že jsem jí už klasicky nekojila, ale krmila lahvičkou odsátým MM ( 2 měsíce ). Jsem z toho zoufalá. Myslíte, že se mi těmi antibiotiky ta zatvrdlina v prsu vstřebá? Včera i dnes mi to zkoušel odsát i manžel, ale taky nic nevytáhnul. Co mám dělat????

pavlici
16. bře 2010

savana: Ahoj, a ručně ve sprše ti mlíko odstříkat nejde?

Já teď bojuju s retencí, ale vypadá to, že to masírování a zábaly z tvarohu fungují. Tak přeju pevné nervy a brzké uzdravení.

mikulka
16. bře 2010

savana: když už je zánět prsu rozjetý, zatvrdlina se NESMÍ MASÍROVAT!!! V té zatvrdlině je vlastně zánět, a masírováním jej rozeženeš do celého prsa, takže pozor, nemasírovat. ATB ti ji vstřebají.

Musíš ale odsávat, to je moc důležité, jinak bude zábět i nadále! Odsávej co 3 hodiny a min 15 min. Jakou máš odsávačku?

Pokud by pomáhal manžel, je to super, ale možná neví, že musí vzít do pusy i dvorec, prostě největší část prsu a pak jako by sát pohybem brady... těžko se to vysvětluje... Zkoušej to tou odsávačkou, i 20 ml stačí... Jak jsi odsávala MM předtím pro malou a to jsi odsála více?

Při zánětu se totiž přechodně sníží tvorba MM! Možná proto odsaješ míň, ale je to při zánětu nejdůležitější.

Tvaroh dávej, na kapesník či kus plíny, přes to igelit a do podprsenky.

anicka164
19. srp 2010

Ahoj,
máte někdo skušenost se zánětem v době ukončování kojení? Možná to je jenom retence, nevím... Každopádně všude jsou rady jenom když jsou miminka úplně čerstvá.
Díky moc za rady!

petaov
2. srp 2011

@mikulka ahoj, bojuju teď se zánětem, tak sháním informace, co s tím. Dostala jsem antibiotika a řekli mi, že mám ty zatvrdliny masírovat, takže to dělám furt. Teď tady čtu, že se to nemá. Mám to tedy nechat a spolehnout se jen na ATB? Mlíka mám dost, malý pije to mlíko z vrchu, dole to mám zatvrdlé. Zkouším i odsávat, ale vždy to stříká jen z vrchu. Zkoušela jsem to i propíchnout jehlou, ale pořád nic z toho spodku nestříká. Ten tvaroh pomáhá i na ty zatvrdliny, nebo jen na tu horkost? Přece jen je to studené, tak se bojím, ať to nezatvrdne ještě více. Díky za rady.

mikulka
2. srp 2011

@petaov Koukni na www.laktoporadna.cz Caste dotazy Problemy s prsy. Pokud by web nefungoval, dej vedet, chvili nesel.
Prosim te, hlavne to NEPROP
ICHUJ!
V prsu je zanet, takze neco jako horecka na jednou miste. Tvaroh tedy urcite davej, po kojeni.
ZATVRDLINY NEMASIRUJ! ZANET BY SE TAK ROZSIRIL DO CELEHO PRSA! MASIRUJE SE JEN V PRIPADE RETENCE, NE ZANETU.
Kdyz mas zatvrdlinu dole, z toho mista se odsava idealne. Maly muze byt ve svisle poloze, bradou k zatvrdline. Urcite hned nezmizi, ale uvnitr mleko ano.
Kdyby byl problem se spoustenim mleka, at ti daji kapicky na lepsi spousteni.
Bud v klidu, zanet se musi vylezet jako chripka.

mikulka
2. srp 2011

@anicka164 www.laktoporadna.cz Caste dotazy Problemy s prsy. Najdes tam rozdil mezi retenci a zanetem.
Ale zanet muze vzniknout kdykoli. Pri ukoncovani koja jde ale predevsim o retence.

petaov
3. srp 2011

@mikulka psala jsem vám už i do diskuze laktační poradkyně - zdravotník, nějak jsem si nevšimla, že jste to taky vy. Popíšu vám celý problém podrobně, protože už mi připadá, že v tuto chvíli už zánět přešel jen do retence, jestli je to možné. Minulý týden jsem měla celou ztvrdlou část prsa a ucpaný mlékovod s bílou tečkou na bradavce. Změnou poloh při kojení, se mi ho podařilo zprůchodnit a ztvrdlinu odsát. Tečka tam nějakou dobu zůstala a bradavka mě štípala, pak se stroupek sloupnul a vypadala vše ok, mazala jsem to mastičkou. V neděli mě začlo prso pobolívat a cítila jsem více malých hrudek, jinak bylo prso celkem měkké. Prso mi zrudlo a vystoupily vysoké horečky. Při kojení to strašně bolelo. V pondělí jsem jela na gyndu, kde doktor řekl, že je to zánět a dal mi antibiotika. ATB zabrala docela rychle, teplotu srazila a rudé místo na prsu zmizelo. Ovšem ztvrdlá místa zůstala. Prso vypadá měkké, malý zněj často pije, z různých poloh, jen pořád cítím ty hrudky, které bolí nejen na dotek, ale při kojení z prsa už mě to nebolí. Snažím se odstříkávat i v noci, protože malý dlouho spí, ale neteče to z toho místa, kde jsem měla minulý týden ucpaný mlékovod, i když tam teď bílou tečku nemám, ale vím, který to je. Podle popisu z laktoporadny, to vypadá tedy spíše už na retenci, protože v prsu mám hrudky a bradavku nemám poraněnou. Tak teda nevím. Masírovat tedy nebudu. ATB mám až do pátku, tak jestli to nezmizí, tak bych zkusila asi ten ultrazvuk prsu, co radí na laktoporadně. Nechci vás rušit na dovolené. Mějte se hezky a děkuji za rady.

petaov
3. srp 2011

@mikulka Ještě bych dodala, že některé rady na laktoporadne.cz beru s rezervou. Na dotaz, jestli se má jet s horečkou 40 na pohotovost, radí 48 hodin počkat. Asi málo vydržím, ale to bych fakt nedala. Já měla jeden den 39,4 a starat se při tom o mimčo byl docela záhul.

aneta15
3. srp 2011

Holky o zánětu bych mohla psát romány měla jsem ho už 4x naposledy minulý týden a z vlastní zkušenosti...studený zábaly, sprchování teplou vodou před kojením, nebo tvarohové zábaly...všechno na nic...vždycky jsem zkončila na antibiotikách, takže jak teplota přeskočí 39 tak bych neváhala a jela rovnou do nemocnice, já se vždycky doma 2 dny trápila, že to rozeženu a pak jsem myslela, že skočím bolestí z okna 😀

svija
29. lis 2011

Ahoj, jen sem vkládám jednu radu na retenci, zánět prsu z alternativní medicíny, pokud byste někdo chtěl zkusit: https://www.modrykonik.cz/diskuse/tema/tradicni.... Samozřejmě je lepší začít to řešit co nejdřív, ještě než je to stav na ATB, pak už raději mazat k doktorovi 😉.

petaslamka
9. únor 2012

Ahoj všem, měla jsem už 8krát zánět prsu, od kojení mě to neodradilo, svou první dceru jsem kojila do 21m a s jednou retencí a teď u syna pořád zánět, laktační poradkyně mi po poradě řekla, že mám zřejmě změněné mlékovody a proto problém, protože jinak vše dělám předpisově a pomohlo mi až následující - přestala jsem spát v podprsece, občas sice měním v noci pyžamo,ale prsa jsou klidnější a užívám homeopatii Beladona 9CH 4xdenně při počínajícím zánětu až do jeho vymizení, neříkám, že záněty nemám, nebo ,že to nebolí,ale už je neprovází horečka, třesavka a celková schvácenost, což je při péči dvě děti podstatné.Doufám, že to pomůže i Vám všem, s pozdravem P.Slámová 🙂