11měsíční dítě vůbec nic neumí 🙂

mandarinka21
9. dub 2015

Ahoj holky,
me dite je uplne pozadu, nebo ja nevim. Za tyden mu bude 11 mesicu. Vsude ctu, co by melo v jeho veku umet, a krome toho, ze stoji (Od 7. mesice), chodi kolem nabytku, neumi vubec nic 🙂
1) dela paci paci, jak jsi veliky a obcas zamava rukou, ne ne ne... ale samovolne, ne na pokyn.
2) na NE NE NE se maximalne otoci, ale nerespektuje
3) nevklada krouzky na kuzel, tvary do kostky ap., kelimky do sebe, neukazuje. Kdyz mu ukazuju zviratka a ptam se pak, kde je "mys", tak vubec nespolupracuje
4) zvatla minimalne. Obcas pred spanim. Je to takove nesrozumitelne da ba pa ta. Je pravda, ze ja s nim malo mluvim. Kdyz mu zacmnu neco ukazovat, zacne si vsimat neceho jinyho. Otec je hodne pracovne vytizeny, a jeste k tomu cizinec.
5) jidlo do ruky - kdyz mu dam okurku, jablicko, tak se tim spis davi. Ma zatim 2 spodni zuby, ted se mu klubou 4 horni. Nejvic mu jedou kukuricne krupky 🙂

Jinak je ale zlaty, spi hodne, od vecera treba az do 8.30, pak pred obedem, a pak jeste po obede. Neplace, vyhraje si od malinka sam, je vesely, zvidavy, vsechno prelejza, podlejza, boucha s vecmi o zem, strka do pusy, dela lumpacinky, vsechno zkouma.
Ale znervoznuje me ta komunikace. Se sluchem problem urcite nema. Spis je to nezajem, ignoruje. 🙂
Holky, prosim, jak vsechny ty paci paci, krouzky na kuzel ap. s nimi nacvicujete? Opravdu u nich sedite cely den, a predvadite? Me vzdy ten den tak rychle utece, pracuji z domova, pak vsechno pripravit, trochu uklidit byt, ap.

Myslite si, ze je to tim, ze s nim malo komunikuju? Ma to nektera z vas podobne, nebo vsechny prokecate s detmi cely den?
Diky za odpovedi

mandala
10. dub 2015

Přestan číst ty odborné články, nebo se z toho zblázníš. Každé dítě je jiné, zvlášt kluci bývají dost pozadu. Mám dvě holky a ted po letech kluka a rozdíl tam je fakt obrovský. Ač jsem se věnovala všem stejně, tento poslední je taky hodně pozadu, nicméně si o něm nemyslím, že by byl hloupý. Mluvím na něj neustále, dost se mu věnuje i babička a jediné slovo, které umí ve 14 m je táta. A že by respektoval slovo NE ? Just to udělá, abych teda viděla... A kroužky na kužel v 11 m. mě teda přijde přehnaný, možná nějaké hodně šikovné dítě zvládne, ale nevím, nevím... Já se mu taky zas tolik nevěnuju, myslím, že dítě se musí umět zabavit samo, někdy o mě ani nestojí, když se nudí, tak si hrajem, nebo něco procvičujem, jinak nejvíc času trávíme venku. Nelam si z toho hlavu a užívej si prcka, dokud je malý, ještě budeš vzpomínat, až mu pusina pojede, jaký byl klid, když ještě nemluvil. 😉

mandarinka21
autor
10. dub 2015

Mas pravdu, dekuju. Ty tabulky jsou asi opravdu zradne a jen stresuji matky. Ja mam jen obavu, abych neco nezanedbala, a pak toho nelitovala. Dekuju Ti za nazor a utechu 🙂

mandala
10. dub 2015

@mandarinka21 Chápu tě, že při prvním dítěti se bojíš, já už neřeším vůbec nic, jak to přijde, tak to je. 😀

vrabcak0007
10. dub 2015

Tak nas tedy kosticky stavi..i krouzky dava uz mesic, ale zase neumi NE NE NE..i kdyz tomu rozumi..coz neznamena, ze pokazde poslechne 🙂)) dava rucku pri ahoj, umime si placnout kdyz se neco povede, ukaze na me nos, ucho a pusu...ale zase nedela papa a paci paci...i kdyz to do nej cpu horem dolem..je mu to sumak 🙂)) takze vidis, ze kazde ditko je fakt jine...ja jsem se prestala stresovat po 6tem mesici, protoze mi doslo, ze bych se z toho asi zcvokla 🙂)) tak ctu co by meli umet a tak, ale uz jen orientacne..reknu si-aha, to umime a tohle nas holt ceka trosku pozdeji 😉

majkoz
10. dub 2015

No nechceš po tom pupikovi moc? 😉 toto vůbec neřeš, do chytrejch knížek a brožurek nekoukej, nesrovnávej s ostatníma dětma..mám teď taky 11 m. sviště a když koukám na videa z dob, kdy těm starším bylo tolik, tak jenom zírám..nejstarší byl nejpohyblivější, i co se týká jemné motoriky, prostřední byl zas ukecanej a zvědavej jak stará blažková, mno a ten náš benjamínek je takovej zlatej střed..
A vůbec by mne nenapadlo zkoušet, jestli trefí tvar do správný díry, nebo jestli dá kroužek na kužel..on je spíš furt destroy 😉 Nejsou to pokusný opičky, no ne 😉 ??
Jako s prvním jsem přemotivovaně zpívala, cvičila, ukazovala, učila..a druhej to bez toho mýho drillu zvládnul mnohem víc a dřív..takže Tebou to zas tak nebude..každej človíček si to holt udělá po svým..
kajn štres!!! 😉

bunny123
10. dub 2015

Ahoj, taky mám 11m holčičku a jsme na tom podobně jak popisuješ. Záhadně se sice naučila paci, paci, ale vše ostatní (jak jsem veliká, tak tak všelijak, pápá) vůbec neřeší 😀 S tou komunikací mám taky problém a moc ráda bych si přečetla rady zkušených matek. Ano, mluvit na dítě neustále, co dělám, co budeme dělat, omílat říkanky, ale to je fakt na palici 🙂 Chci ji naučit slova, ale když něco popisuju, kouká jinam. Nevěřím, že se takto může něco naučit. Děsím se, že mi někdo v budoucnu řekne, že jsme na ni málo mluvili 😕

alcar
10. dub 2015

Jako kdybych cetla o te moji cacore! Vsechno do puntiku stejne. 😀 Motoricky je v pohode, presne v roce zacala chodit, je zvidava, hraje si se vsim, podleza, preleza apod. Ale rikanky delat nebude a nebude. Neumi vubec nic, ani paci paci, ani papa (max do zrcadla na sebe), jak je velika, neukaze prstem na nic atd. Krouzky zacala navlekat asi pred 3 tydny, akorat kostky hazela do otvoru uz asi v 10 mesicich (ale nedokaze vybrat spravnou dirku, musim ji ukazat, kam hodit). Obrazky a knizecky si prohlizime asi 10 sekund, pak knizku preleze po ctyrech. 😀 Proste nezajem. 🙄 😅 Prisla jsem na to, co ji bavi - voda. Takze chodime na bazen, tam plave jako nikdo jiny, kope nohama nejvic ze vsech, placa rukama o sto sest, dokaze uz lepit obrazky na stenu bazenu. Ve vane uz se naucila si pustit vodu z kohoutku. Jde to pomalu a po malych kruccich, ale jde to. To jsou kolikrat fakt takove male krucky, ze si jich clovek ani nevsimne a za 14 dni si uvedomim, ze vlastne ano, vzdyt to uz dela tyden! Nezoufej, ja z toho taky byla (a samozrejme jeste jsem) na nervy, kdyz vidim, ze stejne stara dcerka od kamaradky uz umi, jak dela kravicka a kocicka a kdyz vidi psa tak udela hau hau... 😅 Ale zase je bojacna, boji se lidi, kteri maji zvucnejsi hlas, nesnese kolem sebe vetsi ruch, nema rada zmeny, moc se nesmeje, hure ji, spi atd atd. Zato moje dcerka je nebojacna, krasne papa, spi 20-8 bez probuzeni, nevadi ji krik ani hluk, neustale se smeje. Kazde dite je proste jine a nema cenu se stresovat. Rikej si to kazdy den a zkus najit neco, co ho fakt bavi - treba i blbe prehrabovani se ve vecech a v tom ho rozvijej. Vytahni dve krabice, at si preskladava hracky z jedne do druhe, dej mu hromadu casopisu nebo vezmi z obchodu vetsi krabici a dej mu ji doprostred pokoje, aby do ni mohl lozit apod. Nenut ho do toho, co evidentne delat nechce. Zkus to treba jednou za den, ale u toho skonci. Jednou se chytne, uvidis. 😉 Preji hodne stesti, uzivej si to a neres.

alcar
10. dub 2015

@bunny123 s mluvenim mam taky problem. Taky mi prijde, ze na ni malo mluvim, ale jsem proste takova, dela mi odjakziva problem se naucit slova pisnicek a rikanek, musim neustale koukat do knizky. Furt to komolim a pletu. Nedokazu se odvazat, vcitit se do imaginarniho sveta deti a hodinu predstirat, ze varim spagety z tkanicek apod. 😀 Neumim delat az takove blbinky, jako treba muj muz. Ale delam maximum, snazim se. Ja porad doufam, ze si i tak ze me neco vezme a neco do zivota ji predam. 🙂

bunny123
10. dub 2015

@alcar Ano, přesně, taky v tom dětském světě nějak neumím chodit, popisovat dopodrobna každý drobek na stole 🙂

mandala
11. dub 2015

@bunny123
@alcar Holky, neblázněte, každé dítě je opravdu jiné, já na něj melu od rána do večera, posadím si ho třeba i před sebe na stůl, aby mě viděl na pusu, jak předříkávám, ale žádný efekt to nemá. Ale já to nehrotím, znám inteligentní děti, které začaly mluvit až ve dvou letech, takže to máme ještě fůru času. 😀

alcar
11. dub 2015

@mandala jasne, ja vim, ze je casu dost, ale clovek se proste neubrani vsem tem clankum a srovnavani a naslednemu podrobnemu "zkoumani" ditete. 😀

svetlus_pepca
11. dub 2015

Mám sice mladšího pišišvora (9 měsíců), ale tyhle srovnávací tabulky jsem vzdala. Vždycky jsem si na konci jednoho měsíce přečetla, co by mělo dítko umět a pak jsem byla na nervy, když jsem zjistila, že tohle neumí, tohle vůbec, tohle nedělá a tak. Zato umí jiné věci, které děti v jeho věku neumí. A ty třeba v tabulkách nejsou 😀 Ještě před měsícem jsem pořád slyšela "máma, máma". Ovšem po "mámě" jako by slehla zem 😀 Teď je to furt "bába, děda," občas "táta". Je pravda, že na malého hodně mluvím. Mám totiž tu vlastnost, že doma mám potřebu si pořád s někým povídat. Když jsme neměli mimčo, povídala jsem si se psem. Kdysi jsem dokonce mluvila i na kaktus 😀 Ale třeba dneska jsem vzala knížku a ukazovala mu a popisovala, co v knížce je. Víš, jak to dopadlo?! Ukazováček, kterým jsem ukazovala obrázky si vzal do ruky, chvíli s ním "ťukal" na obrázky v knížce sám a nakonec si ho strčil do pusy a kousnul mě 😀 Takže fakt neřeš 😉

majkoz
11. dub 2015

@svetlus_pepca Jóó, tak přesně tohle s mým ukazováčkem dělal taky i s tím kousnutím 😀 teď už ukazuje sám, když mu dám knížku, tak mezi všema zvířátkama najde kočku, jakýkoli pípí, psa, koně-toho má nejradši, asi se mu líbí moje teatrální zaržání 😀 Vůbec teď na všechno ukazuje a chce, abych mu to pojmenovala, je to opica zvědavá..

svetlus_pepca
11. dub 2015

@majkoz A já myslím, že ta zvídavost bude nejdůležitější 🙂 U nás vede každopádně pes teda. Máme totiž dva doma, takže na každé štěkání reaguje vyjukaným "ha ha" 😀 Jdeme kolem oken do zahrady a už "štěká" a hledá psy. A běda, jak tam nejsou 😀 Teatrálně zaržát neumím, ale Maxíka vždycky rozesměje moje chrochtání a soví houkání. Tak nevím...doufám, že jako sova jsem věrohodnější 😀

nerreidda
11. dub 2015

Náš první začal "mluvit" 14 dní před 2 rokem. Od té doby mele a mele a mele a mele ... ve školce mi učitelka řekla, že má hodně velkou slovní zásobu a ví hodně věcí co třeba ani neví předškoláci. A to jsem brečela po nocích, že v roce mi neopakuje jak dělá ovečka a pejsek a že neumí to a to a tamto .... Teď u druhého to neřeším a nechám mu volný prostor. Začal se nedávno stavět, vypadá to , že bude i brzo chodit, něco brblá.... kroužky háže kolem sebe ... hraje si sám, chvílama děláme blbiby ... takže je to na něm 🙂

mandarinka21
autor
12. dub 2015

@bunny123 @alcar holky, to jsem rada, ze na to mlceni nejsem sama. Ja se snazim mu neco rikat, ale ono ho to vazne nezajima, spis ho zajima jak veci funguji, jak se otaci kola, jezdi s nakladakem, ap. I kdyz mu ukazuju krouzky, kouka, a kdyz uz mu krouzek vnutim, vezme ho do pusy, nebo s nim boucha.
Asi jeste potrebuji cas.

bunny123
12. dub 2015

@nerreidda Hmmm, tak Romča asi pasivně ukládal slovní zásobu a jednoho dne to prostě vybalil 🙂

mandarinka21
autor
13. dub 2015

Holky, dekuju za reakce, jak vidim, kazde dite je opravdu jine... a jestli se jeste muzu zeptat, jak to maji decka s jidlem do ruky? Co vsechno davate k jidlu/varite? Jak vypada vas den? 🙂 diky

alcar
13. dub 2015

@mandarinka21 ja varim obedy - masozeleninu s prilohou, zatim nema zadne zuby, takze na male kousky. Sama sni mekke ovoce z misky, chleba, rohlik - nekdy vetsi kus, nekdy na kosticky, ale ze by si vzala namazany krajic zpusobne do ruky, to ne. 😀 Krupky, ryzova kolecka to vse sama. Suma sumarum proste vse mekke sni sama. Sama lzickou uz se snazi, ale zatim pouze kasi, ktera ze lzicky nesjede. A stejne je to vsude a stejne se nenaji. 😀
Jinak harmonogram dne, kdyz neni manzel doma - vsechno je to casove cca:
7:30-8 budi se, beru si ji do postele, dostava Sunar a valime se (nekdy blbne a nechce tam byt) zhruba do 8:30.
9:00 snidane mlicko s kasi ve flasce
Dopoledne kdyz je pekne jdeme do obchodu nebo na zahradu capkat, tam vydrzime tak hodinku.
11:30 obed
12-13:30 spanek (nekdy si dachnu i ja 😀), vetsinou venku v kocarku
14:00 svaca - jogurt nebo presnidavka
Potom bud prochajda s kocarkem nebo jsme zase na zahrade nebo doma a hrajeme si, obcas ji pustim Fihu tralala, at mam klid na kafe, internet, telefonaty. Nesedim u ni furt.
16:30-17:00 druha svaca - kousek peciva nebo cerstve ovoce
Zase si hrajeme nebo varim na dva dny dopredu a ona se mi rada plete pod nohy 😝 😅
18:15 vecere - mlecna kase
19:15-20:00 koupani (ob den) a priprava na noc.
20:00 sunar - mam ji na kojicim polstari v naruci, usina okamzite po nem, neuspavam. 🙂
A pak se jdu umyt ja a do pulnoci cumim do tabletu nebo si ctu nebo se divame s manzelem na tv.

V nejblizsi dobe se chci dokopat k tomu, abych chodila na piloxing dvakrat tydne aspon, takze tam bude harmonogram od 18-19 narusen. Bude muset zvladnout tatinek nebo babicka. 🙂

majkoz
13. dub 2015

No tak s jídlem je to u nás na draka. náš malej-jakože fakt malej(takhle malý dítě jsem ještě neměla 😀 )byl, stejně jako jeho starší bráchové do 8.-9. měsíce plně kojenej, pak začal nádherně baštit a poslední dobou všechno co uvařim, končí v mrazáku, takže vymýšlím fígle a zatím se mi nejvíc osvědčilo část toho co uvařim(dělám v páře), nechám v celku a část rozmixuju, zeleninku atd vcelku mu dám pro zajímavost před sebe, on objevuje, bere do ručičky, dává do pusiny..a v tom zápalu objevování otvírá tlaminu na mixovanou část..Jinak do ruky když mu něco dám-kousek rohlíku a tak, tak spíš víc nadrobí než sní..ale myslim si, že je fajn jim něco do packy dávat

mandarinka21
autor
14. dub 2015

@majkoz U nas je to prave podobne, vezme si par lzicek, a pak se brani zuby, nehty. Kdyz mu dame krupku, zacne pusu otvirat a soupnem mu do ni tu smes. Pritom kolem 7.-9.mesice jedl jak protrzeny. A ochucujes tu zeleninu necim, nebo ji nechavas, jak je?
Do ruky davam krupky, rohlik, chleba na mensi kousky, pulky hroznoveho vina. Obcas okurku. Ale je to bida. Vzdy je to spis na zemi, nebo se davi. Nechat ho jist samotneho lzickou si zatim netroufam, prijde mi, ze je jeste rozumove mimo.

mandarinka21
autor
14. dub 2015

@alcar mas velkou vyhodu, ze mas zahradu. To je pro deti skvele, muzou se tam vyradit.

terezapetrova
14. dub 2015

@mandarinka21 no muj syn ve veku Tvého dítka jen ležel a nedělal VUBEC nic , skutečně byl velmi pozadu, Tvůj je pak ve srovnání s mým Šikula, tak chtěla jsem podpořit nu, myslím, ze jste velmi sikovni, ze už stojíte apod 🙂 pro svůj klid bych si vyžádala zadanky u pldd, na psychologa je možná jeste brzy ale ona, on by již jistě poradil/a kam 🙂 a chapu, ze si děláš starost, ja si ji též o syna dělám - opožděný je dodnes, dodnes me to trápí, dnes nějak extra :( přeju veselou mysl 🙂

majkoz
14. dub 2015

@mandarinka21 No jsou to potvůtky, člověk kvůli nim vyváří mňamky, nádobí zadělá, vopičárny vymýšlí a ty nevděčníci ohrnujou nos 😠 Zeleninu neochucuju, max jiskřičkou másla, někdy trochu bazalky neb kmínu a tak..
A znáš takovou tu síťku na ovoce? U nás to má úspěch, krásně si z toho vyžužle i půl jablíčka..když má teda čas 😉

mandarinka21
autor
14. dub 2015

@majkoz Vidis, pripomnela jsi mi ji. Koukala jsem na ni, kdyz se prcek narodil, a nakup odlozila. Nu, a pak zapomnela 🙂 diky. Dneska zuzlal okurku, pulka byla opet na zemi. Jednou se to naucej 🙂

mandarinka21
autor
16. dub 2015

Holky, prosim, a kolik toho vypije 11 mesicni dite? To nase mezi 450-550 ml za den (+voda 150 ml) a prijde mi, ze malo cura. Rano nema prodojeny pleny jako driv.
Ale vic toho do nej nenaleju. Vazi cca 9 kg.

alcar
16. dub 2015

@mandarinka21 tady je chytra tabulka http://www.maminkam.cz/pitny-rezim-kojencu-a-ba...
Jinak moje dcerka vypije v mleku a v caji cca 750ml, plus 100 v kasi a zbytek v jidle. Takze do litru max. Byly doby, kdy moc nechtela pit a caje vypila tak 100ml za den. Ted uz se trosku rozpila.

majkoz
17. dub 2015

Náš mrňous nepije vůbec, je pořád kojenej, tak doufám, že si vycucne dost. Měli to takhle i moji starší a v létě je to teda trochu vopruz-furt koza ven 😒 Ale prostě flašku do pusy nevzal ani jeden, netekoucí hrnečky atd jsem vyzkoušela všechny možný, max z hrnečku ode mně se napili a co nakonec u všech zafungovalo, tak bylo brčko..
@mandarinka21 myslím, že Ti pije hezky, malej posl. dobou taky není nijak prodojenej, ale myslím, že je to tím, že se v noci nebudí a nechce tudíž cucat...

mandarinka21
autor
19. kvě 2015

@majkoz @alcar @bunny123
Ahoj holky, tak malemu byl rok, trochu se posunul, chodi za ruce, ale komunikace nic. Uz strci vec do nadoby, kelimky se mu nekdy podari vlozit do sebe, krouzky jeste min, ale myslim, ze se to dotrenuje.
Ale porad nezvatla, na zavolani nereaguje, dela si co chce. Je pravda, ze ani ja jsem se nerozkecala.

Co ti vasi? Jaky udelali pokrok?

alcar
19. kvě 2015

@mandarinka21 no je to bida. 😀 Dcerka bude mit 14 mesicu a co se tyce motoriky, tak uz se hezky rozchodila, uz ujde skoro kilometr sama. Doma si hraje se vsim, krouzky, kelimky, hraci knizka, dokonce uz ma naznak hazet kostky do otvoru tim stylem, ze zkousi, kam to pasuje a nemusim ji uz nechavat odkryty jen ten spravny otvor. No ale je to beranice... kdyz se netrefi s druhou kostkou, tak s ni zlostne svihne o zem. Ted ma nejake vztekaci obdobi, takze cokoliv se ji nedari, tak zacne jecet a vztekat se. 😅 Kdyz ji neco seberu nebo zakazu, tak totez. No je to nekdy sranda. Na zahrade cpe do pusy snad vsechny jedovate rostliny, co tu mame, takze mam oci i na prdeli. 😀 No a rikadla a hry s rukama, tak to je neustaly boj. 😝 Jednu dobu uz delala ukazkove paci paci, papa a halo halo. Pak zase nekolik dnu nic nic... Je to jako na houpacce. Snad se to utrepe. Lzicku stale bojkotuje, drzi ji dvema prstama a tuka s ni do misky, ale kdyz ji vezmu ruku, ze ji ukazu, jak se to dela, vztekle ji hodi na zem. 😀 😠 Takze u nas ted vede vztekani, to ji neuveritelne jde. 😀 😀 😀