Jak přesvědčit 2leté dítě, aby poslouchalo?

cherie24
26. zář 2021

Ženy, občas jsem už z toho unavená, malá mě vůbec neposlouchá. Snad všechny činnosti jsou teď s nějakou scénou a já už si začínám říkat, že dělám něco špatně a občas si říkám, že dát jí na prdel by bylo nejlepší řešení a jestli by to i nebylo na místě. Oblékání je problém. Většinou jí musím něco zakázat s tím, že dokud se neoblíkne, nic nebude nebo při odchodu se prostě obuju a zabouchnu dveře a až poté se nechá bez protestů obléct, že jde se mnou. To samé poutání do sedačky, řev, kopání, nedá se připoutat, tak jí prostě vyndám z auta, zavřu dveře a jdu startovat, že jedu bez ní. Jenže začínám mít pocit, že tímhle jí akorát dávám prostor dělat scény a vynucovat si a že k tomu, aby mě začala poslouchat mi to asi nepomůže. Taky ne všude tyhle odcházecí divadla jdou že ... Jakmile není po jejím, hned sebou flákne o zem. Připadám si jako nejhorší matka, že ani neumím zvládat své dítě. V nevýchově nedávno říkala takovou myšlenku, že si rodič tohle vztekání dítě sám naučí, neboť když udělá scénu, dostane něco navíc, tudíž se mu to vyplatí tohle dělat. Tak si tak říkám, že to zřejmě bude náš případ, protože ona dělá scény a já s ní vyjednávám a čekám, co zabere. Jenže jak z tohohle ven? Ona tam tvrdí, že milým a klidným přístupem, kdy jí budu opakovat, jak jí chápu to zázračné přejde, což teda u nás fakt nepomáhá a krom toho jí teda dát na prdel už mě nic nenapadá. Jenže to bych jí musela mlátit pořád a to nechci 😩

izzylka
26. zář 2021

Než se to tu zase zvrtne v šílenou nebatu....prostě ji jednou na tu prdel dej 🤷🏻‍♀️ ne, že bys jí střískala, ale tak, aby to cítila...ona tak pozná, že je něco špatně...nebudeš ji muset pak "mlátit" furt. Protože si uvědomí, že ti nemůže skákat po hlavě...hlavně na ní pak nedělej ťuťu a neciť se provinile, jinak to bude horší.
Syn dostane po zadku taky občas...cca 1x za 1-2 měsíce...u nás domlouvání fakt nepomáhá 🤣 ale tady se to brzo zvrhne v diskuzi , jak ji máš vše trpělivě vysvětlovat, objímat a bla bla 🤣 jedna na prdel je lepší, jak celodenní promlouvání do duše a ne...není to týrání 🤣

klokanka31
26. zář 2021

@cherie24 Nejsi nejhorší matka. Každé dítě má vzdorovité období...u nás pomáhá malou prostě chňapnout do náruče a jde se, chvilku max.kope a pak se zklidní.

knuffel
26. zář 2021

Setrvat v pozici a vydržet, ani jsem to nečetla, je to všude stejné. Chce to klid a trvat na svém. Fakt, klid, to přejde.

felixfelicis
26. zář 2021

Ty už teď budeš hodně těhotná, zejo? To u nás nejstarsi vždycky předváděl věci, že by ho místní zastankyne fyzických trestu rezaly dennodenně 😂 Cítil vetřelce v břiše a zarlil...Na to bohužel nepomůže nic. Po sestinedeli se to srovnalo a děti spolu mají normální pěkně vztahy, ale to přechodové období bylo náročné pro všechny.

klokanka31
26. zář 2021

@felixfelicis O tom jak se cítí děti když má přijít sourozenec jsem četla zajímavý článek v Mamince, a musím uznat že těm dětem se nikdo divit nemůže 🙁

felixfelicis
26. zář 2021

@klokanka31 Nemusí to s tím vůbec souviset, ale u nás jsem jasně videla, že je během mojeho těhotenství vyvedeny z konceptu.

Ohledně toho, jestli bude, nebo nebude potřeba mlátit ji furt, bych si přečetla předchozí diskusi s fackovanim pubertaku za nevynaseni koše, to myslím mluví samo za sebe.

izzylka
26. zář 2021

@felixfelicis zase vytržené z kontextu 🙈 tam se nepsalo, že by ho fackovala denně kvůli koši 🤣 ale to je to, co jsem tu čekala 🤣

cikitkapb
26. zář 2021

A za co přesně bys jí chtěla bít? Za to, že nechá projít emoce, který nám byly, právě tím bitím, zakazovány? 🤔 Je to dítě, a vpluli jste do fáze vytváření hranic. Bude to o nervy, ale bude hodně zkoušet kam až ji necháš dojít. Já teď taky trpím jak zvíře, nesnáším scény na veřejnosti. Vadí mi jak se na nás všichni koukaj. Je mi fuk co si kdo myslí, ale vadí mi ty pohledy. A to tomu mýmu klackovi bude za chvíli 5, a teprve teď, když už nemá ten miminkovskej kukuč, jsem schopná mu říct „ne“ a stát si z svým i když scénuje. Důležitý je, dát jí jistotu, že tam jsi a že jí máš furt ráda, i když se chová jinak, než jak chceš ty.

felixfelicis
26. zář 2021

@izzylka nefackuje ho denně kvůli koši, ale je mu 13 a pořád ho fackuje, takže zjevně efekt 0.

areh
26. zář 2021

Na syna taky jeden čas zabíralo jen to, když jsem řekla: "já už musím jít, ty si tady teda pěkně hraje, když se nechceš oblékat, přijdu pozdě. Až se budeš chtít obléknout, tady máš oblečení". Oblékl se během vteřinky. Jindy jsem už byla za dveřma. Ale je fakt, že čekám,kdy mu řekne, že bude doma sám 😂
Jinak jestli čekáš sourozence(?bylo to v jendom příspěvku), tak kolem porodu syn taky nejvíc zlobil. Je to pro děti hodně velká změna. Však ono se to ustálí, jen chce neustupovat a neplácet nebo aspoň přiměřeně 🙂

cilkat
26. zář 2021

Vyjednávání a vysvětlování je fajn věc, pokud ty máš prostor změnit svůj pokyn a domluvit se na kompromisu. Učí to dítě všem těm úžasným věcem, které vám jistě už vysvětlili na té Nevychove. Jenže občas je situace, kdy na kompromis či změnu prostě není prostor. A v těch situacích je matoucí, když začnete dítěti vysvětlovat, a v klidu situaci rozebírat. Dítě to vezme jako pokyn k diskuzi a hledání kompromisu. Takže fakt doporučuji z pozice rodiče zřetelně rozlišovat situaci "teď po tobě chci xy, ale můžeme taky třeba jen x" a situaci "udělej xy." V té druhé situaci prostě dítě musí poslechnout, nebo k provedení být donuceno (odneseno, preprano...). Rozlišit tyhle dvě situace bez fyzických trestů jistě jde, ale mě se to nepovedlo.

izzylka
26. zář 2021

@felixfelicis jasně...dala tam jeden příklad,že se stalo a už je z toho pravidelné fackování 🤣 ale to je fuk, nebudu se dohadovat o blbostech 🤷🏻‍♀️
Radši tomu děcku jednu fláknu, než poslouchat od matek rozmazlených harantů, že je trestat nebudou, protože jsou osobnost a rozvýjejí se...to že ubližují nebo se posmívají ostatním děckám nebo tý matce přece nevadí 🤣

azanka
26. zář 2021

@izzylka možná to bude mimo tvoje chápání, ale matky, který děti nebijou, nemusejí mít rozmazlený haranty ❤. A asi by bylo fajn si zopakovat vyjmenovaná slova.

izzylka
26. zář 2021

@azanka 😘 🤦🏻‍♀️

palja
26. zář 2021

@cherie24 jako by jsi psala o mé dceři. U nás teda nevychova nezabrala vůbec a dcera by byla ještě více neposlušná. Pomohlo až když jsem na ní zakřičela (nestačilo jen zvednout hlas ale opravdu skoro křičet) a trvat6si na svém, že teď to bude tak a tak, teď se dělá to a to, jde se tam a tam. Jinak by to byla katastrofa. Vždycky jsem. Dělala to co ty popisuješ, nechala jsem jí prostor, i klidně ať se vzteka. Ale jednou se vztekala fakt hrozně, valela se po zemi, křičela, řvala, kopala, bylo to u nás před hřištěm n sídlišti a vsechni lidi se zrovna na nás dívali a ti co byli doma, tak vylezli na balkon a dívali se co bude... No strašná ostuda. Tehdy jsem si uvědomila, že tudy cesta nevede. Vzala jsem jí a odvedla jí domů. Pak jsem začala zvyšovat hlas a ona začala poslouchat. Tohle trvalo od těch dvou do tří let, pak se s ní dalo v pohodě domluvit. Prostě si nemůže dělat co chce a musí se naučit chovat. Na zadek (1-2xplacnout,ne zmlatit) jsem jí dala až v krajním případě, za celý rok asi 3x, stačilo prostě okriknout a trvat si na svém. Přeji pevné nervy ať tohle období brzy přejde.
Každé dítě je jiné a ne na každého platí jen domluva.

marcicek84
26. zář 2021

@cherie24 na dceru pomahalo zvysit hlas,nema rada,kdyz nekdo krici,ale od 2 do 3 let to bylo typicke obdobi vzdoru a to se muselo vydrzet...

evinahosta
26. zář 2021

Ten popis uplne sedi na meho dvouleteho syna…momentalne mam par dni do terminu, a nejen, ze ho nezvladam fyzicky, ale mam pocit, ze uz na nej nemam ani psychicky, pripada mi, ze cim vic se blizi porod, tim vic je jak z divokych vajec…jako ja si vzdycky myslela, ze tohle prijde az po porodu, az tady bude mimino a on zjisti, ze uz jako naporad..ale necekala jsem tohoe jeste pred porodem..docela me zaujalo, jak tu holky pisou, ze vyciti “vetrelce v brise” uz ted…nikdy by me to nenapadlo. Docela bych se o tom rada dozvedela vic, jak tu nekdo psal, ze byl clanek v Mamince..

Jinak u nas doma taky vetsinou moc nepomaha klidne nevychovne domlouvani a povidani…obcas jo, ale kdyz je klidnej. Kdyz je nastvanej a dela sceny, tak pomuze jedine fakt zarvat, a ze ja umim zarvat, jsem nerv totalni a toto me vytaci hrozne 🙈😂😂😂😂
Placla jsem ho zatim jen parkrat, ale to moc nezabira, takze u nas se rve 😂
Zvlast ted v tehotenstvi jsem na nej fakr jak harpyje nekdy…kdyz to se proste nekdy neda 😂😂😂😂

janedv
26. zář 2021

@cherie24 ono to, myslim, ma nekolik rovin.
1) vek mezi 2-3 je obecne tezky, protoze si dite poprve uvedomuje silu NE a zkousi, proto se tomu rika obdobi vzdoru. Myslim, ze za tim neni "zly umysl" nebo vychcanost "Ja ti, matko, ukazu!", Spis jen ty deti metodou pokus omyl zkouseji, co se vlastne stane, kdyz...
2) tve tehotenstvi - to popsala skveli @felixfelicis, nemusi to byt nic vedime, ale podvedomi jiste pracuje a dite zmenu vnima. A v 6nedeli to pry byva jeste horsi. U nas byl starsi jiz 3+, kdyz jsem byla tehotna, takze nic z toho se nedelo, ale slysela jsem taky, ze to muze byt i tim.
3) rozlisovani situaci na "vyjednavaci" a "pres to vlak nejede", coz uz postihla skvele @cilkat. V amglictine je skvele rceni "choose your battles", neco ve smyslu popremyslej, vo ti za k9nflikt stoji a co nikoliv.

Ja mam 2,5 letou mladsi, ktera je neuveritelne uzasna. Chytra, sikovna, nadherne mluvi, vyklada vtipy i s pointou, je proste fakt perfektni. Kdyz ovsem neni hladova a unavena, tehdy je na babybox. No a bohuzel je to nespici nejedlik.takze situace, kdy se teatralne hodi o zem zname.
Snazime se predchazet jim, planujeme, vysvetlujeme, domlouvame se na vsem predem. Ale kdyz udela neco, kde mame tvrdou hranici (bouchat bratra, brat mu neco, byt nezdvorily k jinym), tam zarvu, klidne odtahnu i za nohu, pripadne odnesu nekam dal od situace. V 2 letech uz to chapou.

Takze si proste urcit, co je dulezite. Kdyz musis jet autem, tak ji na to pripravit predem, domluvit se, pripsdne nabidnout alternativu (sedacku na predmi sedadlo, tablet s pohadkou, neco...) Proste najit reseni, aby k tomu konfliktu u sedacky nedoslo.

marcicek84
26. zář 2021

@evinahosta ja mam stupne,nejdriv v klidu zopakuju,pak zvyseny hlas a rvani,az uz opravdu neni zbyti,ale ona vi,ze zvyseny hlas je dostatecne varovani,ze na to rvani pak dochazi fakt jen sporadicky,ale efekt zklidneni je okamzity,to zase jo...

zmrzlinka
26. zář 2021

@cherie24 určitě si nevyčitej ,že si špatná matka.Nektere dítě dělá v období vzdoru větší scény ,některé menší.Zavisi na povaze dítěte.U mojí dcery nevychova nezabrala.Občas dostala výchovnou na zadek, když už to bylo fakt hodně přes čáru.A to já jsem proti fyzickým trestům ( doma jsem dostala kvůli každé kravine).Ale ber to ,že je to jenom období ,které přejde a přijde jiný 😂 Důležité je nastavit hranice a přes to nejde vlak.

evinahosta
26. zář 2021

@marcicek84 ja mam taky prave stupne 😁 myslim si, ze na to, jakej jsem nervak, tak docela dlouho vydrzim u stupne “vysvetluju, opakuju, promlouvam, povidam” … jenze mi z toho pak zacina skubat oko, ze jsem jak zaseknuta deska, co mluvi do dubu,..zacinam pomalu chytat nerva a zvysuju hlas…jenze vetsinou ani to moc nepomuze, takze nakonec uz mi fakt ta cevka vzdycky rupne a prichazi faze revu, kdy me konecne poslechne, nebo ho pri tom revu odnesu kam potrebuju atd. 😁

fandysek_1
26. zář 2021

@cherie24 to píšeš o mé dceři. U nás nepomáhá ve třech letech kolikrát vůbec nic. Ona chytne hystericky záchvat, řvát a nic nepomáhá. Zkoušela jsem to po dobrém, zlém, uplatit. Kolikrát to nevydržím a na zadek jsem dala, ale taky to nepomohlo. Takže nyní vysvětluji a čekám, až se vzpamatuje. Nechci jí křivdit ona je skvělá holčička, ale tohle je s ní těžký. Trochu se to zlepšilo, když začala mluvit. Takže radu moc nemám. Vydrž.

fandysek_1
26. zář 2021

@evinahosta jo řev u nás taky občas proběhne. Jsem prostě jen člověk. A nervy mám jen jedny.

barmil
26. zář 2021

@janedv choose your battles a eagles don't catch flies.
Dite dneska napodobovalo psa, klecel na 4 a hrabal se v krtinach, zkoušel je jako jist.. Moje matka už měla hysterický záchvat, že tohle ne, jak ho to napadlo a co že si tam tak v klidu sedim..
Rikam, napodobuje, učí se, hraje si, je spokojený. Tak bude od hlíny, tak ho večer umyju a převleknu..kdybych měla vše řešit, tak se zblaznim, tohle mi za to nestojí.
A sedela jsem v klidu dal.
Dítě pak zaclo napodobovat mě, vzalo si lopatku a krtiny nabiralo a odnaselo hlínu do kytek..
Půl hodiny od něj byl klid a ještě mi ušetřil práci.

sylvka
26. zář 2021

@felixfelicis prosím tě, kopíruje mi tu větu,kde píšu,že ho denně fackuju 🤣🤣🤣🤣 ty musíš mít opravdu nudný a jednotvárný život,když ti toto utkvělo v paměti 😁😁

sylvka
26. zář 2021

@izzylka ❤️❤️❤️ marný boj ❤️❤️ekobio matky,řešící vše teplým,laskavým slovem,které pak zakládají otázky tipů,2 r staré dítě mě vůbec neposlouchá,pomoct ! S náma snad už nehnou ne ? 🧐

cherie24
autor
26. zář 2021

@felixfelicis 25 týden cca. Tak je pravda, že jí člověk třeba vysvětluje, že po mě nesmí skákat kvůli miminku. Ji to samozřejmě bavilo mi lézt na záda a různě po mě rajtovat, to byla hrozná zábava lézt po mě a pak jsem jí shazovala a ona se smála. Teď to nejde, tak třeba to trošku hraje roli, ale spíš mi přijde, že vyloženě zkouší, kde má hranice. Ochuzena rozhodně není o nic.

jednaholkaa
26. zář 2021

Ja jednou dceru za trest zavrela do loznice na chvili a ona ted kdyz dela neco co nema a ja se zlobim vola “chci zavrit” 😁🤷‍♀️Takze neporadim..

jancastromska
26. zář 2021

Nemam cas cist vsechny reakce ale proto jem.si presne sehnala knihu .neni draha asi 160 Kč Jak žít a nezblaznit se .. od Lidmily Pekařove, ceska psycholožka ..dcera taky obcas neposloucha a syn se zacina vztekat a opravdu jeji rady pomahaji ..ale sama rika ze to je na dlouho treba měsíc,dva, ale jde o to vydržet, chce to fakt přečíst a drlst si poznámky, ze kdyz po dítěti neco chceme tak do 6 let vse vnima jako hru tudíž nestojime a necekame až uklidí ale treba podavame hračky a dítě urovnáva (ikdyz blbě) ale dela to a hlavně to dělá protoze se divame a vidi ze jsme šikovné, nebo kdyz vime ze dite v obchodě dela sceny ze neco chce tak uz doma se mu podivame do očí, a v klidu mu rekneme dnes pujdeme do obchodu koupit pouze jidlo na večeři, dobrotkx ti koupime jiny den. A potom kdykolik dite začne je mami to chci, tak nikdy neodpovidat protože ceka ze pak řekněte ne ted ne a uz ma.duvod se vztekat, proste ignorovat a rict treba bude to tatinkovi chutnat na večeři? Je to o tom aby dite poslouchalo ho ignorovat tam kde vime ze pak bude zle ..ale neignorovat dítě, normalne se dal bavit, nebo kdyz neco chce a brečí a čeká ze to dostane, tak nereagovat a az bude klidné tak potom to dostane a podobně ..treba syn nechce prebalovat .tak nemam mluvit na syna ale zacinam mluvit s plynkou, ano vypadam jak debil ale.rikam je plenečko ty jsi voňavá, ty chces jit na dupku od Davidka? On ale nechce, ne nebud smutna ja te tady rozbalim a ...nez to doreknu syn bezi honem si lehne a čeká na novou plynku 😄 opravdu to ma hodne co do sebe a fajt to funguje ale rodič musi byt ten trpělivý

felixfelicis
26. zář 2021

@cherie24 To bude tak všechno se vším, jak psala @janedv. Nemyslím, že by měla být o něco ochuzena, ale je to velká změna a děti to nějak podvědomě cítí. Nás mi třeba pusinkoval a hladil bricho, ale do toho dělal vyloženě naschvaly a ještě se pořád prali s prostředním mezi sebou. Něco podobného mi vypravela i kamaradka, když cekala páté dítě, že starším sourozencum během jejího těhotenství víc litaly emoce, a to uz ten nejstarsi chodil do školy. Některé děti jsou na to asi citlivější než jiné. Ale vím, že jsi psala o problémech s temperamentem už dřív, tak třeba to tím není. Těžko říct.