Jak řešíte vyšilování batolete?

jahodi
2. únor 2018

Nevím jak líp to nazvat. Příklad co tím myslím: Od rána je taková jako otravná, že je cítít ve vzduchu takový nepřímý napětí. Rozhazuje hračky po celým bytě, ale přitom si nehraje, najde si kdejakou blbost jako záminku proč se začít vztekat. OK, dobře. Pak jdu vařit. To ona prostě nesnáší - máma nevěnuje pozornost jí!! Takže se mi začne motat u sporáku. Odkazuju jí do pokoje, (to se snažím trénovat už skoro rok, takže ví dobře co to znamená už si i parkrát sáhla na horkej sporák, ale stejně to vypadá tak že každý dvě minuty: Gábi, do pokoje, Gábi, běž do pokoje, máma vaří. Gábi!! atd.)
Jak už je ale rozjetá, zůstává se mi motat v kuchyni. ztrácím nervy, ukazuju jí rozházené hračky že se musí uklidit do krabice. To děláme každej den před obědem, taky už skoro rok. Stojí 15 cm od sporáku. Vidím že s ní nebude řeč, takže jí říkám že teda jde spát, když nechce uklízet a že teda jde na nočník. Utíká jako uklízet hračky. Za 42 vteřin je 15cm od sporáku. Dávám jí teda už do postýlky, evidentně se nedomluvíme. Tam řve teď už minimálně půl hodiny. Jedna věc je ta hrůza, že jí nechám klidně řvát půl hodiny. To jsem matka. Druhá věc co mě ale trápí víc, že z vývoje situace vím, že s ní teď není domluva a kdybych za ní šla a snažila se jí nějak konejšit, tak ona bude vzteklá a já ztratím nervy.
To je jádro problému. Že když s ní takhle není domluva, tak já nevidím jiné řešení než jí nechat někde vedle řvát, jít za ní doslova "nemůžu", protože bych ztratila nervy jak ona je rozjetá. Kdo máte podobnou paličku doma, a podobnou náchylnost k vynervování se...... jak to řešíte....

ivuska1986
2. únor 2018

@jahodi kolik je malý?

rousse
2. únor 2018

z vlastní zkušenosti můžu poradit jen nakoupit hromadu čokolády a pořádně si s ní obalovat nervy 😀 u nás tohle období přišlo přesně ve věku vaší malé, ale do toho se nám přidal epi záchvat (u nás ji máme v ženské linii) a super antiepileptika způsobující hyperaktivitu a "děcka jsou po tom jak střelené" (cituji neuroložku 😀 ) . Asi i díky tomu se nám to protáhlo na šílené 4 měsíce, kdy z úžasné bezproblémové holčičky respektující pravidla se stala hysterická uvřeštěná fúrie vzdorující uplně všemu. Scény od rána, jen jsem jí nandala snídani, už bylo něco špatně, nastartovala a skončila až večer.... já to prostě řešila tak, že jsem ji nechala vyvztekat, šla jsem si po svém, až se trochu zklidnila, šla jsem za ní a snažila se ji nějak zprovoznit....ale ne vždy se to povedlo.... ale z pravidel, co jsme měli zavedené jsem prostě neustupovala, i když jsem věděla, co přijde....když začala třeba řvát kvůli tomu, že má jít spát, tak jsem ji prostě nechala, ať se vyklidní a pak se stejně šlo spát. Ono v tom ajfru, přesně jak píšete, můžete cokoliv, ale prcek nevnímá....postupně ji to přešlo. Možná, kdyby neměla ty léky, že by to trvalo kratší dobu. Takže fakt zatněte zuby, ono tak jak to přišlo, tak to zas odejde 😉 a věřte, že bude líp...

rebe
2. únor 2018

A v jiné dny se dokáže sama zabavit? Z toho popisu mi připadá, že se nudí a nedokáže zabavit.

jahodi
autor
Autor odpověď smazal
Zobraz
veronicka89
2. únor 2018

Proc ji posilate do pokoje nechapu...

Jak to ctu si myslim ze byste to cele mohla pojmout jinak a ne jak dozorci ...

Proste si udelejte hezky den, bezte ven nepoustejte telku ...kdyz varis ji nech treba malovat u stolu s vodovkama nevbo neco hodne zajimaveho a budte kamaradky ...

Jdyz se budes certit v myslenkach ty byde porad nastvana a takova i ona ... Takze zacni u sebe 😉

jahodi
autor
Autor odpověď smazal
Zobraz
jahodi
autor
Autor odpověď smazal
Zobraz
veronicka89
2. únor 2018

Tak ji dej treba vedle neco michat krajet 😉

rebe
2. únor 2018

@jahodi Hele, jde, mně pomáhá i stejně starý syn. Stojí u pracovní desky na schůdkách a krájí, míchá, podává, ...

jahodi
autor
Autor odpověď smazal
Zobraz
rebe
2. únor 2018

@jahodi Ona ale nechce být u kuchyňky v pokoji, chce být s tebou! Pochybuju, že by jí šlo o ten sporák, chce být s tebou 🙂

veronicka89
2. únor 2018

Ja si myslim ze jse o to tu situaci trosku videt ocima ditete ...proc musim jit pryc proc nemuzu delat to co mama ... Ono to dite to v tom veku moc nepobira proc to nemuze delat kdyz to dela mama 🙂

Nerikam ze se diteti musi ve vsem ustupovat ale preve jenom je to dite , takze se k nemu nejak napasovat je treba ...a neverim ze by treba necgtela umyvat nadobi...v drezu 😉 proste neco wau a at muze byt jako mama 🙂

jahodi
autor
Autor odpověď smazal
Zobraz
rebe
2. únor 2018

@jahodi To by logicky neměl nikdo. Máma jsi právě proto, abys našla řešení, které bude vyhovovat oběma. Odeslání do pokoje pro tvoje dítě vhodné řešení není. Tak ti nezbývá, než vymyslet jiné 🙂 Podle mě dítě dokáže pochopit, že sporák je tabu, chce pomáhat s čímkoli. Opravdu se ti při vaření nevejde k lince, aby něco krájela, nebo ke dřezu umývat nádobí?

jahodi
autor
Autor odpověď smazal
Zobraz
rebe
2. únor 2018

@jahodi A kdybys položila prkénko na zem? Chápu, že někdy je hledání řešení obtížné. Ale vyřešit to jinak než tak, že budete spokojené obě, vážně dlouhodobě fungovat nebude.

karlajasmine
2. únor 2018

@jahodi Klasicky chovani ditete, ktery se nudi... tezko se rozdovadeny znuzeny dite samo odklidi do pokojicku a samo se tam zabavi... to po ni fakt chces moc a moc nechapu, co si realne predstavujes, ze si v tomto veku pujde do pokojicku sama delat. Kdyz se takhle chova muj syn (2r a 3 mesice), tak proste deti sbalim a jdeme ven, pohraje si venku s bagrem/autickama/na pisku/kdekolik me to napadne, pak se vratime unaveni, on je vylitany a spokojeny a pak si vydrzi chvili hrat sam, abych mohla obed dodelat. Pripadne mu pustim v televizi treba Krtecka, abych mela 30min fakt na to vareni klid, a pak si jdeme stavet z dupla // hrat si s playdough // malovat // lepit samolepky // razitka.. cokoli. Nebo mu zatim dam na zem vodu s jarem, at mi zatim utre podlahu (spis teda jar nez vodu, proste ''bublinky'')... bud musis vareni odlozit a venovat se ji, anebo ji dat nejakou cinnost, u ktere chvili vydrzi. Treba dnes jsem dala synovi za ukol namalovat obrazek pro tatinka, a porad jsem k nemu odbihala, pomahala mu, odbihala zase k vareni a k miminku atd.. Rikat ''odejdi, bez do pokojicku, tohle nedelej, ne, na tohle se nesaha'' naprosto nema efekt.. to dite zacne vsude utikat a nechape, co jinyho ma jako delat.. jak se ma jako zabavit.
U nas taky hodne zabere proste chodit mezi deti, do herny, na navstevu za babickou, proste cokoli mimo domov. novy podnety, jiny deti.. cim vic je plny dojmu a unaveny, tim vic vydrzi chvili sam v pokojicku.
Ale uprimne, myslim si, ze mas nerealne pozadavky vuci tomu diteti a radeji bych omezila vareni, namazala ji chleba, uvarila ji k tomu vajicko a nakrajela zeleninu a sla si s ni hrat 🙂 Pak budete spokojeni vsichni.

karlajasmine
2. únor 2018

A taky nezapomen, ze dite v tomto veku fakt neudrzi u jedne cinnosti dlouho pozornost a je na tobe, abys ji pomahala tu pozornost udrzet. Treba kdyz si se synem sednu, ze si budeme spolu lepit samolepky, tak jich se mnou nalepi i 30, ale kdyz mu dam do ruky samolepkovou knizku, at si je lepi sam, tak za 5min jsou samolepky rozhazeny po pokojicku. To samy s uklidem - se mnou hracky uklidi, pomuze mi, uklizime spolu.. ale ve 2 letech si uprimne nemyslim, ze si sama v klidu poklidi hracky zatimco ty dodelas obed. Sama pises, ze se pokusi - ze jde uklizet hracky, ale ze pak zase ztrati pozornost a vrati se.. no tak ji pochval, jak pekne uklizi, a ze je potreba pokracovat, zase ukaz, jak ma uklidit .. a takhle porad dokola. U sebe zjistuju, ze cim vic mam se synem trpelivosti, cim vic vysvetluju, opakuju a projevuju duveru, tim lip se pak syn chova a tim vic nasloucha. Neocekavej, ze se bude chovat jak dospely, ktery si pujde v klidu uklidit hracky.. to mozna tak ve 4 letech, ale ve 2 letech jeste rozhodne ne.. nebo ja osobne teda zadny 2 lety dite, ktery si samo uklidi hracky bez pripominani a bez pomoci neznam.. a posilat ji kvuli tomu do postele mi prijde mimo.

olsett
2. únor 2018

To není vyšilování, ona se prostě nudí a chce pomáhat, to je v tomhle věku běžný, ta moje taky chce všechno sama sama, člověk ji musí nějak zabavit, dát ji nějaký úkol, zapojit ji... a ne posílat pryč, to fungovat nebude😀

jahodi
autor
Autor odpověď smazal
Zobraz
terezapetrova
2. únor 2018

@karlajasmine mas to hezky napsaný jako dost jiných příspěvku, muzu se zeptat čerpas u výchovy i z nějakých knížek? A jestli se muzu zeptat jen k te Jarově vode nebojis se kdyz to ditku davas? ja bych se treba u svého mladšího 2 a půl roku bála, ze stopro bude ochutnavat 😎

terezapetrova
2. únor 2018

@karlajasmine i kdyz ono mi prijde, ze je to o selskem rozumu dost 🙂 (tim nic proti tobě) jen upřímně i ja mam problem to uvádět do praxe, nicméně me je jasnéze chyba je u me a ne u ditete

terezapetrova
2. únor 2018

@jahodi tak to asi všichni chápou jen řešení "nutit" dceru ať si najde zábavu sama nefunguje

alkuska
2. únor 2018

@jahodi Hele já opatrnost za přehnanou nepovažuju, ale považuju za přehnané očekávání, že si bude v tomto věku někde sama hrát. Jako jo, slyšela jsem o takových dětech, ale naživo jsem to nikdy neviděla. Mám dceru 2 roky starou a taky mi pořád visí na noze. Když vařím, taky se kolem mě pořád plantá, naštěstí má ze sporáku respekt. Občas ji postavím vedle sebe na židli (ale tak daleko od linky, aby na nic nedosáhla, a ukazuju jí. Moc ji to ale nebaví. Většinou to dopadne tak, že jí dám nějaké nádobí a ona mi sedí u nohou a hraje si s tím. Co pár minut na mě kvičí a já jí vždycky odbudu, že teď nemůžu a že vařím papání. Prostě ji musíš nějak zabavit, ona bez tebe nikde sama nebude. Nemůžeš jí třeba u vaření zpívat nebo povídat pohádku aby poslouchala? A máš takové ty zábrany na sporák aby ti tam nesahala?

rebe
2. únor 2018

@jahodi Nikdo nepovažuje za přehnané, že nechceš riskovat úraz nebo se zabít. Už to vypadá, že nechceš radu, ale tlačítko, kterým dítě vypnout, aby ti nepřekáželo ☹ Pokud nedokážeš uvařit s dítětem, můžeš uvařit večer a v poledne to jen narychlo přihřát.

mary.jane
2. únor 2018

@terezapetrova jsem pry jako batole vypila celou sklenicku jaru a krome mydlinek v plene jsem zadnou ujmu neutrpela, takze bych se toho ochutnani ani nebala 😉 .

bylinka36
2. únor 2018

Za me ditko zapojte, mala kraji, skrabe, micha a jeste si nikdy nic neudelala a taky nemam extra velkou kuchyn. U nas je vareni a peceni nejlepsi zabava....

alkuska
2. únor 2018

@bylinka36 A jak já ti to závidím, moji malou to nezajímá, když tak nadělá jen binec a stejně u toho nevydrží, mě to tááák mrzí...

bylinka36
2. únor 2018

Mala taky dela binec, koukni na fotku jak je mouka vsude, super zabava je odsypat trochu mouky do vysokeho plechu a ona v tom prstikem kresli, presyva, dela ze snezi. Me prijde, ze to co nam prijde jako delani bince je jejich zpusob jak poznavat svet, tak zatnu zuby a necham ji zkoumat...

astyna
2. únor 2018

Já tě úplně chápu, mám doma 24m batole - kluka, který si chvilku nepohraje sám, všechny hračky nosím tam, kde jsem já. Kdybych měla jen jeho, tak je to ještě v pohodě, ale já mám ještě téměř 7m kojence, který vyžaduje pořád ale pořád pozornost, když je vzhůru. Starší chvíli neposedí, pořád musí někam skákat, lozit, rozseklou hlavu už měl XY krát, ted se mu hojí roztržený lalůček ucha. Pediatra nám dala žádanku k neurologovi ohledně ADHD, protože začíná být už opravdu extrém, po narození mladšího ještě "přidal". Když vařím, motá se taky pořád kolem mě, to mám ještě na sobě mladšího, ale to už ví, že se nesmí přiblížit, odkážu jednou do pokojíčku a jde tam. Dovařím a zase jsme spolu.

Ono někdy je to den blbec - to pak vše sbalím a jedeme ven, tam se jedině zklidní, vylitá a je klid. Doma je to na palici.