Podkopávání autority. Jak byste řešili?

19. srp 2022

Jak byste řešily, když by vaši rodiče podkopávali vaši autoritu u vašeho dítěte?

ee.liska
19. srp 2022

Prvně domluvou rodičům. Pokud by to nepomohlo, tak stykem pouze v mé přítomnosti. V nejhorším pak radikálně. Nevídali by se, protože toto se prostě nedělá.

xxx3d
19. srp 2022

těžko.
mám to v podstatě pokaždé, když se s našima vidím, mně bude příští rok padesát, synovi je pět, a naši se ke mně stále chovají jako k někomu, kdo nemá téměř žádné praktické dovednosti, zkušenosti, prostě jako když mi bylo náct.

autor
19. srp 2022

@ee.liska To my se stýkáme jen všichni dohromady, ale jde o to že když jsme u nich, dcera mě neposlouchá, drží se babičky zuby nehty a mě odmítá. A nevím proč. Když něco řeknu, třeba i k bezpečnosti dcery, tak to rodiče zlehčují, a dovolí jí i to co zakážu. Nebo řeknou "no jo, to nesmíme, aby nám maminka nenadávala".

xxx3d
19. srp 2022

to důvěrně znám 🙂
podívej, máš vlastně jen dvě možnosti,
buďto tam nebudeš s dcerkou chodit, nebudete se vídat, anebo jo, a potom budeš muset zvládnout klidový režim a nechat pracovat čas.
🙂

emillyhk
19. srp 2022

Jasně vymezit hranice. Pokud tě rodiče nerespektují, znovu si s nimi promluv, bez přítomnosti dcery. Pokud domluva nezabere, omezte na čas kontakt, třeba se rodiče chytí za nos. Samozřejmě je potřeba nějaký kompromis na obou stranách, u prarodičů může být režim trochu jiný. Ale nikdy by to nemělo ohrozit bezpečí dítěte.

jancazao
19. srp 2022

Dělal to manžel, dokud jsme byli spolu a potom říkal, že mě děti vůbec neposlouchají. No kvůli komu asi...
Když jsme se rozvedli, přestěhovala jsem se zpátky tam, kde bydlí moji rodiče. A začal to dělat můj otec. On má takovou zvláštní povahu, jen jeho pravda je opravdu pravda. Člověk mu nemůže nic říct, hned se urazí.
Jenže potom to bylo vždycky tak, že jsem řekla, děti už musíme domů a v tom on říká, pojďte si dát ještě sušenku, pití a já se zlobila. Syn se začal vztekat a otci to křičení vadilo. A tak jsem mu řekla, že když mě bude podporovat, bude to pro všechny lepší. Od té doby to opravdu nedělá. Řekne, poslechněte maminku a je klid. Jsem mu za to moc vděčná.

jjasmina
19. srp 2022

My máme tak vytycene hranice, že by si to nikdo nedovolil 🤣 ale zase spousta rodičů z okolí jedna přehnané, tím neříkám, že je to váš případ, ale je potřeba to brát s nadhledem. Já zase malou klidně nechám lítat s babičkou

j.a.n.i
19. srp 2022

@emillyhk Tak ono je otázkou, zda babicka realne ohrozuje dite nebo je matka přehnaně opatrná.

emillyhk
19. srp 2022

@j.a.n.i Ano, to je otázka. Vycházím z toho, co napsala zakladatelka: "Když něco řeknu, třeba i k bezpečnosti dcery,..." Pro babičku to ohrožení reálné být nemusí, pro matku ano. A je to matka, kdo je primárně zodpovědný za bezpečí dítěte. Takže pokud matka řekne ne, tak to prostě platí. A je jedno, jestli se jedná o skákání na trampolíně, nevhodné jídlo (např. kvůli alergii) nebo třeba nezajištěná okna v patře. Samozřejmě vycházím ze situace popsané zakladatelkou a chápu, že každá mince má dvě strany.

emillyhk
19. srp 2022

A věta: "No jo, to nesmíme, aby nám maminka nenadávala" mi nepřijde zase tak hrozná. Jasně, bylo by lepší vynechat zájmeno NÁM, znělo by to víc jako: "Maminku musíme poslouchat". Ale hodně záleží na tónu, jakým to babi říká.

autor
19. srp 2022

Tak ta bezpečnost třeba: dcera lítá kolem hromady naházeného dřeva (prkna), která je vyšší než dcera. Tak řeknu ať od toho jdou dál, aby to na dceru nespadlo. A máma řekne "ono se to na ní snad nesesype" a nejde teda kus dál. Nebo na zahradě zalejvají záhony a kytky. Dcera je pak vždycky zmáčená od hlavy k patě, tak řeknu ať se převlíkne do suchýho. A táta mě div nevynadá že to není nic hroznýho, a že ať nepřeháním, že je jen lehce vlhká a uschne to na ní (přitom při zmáčknutí trička z toho kapala voda a boty jsem sušila dva dny). Když se dcera naklání přes gauč a zaječím ať ji chytí, protože znám že ona by klidně spadla, tak táta řekne s úsměvem ať se nebojím, a nechytá ji. Prý že jí nemůžu být celý život za zadkem, a když spadne tak si příště dá pozor.

j.a.n.i
19. srp 2022

Tak to tedy souhlasim s prarodiči, ze prehanis...

somalicats
19. srp 2022

@j.a.n.i I kdyby přeháněla, ona je máma. Ona bude ta, která bude s dítkem doma, když nastydne z mokrého oblečení, ona s ním pojede do nemocnice, když se na dítko sesype hromada prken a zraní ji.

autor
19. srp 2022

@j.a.n.i Takže je normální nechat dítě v durch mokrém studeném oblečení, když i to dítě je ledové?

autor
19. srp 2022

@somalicats Pokud by jí ty prkna rovnou nezabily. Něco byly prkna a něco půlkulatiny

j.a.n.i
19. srp 2022

@somalicats Jasně, ona je máma, jen ať se pak nediví, že má dítě furt na krku, protože takové mámě ho nikdo nebude chtít hlídat. A ani mnoho kamarádek chodit společně ven.

somalicats
19. srp 2022

@j.a.n.i To uz je ale jeji problem. Nicmene vzdycky plati, ze hlavni slovo maji rodice. At se Ti to libi nebo ne.

j.a.n.i
20. srp 2022

@somalicats To maji, ale to noc nemeni na tom, ze okoli muze rict, co si o tom mysli. At se to tomu rodici libi nebo ne.

somalicats
20. srp 2022

@j.a.n.i To muze, ale pak se to okoli nesmi divit, ze se ty nevyzadane rady nemusi rodici libit a rodic se pak s tim okolim nebavi.

j.a.n.i
20. srp 2022

@somalicats ono to povetsinou tomu okoli zas az tak nevadi, jen to v mnoha případech odnesou ty deti, zejmena v pripadech uzkostnych matek.

somalicats
20. srp 2022

@j.a.n.i To mas pravdu. Na druhou stranu definuj uzkostnou matku. Kdyz vezmu ten priklad s tou vodou - nejsme u toho ani jedna - bude uzkostna matka takova, ktere se nelibi zmachane dite v 15 stupnich? Bude uzkostna matka takova, ktere se nelibi dite s cakancem na tricku v 25 stupnich? Pro mne treba je to ten druhy priklad, a to zrovna ja jsem.typ matky, co necha svoje deti vyrachat v dubnu na zahrade v sudu s destovkou, jen co vyleze prvni slunicko...

j.a.n.i
20. srp 2022

@somalicats No, ono je to spis o tech 3 pripadech dohromady. Ale jinak pro me obe, ano, v prvnim případě to dite samozřejmě po prichodu domu prevleknu a nacpu do teple vany, ale nevidim duvod, proc z toho delat kovbojku. Ve druhém me ani nenapadne ho prevlekat. A pri zalevani mame spis ten druhy pripad.

somalicats
20. srp 2022

@j.a.n.i Ano, to udelame obe. Btw u nas je zalevani ten prvni pripad. A ted si vem situaci, kdy sveris dite prarodicum a oni ho nechaji vyrachat (fajn, neresila bych, taky bych nechala), ale nevezmou ho domu a do te teple vany ho nedaji. A ano, normalni prarodic to udela stejne, jako Ty. Bohuzel jsou mezi nami i takovi, kteri to neudelaji.

autor
20. srp 2022

@somalicats Naše dcera když zalejvá tak je opravdu celá zmáčená. A nejsem matka co by jí to zakazovala, ať se klidně i vymáchá v bazénku s kačenkami, ale hned po hraní chci aby se převlékla do suchého. To je snad normální.

ee.liska
20. srp 2022

Zrovna při zalévání bych dohlédla, aby si syn vzal boty, které se mohou namočit. Při tvých příkladech mi nepřijde, že někdo podkopává autoritu, ale že jsi moc úzkostná. Pokud tu vadí, že je v mokréˇ, Tsk ji snad převlečeš. Pokud máma řekne, že to nespadne, opět bych trvala na tom, ať jde dítě dál. A jestli ječíš při naklonění přes gauč? 😁 Tak jí to buď zakaž úplně nebo ji nech spadnout 🤷‍♀️

autor
20. srp 2022

@ee.liska No a když ji chci převléknout do suchého, ona s jekotem běží za babičkou, a děda začne že není tak zmáčená aby se musela převléknout, a že přeháním. To není podkopávání autority? Nebo že mě klidně před dcerou seřve? Za mě bylo že co řekli rodiče, to bylo svaté. Ale oni to teda praktikují i dnes, a nechápou, že dcera má teď poslouchat mě.

autor
20. srp 2022

@ee.liska A ty bys nechala dobrovolně dítě spadnout po hlavě z gauče? Ještě když by se při pádu mohlo majznout o stůl? Jako nevím ale může spadnout blbě a může to mít tragické následky.

ee.liska
20. srp 2022

Ne, to už je čistě tvůj problém s rodiči a s autoritou u tvé dcery, určitě to nenastalo při porodu dcery. Tady je hlubší problém. Měla bys pracovat na respektu k tvé osobě. Působí to na mne, jako by ses teprve teď probrala a začala řešit věc, která ti nejvíc vadí. Snad bude brzy lépe 🙂

ee.liska
20. srp 2022

Nevím, jak máš holčičku starou, ale mé děti spadly tolikrát a tolikrát se někde majzly, že sami došly na to, jak moc se mohou z gauče naklonit 🙂

j.a.n.i
20. srp 2022

@somalicats Ti nevim, moje zkušenost se starsi generaci je spis ta, ze to dite vyzenou domu ještě driv nez ja a pečlivě ho prevleknou a nacpou pod deku. Jasně, ze se najde vyjinka, ale v globale jsou lide s pribyvajicim vekem spis vic opatrni nez zamlada.