Jak se rozhodnout při volbě délky rodičovského příspěvku

sabiik
17. únor 2017

Ahoj holky,

mám dva měsíce do termínu a začínám se rozhodovat o délce rodičovského příspěvku. S manželem je to naše první dítko a určitě chceme 2. Proto přemýšlím zda nezvolit délku příspěvku na 2 roky.... Nechceme mezi dětmi velký věkový rozdíl a taky mám obavu ,abych příspěvek v celé výši stihla vyčerpat,kdybych volila tříletou variantu. Jakým způsobem jste to řešili vy? 😉

puutalo
17. únor 2017

@xpila Děkuji.

netopejr
17. únor 2017

Dvouletý RP, pokud můžeš. Co je doma, to se počítá.můžeš si odkladat něco bokem. Všechny ebz RP jsou vyplaceny v ca 2 letech a 2 m. Pokud nastoupíš další MD dřív, už ty peníze nikdy neuvidis, nechá si je stat.

RD můžeš nahlasit zaměstnavateli na 2, pak si to prodloužit.v delce do 3 let veku dítěte Ti musí vyhovět. Nebo, pokud by tam byla mezera,můžeš jít na PN, coz bývá finančně výhodnější.
Pokud si das RD na 3, padá moznost propadneho dřívějšího nástupu dorotované bprace, pokud bys potřebovala, je na zaměstnavateli, zda vyhovi nebo ne. Padá moznost PN.

Zdravotní Ti stat plati tak jak tak pri peci o dítě do 4 let, akortat tam omezeni školky.
Suna sumarum nevidím jediný důvod, proc si to nedat na 2 a pak se zařídit dle situace.

g_m
6. bře 2017

@netopejr Jak si je nechá stát? Možná se zeptám blbě, ale ono neplatí, že si tu dobu vyplácení můžu zkrátit? Myslím tím, že bych na druhou mateřskou odcházela třeba dva měsíce před ukončením RP - tak si ho nemůžu o ty dva měsíce zkrátit, aby mi to "dovyplatili"? Díky.

xpila
6. bře 2017

@g_m Jelikož je maximum 11500 Kč, na které navíc ne každá dosáhne, tak se vždy nepodaří celý RP vybrat.

g_m
6. bře 2017

@xpila Jó takhle, chápu. Pokud ale ta částka vychází míň, tak není problém tu dobu zkrátit tak, abych dovybrala ty peníze, ano?

xpila
6. bře 2017

@g_m Ano, to problém není.

netopejr
6. bře 2017

@g_m Pokud mas dvouletou variantu RP, ma strop 11500 mesicne. Pokud nastupuješ na MD driv nez v tech ca 2 letech plus měsíc az dva veku dítěte, nebo jak to komu vyjde, tak Ti stat nic nedovyplati. Tzn.kdyz ma někdo deti po roce, přijde tak o ca 174.000,.stihne si vybrat třeba 4 mes RP, tj. 46.000.

kasenka90
13. bře 2017

Ahoj maminky, můžu se zeptat, každy mi říká něco jiného, tak jestli stím nemá někdo zkušenost.
Cele těhotenství jsem byla vedena na Úřadu práce, takže jsem nepobírala žádné peníze. Zítra máme termín porodu a zajímalo by mě, zda když jsem nebyla zaměstnaná tak mi rodičovský příspěvek bude nastaven automaticky na 4 roky nebo si můžu vybrat sama. Děkuji

normalnimatka
13. bře 2017

@kasenka90 tam záleží, jestli se aspon otec podílel na soc. pojištění;)

absintka19
13. bře 2017

@kasenka90 precti si prosim oficialni stranky, pokud otec ditete platil pojisteni a uvedou se jeho prijmy tak lze delku cerpani RP urcit.
https://portal.mpsv.cz/soc/ssp/obcane/rodicovsk...

kasenka90
13. bře 2017

@normalnimatka
@absintka19
Pravě, že je taky vedeny na Uradu prace, ted bude zamestnany asi od pristiho tydne.

normalnimatka
13. bře 2017

tak to asi smůla...ani v minulosti nepracoval? tam jde o to, jestli platil aspon rok v kuse, tušim..nevim přesně, koukni na ty stránky, co posílala absintka;)

absintka19
13. bře 2017

@normalnimatka jojo, musi kouknout, dva lidi na pracaku budou mit dite :( ach joj. At se miminku dari....

kasenka90
13. bře 2017

@absintka19 tady nejde o to že nemame penize, a miminko nedokažeme uzivit, to se zase nebojte nejsme socialni pripady , jen proste nebyla smlouva od zamestnavatele.

normalnimatka
13. bře 2017

já se nebojim ani nesoudim. spíš mě překvapuješ, že to zjišťuješ až teď :D

kasenka90
13. bře 2017

Tak on kazdy rika neco jineho.. Kdyz jsme se ptali dvou socialnich pracovnic, kazda rekla neco jineho. Tak jsem se jen ptala jestli stim ma nekdo zkusenosti.

normalnimatka
13. bře 2017

tak bez urážky, ale to ste se spíš špatně zeptali, nebo nepochopili odpověď... každá soc. pracovnice má na starosti jen urč. část dávek, a zdá se mi nepravděpodobný, že by tomu, co má na starost, nerozumněla;)

kasenka90
13. bře 2017

Uvidíme, stejne budeme mit litacky kvuli tomu a za par dni se to urcite dozvim. Jen jsem se zeptala jestli stim ma nekdo zkusenost. 🙂

normalnimatka
13. bře 2017

pěknej porod přeju;)

kasenka90
13. bře 2017

dekuji 🙂

soda365
13. bře 2017

já si nejdřív dala dvouletou variantu - respektive nedosáhnu na těch 11000Kč, ale mám max. 10150Kč takže jsem to původně měla mít do 26 měsíců věku - když byl synovi rok tak jsem to prodlužovala do tří let, protože mi přišlo, že to strašně utíká a já se bála, že se nám druhé dítko brzy nepodaří - nyní jsem v devátém týdnu (snad vše dobře dopadne) a tak jsem si to v únoru zase zkracovala na max. částku - nakonec nestihnu vybrat asi 3 měsíce (asi 30500Kč) a nechám je státu :( , ale já nechtěla mít nervy s tím, kdy se zadaří a už musíme mít zaděláno apod..