Mám nárok na mateřskou?

schelinta
29. črc 2008

Chtěla bych poprosit o radu. Určitě nejsem jediná, co jsem těhotná a ocitla jsem se bez práce. Ale od začátku. Musela jsem v únoru ukončit školu (prostě už jsem to nezvládala) a tak jsem nastoupila do práce. Koncem března jsem otěhotněla a jelikož jsem měla opravdu velké ranní nevolnosti nezůstalo to bez povšimnutí. Byla jsem ve zkušební době a tak mě zaměstnavatel bez problému vyhodil. Když jsem se přihlásila na úřad práce, tak mi řekli, že nemám nárok na žádné dávky. Proto by mě zajímalo, jestli vůbec dostanu mateřskou, nebo na comám nárok. Na úřadech se se mnou nikdo nechce bavit.... 😖

j.a.n.i
16. únor 2013

@massa55 Na mateřskou mít nárok nebudeš, rovnou od porodu dostaneš rodičák, buď ve 4 leté variantě nebo pokud nárok na PPM vznikne partnerovi, tak bys mohla volit. To tedy za předpokladu, že je partner taky v ČR.

massa55
16. únor 2013

Ano přitel je tady semnou,ale s malým budu doma já..Tak děkuji za odpověd🙂

j.a.n.i
16. únor 2013

@massa55 To jo, ono stačí aby partnerovi vznikl teoretický nárok a na jeho základě ty můžeš volit délku rodičáku. Ale tedy pokud se i on vracel v době, kdy si byla těhotná, tak mu jen z doby odpracované tady nárok nevznikne a bylo by potřeba vyřídit ty evropské papíry, aby mu započítali i práci v zahraničí.

carpatia
20. únor 2013

Ahoj, mam dotaz. Dnes jsem zjistila, ze jsem s nejvetsi pravdepodobnosti tehotna. Muj problem spociva v tom, ze studuji prvni rok mgr studia. Sice pracuji (na DPP), ale neplatim si socialni ani zdravotni (zdravotni si budu muset zacit platit od 5/2013 - bude mi 26). Bakalarske studium jsem ukoncila v 6/2012. Je nejaka sance, ze bych mela narok na materskou? A pripadne, slo by to nejak zaridit, pokud bych si ted zridila zivnostensky list a socialni si v pozadovane vysi doplatila?Diky za jakekoliv rady...jsem v tom naprosty novacek a ta radostna novina nebyla planovala, takze jsme se na ni ani nepripravovali...

martinka24
25. bře 2013

Mám nárok na mateřskou, když jsem v práci dělala jen 1, 5 měsíce a skončila jsem tam kvůli těhotenství (ve 3. měsíci) , mam smlouvu na půl roku takže do 10.dubna a 20. dubna bych měla nastoupit na mateřskou.Jinak ty odpracovane dva roky předtím mám, tak se chci zeptat, jestli můžu počítat s mateřskou od zaměstnavatele na 100%, na socialce mi řekla, že tam je ochraná lhůta tak dlouho od konce pracovní smlouvy jak dlouho jsem tam dělala ( ten měsíc a půl) , takže podle mě když mám rozdíl jen deset dní od konce smlouvy a začátku mateřské, tak bych měla mít nárok na mateřskou od zaměstnavatele? Doufám, že jsem to napsala srozumitelně 😀

vojtisek2007
25. bře 2013

@martinka24 pokud máš smlouvu do 10.4.2013 a předtím víš, že ty dva roky oddělaný máš,tak samozřejmě máš nárok, pokud jsi teď na PN. A mateřská není od zaměstnavatele ale od OSSZ (ČSSZ)

martinka24
25. bře 2013

@vojtisek2007 díky za odpověď, snad to tak bude 🙂 a nevíš kolik je z platu ta mateřská, vyjde to víc než marodka?

vojtisek2007
25. bře 2013

@martinka24 jo,je to víc než neschopenka o 10%

nr_andulka
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
whoopix
18. dub 2013

Ahoj,prosím o radu,protože jsem z toho už zoufalá..Je tady někdo,kdo má podobný problém a sice ten,že : pracuji necelý rok na dohodu a sama si platím zdravotní poj.,ale plánujeme s přítelem mimčo a abych měla nárok na mateřskou,tak musím být účastně na nemocenském pojištění,ale paní na sociálce mi řekla,že já nemám nárok na to,abych si to vůbec platila..koukala jsem na ní a nechápala.Dočetla jsem se tady : http://www.mpsv.cz/cs/7#unp že pokud budu mít výdělek do 2.500,- měsíčne,tak to platit nemusím,ale já chci abych měla nárok,akorát nevim kolik a kam to mám posílat.Ono se to sem špatně píše...tak snad jsem alespon dobře naznačila..Díky moc za každou radu.

j.a.n.i
19. dub 2013

@whoopix Ale paní ti odpověděla správně, pokud pracuješ na DPP do 10 000,- měsíčně nebo na DPČ do 2500,- měsíčně, tak nejsi účastna nemocenského pojištění a sama si ho prostě platit nemůžeš. Takže buď musíš přesvědčit zaměstnavatele, aby ti dal smlouvu, která účast na pojištění zakládá, ale ty odvody pro něj jsou prostě vysoké, takže se nediv, když ti ale bude nabízet o 1/3 méně peněz nebo si zařiď ŽL a pak si nemocenské můžeš platit, ale k tomu musíš platit i to vyšší zdravotní (cca 1790,-) a sociální (cca 1900,-).

luciettt
22. dub 2013

Dobrý den, chci se zeptat. Jsem zaměstnaní na hpp na dobu určitou. V červnu mi končí smlouva a budu mit ve firmě odpracovany rok a pul. Kdyz nastoupim do jiné firmy budu mit nárok na matěrskou nebo v te nové práci musím dopracovat zase určitý počet dni?? Otěhotněla bych až po nastupu do nové práce..Děkuji za odpověď.

j.a.n.i
22. dub 2013

@luciettt Ne, v nové firmě už nemusíš mít určitý počet dní, ale nesmí tě moc rychle vyhodit, protože by ti pak nevyšla ochranná lhůta.

danulacek
13. kvě 2013

ahoj.. chtěla jsem se zeptat jsem 6.měsíců bez práce a tak jsme chtěli s přítelem založit rodinu, oba na to máme věk a přišla ta příležitost.. ale jsem vedena v evidenci uradu práce, takže ztrácím nárok na nemocenskou,mateřskou.. chtěla bych vědět, jak dlouho bych musela pracovat v novém zaměstnání, abych nárok na nemocenskou měla- děkuji

terezkabb
24. kvě 2013

Mám dotaz. U prvního dítěte sem neměla nárok na mateřskou, jelikož sem neměla odpracováno 270 dní, takže sem šla na rodičák. Na listopad čekáme mimčo, v říjnu akorát doberu rodičák. Mám stále zaměstnavatele, tak se chci zeptat jestli teď u druhého dítěte budu mít nárok na mateřskou?

j.a.n.i
24. kvě 2013

@terezkabb Jo, pokud ti ten pracovní poměr stále trvá, tak ano 🙂

zuzamik
25. kvě 2013

@danulacek Za 2 roky uplynulé před nástupem na mateřskou musíš mít odvedeno nemocenské min. za 270 dní, tzn. pokud jsi před tím zaměstnaná byla, chtělo by to teď aspoň 3 měsíce pracovat, než otěhotníš... 😉

Já jsem loni končila se školou- bohužel bez titulu, teď jsem na úřadu práce, "jedu" druhý měsíc těhotenství a na mateřskou mít nárok nebudu... :( Je škoda, že jsme na to s přítelem nemysleli dřív- je OSVČ, ale nemocenské za sebe neplatí, bylo by se to dalo udělat na něj. Ale co už, třeba budeme při druhém dítku chytřejší 😀

luciettt
25. kvě 2013

@j.a.n.i Děkuji🙂 a to je jaka doba ne moc rychle??

paulittav
25. kvě 2013

@carpatia Ahoj :o) vzhledem k tomu, že řeším něco podobného, tak se chci podělit. Dokončuji tedy 3.ročník Bc., chci ještě zkusit studovat Mgr., nicméně nevím, zda v tom nebude háček. Ale, co jsem hledala, tak i studentky mají nárok na mateřskou, v případě, že jsi v minulých 270dnech studovala a řádně studium ukončila, tak se to započítává jako příprava na budoucí práci, tudíž z toho vzniká nárok na mateřskou :o) Nevím ale, jak to je, když studuješ momentálně třeba první rok Mgr., i když máš vlastně ukončeného bakaláře.... to se bude chtít zeptat... jinak je tahle informace i v zákoníku, teď ti neřeknu, kde přesně, protože to nedávno hledal přítel, já na to jen tak zběžně koukla...

carpatia
25. kvě 2013

@paulittav Ano, narok na materskou mit budes, pokud ukonceni toho studia spada do lhuty tusim 2 roky od nastupu na materskou (aspon doufam,ze to tak je,ja to tak mam - rok a ctvrt), ale pak se musis nechat zamestnat alespon na nejakou dobu (klidne treba jen mesic) do klasickeho zamestnaneckeho pomeru,aby ti meli tu materskou z ceho vypocitat...

j.a.n.i
25. kvě 2013

@luciettt No, to záleží na tom, jak dlouho máš do mateřské, vždycky ta doba v práci musí být delší, než ta doba, co by ti zbývala do mateřské po ukončení práce.

paulittav
25. kvě 2013

@carpatia no jim se to řekne, jenže kdo mě zaměstná v těhotenství?? :o) to je zase vtip :o) jinak já do práce chodím, mám trvalou brigádu, kde jsem už druhým rokem, ale je to jen na dohodu o provedení práce... :/ mam schůzku s jednou paní, co dělá na sociálce, je to známá přes tátu... ale řešit to budu až po státnicích, teď na to během šprtání není vůbec čas :(

j.a.n.i
25. kvě 2013

@paulittav A ono je snad nezbytně nutné otěhotnět ještě při škole?

paulittav
25. kvě 2013

@j.a.n.i No samozřejmě, že není, ale občas se to prostě stane ;o) A miminko by bylo plánované po svatbě, kterou chystáme rok, takže není nechtěné. Navíc mě v tomhle stát hrozně štve, že se snaží na maminkách šetřit, když by to tak být nemělo (ať je maminka mladá nebo starší) a taky mě štve, že ačkoli jako studentka vypadám, že chci od státu vytřískat prachy, že si jen tak otěhotním a pak po něm něco chci, tak to není pravda, zvlášť když chodím do práce - i když ne vyloženě každý den, ale chodím a dlouhodobě!!! :/

lorreine
25. kvě 2013

@paulittav Dovolim si oponovat. Myslim, ze stat teda rozhodne nesetri. Uprava materskej a rodicovskej je v CR podla mna dost velkorysa. Podmienky, ktore stanovuje su dost mierne a ak aj nemas narok na PPM, tak vzdy este mas narok na rodicovsky prispevok - a ten tiez nieje zanedbatelny. Su staty, kde nedostanes nic.

kubita
25. kvě 2013

JJ, souhlasím @lorreine. Tenhle stát se o čerstvé matky stará velmi dobře. Na druhé straně chybí podpora při snaze vrátit se do práce, ale samotná tříletá placená rodičovská...o tom si mnohé matky mohou nechat jen zdát. Je to tu luxus.

luciettt
25. kvě 2013

@j.a.n.i děkuji za odpověď. Ještě poslední otázka. 30. Června mi konci smlouva a mám odpracovany rok a pul. 1. Července nastupují do nové práce..Ochranná lhůta mi trva tedy ten počet dnu za rok a pul? Nebo jen pul roku??

carpatia
25. kvě 2013

@paulittav No,ja to mela naprosto stejne jako ty, jen s tim rozdilem,ze jsem tam byla uz 5 let🙂. Ja jsem to udelala tak, ze jsem toho zamestnavatele poprosila, aby me na mesic zamestnal s tim, ze veskere naklady s tim spojene jdou za mnou. A po tom mesici jsem musela jit stejne na rizikove, takze ted jsem na nemocenske a ten mesic pro vypocet te materske staci. Zkus to taky takhle navrhnout sefovi, pokud te tam maji radi, neni duvod,proc by ti nevysli vstric, kdyz je to vlastne vubec nic nebude stat.

carpatia
25. kvě 2013

@paulittav Na jednu stranu je to takove nespravedlive, kdekdo by mohl rict,ze si ty penize nezaslouzim, kdyz jsem pracovala na dohodu, ale zase ja sama mam pred sebou svedomi ciste, pac jsem si tech 270 dni statu odpracovala, jen to holt bylo driv nez pred dvema lety.Nejsem zadny flakac, celou vysku makam prakticky na plny uvazek,akorat holt pro zamestnavatele bylo vyhodne me mit na dohodu, jakozto studenta. A co si budem povidat, bez tech penez za materskou bychom byli pekne v haji,jelikoz mimi nebylo planovane a proste se rozhodlo,ze chce prijit na svet ted...

j.a.n.i
25. kvě 2013

@luciettt Pokud aktuálně nejsi těhotná, tak žádnou ochranou lhůtu nemáš, ta je pouze v případě, že při konci pracovního poměru si těhotná. A pak je ochranná lhůta stejně dlouhá jako to zaměstnání, maximálně ale 180 dní.