Mám s druhým miminkem nárok na RP? Jakou variantu RD?

veronika1712
12. čer 2013

V prosinci se nám narodila holčička na kterou jako každý pobírám RP,mám mateřskou na 4 roky.Tak se chci zeptat,kdybych ted čekala druhé miminko,jesli mám nárok na RP a případně na jakou variantu (roky) Děkuji moc.

zamilovanadonej
12. čer 2013

@veronika1712 Ano máte, opět na 4 roky.

blahova_andrea
12. čer 2013

Na RP je nárok vždy. Pokud je pracující tatínek, tak lze RP počítat z jeho příjmu a pak je možné si vybírat RP dle libosti. Samozřejmě vše má své podmínky 😉

veronika1712
autor
12. čer 2013

@blahova_andrea ale co se narodí druhé mimčo,musím ukončit RP na to první.tudíž budu pobírat na dvě děti jeden příspěvek?Kdo tohle vymyslel.. 😒

paajinka
12. čer 2013

@veronika1712 - no, rodiče dvojčat a vícečat berou celou dobu jen jeden příspěvek a to mají od počátku ty děti dvě... Taky jsem u holky přišla o 15 měsíců rodičáku - ted už alespoń lze ten rodičák zvýšit na nejvyšší možnou částku dle platu (psalas, že to máte přes otce na 3 roky) a vyčerpat víc (max. měsíčně lze 11500,-)

blahova_andrea
12. čer 2013

@veronika1712 to jaksi nikoho nezajímá ☹ je to jen příspěvek. starat se musí rodiče, když se rozhodli mít děti. pokud partner pracuje a možné použít jeho příjmy, tak by asi šlo si zkrátit dobu pobírání RP na první dítě, abys vyčerpala co nejvíc než se narodí to druhé a pak si určit novou výši a délku RP na to druhé mimčo. to by ti měli poradit a vysvětlit na sociálce, jestli to konkrétně ve vašem případě jde.

j.a.n.i
12. čer 2013

@veronika1712 No, jedná se o rodičovský příspěvek a ať je to dítě jedno nebo dvě, tak má stále jednoho rodiče, nebo tedy dva, ale rodičák může brát pouze jeden...

andy80
12. čer 2013

Rodičovský příspěvek je náhrada mzdy pro rodiče, který pečuje o dítě a nemůže chodit do zaměstnání. Nejsou to peníze na dítě, jsou to peníze pro toho, kdo na rodičovské dovolené je. Tudíž i když má někdo deset dětí, pořád bere rodičovský příspěvek jeden. Děti nám nemá živit stát. Pokud si myslím, že dvě děti finančně nezaopatřím, tak si je nepořizuju.