Mateřská dovolená s druhým dítětem. Jak řešit tyto situace?

badyr
6. kvě 2020

Maminky, prosím o radu, odpověď Jsem v ostatních diskuzích nenašla. Jsem na rodičovské dovolené, nastoupit zpátky do práce bych měla v únoru 2021, chtěli bychom druhé miminko. Mám smlouvu na dobu neurčitou. Jak se řeší situace v případě, že by například termín porodu byl až 5/21? Měla bych například nárok na nemocenskou a poté PPM? (Dle gynekologa bych musela na rizikové těhotenství) . A ještě jeden dotaz, stejná situace, nástup do práce 2/21, termín porodu 5/21 a zaměstnavatel mi místo nástupu dá výpověď (s firmou to nevypadá moc dobře a propouští se), měla bych opět nárok na nemocenskou a PPM, nebo rovnou rodičovský příspěvek? Moc děkuji 😉

zrzeckas
6. kvě 2020

Co se tyce vypovedi to nevim... Ale měla by si met i nejakou dovolenou, tak bych zkusila vzit dovolenou nebo zkusit domluvit, ze bys byla dyl na rodicovske a pak sla na materskou..... Oboji by melo jit, samozdrejme zalezi na firme.... A i na gynekologovi.... Me dr nechala doma od zacatku tehu a rizikove jsem nemela. Proste jsme se domluvili a v praci mam rict, ze mam vysoky tlak (nemusis rikat kolik, tak je to fuk). Delala jsem v kauflandu, tak nechtela at se s necim taham

badyr
autor
6. kvě 2020

@zrzeckas já se teď docela bojím té výpovědi, tak ani nevím, jestli bych v případě výpovědi měla na něco nárok.

volfici
6. kvě 2020

Ahoj, po ukončení RD můžeš nastoupit na nemocenskou (pokud bude důvod) a pak na PPM. Nárok mít budeš. PPM bude ze stejného vyměřovacího základu jako ta první (pokud nebudeš pracovat za vyšší peníze, což nebudeš, když chceš hned na nemocenskou).
Pokud bys dostala výpověď, nárok na PPM máš pouze v případě, že nástup na PPM stihneš v ochranné lhůtě,tj. obecně do 180 dnů od ukončení pracovního poměru. Takže ve tvém modelovém příkladu bys měla nárok.
Jinak pozor na to, že výpověď můžeš dostat i během rodičovské dovolené. Sice jsou tam hodně přísné podmínky, ale pokud je zaměstnavatel náplní, výpověď dát může.

areh
6. kvě 2020

@badyr s výpovědí taky neporadím. Předpokládám, že staršímu dítěti budou 3 právě v únoru 2021. Můžeš se se zaměstnavatelem domluvit na neplaceném volnu od 2/2021 do nástupu na MD a rodičovský příspěvek si protáhnout taky do nástupu na MD. To by bylo asi nejjednodušší. Ale neplacené volno ti nemusí schválit. Pokud tedy nechceš na těch měsíců nastoupit do práce, tak zbývá nechat si napsat neschopenku, ale budeš omezená vycházkama.

badyr
autor
6. kvě 2020

Maminky, děkuji za odpovědi. Synovi budou 3 roky v únoru 2021, pokud by se mi podařilo otěhotnět, tak bych se do práce vrátit nemohla. První těhotenství skončilo předčasným porodem, z vyšetření vyšlo, že každé další těhotenství bude rizikové a bude hrozit předčasný porod, proto mi gynekolog řekl, že bych musela na neschopenku. Trápila mě hlavně ta otázka ohledně případné výpovědi. Bylo propuštěno několik kolegů, dvě kolegyně dostaly výpověď po rodičovské dovolené, tak vzhledem k aktuální situaci si myslím, že dopadnu stejně.

badyr
autor
6. kvě 2020

Ještě se zeptám, z čeho se případně bude počítat nemocenská a PPM? Z platu, který jsem měla před nástupem na MD?

eithelwing
6. kvě 2020

@badyr No... Měla jsem rodičovskou do dubna 2020, ale v září jsem zjistila, že jsem těhotná. Rodit budu cca za 3 týdny, tedy konec května 2020. Protože pracuji ve školství, stejně jsme se domluvili na protažení rd do prázdnin pro nástup do příštího školního roku. A když jsem zjistila, že čekáme další, tak jsem naopak rd zkrátila a nastoupila na md.

Ten rd máš plánovaný do 3 let prcka? Pokud ano, můžeš požádat o protažení u zaměstnavatele. Pak to neni tedy rd, jde o neplacené volno, ale ty při něm pobíras rodičovský příspěvek.
Zaměstnavatel nemusí vyhovět. Pak bych to řešila nemocenskou asi. Ale dokud nejsi v tom, nemá smysl moc spekulovat.

Jen tedy nevím, ale z rd, ani z nemocenské tě nemůže zaměstnavatel vyhodit... Nebo?!
Pokud by tě vyhodil, že by si chodila do práce a on věděl o dalším těhotenství, tak tam pak funguje nějaká ochranná lhůta, aby si dosáhla na md.

malenka3
6. kvě 2020

@volfici jaké podmínky pro výpověď v době RD? Pokud vím, tak zrušení nebo přemístění zaměstnavatele v tomto případě nehrozí.

@badyr jinak pokud budeš už těhotná, nemůžou tě vyhodit.

volfici
6. kvě 2020

@malenka3 na paragraf 52 a) a b) se zákaz výpovědi v době čerpání RD nevztahuje. Takže pokud se ruší zaměstnavatel nebo jeho část nebo se přemisťuje jinam než je v pracovní smlouvě uvedené místo výkonu práce, tak výpověď lze dát. Viz par. 54

malenka3
7. kvě 2020

@volfici jasný, já myslela, jestli nemyslíš ještě něco jiného, o rušení a stěhování vím.

badyr
autor
7. kvě 2020

@volfici a náhodou jak je to s výpočtem případné nemocenské a následné PPM nevíš?

vendes
7. kvě 2020

V té mezeře můžete požádat zaměstnavatele o neplacené volno do nástupu na mateřskou. Byla jsem na něm takhle 2,5 měsíce. Neschopenku jsem odmítla, byť bych na ni měla nárok. Nechtěla jsem být omezena vycházkami.

volfici
7. kvě 2020

@badyr PPM do čtyř let věku staršího dítěte se počítá ze stejného vyměřovacího základu jako ta první. Nemocenská by byla asi z pravděpodobného výdělku, tj. z toho co máš ve smlouvě (základní plat bez pohyblivých složek mzdy).

bedrunkka
17. kvě 2020

Holky a jak je to s placením té nemocenské po RD? Platí to stejné, jako bych byla v práci, že prvních 14 dní zaměstnavatel a pak stát?

lennus
17. kvě 2020

@badyr Řešila jsem mezeru po dohodě jako neplacené volno, zkus zavolat s dotazem na infolinku MPSV.