Mateřská!!!! - prosím, poraďte!!!

adela1399
5. led 2021

Ahoj holky,dnes mi bylo řečeno že konec podpůrčí doby mateřské je k 12.1.2021, znamená to že mi bude ještě vyplácených těch 12dní nebo už mi neprijde vůbec nic????? Páč nemám ještě zažádáno o rodičák a bojím se že sto nestihou a nebudu mít na nájem😳😞prosím jak se čeká dlouho a jak to tedy teď je. Dekuju

malenka3
5. led 2021

Jo, těch 12 dní krát denní vyměřovací základ ještě určitě dostaneš 😉

malenka3
5. led 2021

A jsi pořád zaměstnaná? Pokud ano, nezapomeň zažádat o řádnou dovolenou u zaměstnavatele, na kterou máš nárok po skončení mateřské (před nástupem na rodičovskou dovolenou), pokud si všechno nevybrala v roce 2020, tak ti tam něco naběhlo a budeš mít peníze za tu dovču ještě.

majena39
5. led 2021

@adela1399 nevím jak je to s vyplacením, ale kdyby byl můj nájem závislý na mateřském nebo rodičovském příspěvku asi bych žila v permanentním stresu, že přijdu o střechu nad hlavou 🙄

michaela666
5. led 2021

@adela1399 Přecházela jsem z neschopenky na mateřskou 27. v měsíci a normálně mi poslali mateřskou za ty 3 dny. Takže bych řekla, že o peníze nepřijdeš...No situaci, kdy je na tom závislý nájem ti nezávidím.

malenka3
5. led 2021

@majena39 tak ještěže to nemusíš řešit 😉

leniczka23
5. led 2021

@majena39 jj to je věcná odpověď na otázku. 🤦

leniczka23
5. led 2021

@adela1399 jj dostaneš ještě za těch 12 dní. A utíkej na úřad si zažádat o rodičák, jsou docela Rychlý

j.a.n.i
5. led 2021

@adela1399 No, jak dlouho se čeká, těžko říct, mají 30 dnů na zpracování, pak ještě doba na poslání, ale když máš kliku, tak to můžeš mít do týdne.

barmil
5. led 2021

@adela1399 rodicak se stejně vyplácí zpětně. Takže za leden dostaneš v únoru. Bez si hned zažádat, na zpracování mají 30dní.

adela1399
autor
5. led 2021

@majena39 Já jsem si to bohužel nevybrala...nemůžu za to že s dcerou žiju sama. Do takové situace se holt člověk občas za život dostane. A neřekla bych že jsem v permanentním stresu...člověk se s tím prostě smíří

adela1399
autor
5. led 2021

Děkuji všem za odpověď🙂

adela1399
autor
5. led 2021

@malenka3 Moc děkuji

adela1399
autor
5. led 2021

@majena39 Malá má vše co potřebuje a střechu nad hlavou taky...to je pro mně nejdůležitější. A i když občas počítám každou korunu,tak jsem šťastná že je dcera zdravá a má vše.

nanyh
5. led 2021

Zítra si tam hned zajdi. Je to na půl hodinky a myslím, že to zvládnete. Přijde ti za mateřskou ale už pouze cca 6 tisíc. Mne končila 11.10. A rodičák ti přijde zbytek, jak ti ho vypočítají.

malenka3
5. led 2021

@nanyh 😱 jak můžeš vědět, kolik paní přijde? Vždyť každý má jiný denní vyměřovací základ a jinak vysokou mateřskou.

jakreb
5. led 2021

@malenka3 Asi ma krystalovu gulu alebo je to jej kamoska.😀

jakreb
5. led 2021

@nanyh Pokial viem RP je mesacna dávka, nekrati sa...
@malenka3 Ci? Aj toto je inak?😊😉

malenka3
5. led 2021

@jakreb za normální situace ne. Ale... Pokud v jednom měsíci bereš mateřskou i rodičák, jsou tam nějaká pravidla o tom, co je víc, takže ta první výplata nemusí být standardní, někdy se dokonce nějaká dávka musí vracet. Ale tyhle detaily úplně přesně nevím.

barmil
5. led 2021

@malenka3 rodicak nesmí být vyšší než mateřská. Pokud bude mít za prosinec část mateřské, dostane pak z rodicaku jen tolik, aby se to dorovnalo výši rodicaku, co si zvolila. Pokud by za těch pár dní mateřské dostala víc, než má zvolený rodicak, nedostane už nic.

jakreb
5. led 2021

@malenka3 Aha dik. Len pre porovnanie-nie na pomylenie inych- u nas napr.mas MD do 30.12. a od 31.12.RP dostaneš MD za 30dni a RP za celý mesiac....😉

jakreb
5. led 2021

@barmil Vsade inak .Si zober ze ak ma u nás max.MD cca 1300Eur tak ju dostane plus RP v takomto prípade 370Eur za ten kvázi jeden den...Ale ano zatiaľ u nás nie je možnosť si rozdelit RP podla seba...

malenka3
5. led 2021

@barmil super, dík za doplnění a upřesnění 👍

@jakreb to tady fakt nejde, právně nemáš pobírat mateřskou a rodičák v jednom měsíci. Ale je to právě tak, jak píše barmil.

jakreb
5. led 2021

@malenka3 No ved ako kde. Povedzme ze mas narok len na RP. Ci sa dieta narodí 1.v mesiaci alebo 31. dostaneš to isté-RP za cely mesiac...

barmil
5. led 2021

@jakreb to se u nás nesmí a kdyby ji to bylo vyplacené, musela by to vracet. Proto je lepší, aby se to vše řešilo předem a včas, aby si UP, který dává RP, stáhl data z Ossz, aby na sebe dávky navazovaly, co se týče data i sumy, aby právě nedošlo ke špatnému vyplacení a pak se to nevymahalo zpet.

jakreb
5. led 2021

@barmil Jj rozumiem. Este raz dik za info. Zase som múdrejšia.😊😉

malenka3
5. led 2021

@barmil jj, to je pak nepříjemné překvapení, když napíšou za čas, že to musíš vrátit. Proto jsem si to dávala vždy od 1. v měsíci.

adela1399
autor
5. led 2021

@malenka3 Přijde mi 6tis necelých za těch 12 dní...to znamená že mi za rodičák ten měsíc přijde když ho budu mít na 2,5 roku tzn 10tis měsíčně mi přijde jen 4tis? Jestli to dobře chápu?

malenka3
5. led 2021

@adela1399 ano, mělo by to tak být.

adela1399
autor
5. led 2021

@malenka3 To je šílený🤦🏽‍♀️🤣

nanyh
5. led 2021

@adela1399 Ano přesně tak.